Kolomna Kremlin Cup Кубок Коломенского Кремля

Kolomna (RUS) 11 - 12 October 2019 Source: www.kolomna-speed-skating.com

500m Women 11 October 2019

Rank Name Country Time
1 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова L35 RUS RUS 39,05
2 Anastasiya DEMIDOVA Анастасия Демидова LN3 RUS RUS 40,57 SB
3 Natalya ZHIDKOVA (2000) Наталья Жидкова LN1 RUS RUS 40,61 PR SB
4 Vladlena ROGATKINA Владлена Рогаткина LN3 RUS RUS 41,01 SB
5 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 41,03
6 Darya FILIPPOVA (1996) Дарья Филиппова LSA RUS RUS 41,14 SB
7 Alina ASHHEULOVA Алина Ащеулова LN1 RUS RUS 41,62 PR SB
8 Kristina KEMAEVA Кристина Кемаева LN1 RUS RUS 41,99
9 Kristina GRUMAND Кристина Грумандь LSA RUS RUS 42,18 SB
10 Darya BESKROVNYKH Дарья Бескровных LSA RUS RUS 42,33 SB
11 Ekaterina KOMOVA Екатерина Комова LN1 RUS RUS 42,34 SB
12 Marina BOGATYRCHUK Марина Богатырчук LN1 RUS RUS 42,45 SB
13 Nina KLIMENCZOVA Нина Клименцова LN4 RUS RUS 42,64 SB
14 Kseniya GAGARINA Ксения Гагарина LN3 RUS RUS 42,76 SB
15 Alina BUKINA Алина Букина LN1 RUS RUS 43,01 SB
16 Kseniya EVGRAFOVA Ксения Евграфова LN3 RUS RUS 43,04 SB
17 Ekaterina PLACHINDA Екатерина Плачинда LN2 RUS RUS 43,42 PR SB
18 Polina BUKINA Полина Букина LN2 RUS RUS 43,60 SB
19 Darya GORBATENKO Дарья Горбатенко LN3 RUS RUS 43,75 SB
20 Irina BALANDINA Ирина Баландина LN2 RUS RUS 44,35 SB
21 Mariya VAN Мария Ван LN2 RUS RUS 44,59 SB
22 Ekaterina KUZMENKO Екатерина Кузьменко LN1 RUS RUS 44,89 SB
23 Mariya LEZHNEVA Мария Лежнева LN3 RUS RUS 45,54 SB
24 Mariya PROZOROVA Мария Прозорова LN1 RUS RUS 47,12 SB
25 Anastasiya NECHAEVA (1999) Анастасия Нечаева LN1 RUS RUS 1.01,68 SB
DQ Anna OPYTOVA Анна Опытова LSA RUS RUS DQ
DQ Veronika SUSLOVA Вероника Суслова LN3 RUS RUS DQ
WDR Irina ARSHINOVA Ирина Аршинова L30 RUS RUS WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Women 11 October 2019

500m Women - Junior A 11 October 2019

Rank Name Country Time
1 Anna VASHKENE Анна Вашкене LA2 RUS RUS 40,90
2 Marina AVTONOMOVA Марина Автономова LA1 RUS RUS 41,34
3 Aleksandra RUTKOVSKAYA Александра Рутковская LA1 RUS RUS 41,69 SB
4 Irina TAUNGAVER Ирина Таунгавер LA1 RUS RUS 41,73 SB
5 Valentina POTURAEVA Валентина Потураева LA2 RUS RUS 42,36 SB
6 Lyudmila KUZMENKO Людмила Кузьменко LA1 RUS RUS 42,56 PR SB
7 Aleksandra DENISOVA Александра Денисова LA1 RUS RUS 42,66 SB
8 Valeriya SHIPOVA Валерия Шипова LA2 RUS RUS 42,69 SB
9 Anastasiya BATGAUER Анастасия Батгауер LA2 RUS RUS 42,82 SB
10 Polina ANDREEVA (2001) Полина Андреева LA1 RUS RUS 42,96 PR SB
11 Darya SHMELEVA Дарья Шмелева LA2 RUS RUS 43,02 SB
12 Nadezhda BLINOVA Надежда Блинова LA1 RUS RUS 43,12 SB
13 Marina MISHINA Марина Мишина LA1 RUS RUS 44,21 SB
14 Marina TAUNGAVER Марина Таунгавер LA1 RUS RUS 44,32 SB
15 Anastasiya BUGAKOVA Анастасия Бугакова LA2 RUS RUS 44,42 SB
16 Kseniya SMORUDOVA Ксения Сморудова LA1 RUS RUS 44,79 SB
17 Yuliya KUZMENKO Юлия Кузьменко LA1 RUS RUS 45,46 PR SB
18 Anastasiya BURYAKOVA Анастасия Бурякова LA2 RUS RUS 45,70 SB
19 Darina BAKSHAEVA Дарина Бакшаева LA1 RUS RUS 47,07 PR SB
DQ Irina SLESAREVA Ирина Слесарева LA1 RUS RUS DQ
WDR Aleksandra SAYUTINA (2001) Александра Саютина LA2 RUS RUS WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Women - Junior A 11 October 2019

Mass Start (10 laps) Women - Junior A 11 October 2019

500m Women - Junior B 11 October 2019

Rank Name Country Time
1 Lilit GARIBYAN Лилит Гарибян LB1 RUS RUS 41,35 PR SB
2 Veronika PLENKINA Вероника Пленкина LB1 RUS RUS 41,96 SB
3 Milena BEREGOVENKO Милена Береговенко LB1 RUS RUS 42,09 PR SB
4 Lyudmila MITROFANOVA Людмила Митрофанова LB2 RUS RUS 42,13 PR SB
5 Anastasiya SHACZKIKH Анастасия Шацких LB2 RUS RUS 42,73 SB
6 Darya PAVLOVA (2003) Дарья Павлова LB2 RUS RUS 43,06 PR SB
7 Kseniya NIKITINA Ксения Никитина LB1 RUS RUS 43,27 PR SB
8 Kseniya ILICHEVA Ксения Ильичева LB1 RUS RUS 44,01 PR SB
9 Mariya AGAPITOVA Мария Агапитова LB2 RUS RUS 44,31 PR SB
10 Alina SALAKHOVA Алина Салахова LB2 RUS RUS 44,34 PR SB
11 Khristina PLACHINDA Христина Плачинда LA1 RUS RUS 44,73 PR SB
12 Polina VINOGRADOVA Полина Виноградова LB1 RUS RUS 44,80 SB
13 Elena PLOTNIKOVA Елена Плотникова LB2 RUS RUS 44,85 SB
14 Darya YUDENKOVA Дарья Юденкова LB1 RUS RUS 44,86 SB
15 Polina PETRUNINA Полина Петрунина LB1 RUS RUS 44,99 SB
16 Anna YURGENS Анна Юргенс LB2 RUS RUS 45,18 PR SB
17 Vera VORONA Вера Ворона LB2 RUS RUS 45,24 SB
18 Elizaveta ERGARDT Елизавета Эргардт LB1 RUS RUS 45,91 SB
19 Anastasiya SARAJKINA Анастасия Сарайкина LB1 RUS RUS 46,70 PR SB
20 Alena RYBINA Алена Рыбина LB1 RUS RUS 47,70 PR SB
21 Yana VINOGRADOVA Яна Виноградова LB2 RUS RUS 49,22 SB
22 Alina BABKINA Алина Бабкина LB1 RUS RUS 49,75 PR SB
23 Sofya GODOVANSKAYA Софья Годованская LB1 RUS RUS 49,91 PR SB
24 Darya MIRONOVA Дарья Миронова LB1 RUS RUS 53,10

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Women - Junior B 11 October 2019

500m Women - Junior C 11 October 2019

Rank Name Country Time
1 Anastasiya SEMYONOVA (2004) Анастасия Семёнова LC2 RUS RUS 41,45 PR SB
2 Elizaveta GUBAREVA Елизавета Губарева LC2 RUS RUS 41,71 SB
3 Ekaterina BORISOVA Екатерина Борисова LC2 RUS RUS 42,11 SB
4 Viktoriya MOROZOVA Виктория Морозова LC2 RUS RUS 42,44 PR SB
5 Kamila KHANBALAEVA Камила Ханбалаева LC1 RUS RUS 43,38 SB
6 Vasilisa KUZNECZOVA Василиса Кузнецова LC2 RUS RUS 43,62 SB
6 Elizaveta KLISHINA Елизавета Клишина LC2 RUS RUS 43,62 PR SB
8 Albina YASKOVA Альбина Яськова LC2 RUS RUS 43,85 PR SB
9 Sabrina ABDULAZIZOVA Сабрина Абдулазизова LC2 RUS RUS 44,01 PR SB
10 Kseniya KORZHOVA Ксения Коржова LC2 RUS RUS 44,09
11 Milena SHAMOYAN Милена Шамоян LC2 RUS RUS 44,32 SB
12 Alina BLINOVA Алина Блинова LC1 RUS RUS 44,41 SB
13 Kristina ERSHOVA Кристина Ершова LC1 RUS RUS 44,62 SB
14 Arina BELYAEVA Арина Беляева LC2 RUS RUS 44,82 SB
15 Ulyana LAZAREVA Ульяна Лазарева LC1 RUS RUS 45,68 SB
16 Darya LOBACHEVA Дарья Лобачева LC1 RUS RUS 45,69 SB
17 Darya KOPZHANOVA Дарья Копжанова LC2 RUS RUS 46,13 SB
18 Ekaterina KONKINA Екатерина Конкина LC1 RUS RUS 46,85 SB
19 Anastasiya STEPINA Анастасия Степина LC1 RUS RUS 47,86 SB
20 Ekaterina SHUVALOVA Екатерина Шувалова LC2 RUS RUS 48,37 SB
21 Mariya CHICHKINA Мария Чичкина LC2 RUS RUS 48,62 SB
22 Ekaterina MAKAROVA Екатерина Макарова LC2 RUS RUS 48,84 SB
23 Ulyana RAJCINA Ульяна Райцина LC2 RUS RUS 48,88 SB
24 Yuliya GREBENNIKOVA Юлия Гребенникова LC1 RUS RUS 52,37 PR SB
25 Mariya BUDARINA Мария Бударина LC2 RUS RUS 53,43 SB
26 Kseniya ZABELINA Ксения Забелина LC1 RUS RUS 1.03,52 PR SB
DQ Mariya MOSYAGINA Мария Мосягина LC2 RUS RUS DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Women - Junior C 11 October 2019

500m Women - Out of Competition 11 October 2019

Rank Name Country Time
1 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 38,28 SB
2 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 38,48

SB - Season Best

1000m Women - Out of Competition 11 October 2019

Rank Name Country Time
1 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 1.15,75 SB
2 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 1.17,18 SB

SB - Season Best

1000m Women 12 October 2019

3000m Women 12 October 2019

1000m Women - Junior A 12 October 2019

3000m Women - Junior A 12 October 2019

1000m Women - Junior B 12 October 2019

3000m Women - Junior B 12 October 2019

1000m Women - Junior C 12 October 2019

3000m Women - Junior C 12 October 2019

Native Language Names