Chelyabinsk Region Open Team Championships Открытый Чемпионат и Первенство Челябинской Области по Командным Гонкам

Chelyabinsk (RUS) 23 - 24 October 2019 Source: www.um74.ru

500m Women - Neo-Senior 23 October 2019

1500m Women - Neo-Senior 23 October 2019

Rank Name Country Time
1 Irina MIKHEEVA Ирина Михеева LN3 RUS RUS 2.18,33 SB
2 Olga KOSTYAEVA Ольга Костяева LN4 RUS RUS 2.21,63
3 Kseniya SHAJMIEVA Ксения Шаймиева LN1 RUS RUS 2.37,58 SB

SB - Season Best

500m Women - Junior A 23 October 2019

1500m Women - Junior A 23 October 2019

500m Women - Junior B 23 October 2019

Rank Name Country Time
1 Polina CHESNOKOVA Полина Чеснокова LB2 RUS RUS 42,42 SB
2 Kristina YAKUSHOVA Кристина Якушова LB2 RUS RUS 42,63 SB
3 Vlada PERVUSHINA Влада Первушина LB1 RUS RUS 42,80 SB
4 Nadezhda KLYUKINSKIKH Надежда Клюкинских LB2 RUS RUS 42,91 SB
5 Irina VLASOVA Ирина Власова LB1 RUS RUS 43,17
6 Olga KHAREEVA Ольга Хареева LB2 RUS RUS 43,67
7 Sofiya KLIMENKO София Клименко LB2 RUS RUS 43,84 PR SB
8 Ekaterina KAZAKOVA (2002) Екатерина Казакова LB2 RUS RUS 44,08
9 Evgeniya KABACHEVSKAYA Евгения Кабачевская LB1 RUS RUS 44,35 PR SB
10 Evgeniya SAUNINA Евгения Саунина LB2 RUS RUS 44,57 SB
11 Natalya TURUSHKINA Наталья Турушкина LB1 RUS RUS 44,61 SB
12 Kseniya KONONENKO Ксения Кононенко LB2 RUS RUS 44,91
13 Valeriya KAMENEVA Валерия Каменева LB2 RUS RUS 45,38 PR SB
14 Kristina SOLOVEVA Кристина Соловьева LB1 RUS RUS 45,47 PR SB
15 Svetlana ASHMARINA Светлана Ашмарина LB2 RUS RUS 45,57 PR SB
16 Ekaterina CHASHHINA Екатерина Чащина LB2 RUS RUS 45,60 SB
17 Yuliya BAKIROVA Юлия Бакирова LB2 RUS RUS 45,93 SB
18 Olga KHOROSHENINA Ольга Хорошенина LB1 RUS RUS 46,25
19 Darya TERENTEVA (2004) Дарья Терентьева LB1 RUS RUS 46,39 SB
20 Albina KALIMULLINA Альбина Калимуллина LB1 RUS RUS 46,60 SB
21 Karina KRYLOVA Карина Крылова LB2 RUS RUS 46,83 SB
22 Viktoriya EDIDINA Виктория Едидина LB2 RUS RUS 47,82
23 Miroslavna SHABUNINA Мирославна Шабунина LB1 RUS RUS 47,87 SB
24 Yuliya GALICYNA Юлия Галицына LB2 RUS RUS 48,66
25 Anastasiya GUSEVA (2003) Анастасия Гусева LB2 RUS RUS 48,83 SB
26 Olesya GLEBOVA Олеся Глебова LB2 RUS RUS 49,53 SB
26 Diana MINGALEEVA Диана Мингалеева LB2 RUS RUS 49,53 SB
28 Aleksandra MANUJLOVA Александра Мануйлова LB2 RUS RUS 49,69
29 Svetlana ZHIGANOVA Светлана Жиганова LB1 RUS RUS 50,19 SB
30 Karina PASHNINA Карина Пашнина LB2 RUS RUS 50,24 SB
31 Elizaveta CHAVRIKOVA Елизавета Чаврикова LB2 RUS RUS 50,51 SB
DNS Elena POLOZOVA Елена Полозова LB1 RUS RUS DNS
DNS Anastasiya TROYAN Анастасия Троян LB1 RUS RUS DNS
DNF Anastasiya ALTUKHOVA Анастасия Алтухова LB2 RUS RUS DNF

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Women - Junior B 23 October 2019

Rank Name Country Time
1 Kristina YAKUSHOVA Кристина Якушова LB2 RUS RUS 2.10,20 SB
2 Polina CHESNOKOVA Полина Чеснокова LB2 RUS RUS 2.11,63 SB
3 Sofiya KLIMENKO София Клименко LB2 RUS RUS 2.12,74 SB
4 Evgeniya SAUNINA Евгения Саунина LB2 RUS RUS 2.14,20 PR SB
5 Anastasiya ALTUKHOVA Анастасия Алтухова LB2 RUS RUS 2.15,71 SB
6 Yuliya EPIFANOVA Юлия Епифанова LB2 RUS RUS 2.15,79 SB
7 Nadezhda KLYUKINSKIKH Надежда Клюкинских LB2 RUS RUS 2.15,95
8 Ekaterina CHASHHINA Екатерина Чащина LB2 RUS RUS 2.17,58 SB
9 Kseniya KONONENKO Ксения Кононенко LB2 RUS RUS 2.18,04
10 Svetlana ASHMARINA Светлана Ашмарина LB2 RUS RUS 2.18,95 SB
11 Olga KHAREEVA Ольга Хареева LB2 RUS RUS 2.19,66 SB
12 Ekaterina KAZAKOVA (2002) Екатерина Казакова LB2 RUS RUS 2.20,04 PR SB
13 Vlada PERVUSHINA Влада Первушина LB1 RUS RUS 2.20,81 SB
14 Valeriya KAMENEVA Валерия Каменева LB2 RUS RUS 2.20,83 PR SB
15 Natalya TURUSHKINA Наталья Турушкина LB1 RUS RUS 2.20,91 SB
16 Kristina SOLOVEVA Кристина Соловьева LB1 RUS RUS 2.22,23 PR SB
17 Evgeniya KABACHEVSKAYA Евгения Кабачевская LB1 RUS RUS 2.22,82 PR SB
18 Karina KRYLOVA Карина Крылова LB2 RUS RUS 2.25,47 SB
19 Darya TERENTEVA (2004) Дарья Терентьева LB1 RUS RUS 2.30,03 SB
20 Anastasiya GUSEVA (2003) Анастасия Гусева LB2 RUS RUS 2.30,22 PR SB
21 Viktoriya EDIDINA Виктория Едидина LB2 RUS RUS 2.33,93 PR SB
22 Diana MINGALEEVA Диана Мингалеева LB2 RUS RUS 2.35,10 SB
23 Aleksandra MANUJLOVA Александра Мануйлова LB2 RUS RUS 2.39,92 SB
DNS Anastasiya TROYAN Анастасия Троян LB1 RUS RUS DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Women - Junior C 23 October 2019

Rank Name Country Time
1 Yana KISELEVA Яна Киселева LC1 RUS RUS 44,73 SB
2 Anastasiya MOROZOVA Анастасия Морозова LC2 RUS RUS 44,97
3 Polina KAPUSTINA (2004) Полина Капустина LC2 RUS RUS 45,01 SB
4 Alina NURIEVA Алина Нуриева LC2 RUS RUS 45,07 SB
5 Ekaterina ARCHUGOVA Екатерина Арчугова LC2 RUS RUS 45,56 SB
6 Polina ANDREEVA (2004) Полина Андреева LC2 RUS RUS 46,02 SB
7 Elizaveta PIGAREVA Елизавета Пигарева LC1 RUS RUS 46,18 SB
8 Vladislava KRIVOLUCZKAYA Владислава Криволуцкая LC2 RUS RUS 46,74 PR SB
9 Karina KOVALENKO Карина Коваленко LC2 KAZ KAZ 46,80 SB
10 Yana LEBEDEVA Яна Лебедева LC2 RUS RUS 47,22 PR SB
11 Darya SKOCHIGOROVA Дарья Скочигорова LC1 RUS RUS 47,65 PR SB
12 Valeriya MIRONOVA Валерия Миронова LC2 RUS RUS 47,77 SB
13 Anastasiya GALEEVA (2005) Анастасия Галеева LC2 RUS RUS 48,05 SB
14 Anastasiya KROPANINA Анастасия Кропанина LC1 RUS RUS 48,13 SB
15 Viktoriya BEDRINA Виктория Бедрина LC2 RUS RUS 48,21 PR SB
16 Kristina DEMINA Кристина Демина LC2 RUS RUS 48,32 SB
17 Kristina CHEGUROVA Кристина Чегурова LC2 RUS RUS 48,43 SB
18 Margarita MELENTEVA Маргарита Мелентьева LC1 RUS RUS 48,46 SB
19 Valeriya VORONCZOVA Валерия Воронцова LC1 RUS RUS 48,53 PR SB
20 Ekaterina KERDIKOSHVILI Екатерина Кердикошвили LC1 RUS RUS 48,84 SB
21 Viktoriya TEMNIKOVA Виктория Темникова LC2 RUS RUS 49,07 PR SB
22 Aleksandra ALEKSEEVA (2005) Александра Алексеева LC2 RUS RUS 49,27 SB
23 Kristina KHARITONOVA Кристина Харитонова LC2 RUS RUS 49,36 SB
24 Elizaveta NOVOSELCEVA Елизавета Новосельцева LC1 RUS RUS 49,41 PR SB
25 Elizaveta TARASENKO Елизавета Тарасенко LC1 RUS RUS 49,43 PR SB
26 Rusalina GAJSINA Русалина Гайсина LC2 RUS RUS 50,08 SB
27 Svetlana SINICYNA Светлана Синицына LC2 RUS RUS 50,18 PR SB
28 Veronika STRUGOVA Вероника Стругова LC1 RUS RUS 50,27 PR SB
29 Darya BOROVSKIKH Дарья Боровских LC1 RUS RUS 50,92 PR SB
30 Varvara NESTEROVA Варвара Нестерова LC2 RUS RUS 51,06 SB
31 Alisa LUNKO Алиса Лунько LC2 RUS RUS 51,25 PR SB
32 Evgeniya KUZMINA Евгения Кузьмина LC1 RUS RUS 51,36 SB
33 Inna ZAKHARENKO Инна Захаренко LC1 RUS RUS 51,77 PR SB
34 Valeriya EVSEGA Валерия Евсега LC1 RUS RUS 51,87 SB
35 Darya RYZHKOVA Дарья Рыжкова LC2 RUS RUS 52,18 SB
36 Anastasiya KUZMINA (2005) Анастасия Кузьмина LC1 RUS RUS 54,02 PR SB
37 Arina KRYLOVA Арина Крылова LC2 RUS RUS 57,33
DNF Viktoriya POZDNYAKOVA Виктория Позднякова LC1 RUS RUS DNF
DQ Viktoriya SHIBAKOVA Виктория Шибакова LC1 RUS RUS DQ
DQ Viktoriya AKHMEDZHANOVA Виктория Ахмеджанова LC1 RUS RUS DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Women - Junior C 23 October 2019

Rank Name Country Time
1 Arina KRYLOVA Арина Крылова LC2 RUS RUS 2.13,72 SB
2 Polina KAPUSTINA (2004) Полина Капустина LC2 RUS RUS 2.19,86 SB
3 Ekaterina ARCHUGOVA Екатерина Арчугова LC2 RUS RUS 2.22,18 SB
4 Alina NURIEVA Алина Нуриева LC2 RUS RUS 2.24,21 SB
5 Yana KISELEVA Яна Киселева LC1 RUS RUS 2.25,41 SB
6 Vladislava KRIVOLUCZKAYA Владислава Криволуцкая LC2 RUS RUS 2.27,53 PR SB
7 Valeriya MIRONOVA Валерия Миронова LC2 RUS RUS 2.30,62 SB
8 Margarita MELENTEVA Маргарита Мелентьева LC1 RUS RUS 2.31,32 PR SB
9 Darya SKOCHIGOROVA Дарья Скочигорова LC1 RUS RUS 2.32,84 PR SB
10 Viktoriya TEMNIKOVA Виктория Темникова LC2 RUS RUS 2.33,94 SB
11 Elizaveta TARASENKO Елизавета Тарасенко LC1 RUS RUS 2.35,20 PR SB
12 Veronika STRUGOVA Вероника Стругова LC1 RUS RUS 2.35,41 PR SB
13 Aleksandra ALEKSEEVA (2005) Александра Алексеева LC2 RUS RUS 2.36,42 PR SB
14 Ekaterina KERDIKOSHVILI Екатерина Кердикошвили LC1 RUS RUS 2.37,47 PR SB
15 Viktoriya BEDRINA Виктория Бедрина LC2 RUS RUS 2.38,16 PR SB
16 Anastasiya GALEEVA (2005) Анастасия Галеева LC2 RUS RUS 2.38,23 SB
17 Viktoriya AKHMEDZHANOVA Виктория Ахмеджанова LC1 RUS RUS 2.39,92 PR SB
18 Alisa LUNKO Алиса Лунько LC2 RUS RUS 2.40,95 PR SB
19 Elizaveta NOVOSELCEVA Елизавета Новосельцева LC1 RUS RUS 2.41,31 PR SB
20 Kristina DEMINA Кристина Демина LC2 RUS RUS 2.43,68 SB
21 Valeriya EVSEGA Валерия Евсега LC1 RUS RUS 2.46,59 PR SB
22 Rusalina GAJSINA Русалина Гайсина LC2 RUS RUS 2.51,84 SB
23 Viktoriya POZDNYAKOVA Виктория Позднякова LC1 RUS RUS 2.54,07 PR SB
24 Viktoriya SHIBAKOVA Виктория Шибакова LC1 RUS RUS 2.56,26 PR SB
DNS Yana LEBEDEVA Яна Лебедева LC2 RUS RUS DNS
DNS Darya BOROVSKIKH Дарья Боровских LC1 RUS RUS DNS
DQ Inna ZAKHARENKO Инна Захаренко LC1 RUS RUS DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Women - Neo-Senior 24 October 2019

Rank Name Country Time
1 Elena VORONINA Елена Воронина LN3 RUS RUS 1.27,92 SB
2 Irina MIKHEEVA Ирина Михеева LN3 RUS RUS 1.29,24
3 Olga KOSTYAEVA Ольга Костяева LN4 RUS RUS 1.32,45 SB

SB - Season Best

3000m Women - Neo-Senior 24 October 2019

Rank Name Country Time
1 Elena VORONINA Елена Воронина LN3 RUS RUS 4.55,47 SB
2 Olga KOSTYAEVA Ольга Костяева LN4 RUS RUS 5.03,08

SB - Season Best

1000m Women - Junior A 24 October 2019

3000m Women - Junior A 24 October 2019

1000m Women - Junior B 24 October 2019

Rank Name Country Time
1 Kristina YAKUSHOVA Кристина Якушова LB2 RUS RUS 1.24,18
2 Polina CHESNOKOVA Полина Чеснокова LB2 RUS RUS 1.24,26 SB
3 Anastasiya ALTUKHOVA Анастасия Алтухова LB2 RUS RUS 1.24,44 PR SB
4 Nadezhda KLYUKINSKIKH Надежда Клюкинских LB2 RUS RUS 1.26,14 SB
5 Evgeniya SAUNINA Евгения Саунина LB2 RUS RUS 1.26,95 PR SB
6 Sofiya KLIMENKO София Клименко LB2 RUS RUS 1.26,99 PR SB
7 Olga KHAREEVA Ольга Хареева LB2 RUS RUS 1.28,77 SB
8 Kseniya KONONENKO Ксения Кононенко LB2 RUS RUS 1.29,92
9 Svetlana ASHMARINA Светлана Ашмарина LB2 RUS RUS 1.29,96 PR SB
10 Ekaterina KAZAKOVA (2002) Екатерина Казакова LB2 RUS RUS 1.30,69
11 Kristina SOLOVEVA Кристина Соловьева LB1 RUS RUS 1.30,79 PR SB
12 Darya TERENTEVA (2004) Дарья Терентьева LB1 RUS RUS 1.34,46 PR SB
13 Olga KHOROSHENINA Ольга Хорошенина LB1 RUS RUS 1.36,92
14 Miroslavna SHABUNINA Мирославна Шабунина LB1 RUS RUS 1.38,31 SB
15 Aleksandra MANUJLOVA Александра Мануйлова LB2 RUS RUS 1.40,91
16 Olesya GLEBOVA Олеся Глебова LB2 RUS RUS 1.43,66 SB
17 Svetlana ZHIGANOVA Светлана Жиганова LB1 RUS RUS 1.43,99 PR SB
18 Elizaveta CHAVRIKOVA Елизавета Чаврикова LB2 RUS RUS 1.44,13 SB
19 Karina PASHNINA Карина Пашнина LB2 RUS RUS 1.45,85 SB
DNS Yuliya GALICYNA Юлия Галицына LB2 RUS RUS DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Women - Junior B 24 October 2019

1000m Women - Junior C 24 October 2019

Rank Name Country Time
1 Arina KRYLOVA Арина Крылова LC2 RUS RUS 1.27,87
2 Alina NURIEVA Алина Нуриева LC2 RUS RUS 1.30,73 SB
3 Polina KAPUSTINA (2004) Полина Капустина LC2 RUS RUS 1.31,52 SB
4 Polina ANDREEVA (2004) Полина Андреева LC2 RUS RUS 1.31,81 SB
5 Yana KISELEVA Яна Киселева LC1 RUS RUS 1.32,61 SB
6 Valeriya MIRONOVA Валерия Миронова LC2 RUS RUS 1.34,76 SB
7 Karina KOVALENKO Карина Коваленко LC2 KAZ KAZ 1.35,70 SB
8 Darya SKOCHIGOROVA Дарья Скочигорова LC1 RUS RUS 1.36,24 PR SB
9 Viktoriya TEMNIKOVA Виктория Темникова LC2 RUS RUS 1.37,98 SB
10 Anastasiya KROPANINA Анастасия Кропанина LC1 RUS RUS 1.37,99 PR SB
11 Viktoriya BEDRINA Виктория Бедрина LC2 RUS RUS 1.38,78 PR SB
12 Anastasiya GALEEVA (2005) Анастасия Галеева LC2 RUS RUS 1.39,86 SB
13 Valeriya VORONCZOVA Валерия Воронцова LC1 RUS RUS 1.40,12 PR SB
14 Viktoriya AKHMEDZHANOVA Виктория Ахмеджанова LC1 RUS RUS 1.40,93 PR SB
15 Kristina DEMINA Кристина Демина LC2 RUS RUS 1.41,04 PR SB
16 Kristina CHEGUROVA Кристина Чегурова LC2 RUS RUS 1.41,54 PR SB
17 Veronika STRUGOVA Вероника Стругова LC1 RUS RUS 1.41,69 PR SB
18 Kristina KHARITONOVA Кристина Харитонова LC2 RUS RUS 1.42,36 PR SB
19 Aleksandra ALEKSEEVA (2005) Александра Алексеева LC2 RUS RUS 1.42,92 PR SB
20 Darya BOROVSKIKH Дарья Боровских LC1 RUS RUS 1.44,30 PR SB
21 Darya RYZHKOVA Дарья Рыжкова LC2 RUS RUS 1.46,75 PR SB
22 Evgeniya KUZMINA Евгения Кузьмина LC1 RUS RUS 1.47,10 SB
23 Inna ZAKHARENKO Инна Захаренко LC1 RUS RUS 1.47,36 PR SB
24 Viktoriya POZDNYAKOVA Виктория Позднякова LC1 RUS RUS 1.47,73 PR SB
25 Valeriya EVSEGA Валерия Евсега LC1 RUS RUS 1.47,83 PR SB
26 Viktoriya SHIBAKOVA Виктория Шибакова LC1 RUS RUS 1.51,87 SB
DNS Vladislava KRIVOLUCZKAYA Владислава Криволуцкая LC2 RUS RUS DNS
DNS Rusalina GAJSINA Русалина Гайсина LC2 RUS RUS DNS
DNS Marina OSTANINA Марина Останина LC2 RUS RUS DNS
DNF Ekaterina ARCHUGOVA Екатерина Арчугова LC2 RUS RUS DNF
DNF Anastasiya KUZMINA (2005) Анастасия Кузьмина LC1 RUS RUS DNF
DQ Elizaveta TARASENKO Елизавета Тарасенко LC1 RUS RUS DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Women - Junior C 24 October 2019

Native Language Names