Nominierungswettkampf Landesauswahl Sachsen
Chemnitz (GER) 20 January 2018 Source: www.ecchemnitz.de
500m Men - AK 14 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Clemens LOTZE | MC1 | GER | 44,07 | PR SB | |
2 | Finn-Bennet BRANDT | MC1 | GER | 47,31 | ||
3 | Johann BARON | MC1 | GER | 48,49 | ||
4 | Fabian Vincent COLDITZ | MC1 | GER | 50,14 | ||
DNS | Magnus MITTAG | MC1 | GER | DNS |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Men - AK 14 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Clemens LOTZE | MC1 | GER | 2.27,42 | ||
2 | Johann BARON | MC1 | GER | 2.31,04 | ||
3 | Finn-Bennet BRANDT | MC1 | GER | 2.34,20 | ||
4 | Fabian Vincent COLDITZ | MC1 | GER | 2.44,26 | ||
DNS | Magnus MITTAG | MC1 | GER | DNS |
500m Men - AK 13 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Richard SCHREITER | MYA | GER | 45,15 | ||
2 | Konstantin HELL | MYA | GER | 46,53 | ||
3 | Ben BLÜMEL | MYA | GER | 48,27 | ||
4 | Tristan METELMANN | MYA | GER | 48,92 | ||
5 | Noel NEUBERT | MYA | GER | 50,62 | ||
6 | Lukas KOBUCH | MYA | GER | 51,37 | ||
7 | Tim Marwin KÜHNL | MYA | GER | 53,06 |
500m (2) Men - AK 13 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Richard SCHREITER | MYA | GER | 45,36 | ||
2 | Konstantin HELL | MYA | GER | 46,94 | ||
3 | Ben BLÜMEL | MYA | GER | 47,60 | ||
4 | Tristan METELMANN | MYA | GER | 48,16 | ||
5 | Lukas KOBUCH | MYA | GER | 51,17 | ||
6 | Tim Marwin KÜHNL | MYA | GER | 52,64 | ||
7 | Noel NEUBERT | MYA | GER | 52,74 |
300m Men - AK 12 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denis GONSCHAROV | MYB | GER | 30,59 | ||
2 | Max BAIER | MYB | GER | 30,62 | ||
3 | Tomy NGUYEN | MYB | GER | 30,66 | ||
4 | Lars LIPPERT | MYB | GER | 31,86 | ||
5 | Henry HASENKNOPF | MYB | GER | 32,08 | ||
6 | Luca Matteo STIBENZ | MYB | GER | 32,58 | ||
7 | Colin TUCHSCHERER | MYB | GER | 33,28 | ||
DNS | Lennart GRABE | MYB | GER | DNS |
300m (2) Men - AK 12 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Max BAIER | MYB | GER | 30,11 | ||
2 | Tomy NGUYEN | MYB | GER | 30,18 | ||
3 | Denis GONSCHAROV | MYB | GER | 31,43 | ||
4 | Henry HASENKNOPF | MYB | GER | 31,75 | SB | |
5 | Lars LIPPERT | MYB | GER | 31,78 | ||
6 | Luca Matteo STIBENZ | MYB | GER | 32,40 | ||
7 | Colin TUCHSCHERER | MYB | GER | 32,79 | ||
DNS | Lennart GRABE | MYB | GER | DNS |
SB - Season Best
200m Men - AK 11 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peter KÜHNL | MYC | GER | 22,69 | ||
2 | Chris MENDE | MYC | GER | 23,71 | ||
3 | Carlos MITTAG | MYC | GER | 24,12 | ||
4 | Emilian THEURING | MYC | GER | 24,18 | ||
5 | Milan EHLERT | MYC | GER | 24,53 | ||
6 | Rafael WEBER | MYC | GER | 24,67 | ||
7 | Felix MARTIN | MYC | GER | 24,82 | ||
8 | Marek EHLERT | MYC | GER | 25,63 | ||
9 | Florian CONRAD | MYC | GER | 26,50 | ||
10 | Arno TASCHENBERGER | MYC | GER | 26,61 | ||
DNS | Aaron TEEGE | MYC | GER | DNS |
200m (2) Men - AK 11 20 January 2018
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peter KÜHNL | MYC | GER | 22,56 | ||
2 | Chris MENDE | MYC | GER | 23,30 | ||
3 | Emilian THEURING | MYC | GER | 23,55 | ||
4 | Rafael WEBER | MYC | GER | 24,45 | ||
5 | Carlos MITTAG | MYC | GER | 24,56 | ||
6 | Milan EHLERT | MYC | GER | 24,82 | ||
7 | Felix MARTIN | MYC | GER | 25,11 | ||
8 | Marek EHLERT | MYC | GER | 25,68 | ||
9 | Florian CONRAD | MYC | GER | 26,70 | ||
10 | Arno TASCHENBERGER | MYC | GER | 27,59 | ||
DNS | Aaron TEEGE | MYC | GER | DNS |
Native Language Names