Überprüfungswettkampf
Berlin (GER) 24 October 2020 Source: www.eisschnelllauf.berlin
500m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ole JESKE | MN3 | GER | 37,32 | SB | |
2 | Dennis LEDERER | MA2 | GER | 38,91 | ||
3 | Gideon HANDE | MA1 | GER | 39,15 | SB | |
4 | Ede-Konrad KORTLEVER | MC1 | GER | 43,44 | SB | |
5 | Bandet MARTH | MC1 | GER | 43,74 | PR SB | |
6 | Dustin HÖHNE | MC1 | GER | 44,20 | SB | |
7 | Matti LEMCKE | MYA | GER | 45,48 | PR SB | |
8 | Erik KÖCHLING | MB1 | GER | 45,62 | SB | |
9 | Arne WIESEKE | MC1 | GER | 46,62 | PR SB | |
10 | Tim Collin ROHLEDER | MYA | GER | 46,68 | ||
11 | Matteo HECK | MC1 | GER | 48,44 | PR SB | |
12 | Levi TEUBNER | MYB | GER | 48,92 | PR SB | |
13 | Marvin STEINMETZ | MYB | GER | 49,89 | PR SB | |
14 | Paul SCHLÖFFEL | MYB | GER | 50,39 | SB | |
15 | Leander PFAU | MYB | GER | 53,74 | ||
16 | Bruno KUSS | MYB | GER | 55,06 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m (2) Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Erik KÖCHLING | MB1 | GER | 45,44 | SB | |
2 | Levi TEUBNER | MYB | GER | 49,04 | ||
3 | Marvin STEINMETZ | MYB | GER | 50,49 | ||
4 | Paul SCHLÖFFEL | MYB | GER | 51,42 | ||
5 | Leander PFAU | MYB | GER | 53,06 | ||
6 | Samuel ZSCHÄTZSCH | MYC | GER | 53,57 | ||
7 | Bruno KUSS | MYB | GER | 55,64 | ||
8 | Marc RISCH | MYC | GER | 56,96 | PR SB | |
9 | Hans Richard WOLF | MYB | GER | 1.01,85 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tom MALYSZ | MA2 | GER | 1.15,13 | SB | |
2 | Richard HERRMANN | MN2 | GER | 1.15,90 | SB | |
3 | Thorben WELLNITZ | MA2 | GER | 1.16,42 | SB | |
4 | Philippe GARMEISTER | MC1 | GER | 1.25,65 | PR SB | |
5 | Matti LEMCKE | MYA | GER | 1.34,24 | PR SB | |
6 | Tim Collin ROHLEDER | MYA | GER | 1.36,13 | SB | |
DNF | Michael ROTH | MN3 | GER | DNF |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ede-Konrad KORTLEVER | MC1 | GER | 2.13,71 | PR SB | |
2 | Dustin HÖHNE | MC1 | GER | 2.17,80 | PR SB | |
3 | Bandet MARTH | MC1 | GER | 2.20,75 | PR SB | |
4 | Arne WIESEKE | MC1 | GER | 2.28,20 | PR SB | |
5 | Matteo HECK | MC1 | GER | 2.32,08 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lukas MANN | MN2 | GER | 3.58,00 | SB | |
2 | Henning PRAUSE | MN2 | GER | 4.15,37 | SB | |
3 | Adrian KAISER | MC2 | GER | 4.30,77 | PR SB | |
4 | Frank SCHLÜTER | M60 | GER | 5.42,09 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
200m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ricky PUKALL | MB1 | GER | 19,09 | SB | |
2 | Philippe GARMEISTER | MC1 | GER | 19,49 | SB | |
3 | Adrian KAISER | MC2 | GER | 19,97 | SB |
SB - Season Best
300m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hans Richard WOLF | MYB | GER | 32,90 | SB | |
2 | Samuel ZSCHÄTZSCH | MYC | GER | 32,94 | SB | |
3 | Marc RISCH | MYC | GER | 33,98 |
SB - Season Best
700m Men - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ricky PUKALL | MB1 | GER | 1.00,47 | SB |
SB - Season Best
500m Men - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas RODIUS | M60 | GER | 43,74 | ||
2 | Lars Lukas GÖRHARDT | MC2 | GER | 46,29 | PR SB | |
3 | Frank PROBST | M55 | GER | 49,36 | SB | |
4 | Volker HANNIG | M50 | GER | 57,88 | ||
5 | Matthias GRAF | M45 | GER | 1.03,06 | ||
6 | Gunnar HIESGEN | M50 | GER | 1.04,25 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m (2) Men - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ben-Luca KLEINKE | MYA | GER | 48,10 | PR SB | |
2 | Paul KÖBERNICK | MC1 | GER | 49,74 | PR SB | |
3 | Georg KEMPER | MYB | GER | 57,85 | PR SB | |
4 | Dennis RISCH | MYB | GER | 1.00,00 | PR SB | |
5 | Finn BENDER | MYC | GER | 1.00,27 | PR SB | |
6 | Konrad HIESGEN | MYC | GER | 1.02,86 | SB | |
7 | Lennox SCHMIDT | MYC | GER | 1.10,23 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Men - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas RODIUS | M60 | GER | 1.28,05 | SB | |
2 | Lars Lukas GÖRHARDT | MC2 | GER | 1.35,80 | SB | |
3 | Volker HANNIG | M50 | GER | 1.58,86 | SB | |
4 | Matthias GRAF | M45 | GER | 2.03,85 | PR SB | |
5 | Gunnar HIESGEN | M50 | GER | 2.09,52 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Men - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frank PROBST | M55 | GER | 2.23,64 | SB |
SB - Season Best
200m Men - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Finn BENDER | MYC | GER | 25,90 | SB | |
2 | Konrad HIESGEN | MYC | GER | 27,41 | SB | |
3 | Lennox SCHMIDT | MYC | GER | 29,96 | SB |
SB - Season Best
300m Men - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ben-Luca KLEINKE | MYA | GER | 30,21 | SB | |
2 | Paul KÖBERNICK | MC1 | GER | 31,67 | SB | |
3 | Georg KEMPER | MYB | GER | 34,82 | SB | |
4 | Dennis RISCH | MYB | GER | 36,09 |
SB - Season Best
Native Language Names