Murmansk Regional Chamionships
Monchegorsk (RUS)
12 - 13 January 2012

Junior B Ladies
	Name                       	                          			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                           	                          			12 Jan 			12 Jan 			13 Jan 			13 Jan 				
1	Pryadko, Irina             	                          	LB2	RUS	48,48  	48,480	[1]	2.26,23	48,743	[1]	1.36,63	48,315	[1]	5.12,35	52,058	[1]	197,596
2	Rykova, Viktoriya          	Рыкова, Виктория          	LB1	RUS	50,54  	50,540	[2]	2.35,39	51,796	[2]	1.42,02	51,010	[2]	5.42,76	57,126	[3]	210,472
3	Shevchuk, Yuliya           	                          	LB1	RUS	52,29  	52,290	[4]	2.47,80	55,933	[6]	1.45,33	52,665	[5]	5.58,70	59,783	[6]	220,671
4	Malceva, Anastasiya (1995) 	Мальцева, Анастасия (1995)	LB1	RUS	54,01  	54,010	[5]	2.46,56	55,520	[4]	1.44,96	52,480	[4]	5.56,53	59,421	[4]	221,431
5	Abramova, Ekaterina (1996) 	Абрамова, Екатерина (1996)	LB1	RUS	56,04  	56,040	[7]	2.46,80	55,600	[5]	1.49,47	54,735	[7]	5.34,23	55,705	[2]	222,080
6	Gajnova, Anastasiya        	                          	LB1	RUS	54,42  	54,420	[6]	2.45,56	55,186	[3]	1.45,40	52,700	[6]	5.58,68	59,780	[5]	222,086
	Nedvizhaj, Viktoriya       	                          	LB1	RUS	1.07,02	67,020	[8]	3.44,77	74,923	[7]	2.19,33	69,665	[8]	       		DNS	211,608
	Zykina, Violetta           	                          	LA1	RUS	52,16  	52,160	[3]	       		DNS	1.44,60	52,300	[3]	       		DNS	104,460
	Krylova, Olga              	Крылова, Ольга            	LB2	RUS	       		DNS	       		DNS	       		DNS	       		DNS	

Junior C Ladies
	Name                       	                          			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                           	                          			12 Jan 			12 Jan 			13 Jan 			13 Jan 				
1	Khreptugova, Elizaveta     	Хрептугова, Елизавета     	LC2	RUS	47,32  	47,320	[1]	2.26,66	48,886	[1]	1.35,76	47,880	[1]	5.03,38	50,563	[1]	194,649
2	Shandrova, Anastasiya      	                          	LC1	RUS	58,60  	58,600	[2]	3.09,22	63,073	[2]	2.02,91	61,455	[2]	6.25,64	64,273	[2]	247,401
3	Losheva, Tamara            	                          	LC1	RUS	59,16  	59,160	[3]	3.26,69	68,896	[3]	2.08,81	64,405	[3]	7.39,06	76,510	[4]	268,971
4	Zhdanova, Anna (1997)      	Жданова, Анна (1997)      	LC1	RUS	1.00,42	60,420	[4]	3.50,66	76,886	[5]	2.11,82	65,910	[4]	7.06,34	71,056	[3]	274,272
5	Tikhanova, Sofya           	Тиханова, Софья           	LC1	RUS	1.01,39	61,390	[5]	3.46,39	75,463	[4]	2.15,48	67,740	[5]	7.52,32	78,720	[5]	283,313

Junior D Ladies
	Name                       	                          			500m   			1000m  			500m   			1000m  			Total
	                           	                          			12 Jan 			12 Jan 			13 Jan 			13 Jan 				
1	Shevchuk, Anastasiya       	                          	LYB	RUS	59,04  	59,040	[1]	2.12,20	66,100	[1]	56,98  	56,980	[1]	2.23,25	71,625	[3]	253,745
2	Menshenina, Alyona         	                          	LYA	RUS	1.04,39	64,390	[2]	2.27,23	73,615	[4]	1.04,52	64,520	[4]	2.19,42	69,710	[2]	272,235
3	Yakovenko, Ekaterina       	Яковенко, Екатерина       	LYA	RUS	1.12,57	72,570	[4]	2.30,48	75,240	[7]	1.13,29	73,290	[7]	2.26,80	73,400	[4]	294,500
4	Kryuchkova, Anna           	Крючкова, Анна            	LYA	RUS	1.18,45	78,450	[6]	2.29,52	74,760	[5]	1.07,10	67,100	[5]	2.28,47	74,235	[5]	294,545
5	Yaroshenko, Yuliya         	Ярошенко, Юлия            	LYB	RUS	1.11,14	71,140	[3]	2.29,95	74,975	[6]	1.10,53	70,530	[6]	2.37,15	78,575	[6]	295,220
6	Igumnova, Darya            	Игумнова, Дарья           	LYB	RUS	1.17,26	77,260	[5]	2.55,58	87,790	[8]	1.16,32	76,320	[8]	2.48,98	84,490	[7]	325,860
	Reshetova, Kristina        	                          	LYA	RUS	       		DNS	2.14,46	67,230	[2]	1.01,56	61,560	[2]	2.11,68	65,840	[1]	194,630
	Arbekova, Violetta         	Арбекова, Виолетта        	LYB	RUS	       		DNF	2.21,64	70,820	[3]	1.03,82	63,820	[3]	       		DNF	134,640

Junior B Men
	Name                       	                          			500m 			3000m  			1500m  			5000m   			Total
	                           	                          			12 Jan 			12 Jan 			13 Jan 			13 Jan  				
1	Vandzhala, Roman           	                          	MB2	RUS	42,23  	42,230	[1]	5.25,84	54,306	[1]	2.23,69	47,896	[2]	9.26,29 	56,629	[1]	201,061
2	Sundukov, Viktor           	                          	MB2	RUS	48,89  	48,890	[3]	5.49,59	58,265	[3]	2.38,76	52,920	[3]	10.00,14	60,014	[2]	220,089
3	Bizhko, Vadim              	                          	MB1	RUS	56,67  	56,670	[4]	6.49,82	68,303	[4]	3.06,80	62,266	[4]	11.31,56	69,156	[3]	256,395
	Tarkovskij, Dmitrij        	                          	MA1	RUS	46,71  	46,710	[2]	5.48,26	58,043	[2]	2.20,37	46,790	[1]	        		DNS	151,543

Junior C Men
	Name                       	                          			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                           	                          			12 Jan 			12 Jan 			13 Jan 			13 Jan 				
1	Oreshin, Roman             	Орешин, Роман             	MC2	RUS	42,60  	42,600	[1]	2.17,39	45,796	[1]	1.28,89	44,445	[1]	4.54,59	49,098	[1]	181,939
2	Cheshin, Dmitrij           	                          	MC2	RUS	46,26  	46,260	[3]	2.28,39	49,463	[2]	1.33,84	46,920	[2]	5.10,89	51,815	[2]	194,458
3	Tishhenko, Vladislav       	                          	MC2	RUS	45,10  	45,100	[2]	2.29,54	49,846	[3]	1.35,12	47,560	[3]	5.11,92	51,986	[3]	194,492
4	Cherepanov, Nikita (1997)  	Черепанов, Никита (1997)  	MC1	RUS	58,68  	58,680	[5]	3.09,80	63,266	[5]	2.03,99	61,995	[5]	6.31,11	65,185	[6]	249,126
5	Veliev, Andrej             	                          	MC1	RUS	1.01,67	61,670	[7]	3.12,89	64,296	[7]	2.04,47	62,235	[6]	6.27,45	64,575	[4]	252,776
6	Dementev, Evgenij          	Дементев, Евгений         	MC1	RUS	1.03,02	63,020	[8]	3.12,80	64,266	[6]	2.08,50	64,250	[8]	6.29,18	64,863	[5]	256,399
7	Dvojnishnikov, Ivan        	                          	MC1	RUS	59,42  	59,420	[6]	3.25,30	68,433	[8]	2.07,95	63,975	[7]	7.07,07	71,178	[7]	263,006
8	Zagumennov, Daniil         	                          	MC1	RUS	1.08,48	68,480	[9]	4.15,87	85,290	[9]	2.26,47	73,235	[9]	8.25,91	84,318	[8]	311,323
	Priputnev, Aleksandr       	                          	MC1	RUS	54,29  	54,290	[4]	2.56,45	58,816	[4]	1.50,70	55,350	[4]	       		DQ	168,456

Junior D Men
	Name                       	                          			500m   			1000m  			500m   			1000m  			Total
	                           	                          			12 Jan 			12 Jan 			13 Jan 			13 Jan 				
1	Krylov, Vitalij            	Крылов, Виталий           	MYA	RUS	53,18  	53,180	[1]	2.04,86	62,430	[1]	53,51  	53,510	[1]	1.55,00	57,500	[1]	226,620
2	Seregin, Kirill            	Серегин, Кирилл           	MYA	RUS	1.04,57	64,570	[2]	2.22,68	71,340	[2]	1.04,10	64,100	[2]	2.19,36	69,680	[2]	269,690
3	Kudryakov, Artem           	                          	MYB	RUS	1.09,80	69,800	[3]	2.29,74	74,870	[3]	1.07,00	67,000	[3]	2.27,06	73,530	[4]	285,200
4	Konovalov, Nikon           	Коновалов, Никон          	MYB	RUS	1.11,63	71,630	[4]	2.36,22	78,110	[5]	1.09,80	69,800	[4]	2.25,48	72,740	[3]	292,280
5	Yakovenko, Ivan            	Яковенко, Иван            	MYB	RUS	1.12,04	72,040	[5]	2.33,74	76,870	[4]	1.10,77	70,770	[5]	2.28,89	74,445	[5]	294,125

            

Native Language Names