Country Match NOR-GER-NED

Groningen (NED) 19 - 20 January 2019 Source: www.schaatsen.nl

500m Ladies - Junior B 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Isabel GREVELT LB2 NED NED 41,03
2 Leonie BATS LB2 NED NED 42,04
3 Merel CONIJN LB2 NED NED 42,08
4 Anna OSTLENDER LB2 GER GER 42,84
5 Meghan WYSTRICHOWSKI LB2 GER GER 43,79
6 Magdalena MÜHLE LB1 GER GER 43,89
7 Megan SOKOLOV LB2 NED NED 44,07
8 Arwen SZYGENDA LB2 NOR NOR 44,77
9 Kari-Celine REISS-JACOBSEN LB1 NOR NOR 44,81
10 Sarah Marie SANDERUD LB1 NOR NOR 45,09
11 Julie Lu Sægrov ASKE LB1 NOR NOR 45,45

1500m Ladies - Junior B 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Merel CONIJN LB2 NED NED 2.09,00
2 Leonie BATS LB2 NED NED 2.09,46
3 Megan SOKOLOV LB2 NED NED 2.11,51
4 Isabel GREVELT LB2 NED NED 2.14,68
5 Sarah Marie SANDERUD LB1 NOR NOR 2.15,14
6 Arwen SZYGENDA LB2 NOR NOR 2.15,26
7 Kari-Celine REISS-JACOBSEN LB1 NOR NOR 2.17,22
8 Magdalena MÜHLE LB1 GER GER 2.17,72
9 Meghan WYSTRICHOWSKI LB2 GER GER 2.18,67
10 Anna OSTLENDER LB2 GER GER 2.20,10
11 Julie Lu Sægrov ASKE LB1 NOR NOR 2.20,34

500m Ladies - Junior C 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Chloé HOOGENDOORN LC2 NED NED 42,80
2 Pien SMIT LC2 NED NED 42,85
3 Jildou SCHAAF LC2 NED NED 43,31
4 Patricia KOOT LC1 NED NED 44,11
5 Josephine SCHLÖRB LC2 GER GER 44,19
6 Sofie ULSET LC2 NOR NOR 45,08
7 Emelie VOGELSANG LC2 GER GER 45,13
8 Amalie HAUGLAND LC2 NOR NOR 45,69
9 Vivien ZSCHIMMER LC2 GER GER 45,80
10 Leonie MAYRHOFER LC2 GER GER 46,46
11 Nini MAUSETH LC1 NOR NOR 46,84
12 Dina STORELID LC2 NOR NOR 46,93

1000m Ladies - Junior C 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Pien SMIT LC2 NED NED 1.25,97
2 Jildou SCHAAF LC2 NED NED 1.26,71
3 Chloé HOOGENDOORN LC2 NED NED 1.26,74
4 Patricia KOOT LC1 NED NED 1.29,73
5 Josephine SCHLÖRB LC2 GER GER 1.29,86
6 Emelie VOGELSANG LC2 GER GER 1.30,33
7 Amalie HAUGLAND LC2 NOR NOR 1.32,47
8 Leonie MAYRHOFER LC2 GER GER 1.32,54
9 Sofie ULSET LC2 NOR NOR 1.33,30
10 Dina STORELID LC2 NOR NOR 1.34,65
11 Vivien ZSCHIMMER LC2 GER GER 1.35,49
12 Nini MAUSETH LC1 NOR NOR 1.35,53

1000m Ladies - Junior B 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Leonie BATS LB2 NED NED 1.22,29
2 Merel CONIJN LB2 NED NED 1.22,89
3 Isabel GREVELT LB2 NED NED 1.23,40
4 Megan SOKOLOV LB2 NED NED 1.26,02
5 Anna OSTLENDER LB2 GER GER 1.27,03
6 Arwen SZYGENDA LB2 NOR NOR 1.27,72
7 Sarah Marie SANDERUD LB1 NOR NOR 1.28,05
8 Kari-Celine REISS-JACOBSEN LB1 NOR NOR 1.28,49
9 Magdalena MÜHLE LB1 GER GER 1.28,57
10 Meghan WYSTRICHOWSKI LB2 GER GER 1.28,72
11 Julie Lu Sægrov ASKE LB1 NOR NOR 1.30,17

3000m Ladies - Junior B 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Merel CONIJN LB2 NED NED 4.26,58
2 Leonie BATS LB2 NED NED 4.27,37
3 Megan SOKOLOV LB2 NED NED 4.30,75
4 Isabel GREVELT LB2 NED NED 4.45,02
5 Magdalena MÜHLE LB1 GER GER 4.45,50
6 Arwen SZYGENDA LB2 NOR NOR 4.45,73
7 Sarah Marie SANDERUD LB1 NOR NOR 4.47,29
8 Anna OSTLENDER LB2 GER GER 4.56,07
9 Julie Lu Sægrov ASKE LB1 NOR NOR 5.03,78
10 Meghan WYSTRICHOWSKI LB2 GER GER 5.04,33
DQ Kari-Celine REISS-JACOBSEN LB1 NOR NOR DQ

500m Ladies - Junior C 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Pien SMIT LC2 NED NED 42,07
2 Jildou SCHAAF LC2 NED NED 43,26
3 Chloé HOOGENDOORN LC2 NED NED 43,59
4 Patricia KOOT LC1 NED NED 44,23
5 Josephine SCHLÖRB LC2 GER GER 44,33
6 Emelie VOGELSANG LC2 GER GER 44,80
7 Sofie ULSET LC2 NOR NOR 44,85
8 Amalie HAUGLAND LC2 NOR NOR 45,86
9 Leonie MAYRHOFER LC2 GER GER 45,93
10 Vivien ZSCHIMMER LC2 GER GER 46,64
11 Nini MAUSETH LC1 NOR NOR 47,35
12 Dina STORELID LC2 NOR NOR 48,00

1500m Ladies - Junior C 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Jildou SCHAAF LC2 NED NED 2.13,43
2 Pien SMIT LC2 NED NED 2.13,57
3 Chloé HOOGENDOORN LC2 NED NED 2.14,95
4 Patricia KOOT LC1 NED NED 2.17,87
5 Emelie VOGELSANG LC2 GER GER 2.18,35
6 Josephine SCHLÖRB LC2 GER GER 2.20,75
7 Amalie HAUGLAND LC2 NOR NOR 2.22,92
8 Leonie MAYRHOFER LC2 GER GER 2.23,59
9 Sofie ULSET LC2 NOR NOR 2.26,95
10 Dina STORELID LC2 NOR NOR 2.26,96
11 Vivien ZSCHIMMER LC2 GER GER 2.28,87
12 Nini MAUSETH LC1 NOR NOR 2.31,45

Native Language Names