Kretsmesterskap Sprint 2020
Bergen (NOR)
8 February 2020

Senior Ladies
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Sætersdal, Victoria Keltie 	LN1	NOR	45,90  	45,900	[2]	1.32,18	46,090	[1]	91,990

Junior A Ladies
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Rabbe, Maria Netland       	LA2	NOR	44,54  	44,540	[1]	1.36,65	48,325	[2]	92,865
	Kvam, Oda Kornelia Botten  	LA1	NOR	       		DNS	       			

Junior C Ladies
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Dahn, Åse Marie            	LC1	NOR	51,91  	51,910	[3]	1.42,72	51,360	[4]	103,270
2	Norheim, Olina             	LC2	NOR	57,98  	57,980	[4]	1.38,28	49,140	[3]	107,120

12 år Ladies
	Name                       			500m			1000m			Total
	Mjøs, Thea Larsen          	LYA	NOR	       		DNF	       		WDR	

Senior Men
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Klippen, Jakob Anspach     	MSA	NOR	40,68  	40,680	[4]	1.20,84	40,420	[3]	81,100
2	Haugland, Jonas            	MN2	NOR	40,30  	40,300	[3]	1.21,92	40,960	[5]	81,260
3	Haraldsen, Thomas          	MN4	NOR	55,22  	55,220	[20]	2.09,58	64,790	[19]	120,010

Masters AG 55 Men
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Flesland, Helge            	M55	NOR	49,16  	49,160	[14]	1.44,59	52,295	[13]	101,455

Masters AG 60 Men
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Kjølen, Arne               	M60	NOR	51,91  	51,910	[15]	1.53,04	56,520	[15]	108,430

Masters AG 70 Men
	Name                       			500m   			1000m  			Total
1	Pedersen, Frank-Einar      	M70	NOR	1.00,45	60,450	[21]	2.11,02	65,510	[20]	125,960

Masters AG 75 Men
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Henriksen, Jan             	M75	NOR	53,16  	53,160	[17]	1.56,71	58,355	[16]	111,515
2	Lilletvedt, Øystein        	M75	NOR	54,92  	54,920	[19]	2.00,83	60,415	[18]	115,335

Junior A Men
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Gravdal, Stian             	MA2	NOR	39,40  	39,400	[1]	1.20,12	40,060	[1]	79,460
2	Berge, Ulrik Schaathun     	MA1	NOR	41,41  	41,410	[6]	1.21,69	40,845	[4]	82,255
3	Mikkelsen, Nicklas Bjerknes	MA2	NOR	43,55  	43,550	[9]	1.27,29	43,645	[7]	87,195
4	Fløystad, Johannes         	MA1	NOR	43,79  	43,790	[10]	1.27,42	43,710	[8]	87,500

Junior B Men
	Name                       			500m 			1000m  			Total
1	Åsebø, Sondre Buer         	MB2	NOR	39,44  	39,440	[2]	1.20,70	40,350	[2]	79,790
2	Dahn, Sondre               	MB1	NOR	44,91  	44,910	[13]	1.34,24	47,120	[11]	92,030
	Matre, Emil Pedersen       	MB1	NOR	40,76  	40,760	[5]	       		DNS	40,760

Junior C Men
	Name                       			500m   			1000m  			Total
1	Henriksen, Sigurd          	MC2	NOR	42,04  	42,040	[7]	1.25,50	42,750	[6]	84,790
2	Eikeseth, Leo Løland       	MC2	NOR	42,53  	42,530	[8]	1.30,73	45,365	[9]	87,895
3	Norheim, Ivar              	MC2	NOR	44,89  	44,890	[12]	1.34,07	47,035	[10]	91,925
4	Songstad, Kristoffer Knag  	MC1	NOR	44,87  	44,870	[11]	1.35,98	47,990	[12]	92,860
5	Ulveseth, Lars             	MC1	NOR	52,00  	52,000	[16]	1.52,25	56,125	[14]	108,125
6	Steen, Even Borgen         	MC1	NOR	53,90  	53,900	[18]	1.57,99	58,995	[17]	112,895
7	Tvedt, Elias G.            	MYA	NOR	2.21,65	141,650	[22]	2.18,48	69,240	[21]	210,890

            

Native Language Names