10th Moscow Cup - Veterans
Открытый Кубок ЦФиС ЗАС г. Москвы (Х Кубок Москвы)
Moscow (RUS)
23 - 24 November 2019

AG 45 Ladies
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Mishalueva, Nadezhda     	Мишалуева, Надежда       	L45	RUS	58,88  	58,880	[14]	2.51,57	57,190	[11]	1.55,39	57,695	[11]	6.00,88	60,146	[10]	233,911

AG 50 Ladies
	Name                     	                         			500m 			1500m			1000m  			3000m			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
	Serova, Svetlana         	Серова, Светлана         	L50	RUS	56,38  	56,380	[13]	       		DNS	1.58,56	59,280	[12]	       		DNS	115,660

AG 60 Ladies
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Epaneshnikova, Tatyana   	Епанешникова, Татьяна    	L60	RUS	48,23  	48,230	[4]	2.35,88	51,960	[5]	1.36,53	48,265	[2]	5.41,85	56,975	[3]	205,430

AG 65 Ladies
	Name                     	                         			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Dakhno, Nadezhda         	Дахно, Надежда           	L65	RUS	1.04,97	64,970	[18]	3.23,03	67,676	[17]	2.08,35	64,175	[16]	6.45,72	67,620	[12]	264,441

AG 70 Ladies
	Name                     	                         			500m   			1000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			24 Nov 				
1	Vorobyova, Khalida       	Воробьёва, Халида        	L70	RUS	1.01,22	61,220	[15]	2.06,46	63,230	[15]	124,450

Senior Ladies
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Vladykina, Anna          	Владыкина, Анна          	LSA	RUS	50,39  	50,390	[7]	2.46,15	55,383	[8]	1.44,66	52,330	[8]	5.57,33	59,555	[7]	217,658

Neo-Senior Ladies
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Prozorova, Mariya        	Прозорова, Мария         	LN1	RUS	47,55  	47,550	[3]	2.35,20	51,733	[3]	1.36,66	48,330	[3]	5.42,35	57,058	[4]	204,671

Junior A/B/C Ladies
	Name                     	                         			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Napolskikh, Sofya        	Напольских, Софья        	LA2	RUS	43,93  	43,930	[1]	2.12,55	44,183	[1]	1.27,33	43,665	[1]	4.41,62	46,936	[1]	178,714
2	Smirnova, Elena (2002)   	Смирнова, Елена (2002)   	LA1	RUS	49,08  	49,080	[5]	2.36,76	52,253	[6]	1.39,52	49,760	[5]	5.34,11	55,685	[2]	206,778
3	Vinogradova, Yana        	Виноградова, Яна         	LB2	RUS	50,88  	50,880	[8]	2.43,80	54,600	[7]	1.44,59	52,295	[7]	5.47,60	57,933	[6]	215,708
4	Makarova, Ekaterina      	Макарова, Екатерина      	LC2	RUS	49,16  	49,160	[6]	2.47,09	55,696	[9]	1.43,14	51,570	[6]	5.58,94	59,823	[8]	216,249
5	Volushkova, Viktoriya    	Волушкова, Виктория      	LB1	RUS	54,77  	54,770	[12]	2.52,46	57,486	[12]	1.49,65	54,825	[9]	6.00,60	60,100	[9]	227,181
6	Mironova, Darya          	Миронова, Дарья          	LB1	RUS	53,69  	53,690	[11]	2.52,81	57,603	[13]	1.54,74	57,370	[10]	6.13,86	62,310	[11]	230,973
7	Chernyaeva, Olga         	Черняева, Ольга          	LB2	RUS	1.21,54	81,540	[20]	2.35,37	51,790	[4]	1.38,87	49,435	[4]	5.43,25	57,208	[5]	239,973
	Bugakova, Anastasiya     	Бугакова, Анастасия      	LA2	RUS	45,07  	45,070	[2]	2.18,76	46,253	[2]	       			       			91,323
	Lavrinchuk, Veronika     	Лавринчук, Вероника      	LB2	RUS	53,04  	53,040	[9]	2.47,63	55,876	[10]	       			       			108,916
	Filippova, Margarita     	Филиппова, Маргарита     	LB1	RUS	1.09,41	69,410	[19]	4.11,91	83,970	[18]	2.24,29	72,145	[17]	       		DNS	225,525

Junior D Ladies
	Name                     	                         			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Deryabina, Viktoriya     	Дерябина, Виктория       	LC1	RUS	1.02,29	62,290	[16]	3.16,64	65,546	[16]	2.05,90	62,950	[14]	6.57,77	69,628	[13]	260,414
2	Sorokina, Angelina       	Сорокина, Ангелина       	LC1	RUS	1.04,36	64,360	[17]	3.14,94	64,980	[15]	2.01,98	60,990	[13]	7.09,02	71,503	[14]	261,833
	Lavrinchuk, Margarita    	Лавринчук, Маргарита     	LYA	RUS	53,38  	53,380	[10]	2.52,99	57,663	[14]	       			       			111,043

AG 30 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Kozlachkov, Mikhail      	Козлачков, Михаил        	M30	RUS	40,12  	40,120	[3]	2.06,70	42,233	[2]	1.20,33	40,165	[3]	4.43,29	47,215	[7]	169,733
2	Krotov, Ilya             	Кротов, Илья             	M30	RUS	44,23  	44,230	[17]	2.16,91	45,636	[16]	1.28,02	44,010	[19]	4.43,69	47,281	[8]	181,157

AG 35 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Vaskov, Aleksandr        	Васьков, Александр       	M35	RUS	39,82  	39,820	[2]	2.03,68	41,226	[1]	1.19,09	39,545	[1]	4.29,27	44,878	[1]	165,469
2	Zagumennov, Viktor       	Загуменнов, Виктор       	M35	RUS	42,30  	42,300	[8]	2.11,06	43,686	[8]	1.23,99	41,995	[7]	4.48,48	48,080	[10]	176,061
3	Yang, Zhenjiang          	杨镇江                      	M35	CHN	43,30  	43,300	[12]	2.12,32	44,106	[11]	1.25,78	42,890	[14]	4.36,86	46,143	[5]	176,439

AG 40 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Ivanov, Fedor            	Иванов, Федор            	M40	RUS	45,35  	45,350	[23]	2.25,36	48,453	[22]	1.33,59	46,795	[27]	5.18,58	53,096	[22]	193,694
2	Lazarev, Anatolij        	Лазарев, Анатолий        	M40	RUS	46,83  	46,830	[28]	2.33,79	51,263	[30]	1.34,98	47,490	[30]	5.51,66	58,610	[33]	204,193
3	Paramonov, Ilya          	Парамонов, Илья          	M?	RUS	51,14  	51,140	[40]	2.52,07	57,356	[37]	1.50,60	55,300	[40]	6.55,77	69,295	[38]	233,091
	Neverov, Andrej          	Неверов, Андрей          	M40	RUS	47,83  	47,830	[33]	       			1.28,69	44,345	[20]	       			92,175
	Paramonov, Artem         	Парамонов, Артем         	M40	RUS	49,88  	49,880	[36]	2.57,21	59,070	[39]	       			       			108,950
	Kamylin, Pavel           	Камылин, Павел           	M?	RUS	       		DNS	       			       			       			

AG 45 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Roshhin, Aleksej         	Рощин, Алексей           	M45	RUS	43,01  	43,010	[11]	2.07,18	42,393	[3]	1.25,75	42,875	[12]	4.31,04	45,173	[2]	173,451
2	Vikulov, Andrej          	Викулов, Андрей          	M45	RUS	44,06  	44,060	[16]	2.14,81	44,936	[13]	1.26,46	43,230	[16]	4.52,28	48,713	[12]	180,939
3	Barchenkov, Aleksej      	Барченков, Алексей       	M?	RUS	47,14  	47,140	[31]	2.28,85	49,616	[27]	1.34,07	47,035	[28]	5.35,32	55,886	[29]	199,677
	Bolonin, Vladislav       	Болонин, Владислав       	M45	RUS	       			       			1.22,70	41,350	[4]	4.46,27	47,711	[9]	89,061
	Tikhonov, Vadim          	Тихонов, Вадим           	M45	RUS	       			       			1.36,26	48,130	[32]	5.41,33	56,888	[32]	105,018

AG 50 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Nezametdinov, Rivkat     	Незаметдинов, Ривкат     	M50	RUS	42,37  	42,370	[9]	2.11,93	43,976	[10]	1.24,07	42,035	[8]	4.51,35	48,558	[11]	176,939
2	Averin, Aleksej          	Аверин, Алексей          	M50	RUS	45,25  	45,250	[22]	2.17,15	45,716	[17]	1.27,41	43,705	[18]	4.52,37	48,728	[13]	183,399
3	Zajcev, Dmitrij (1969)   	Зайцев, Дмитрий (1969)   	M50	RUS	45,05  	45,050	[20]	2.18,87	46,290	[18]	1.27,39	43,695	[17]	4.53,58	48,930	[15]	183,965
	Shukhardin, Valerij      	Шухардин, Валерий        	M50	RUS	44,96  	44,960	[19]	2.16,03	45,343	[15]	       			       			90,303

AG 55 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Kharchenko, Aleksandr    	Харченко, Александр      	M55	RUS	43,62  	43,620	[13]	2.08,75	42,916	[4]	1.24,84	42,420	[10]	4.35,46	45,910	[3]	174,866
2	Letunov, Vladimir        	Летунов, Владимир        	M55	RUS	43,88  	43,880	[15]	2.13,98	44,660	[12]	1.25,75	42,875	[12]	4.56,88	49,480	[17]	180,895
3	Lavrov, Igor             	Лавров, Игорь            	M55	RUS	46,87  	46,870	[29]	2.21,26	47,086	[19]	1.31,88	45,940	[25]	4.58,83	49,805	[18]	189,701
4	Akhmetgaliev, Rashit     	Ахметгалиев, Рашит       	M55	RUS	46,99  	46,990	[30]	2.27,37	49,123	[26]	1.34,09	47,045	[29]	5.05,34	50,890	[21]	194,048
5	Melkozerov, Aleksandr    	Мелкозеров, Александр    	M55	RUS	46,44  	46,440	[27]	2.36,68	52,226	[33]	1.36,63	48,315	[34]	5.30,34	55,056	[25]	202,037
	Imametdinov, Khamil      	Имаметдинов, Хамиль      	M?	RUS	53,60  	53,600	[41]	       		DNS	       		DNS	       		DNS	53,600

AG 60 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Yunusov, Farid           	Юнусов, Фарид            	M60	RUS	44,67  	44,670	[18]	2.26,94	48,980	[25]	1.31,38	45,690	[24]	5.21,23	53,538	[23]	192,878
2	Tyutin, Aleksej          	Тютин, Алексей           	M60	RUS	46,24  	46,240	[25]	2.31,50	50,500	[28]	1.32,94	46,470	[26]	5.39,59	56,598	[31]	199,808
3	Sunyajkin, Gennadij      	Суняйкин, Геннадий       	M60	RUS	55,72  	55,720	[44]	3.02,23	60,743	[40]	1.52,95	56,475	[42]	6.43,53	67,255	[37]	240,193
	Arkhipov, Aleksej        	Архипов, Алексей         	M60	RUS	       		DNS	       		DNS	       			       			

AG 65 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Kazakov, Vladimir        	Казаков, Владимир        	M65	RUS	49,44  	49,440	[35]	2.26,53	48,843	[24]	1.36,43	48,215	[33]	5.03,38	50,563	[20]	197,061
2	Patrin, Vladimir         	Патрин, Владимир         	M65	RUS	48,76  	48,760	[34]	2.35,66	51,886	[31]	1.37,56	48,780	[35]	5.38,87	56,478	[30]	205,904

AG 70 Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Kokunov, Anatolij        	Кокунов, Анатолий        	M70	RUS	50,45  	50,450	[38]	2.36,54	52,180	[32]	1.41,69	50,845	[37]	5.34,94	55,823	[28]	209,298
2	Bunin, Aleksandr         	Бунин, Александр         	M70	RUS	50,41  	50,410	[37]	2.40,49	53,496	[34]	1.41,68	50,840	[36]	5.30,64	55,106	[26]	209,852
3	Vavilov, Yurij           	Вавилов, Юрий            	M70	RUS	55,55  	55,550	[43]	2.50,57	56,856	[36]	1.52,18	56,090	[41]	5.56,11	59,351	[34]	227,847
	Kujvashev, Gennadij      	Куйвашев, Геннадий       	M70	RUS	47,52  	47,520	[32]	2.33,75	51,250	[29]	       			       			98,770

AG 75 Men
	Name                     	                         			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Bunin, Georgij           	Бунин, Георгий           	M75	RUS	50,80  	50,800	[39]	2.48,12	56,040	[35]	1.44,40	52,200	[38]	5.57,17	59,528	[35]	218,568
2	Semin, Nikolaj           	Семин, Николай           	M75	RUS	1.02,30	62,300	[47]	3.20,90	66,966	[41]	2.12,17	66,085	[45]	7.05,02	70,836	[39]	266,187
3	Ustinov, Boris           	Устинов, Борис           	M75	RUS	1.04,12	64,120	[48]	3.28,73	69,576	[42]	2.14,30	67,150	[46]	7.06,98	71,163	[40]	272,009

AG 80 Men
	Name                     	                         			500m 			1000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			24 Nov 				
1	Shklyaev, Sergej         	Шкляев, Сергей           	M80	RUS	54,26  	54,260	[42]	1.47,63	53,815	[39]	108,075
2	Kuramshin, Ramir         	Курамшин, Рамир          	M80	RUS	57,35  	57,350	[46]	2.05,31	62,655	[44]	120,005

Senior Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Bojczov, Sergej          	Бойцов, Сергей           	MSA	BLR	40,26  	40,260	[4]	2.09,94	43,313	[6]	1.23,97	41,985	[6]	4.59,81	49,968	[19]	175,526

Junior A/B/C Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Rachkov, Aleksandr       	Рачков, Александр        	MC2	RUS	42,04  	42,040	[7]	2.09,78	43,260	[5]	1.24,54	42,270	[9]	4.39,83	46,638	[6]	174,208
2	Vinogradov, Matvej       	Виноградов, Матвей       	MC2	RUS	42,44  	42,440	[10]	2.10,17	43,390	[7]	1.25,54	42,770	[11]	4.36,69	46,115	[4]	174,715
3	Tkachenko, Nikita        	Ткаченко, Никита         	MA1	RUS	45,16  	45,160	[21]	2.22,32	47,440	[21]	1.29,70	44,850	[22]	4.53,23	48,871	[14]	186,321
4	Makarov, Pavel           	Макаров, Павел           	MB2	RUS	43,73  	43,730	[14]	2.21,56	47,186	[20]	1.29,47	44,735	[21]	5.27,67	54,611	[24]	190,262
	Ponomarev, Andrej        	Пономарев, Андрей        	MA2	RUS	41,70  	41,700	[5]	2.11,77	43,923	[9]	1.23,78	41,890	[5]	       			127,513
	Mironov, Andrej (2002)   	Миронов, Андрей (2002)   	MA1	RUS	       			       			1.19,45	39,725	[2]	       			39,725
	Baukov, Matvej           	Бауков, Матвей           	MB1	RUS	46,00  	46,000	[24]	       		DQ	1.35,36	47,680	[31]	5.33,98	55,663	[27]	149,343

Junior D Men
	Name                     	                         			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                         			23 Nov 			23 Nov 			24 Nov 			24 Nov 				
1	Antoshin, Egor           	Антошин, Егор            	MC1	RUS	46,36  	46,360	[26]	2.26,12	48,706	[23]	1.30,48	45,240	[23]	4.56,73	49,455	[16]	189,761
2	Samsonyuk, Mikhail       	Самсонюк, Михаил         	M?	RUS	56,98  	56,980	[45]	2.54,70	58,233	[38]	1.56,78	58,390	[43]	6.19,66	63,276	[36]	236,879
	Kuzmin, Vladislav (2005) 	Кузьмин, Владислав (2005)	MC1	RUS	       		DNS	       		DNS	       			       			

            

Native Language Names