Perm Region Championships
Perm (RUS)
21 - 22 March 2018

Junior B Ladies
	Name                    	                        			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                        			21 Mar 			21 Mar 			22 Mar 			22 Mar 				
1	Podsederceva, Valeriya  	Подседерцева, Валерия   	LB2	RUS	44,70  	44,700	[1]	2.27,67	49,223	[1]	1.34,65	47,325	[1]	5.31,93	55,321	[1]	196,569
2	Taskaeva, Anastasiya    	Таскаева, Анастасия     	LB1	RUS	46,70  	46,700	[3]	2.32,03	50,676	[3]	1.38,80	49,400	[3]	5.44,61	57,435	[4]	204,211
3	Vlasova, Polina (2001)  	Власова, Полина (2001)  	LB1	RUS	47,70  	47,700	[4]	2.42,29	54,096	[5]	1.42,97	51,485	[4]	6.17,89	62,981	[8]	216,262
4	Latukhova, Anastasiya   	Латухова, Анастасия     	LB2	RUS	48,69  	48,690	[6]	2.41,60	53,866	[4]	1.45,69	52,845	[5]	6.09,35	61,558	[6]	216,959
5	Zakirova, Darya         	Закирова, Дарья         	LB1	RUS	48,64  	48,640	[5]	2.46,54	55,513	[7]	1.49,16	54,580	[8]	6.14,47	62,411	[7]	221,144
6	Stepakhina, Nina        	Степахина, Нина         	LB2	RUS	51,03  	51,030	[9]	2.45,32	55,106	[6]	1.47,09	53,545	[6]	6.18,02	63,003	[9]	222,684
7	Vshivkova, Elizaveta    	Вшивкова, Елизавета     	LB1	RUS	1.09,21	69,210	[16]	2.52,74	57,580	[10]	1.50,51	55,255	[10]	6.34,59	65,765	[12]	247,810

Junior C Ladies
	Name                    	                        			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                        			21 Mar 			21 Mar 			22 Mar 			22 Mar 				
1	Chivilina, Yuliya       	Чивилина, Юлия          	LC2	RUS	45,79  	45,790	[2]	2.29,32	49,773	[2]	1.37,95	48,975	[2]	5.34,92	55,820	[3]	200,358
2	Sakhabutdinova, Anzhela 	Сахабутдинова, Анжела   	LC1	RUS	49,60  	49,600	[7]	2.46,89	55,630	[9]	1.50,39	55,195	[9]	6.01,90	60,316	[5]	220,741
3	Zolotova, Lyubov        	Золотова, Любовь        	LC2	RUS	51,91  	51,910	[10]	2.55,37	58,456	[12]	1.53,06	56,530	[11]	6.23,86	63,976	[10]	230,872
4	Zueva, Elizaveta        	Зуева, Елизавета        	LC1	RUS	53,20  	53,200	[11]	2.53,18	57,726	[11]	1.54,62	57,310	[12]	6.24,45	64,075	[11]	232,311
	Kajgorodova, Kristina   	Кайгородова, Кристина   	LYA	RUS	49,76  	49,760	[8]	2.46,59	55,530	[8]	1.47,41	53,705	[7]	       			158,995
	Volokitina, Mariya      	Волокитина, Мария       	LYA	RUS	56,00  	56,000	[12]	3.07,43	62,476	[13]	2.02,62	61,310	[14]	       			179,786
	Dmitrieva, Sofiya       	Дмитриева, София        	LYA	RUS	1.07,45	67,450	[15]	3.12,71	64,236	[14]	1.59,87	59,935	[13]	       			191,621
	Bogdanova, Viktoriya    	Богданова, Виктория     	LYB	RUS	1.02,70	62,700	[14]	       			2.18,24	69,120	[15]	       			131,820
	Kuzovnikova, Darya      	Кузовникова, Дарья      	LYB	RUS	57,51  	57,510	[13]	       			       			       			57,510

Senior Men
	Name                    	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                        			21 Mar 			21 Mar 			22 Mar 			22 Mar 				
1	Bajkov, Mark            	Байков, Марк            	MN3	RUS	42,67  	42,670	[4]	2.15,92	45,306	[4]	1.26,73	43,365	[2]	5.01,54	50,256	[3]	181,597
2	Nazarenko, Vladimir     	Назаренко, Владимир     	MN3	RUS	43,91  	43,910	[10]	2.31,97	50,656	[12]	1.32,02	46,010	[8]	5.38,54	56,423	[8]	196,999

Junior A Men
	Name                    	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                        			21 Mar 			21 Mar 			22 Mar 			22 Mar 				
1	Mulin, Maksim           	Мулин, Максим           	MA1	RUS	41,32  	41,320	[2]	2.16,54	45,513	[5]	1.26,93	43,465	[3]	5.03,91	50,651	[4]	180,949
2	Molokov, Anton          	Молоков, Антон          	MA1	RUS	43,36  	43,360	[7]	2.13,23	44,410	[2]	1.29,81	44,905	[6]	5.09,76	51,626	[5]	184,301
3	Luzin, Vasilij          	Лузин, Василий          	MA1	RUS	42,73  	42,730	[5]	2.18,41	46,136	[7]	1.29,42	44,710	[4]	5.15,11	52,518	[7]	186,094

Junior B Men
	Name                    	                        			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                        			21 Mar 			21 Mar 			22 Mar 			22 Mar 				
1	Ashmanov, Georgij       	Ашманов, Георгий        	MB1	RUS	40,88  	40,880	[1]	2.08,17	42,723	[1]	1.25,02	42,510	[1]	4.54,13	49,021	[1]	175,134
2	Starikov, Aleksandr     	Стариков, Александр     	MB2	RUS	42,04  	42,040	[3]	2.18,49	46,163	[8]	1.29,76	44,880	[5]	5.13,95	52,325	[6]	185,408
3	Anashhenko, Egor        	Анащенко, Егор          	MB1	RUS	44,46  	44,460	[12]	2.32,64	50,880	[13]	1.39,46	49,730	[12]	5.50,32	58,386	[13]	203,456
4	Melnikov, Pavel         	Мельников, Павел        	MB1	RUS	50,51  	50,510	[20]	2.44,42	54,806	[21]	1.47,39	53,695	[17]	6.01,03	60,171	[15]	219,182
5	Gordeev, Nikolaj        	Гордеев, Николай        	MYD	RUS	58,92  	58,920	[24]	3.21,21	67,070	[24]	2.24,90	72,450	[24]	8.07,32	81,220	[21]	279,660
	Shutov, Ivan (2001)     	Шутов, Иван (2001)      	MB1	RUS	42,83  	42,830	[6]	2.23,22	47,740	[9]	       			       			90,570
	Gorbunov, Danila        	Горбунов, Данила        	MB2	RUS	43,69  	43,690	[9]	2.24,46	48,153	[10]	       			       			91,843
	Radchenko, Grigorij     	Радченко, Григорий      	MB2	RUS	44,27  	44,270	[11]	2.32,71	50,903	[14]	       			       			95,173
	Shardakov, Konstantin   	Шардаков, Константин    	MB2	RUS	53,21  	53,210	[21]	2.15,36	45,120	[3]	       			       			98,330
	Mategorin, Vladimir     	Матегорин, Владимир     	M?	RUS	1.07,43	67,430	[32]	       			       			       			67,430

Junior C Men
	Name                    	                        			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                        			21 Mar 			21 Mar 			22 Mar 			22 Mar 				
1	Russkikh, Orkhan        	Русских, Орхан          	MC2	RUS	43,64  	43,640	[8]	2.17,11	45,703	[6]	1.31,76	45,880	[7]	5.00,24	50,040	[2]	185,263
2	Ugliczkikh, Maksim      	Углицких, Максим        	MC2	RUS	45,80  	45,800	[13]	2.29,24	49,746	[11]	1.38,04	49,020	[9]	5.46,00	57,666	[11]	202,232
3	Shadrin, Egor           	Шадрин, Егор            	MC1	RUS	46,84  	46,840	[14]	2.35,63	51,876	[16]	1.39,05	49,525	[10]	5.41,97	56,995	[10]	205,236
4	Nakroshaev, Roman       	Накрошаев, Роман        	MYA	RUS	47,48  	47,480	[16]	2.32,95	50,983	[15]	1.40,45	50,225	[13]	5.41,16	56,860	[9]	205,548
5	Pyankov, Mark           	Пьянков, Марк           	MC2	RUS	47,86  	47,860	[17]	2.38,57	52,856	[19]	1.39,24	49,620	[11]	5.54,02	59,003	[14]	209,339
6	Noskov, Egor (2002)     	Носков, Егор (2002)     	MC2	RUS	46,92  	46,920	[15]	2.37,03	52,343	[17]	1.40,56	50,280	[14]	6.17,32	62,886	[18]	212,429
7	Lbov, Egor              	Лбов, Егор              	MYA	RUS	49,81  	49,810	[18]	2.41,79	53,930	[20]	1.44,81	52,405	[15]	6.06,91	61,151	[17]	217,296
8	Khokhryakov, Anton      	Хохряков, Антон         	MC1	RUS	50,20  	50,200	[19]	2.50,39	56,796	[23]	1.46,89	53,445	[16]	6.03,93	60,655	[16]	221,096
9	Vlasov, Nikita          	Власов, Никита          	MC2	RUS	59,13  	59,130	[25]	3.26,25	68,750	[25]	2.16,14	68,070	[22]	7.40,52	76,753	[20]	272,703
	Sharipov, Maruf         	Шарипов, Маруф          	MC1	RUS	55,18  	55,180	[22]	3.50,07	76,690	[26]	2.03,35	61,675	[20]	       			193,545
	Lazbinov, Vyacheslav    	Лазбинов, Вячеслав      	MC1	RUS	1.01,64	61,640	[29]	       			1.59,18	59,590	[19]	       			121,230
	Anyanov, Daniil         	Анянов, Даниил          	MC1	RUS	1.00,57	60,570	[28]	       			2.29,36	74,680	[25]	       			135,250
	Kuzneczov, Vladislav    	Кузнецов, Владислав     	MYA	RUS	1.05,11	65,110	[30]	       			2.22,57	71,285	[23]	       			136,395
	Kropachev, Efim         	Кропачев, Ефим          	MYB	RUS	56,44  	56,440	[23]	       			       			       			56,440
	Kazmalov, Makar         	Казмалов, Макар         	M?	RUS	59,29  	59,290	[26]	       			       			       			59,290
	Kazhin, Aleksej         	Кажин, Алексей          	MYA	RUS	1.00,35	60,350	[27]	       			       			       			60,350
	Sidorov, Daniil (2005)  	Сидоров, Даниил (2005)  	MYA	RUS	1.05,91	65,910	[31]	       			       			       			65,910
	Krylov, Artem           	Крылов, Артем           	MC1	RUS	       		DQ	2.48,36	56,120	[22]	1.50,48	55,240	[18]	6.27,04	64,506	[19]	175,866
	Mitrofanov, Danil (2002)	Митрофанов, Данил (2002)	MC2	RUS	       		DNS	2.38,37	52,790	[18]	       			       			52,790

            

Native Language Names