Junior B/C Championships - Northwest Federal District (Stage 3)
Olenegorsk (RUS)
9 - 10 February 2019

Allround Ladies - Junior B
	Name                    	                       			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                       			9 Feb  			9 Feb  			10 Feb 			10 Feb 				
1	Volozhaninova, Milena   	Воложанинова, Милена   	LB2	RUS	44,97  	44,970	[1]	2.20,36	46,786	[1]	1.30,90	45,450	[2]	4.54,39	49,065	[1]	186,271
2	Vorona, Vera            	Ворона, Вера           	LB1	RUS	46,05  	46,050	[6]	2.21,39	47,130	[2]	1.32,03	46,015	[3]	5.03,00	50,500	[2]	189,695
3	Agapitova, Mariya       	Агапитова, Мария       	LB1	RUS	45,32  	45,320	[2]	2.26,20	48,733	[6]	1.32,10	46,050	[4]	5.04,80	50,800	[3]	190,903
4	Smorudova, Kseniya      	Сморудова, Ксения      	LB2	RUS	45,96  	45,960	[5]	2.22,10	47,366	[3]	1.29,54	44,770	[1]	5.17,64	52,940	[6]	191,036
5	Motorina, Lidiya        	Моторина, Лидия        	LB1	RUS	45,76  	45,760	[3]	2.23,96	47,986	[5]	1.32,28	46,140	[6]	5.11,78	51,963	[4]	191,849
6	Baskakova, Tatyana      	Баскакова, Татьяна     	LB1	RUS	45,85  	45,850	[4]	2.23,75	47,916	[4]	1.32,27	46,135	[5]	5.12,74	52,123	[5]	192,024
7	Drozdova, Anastasiya    	Дроздова, Анастасия    	LB1	RUS	46,34  	46,340	[7]	2.29,30	49,766	[8]	1.34,30	47,150	[8]	5.19,33	53,221	[7]	196,477
8	Vool, Valeriya          	Воол, Валерия          	LB1	RUS	47,33  	47,330	[8]	2.27,95	49,316	[7]	1.37,16	48,580	[10]	5.29,41	54,901	[9]	200,127
9	Bagmet, Ulyana          	Багмет, Ульяна         	LB1	RUS	49,15  	49,150	[10]	2.32,09	50,696	[9]	1.36,06	48,030	[9]	5.19,51	53,251	[8]	201,127
10	Gorbunova, Yuliya       	Горбунова, Юлия        	LB1	RUS	50,22  	50,220	[11]	2.39,06	53,020	[10]	1.40,14	50,070	[11]	5.36,28	56,046	[11]	209,356
11	Knyazeva, Tatyana       	Князева, Татьяна       	LB2	RUS	48,98  	48,980	[9]	2.42,77	54,256	[12]	1.43,45	51,725	[12]	5.55,24	59,206	[12]	214,167
	Zavalishina, Alena      	Завалишина, Алена      	LB1	RUS	       		DQ	2.40,33	53,443	[11]	1.33,42	46,710	[7]	5.33,33	55,555	[10]	155,708

Allround Ladies - Junior C
	Name                    	                       			500m 			1000m  			1500m  			3000m  			Total
	                        	                       			9 Feb  			9 Feb  			9 Feb  			9 Feb  				
1	Korzhova, Kseniya       	Коржова, Ксения        	LC1	RUS	43,96  	43,960	[1]	1.26,71	43,355	[1]	2.17,10	45,700	[1]	4.47,08	47,846	[1]	180,861
2	Sharik, Darya           	Шарик, Дарья           	LC2	RUS	44,63  	44,630	[3]	1.29,05	44,525	[2]	2.21,89	47,296	[2]	5.14,77	52,461	[5]	188,912
3	Nikitina, Kseniya       	Никитина, Ксения       	LC2	RUS	44,89  	44,890	[5]	1.30,24	45,120	[3]	2.26,90	48,966	[4]	5.14,49	52,415	[4]	191,391
4	Sichinava, Viktoriya    	Сичинава, Виктория     	LC1	RUS	44,67  	44,670	[4]	1.31,17	45,585	[4]	2.29,82	49,940	[7]	5.17,18	52,863	[7]	193,058
5	Ivshina, Sofya          	Ившина, Софья          	LC1	RUS	46,64  	46,640	[8]	1.34,52	47,260	[7]	2.28,89	49,630	[5]	5.13,86	52,310	[3]	195,840
6	Konovalenko, Anastasiya 	Коноваленко, Анастасия 	LC2	RUS	46,18  	46,180	[6]	1.34,47	47,235	[6]	2.33,53	51,176	[12]	5.17,99	52,998	[8]	197,589
7	Bizajne, Emiliya        	Бизайне, Эмилия        	LC2	RUS	46,50  	46,500	[7]	1.36,59	48,295	[8]	2.30,17	50,056	[8]	5.18,89	53,148	[9]	197,999
8	Reutova, Ulyana         	Реутова, Ульяна        	LC2	RUS	46,90  	46,900	[9]	1.33,57	46,785	[5]	2.31,13	50,376	[10]	5.30,05	55,008	[11]	199,069
9	Lodyagina, Kseniya      	Лодягина, Ксения       	LC1	RUS	47,89  	47,890	[11]	1.37,15	48,575	[10]	2.31,09	50,363	[9]	5.16,39	52,731	[6]	199,559
10	Skalaczkaya, Varvara    	Скалацкая, Варвара     	LC1	RUS	48,17  	48,170	[12]	1.36,91	48,455	[9]	2.33,34	51,113	[11]	5.36,29	56,048	[12]	203,786
11	Kochneva, Vera          	Кочнева, Вера          	LC1	RUS	47,68  	47,680	[10]	1.54,57	57,285	[14]	2.29,77	49,923	[6]	5.29,56	54,926	[10]	209,814
12	Semyonova, Zlata        	Семёнова, Злата        	LC1	RUS	51,13  	51,130	[13]	1.46,07	53,035	[11]	2.44,26	54,753	[13]	5.53,07	58,845	[13]	217,763
13	Plyushh, Sofya          	Плющ, Софья            	LC2	RUS	52,49  	52,490	[14]	1.46,52	53,260	[12]	2.50,38	56,793	[14]	6.13,39	62,231	[14]	224,774
14	Vyaznikova, Ekaterina   	Вязникова, Екатерина   	LC2	RUS	55,60  	55,600	[15]	1.52,24	56,120	[13]	2.59,89	59,963	[15]	6.21,15	63,525	[16]	235,208
15	Makukha, Tatyana        	Макуха, Татьяна        	LC1	RUS	56,74  	56,740	[16]	1.55,65	57,825	[15]	3.01,39	60,463	[16]	6.19,99	63,331	[15]	238,359
	Markina, Mariya         	Маркина, Мария         	LC2	RUS	44,50  	44,500	[2]	       			2.22,77	47,590	[3]	5.07,11	51,185	[2]	143,275

Allround Men - Junior B
	Name                    	                       			500m 			3000m  			1500m  			5000m   			Total
	                        	                       			9 Feb  			9 Feb  			10 Feb 			10 Feb  				
1	Rakov, Nikita           	Раков, Никита          	MB1	RUS	39,67  	39,670	[6]	4.19,76	43,293	[1]	2.03,66	41,220	[3]	7.34,75 	45,475	[2]	169,658
2	Tyapin, Vladislav       	Тяпин, Владислав       	MB2	RUS	38,54  	38,540	[1]	4.24,32	44,053	[3]	2.00,89	40,296	[1]	7.56,31 	47,631	[7]	170,520
3	Shitnikov, Danil        	Шитников, Данил        	MB1	RUS	39,02  	39,020	[3]	4.25,11	44,185	[5]	2.05,96	41,986	[6]	7.52,86 	47,286	[5]	172,477
4	Kartashov, Anton        	Карташов, Антон        	MB2	RUS	39,58  	39,580	[5]	4.30,82	45,136	[6]	2.06,78	42,260	[7]	7.49,22 	46,922	[3]	173,898
5	Sobolev, Timofej        	Соболев, Тимофей       	MB2	RUS	41,14  	41,140	[12]	4.24,79	44,131	[4]	2.13,92	44,640	[14]	7.34,61 	45,461	[1]	175,372
6	Malashin, Maksim        	Малашин, Максим        	MB2	RUS	41,04  	41,040	[11]	4.33,00	45,500	[8]	2.07,16	42,386	[9]	7.54,92 	47,492	[6]	176,418
7	Pshenichnyj, Denis      	Пшеничный, Денис       	MB1	RUS	39,78  	39,780	[7]	4.40,51	46,751	[13]	2.06,92	42,306	[8]	8.01,26 	48,126	[8]	176,963
8	Moiseev, Pavel          	Моисеев, Павел         	MB1	RUS	38,56  	38,560	[2]	4.38,12	46,353	[11]	2.01,99	40,663	[2]	8.45,08 	52,508	[14]	178,084
9	Brauer, Bogdan          	Брауэр, Богдан         	MB1	RUS	43,05  	43,050	[15]	4.34,52	45,753	[9]	2.10,62	43,540	[13]	7.51,02 	47,102	[4]	179,445
10	Ivanov, Sergej (2002)   	Иванов, Сергей (2002)  	MB1	RUS	39,54  	39,540	[4]	4.45,50	47,583	[15]	2.05,52	41,840	[4]	8.28,64 	50,864	[12]	179,827
11	Bolshakov, Dmitrij      	Большаков, Дмитрий     	MB2	RUS	41,28  	41,280	[13]	4.36,86	46,143	[10]	2.10,46	43,486	[12]	8.09,67 	48,967	[9]	179,876
12	Kolegov, Dmitrij        	Колегов, Дмитрий       	MB2	RUS	41,28  	41,280	[13]	4.39,41	46,568	[12]	2.09,15	43,050	[10]	8.13,36 	49,336	[11]	180,234
13	Fadeev, Artem           	Фадеев, Артем          	MB1	RUS	40,93  	40,930	[10]	4.45,49	47,581	[14]	2.09,82	43,273	[11]	8.12,51 	49,251	[10]	181,035
14	Bragin, Egor            	Брагин, Егор           	MB1	RUS	51,73  	51,730	[19]	4.31,57	45,261	[7]	2.05,72	41,906	[5]	8.31,18 	51,118	[13]	190,015
15	Aleshin, Artem (2003.05)	Алешин, Артем (2003.05)	MB1	RUS	44,05  	44,050	[16]	4.58,08	49,680	[17]	2.20,07	46,690	[16]	8.45,20 	52,520	[15]	192,940
16	Brichikov, Aleksandr    	Бричиков, Александр    	MB1	RUS	45,61  	45,610	[17]	5.26,01	54,335	[19]	2.25,50	48,500	[17]	10.01,70	60,170	[16]	208,615
	Chekmarev, Ilya         	Чекмарев, Илья         	MB1	RUS	54,41  	54,410	[20]	5.08,25	51,375	[18]	2.17,36	45,786	[15]	        			151,571
	Dzhos, Artemij          	Джос, Артемий          	MB2	RUS	40,46  	40,460	[8]	4.23,87	43,978	[2]	       			        			84,438
	Kryuchkov, Valerij      	Крючков, Валерий       	MB1	RUS	40,85  	40,850	[9]	4.52,86	48,810	[16]	       			        			89,660
	Serebryakov, Aleksandr  	Серебряков, Александр  	MB1	RUS	48,50  	48,500	[18]	6.05,92	60,986	[20]	2.45,44	55,146	[18]	        		DNS	164,632

Allround Men - Junior C
	Name                    	                       			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                        	                       			9 Feb  			9 Feb  			10 Feb 			10 Feb 				
1	Parshkov, Oleg          	Паршков, Олег          	MC2	RUS	42,95  	42,950	[6]	2.09,97	43,323	[3]	1.22,78	41,390	[3]	4.45,92	47,653	[4]	175,316
2	Zajcev, Dmitrij (2004)  	Зайцев, Дмитрий (2004) 	MC2	RUS	42,51  	42,510	[4]	2.11,99	43,996	[6]	1.24,69	42,345	[5]	4.42,55	47,091	[2]	175,942
3	Almazov, Savelij        	Алмазов, Савелий       	MC1	RUS	41,55  	41,550	[3]	2.21,05	47,016	[13]	1.26,27	43,135	[9]	4.59,56	49,926	[11]	181,627
4	Kryukov, Aleksej        	Крюков, Алексей        	MC2	RUS	43,05  	43,050	[8]	2.17,96	45,986	[9]	1.26,39	43,195	[10]	4.57,24	49,540	[9]	181,771
5	Zhukovskij, Anton       	Жуковский, Антон       	MC2	RUS	43,35  	43,350	[9]	2.18,55	46,183	[11]	1.27,88	43,940	[12]	4.57,29	49,548	[10]	183,021
6	Lomonosov, Artem        	Ломоносов, Артем       	MC2	RUS	44,64  	44,640	[13]	2.18,18	46,060	[10]	1.29,15	44,575	[14]	4.53,99	48,998	[6]	184,273
7	Burcev, Ivan            	Бурцев, Иван           	MC2	RUS	42,98  	42,980	[7]	2.19,75	46,583	[12]	1.30,64	45,320	[19]	5.03,89	50,648	[13]	185,531
8	Skrebkov, Vladislav     	Скребков, Владислав    	MC1	RUS	44,10  	44,100	[10]	2.21,07	47,023	[14]	1.30,20	45,100	[16]	5.11,74	51,956	[17]	188,179
9	Averin, Semen           	Аверин, Семен          	MC2	RUS	44,13  	44,130	[11]	2.22,75	47,583	[15]	1.30,80	45,400	[20]	5.11,87	51,978	[18]	189,091
10	Pustovalov, Kirill      	Пустовалов, Кирилл     	MC1	RUS	46,24  	46,240	[17]	2.25,57	48,523	[19]	1.30,62	45,310	[18]	5.04,38	50,730	[14]	190,803
11	Kyulyan, Eldar          	Кюлян, Эльдар          	MC1	RUS	58,08  	58,080	[25]	2.11,75	43,916	[5]	1.25,83	42,915	[8]	4.36,25	46,041	[1]	190,952
12	Volkov, Andrej (2005)   	Волков, Андрей (2005)  	MC1	RUS	45,40  	45,400	[15]	2.28,56	49,520	[21]	1.29,39	44,695	[15]	5.09,67	51,611	[15]	191,226
13	Varlygin, Pavel         	Варлыгин, Павел        	MC1	RUS	44,42  	44,420	[12]	2.24,40	48,133	[18]	1.30,55	45,275	[17]	5.20,49	53,415	[19]	191,243
14	Strunin, Egor           	Струнин, Егор          	MC2	RUS	54,73  	54,730	[22]	2.16,57	45,523	[8]	1.25,55	42,775	[7]	4.50,31	48,385	[5]	191,413
15	Belyaev, Nikita (2004)  	Беляев, Никита (2004)  	MC1	RUS	45,88  	45,880	[16]	2.23,71	47,903	[17]	1.35,33	47,665	[22]	5.02,02	50,336	[12]	191,784
16	Bujnov, Timofej         	Буйнов, Тимофей        	MC1	RUS	46,43  	46,430	[18]	2.26,27	48,756	[20]	1.31,03	45,515	[21]	5.10,22	51,703	[16]	192,404
17	Vasilev, Mikhail        	Васильев, Михаил       	MC2	RUS	56,14  	56,140	[23]	2.15,64	45,213	[7]	1.24,96	42,480	[6]	4.55,27	49,211	[8]	193,044
18	Sherr, Mikhail          	Шерр, Михаил           	MC1	RUS	1.03,70	63,700	[26]	2.11,42	43,806	[4]	1.23,49	41,745	[4]	4.45,35	47,558	[3]	196,809
19	Garamov, Aleksandr      	Гарамов, Александр     	MC2	RUS	49,28  	49,280	[20]	2.42,86	54,286	[23]	1.40,99	50,495	[24]	5.28,65	54,775	[20]	208,836
20	Safonov, Maksim         	Сафонов, Максим        	MC1	RUS	53,42  	53,420	[21]	2.56,26	58,753	[24]	1.49,10	54,550	[25]	6.13,91	62,318	[21]	229,041
21	Filippov, Vladislav     	Филиппов, Владислав    	MC1	RUS	57,55  	57,550	[24]	3.10,37	63,456	[25]	1.59,54	59,770	[26]	6.19,97	63,328	[22]	244,104
	Kornienko, Maksim       	Корниенко, Максим      	MC2	RUS	39,91  	39,910	[1]	2.05,13	41,710	[1]	1.19,81	39,905	[1]	       			121,525
	Uspekhov, Danila        	Успехов, Данила        	MC2	RUS	40,65  	40,650	[2]	2.08,92	42,973	[2]	1.21,50	40,750	[2]	       			124,373
	Kukushkin, Stanislav    	Кукушкин, Станислав    	MC1	RUS	44,80  	44,800	[14]	       		DNS	1.27,41	43,705	[11]	4.55,15	49,191	[7]	137,696
	Rovba, Artemij          	Ровба, Артемий         	MC1	RUS	47,15  	47,150	[19]	2.38,95	52,983	[22]	1.39,30	49,650	[23]	       		DNS	149,783
	Smyslov, Ilya           	Смыслов, Илья          	MC2	RUS	42,86  	42,860	[5]	2.23,43	47,810	[16]	1.28,22	44,110	[13]	       		DNS	134,780
	Konovalov, Egor (2003)  	Коновалов, Егор (2003) 	MC2	RUS	       		DNS	       		DNS	       			       			

            

Native Language Names