Barents Championship / Barents Match 2016
Alta (NOR)
12 - 13 March 2016

Senior Women
	Name                      	                     			500m 			1000m  			500m 			1500m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Rykova, Yana              	Рыкова, Яна          	L40	RUS	58,73  	58,730	[8]	2.07,62	63,810	[4]	57,23  	57,230	[4]	3.11,48	63,826	[4]	243,596

Junior A Women
	Name                      	                     			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Førde, Ine                	                     	LB1	NOR	47,60  	47,600	[1]	2.34,80	51,600	[1]	1.38,71	49,355	[1]	5.28,74	54,790	[2]	203,345
2	Shandrova, Anastasiya     	                     	LA1	RUS	52,81  	52,810	[5]	2.35,69	51,896	[2]	1.41,76	50,880	[2]	5.24,22	54,036	[1]	209,622
3	Samsonova, Mariya         	Самсонова, Мария     	LA1	RUS	53,82  	53,820	[6]	2.56,87	58,956	[4]	1.52,18	56,090	[4]	6.17,18	62,863	[4]	231,729

Junior B Women
	Name                      	                     			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Hangstad, Synne Elise     	                     	LB1	NOR	52,76  	52,760	[4]	2.56,71	58,903	[3]	1.51,17	55,585	[3]	6.16,32	62,720	[3]	229,968

Junior C Women
	Name                      	                     			500m 			1000m  			500m 			1500m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Knyazeva, Tatyana         	Князева, Татьяна     	LC1	RUS	48,47  	48,470	[2]	1.44,38	52,190	[1]	48,20  	48,200	[1]	2.38,61	52,870	[1]	201,730
2	Volozhaninova, Milena     	Воложанинова, Милена 	LC1	RUS	51,97  	51,970	[3]	1.50,53	55,265	[2]	51,48  	51,480	[2]	2.52,90	57,633	[2]	216,348
3	Levkovskaya, Valeriya     	Левковская, Валерия  	LC2	RUS	54,54  	54,540	[7]	1.59,25	59,625	[3]	53,60  	53,600	[3]	2.55,73	58,576	[3]	226,341

Senior Allround Men
	Name                      	                     			500m 			3000m  			1500m  			5000m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Korpusov, Ilya            	Корпусов, Илья       	MSA	RUS	40,67  	40,670	[1]	4.58,95	49,825	[2]	2.16,10	45,366	[2]	8.51,03	53,103	[4]	188,964
2	Næss, Ragnvald            	                     	M60	NOR	47,44  	47,440	[17]	4.59,73	49,955	[3]	2.25,68	48,560	[7]	8.27,95	50,795	[2]	196,750
3	Grødahl, Bertil           	                     	M55	NOR	45,28  	45,280	[10]	5.15,30	52,550	[5]	2.19,89	46,630	[3]	8.53,61	53,361	[5]	197,821
4	Thomassen, Dagfinn        	                     	M60	NOR	47,34  	47,340	[16]	5.13,68	52,280	[4]	2.25,80	48,600	[8]	8.59,25	53,925	[6]	202,145
5	Lunde, Stein-Erik         	                     	M50	NOR	51,85  	51,850	[21]	5.20,55	53,425	[7]	2.38,11	52,703	[11]	9.14,76	55,476	[8]	213,454
	Zykin, Sergej (1976)      	Зыкин, Сергей (1976) 	M40	RUS	44,48  	44,480	[8]	       		DQ	2.20,39	46,796	[4]	8.21,56	50,156	[1]	141,432
	Hestad, Geir              	                     	M60	NOR	45,56  	45,560	[12]	       		DQ	2.30,68	50,226	[9]	       			95,786

Senior Sprint Men
	Name                      	                     			500m 			1000m  			500m 			1000m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Bartholdsen, Frode        	                     	M30	NOR	41,87  	41,870	[3]	1.26,84	43,420	[1]	40,54  	40,540	[1]	1.25,14	42,570	[1]	168,400
2	Martinussen, Kent Are     	                     	MSA	NOR	42,06  	42,060	[4]	1.31,07	45,535	[2]	41,24  	41,240	[2]	1.30,19	45,095	[2]	173,930
3	Vandzhala, Roman          	                     	MN2	RUS	43,04  	43,040	[5]	1.33,03	46,515	[3]	41,93  	41,930	[3]	1.32,72	46,360	[3]	177,845
4	Akselsen, Øystein         	                     	MSA	NOR	45,37  	45,370	[11]	1.36,01	48,005	[4]	44,81  	44,810	[4]	1.39,19	49,595	[6]	187,780
5	Wisløff, Kyrre            	                     	M60	NOR	48,76  	48,760	[18]	1.44,98	52,490	[6]	48,32  	48,320	[7]	1.43,90	51,950	[7]	201,520
6	Pedersen, Rolf            	                     	M65	NOR	48,78  	48,780	[19]	1.46,26	53,130	[8]	47,96  	47,960	[6]	1.44,21	52,105	[8]	201,975
7	Shokhin, Dmitrij          	                     	M45	RUS	50,70  	50,700	[20]	1.45,34	52,670	[7]	49,97  	49,970	[8]	1.46,11	53,055	[9]	206,395
	Hansen, Leif-Harry        	                     	M70	NOR	47,20  	47,200	[14]	       			       			       			47,200

Junior A Men
	Name                      	                     			500m 			3000m  			1500m  			5000m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Førde, Stian              	                     	MA1	NOR	41,27  	41,270	[2]	4.53,82	48,970	[1]	2.12,45	44,150	[1]	8.46,36	52,636	[3]	187,026
2	Malyshev, Vladimir        	Малышев, Владимир    	MA1	RUS	44,12  	44,120	[7]	5.17,71	52,951	[6]	2.25,45	48,483	[6]	9.03,68	54,368	[7]	199,922
3	Oreshin, Roman            	Орешин, Роман        	MA2	RUS	43,08  	43,080	[6]	5.23,96	53,993	[8]	2.21,82	47,273	[5]	9.29,91	56,991	[9]	201,337

Junior B Men
	Name                      	                     			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Eliseussen, Simon         	                     	MB1	NOR	44,80  	44,800	[9]	2.27,39	49,130	[1]	1.33,15	46,575	[4]	5.12,67	52,111	[1]	192,616
2	Savelev, Valerij          	Савельев, Валерий    	MB2	RUS	46,16  	46,160	[13]	2.30,18	50,060	[2]	1.36,08	48,040	[5]	5.13,34	52,223	[2]	196,483

Junior C Men
	Name                      	                     			500m 			1000m  			500m 			1500m  			Total
	                          	                     			12 Mar 			12 Mar 			13 Mar 			13 Mar 				
1	Zykin, Dmitrij (2000)     	Зыкин, Дмитрий (2000)	MC2	RUS	47,27  	47,270	[15]	1.38,84	49,420	[5]	46,44  	46,440	[5]	2.32,50	50,833	[10]	193,963

            

Native Language Names