NC 8 Finale
Stavanger (NOR) 9 - 10 March 2024 Source: www.skoyteforbundet.no
500m Women 9 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vilde BAAS | LN4 | NOR | 40,18 | ||
2 | Marte Bjerkreim FURNÉE | LN4 | NOR | 40,84 | ||
3 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 41,56 | PR SB | |
4 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 42,96 | SB | |
5 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 43,35 | ||
6 | Victoria Keltie SÆTERSDAL | LSA | NOR | 43,46 | ||
7 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 43,50 | ||
8 | Dina STORELID | LN1 | NOR | 43,93 | ||
9 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 57,11 | ||
10 | Patricia JOHANNESSEN | LN1 | NOR | 1.08,03 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women 9 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vilde BAAS | LN4 | NOR | 1.22,03 | ||
2 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 1.27,85 | ||
3 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 1.29,91 | SB | |
4 | Patricia JOHANNESSEN | LN1 | NOR | 1.31,06 | SB | |
5 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 1.57,51 | SB |
SB - Season Best
1500m Women 9 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 2.03,31 | PR SB | |
2 | Victoria Keltie SÆTERSDAL | LSA | NOR | 2.08,13 | ||
3 | Dina STORELID | LN1 | NOR | 2.08,32 | ||
4 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 2.10,00 | SB | |
5 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 2.12,62 | ||
6 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 2.19,15 | SB | |
DNF | Marte Bjerkreim FURNÉE | LN4 | NOR | DNF |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Junior 9 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ina NAKKEN | LA2 | NOR | 42,36 | ||
2 | Signe Eide KIRKESÆTHER | LA1 | NOR | 43,31 | ||
3 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA2 | SWE | 43,55 | ||
4 | Ingeborg SJØTHUN | LB1 | NOR | 44,89 | ||
5 | Elle Borgen STEEN | LB1 | NOR | 45,11 | ||
6 | Felicia NILSSON | LA1 | SWE | 45,15 | ||
7 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 45,16 | PR SB | |
8 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 45,25 | ||
9 | Synne KJÆRNES | LB1 | NOR | 45,44 | SB | |
10 | Amalie Haugerud TEIG | LB2 | NOR | 45,83 | ||
11 | Maren Bjerke WULLUM | LC2 | NOR | 45,84 | ||
12 | Stella HORKÁ | LA1 | CZE | 45,86 | ||
13 | Sigrid Bakken VOLD | LC2 | NOR | 45,98 | ||
14 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 46,14 | ||
15 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 46,53 | ||
16 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 46,95 | ||
17 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 49,33 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Junior 9 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA2 | SWE | 1.28,01 | PR SB | |
2 | Elle Borgen STEEN | LB1 | NOR | 1.30,90 | ||
3 | Ingeborg SJØTHUN | LB1 | NOR | 1.32,12 | ||
4 | Amalie Haugerud TEIG | LB2 | NOR | 1.33,86 | ||
5 | Felicia NILSSON | LA1 | SWE | 1.35,79 | ||
6 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 1.48,04 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Junior 9 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ina NAKKEN | LA2 | NOR | 2.06,77 | SB | |
2 | Signe Eide KIRKESÆTHER | LA1 | NOR | 2.11,33 | PR SB | |
3 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 2.18,37 | PR SB | |
4 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 2.19,61 | PR SB | |
5 | Maren Bjerke WULLUM | LC2 | NOR | 2.22,33 | PR SB | |
6 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 2.25,79 | ||
7 | Sigrid Bakken VOLD | LC2 | NOR | 2.31,50 | ||
8 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 2.35,20 | ||
9 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 2.37,77 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vilde BAAS | LN4 | NOR | 40,10 | PR SB | |
2 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 41,78 | ||
3 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 43,73 | ||
4 | Patricia JOHANNESSEN | LN1 | NOR | 45,36 | SB | |
5 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 45,97 | SB | |
6 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 57,30 | ||
WDR | Marte Bjerkreim FURNÉE | LN4 | NOR | WDR |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marte Bjerkreim FURNÉE | LN4 | NOR | 1.20,65 | SB | |
2 | Vilde BAAS | LN4 | NOR | 1.21,25 | PR SB | |
3 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 1.23,24 | PR SB | |
4 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 1.24,59 | ||
5 | Dina STORELID | LN1 | NOR | 1.24,79 | ||
6 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 1.28,23 | ||
7 | Patricia JOHANNESSEN | LN1 | NOR | 1.32,07 | ||
8 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 2.00,21 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 4.20,34 | ||
2 | Victoria Keltie SÆTERSDAL | LSA | NOR | 4.26,54 | ||
3 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 4.32,51 | SB | |
4 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 4.34,15 | PR SB | |
5 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 4.55,49 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
100m Women 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 11,86 | SB | |
2 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 12,10 | SB | |
3 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 14,48 | SB |
SB - Season Best
500m Women - Junior 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA2 | SWE | 42,92 | PR SB | |
2 | Signe Eide KIRKESÆTHER | LA1 | NOR | 43,07 | ||
3 | Ingeborg SJØTHUN | LB1 | NOR | 44,35 | PR SB | |
4 | Elle Borgen STEEN | LB1 | NOR | 44,95 | PR SB | |
5 | Felicia NILSSON | LA1 | SWE | 45,10 | ||
6 | Amalie Haugerud TEIG | LB2 | NOR | 45,86 | ||
7 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 46,26 | ||
8 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 46,28 | ||
9 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 50,83 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Junior 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ina NAKKEN | LA2 | NOR | 1.22,70 | PR SB | |
2 | Signe Eide KIRKESÆTHER | LA1 | NOR | 1.25,03 | PR SB | |
3 | Elle Borgen STEEN | LB1 | NOR | 1.30,02 | PR SB | |
4 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 1.30,15 | PR SB | |
5 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 1.30,50 | PR SB | |
6 | Ingeborg SJØTHUN | LB1 | NOR | 1.30,91 | PR SB | |
7 | Stella HORKÁ | LA1 | CZE | 1.32,10 | ||
8 | Maren Bjerke WULLUM | LC2 | NOR | 1.33,09 | PR SB | |
9 | Amalie Haugerud TEIG | LB2 | NOR | 1.33,22 | SB | |
10 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 1.35,50 | ||
11 | Sigrid Bakken VOLD | LC2 | NOR | 1.36,12 | ||
12 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 1.39,14 | ||
13 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 1.41,78 | ||
14 | Felicia NILSSON | LA1 | SWE | 1.42,73 | ||
WDR | Ada DARUP | LA1 | NOR | WDR |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women - Junior 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ingrid Håkegård EICHLER | LA2 | NOR | 4.30,29 | ||
2 | Ina NAKKEN | LA2 | NOR | 4.30,81 | ||
3 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 4.54,01 | PR SB | |
4 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA2 | SWE | 5.02,42 | PR SB | |
5 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 5.03,70 | ||
6 | Maren Bjerke WULLUM | LC2 | NOR | 5.15,30 | PR SB | |
7 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 5.16,15 | ||
8 | Sigrid Bakken VOLD | LC2 | NOR | 5.25,25 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
100m Women - Junior 10 March 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Synne KJÆRNES | LB1 | NOR | 12,30 | ||
WDR | Ada DARUP | LA1 | NOR | WDR |
Native Language Names