ISU World Cup #2

Tomaszów-Mazowiecki (POL) 22 - 24 November 2019 Source: live.isuresults.eu

5000m Men - Division A 22 November 2019

Rank Name Country Time
1 Patrick ROEST MSA NED NED 6.19,38 TR
2 Danila SEMERIKOV Данила Семериков MSA RUS RUS 6.20,46
3 Denis YUSKOV Денис Юсков M30 RUS RUS 6.24,30
4 Marcel BOSKER MN4 NED NED 6.24,34
5 Alexander RUMYANTSEV Александр Румянцев M30 RUS RUS 6.24,66
6 Jorrit BERGSMA (1986) M30 NED NED 6.26,12
7 Davide GHIOTTO MSA ITA ITA 6.27,14
8 Graeme FISH MN3 CAN CAN 6.28,08
9 Douwe de VRIES M35 NED NED 6.29,87
10 Patrick BECKERT M30 GER GER 6.30,26
11 Sergey TROFIMOV Сергей Трофимов MSA RUS RUS 6.30,50
12 Ted-Jan BLOEMEN M30 CAN CAN 6.30,90
13 Bart SWINGS MSA BEL BEL 6.31,17
14 Jordan BELCHOS M30 CAN CAN 6.33,05
15 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 6.34,90
16 Ryosuke TSUCHIYA MSA JPN JPN 6.37,13

TR - Track Record

5000m Men - Division B 22 November 2019

Rank Name Country Time
1 Seitaro ICHINOHE MSA JPN JPN 6.25,64 SB
2 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 6.26,85
3 Nicola TUMOLERO MSA ITA ITA 6.28,40
4 Ruslan ZAKHAROV (1987) Руслан Захаров M30 RUS RUS 6.28,57
5 Michele MALFATTI MSA ITA ITA 6.29,21
6 Riku TSUCHIYA MN3 JPN JPN 6.30,71
7 Vitaliy SCHIGOLEV Виталий Щиголев MN3 KAZ KAZ 6.30,91
8 Timothy LOUBINEAUD MSA FRA FRA 6.31,36
9 Masahito OBAYASHI MSA JPN JPN 6.32,01
10 Felix MALY MSA GER GER 6.33,05
11 Jan BLOKHUIJSEN M30 NED NED 6.33,10
12 Vitaly MIKHAILOV Виталий Михайлов M30 BLR BLR 6.34,12
13 CHUNG Jae-Won 정재원 MA2 KOR KOR 6.34,23 SB
14 Shane WILLIAMSON MSA JPN JPN 6.36,84
15 Szymon PALKA MN4 POL POL 6.36,85
16 Dmitry MOROZOV (1996.08) Дмитрий Морозов MN4 KAZ KAZ 6.37,13
17 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 6.37,57
18 Artur JANICKI MN3 POL POL 6.37,98
19 Håvard BØKKO M30 NOR NOR 6.38,41
20 Fridtjof PETZOLD MN4 GER GER 6.39,43
21 Kristian ULEKLEIV MN4 NOR NOR 6.40,75
22 Hallgeir ENGEBRÅTEN MN1 NOR NOR 6.40,76
23 Baoerjiang REHATI 包尔江 热哈提 M30 CHN CHN 6.40,83 SB
24 UM Cheon-Ho 엄천호 MSA KOR KOR 6.41,21 SB
25 Demyan GAVRILOV Демьян Гаврилов MN3 KAZ KAZ 6.41,34 SB
26 Adrian WIELGAT MSA POL POL 6.43,01
27 Yahor DAMARATSKI Егор Доморацкий MN1 BLR BLR 6.47,19
28 WU Yu 吴宇 MN3 CHN CHN 6.48,59
29 Mateusz OWCZAREK MN3 POL POL 6.52,26
30 Josh WHYTE MSA NZL NZL 6.56,29(4)
31 LEE Jin-Yeong 이진영 MSA KOR KOR 6.56,29(7) SB

SB - Season Best

1500m Men - Division A 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Thomas KROL MSA NED NED 1.45,76 TR
2 Kjeld NUIS M30 NED NED 1.45,96
3 Denis YUSKOV Денис Юсков M30 RUS RUS 1.46,28
4 Masaya YAMADA MN4 JPN JPN 1.46,92 SB
5 Tyson LANGELAAR MN2 CAN CAN 1.47,18
6 Patrick ROEST MSA NED NED 1.47,33
7 NING Zhongyan 宁忠岩 MN1 CHN CHN 1.47,40
8 Antoine GÉLINAS-BEAULIEU MSA CAN CAN 1.47,62
9 Takuro ODA MSA JPN JPN 1.47,68 SB
10 Riku TSUCHIYA MN3 JPN JPN 1.47,69 SB
11 Livio WENGER MSA SUI SUI 1.47,82
12 Sindre HENRIKSEN MSA NOR NOR 1.47,90
13 KIM Min-Seok (1999) 김민석 MN2 KOR KOR 1.47,92
14 Marcel BOSKER MN4 NED NED 1.47,96
15 Sergey TROFIMOV Сергей Трофимов MSA RUS RUS 1.48,11
16 Joey MANTIA M30 USA USA 1.48,16
17 Shane WILLIAMSON MSA JPN JPN 1.48,20
18 Allan Dahl JOHANSSON MN2 NOR NOR 1.48,21
19 Håvard BØKKO M30 NOR NOR 1.48,39
20 Bart SWINGS MSA BEL BEL 1.50,25

TR - Track Record, SB - Season Best

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Men - Division A 23 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Arjan STROETINGA M35 NED NED 8.09,37 67
2 Artur JANICKI MN3 POL POL 8.09,47 47
3 Felix MALY MSA GER GER 8.09,49 24
4 Bart SWINGS MSA BEL BEL 8.26,38 10
5 Ruslan ZAKHAROV (1987) Руслан Захаров M30 RUS RUS 8.26,50 6
6 Livio WENGER MSA SUI SUI 8.26,80 3
7 Ian QUINN MSA USA USA 8.27,00
8 Jordan BELCHOS M30 CAN CAN 8.27,04
9 CHUNG Jae-Won 정재원 MA2 KOR KOR 8.27,13
10 Masahito OBAYASHI MSA JPN JPN 8.27,16
11 Vitaly MIKHAILOV Виталий Михайлов M30 BLR BLR 8.27,18
12 Michele MALFATTI MSA ITA ITA 8.27,27
13 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 8.27,96
14 Philip DUE SCHMIDT MN4 DEN DEN 8.28,35
15 Alemasi KAHANBAI 阿勒玛斯 卡汉拜 MN3 CHN CHN 8.28,70
16 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 8.28,77
17 Armin HAGER MSA AUT AUT 8.29,10
18 Bence DÉKÁNY MSA HUN HUN 8.44,87

Mass Start (16 laps) Semi-Final 2 Men - Division A 23 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Jorrit BERGSMA (1986) M30 NED NED 7.41,00 63
2 Danila SEMERIKOV Данила Семериков MSA RUS RUS 7.41,11 41
3 Graeme FISH MN3 CAN CAN 7.41,21 20
4 Hanahati MUHAMAITI 哈那哈提 木哈买提 MN1 CHN CHN 7.41,22 10
5 Timothy LOUBINEAUD MSA FRA FRA 7.41,25 6
6 Joey MANTIA M30 USA USA 7.51,41 5
7 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 8.05,75 5
8 UM Cheon-Ho 엄천호 MSA KOR KOR 7.41,43 3
9 Marcin BACHANEK MSA POL POL 8.12,86 3
10 Stefan DUE SCHMIDT MSA DEN DEN 7.42,35
11 Fridtjof PETZOLD MN4 GER GER 7.44,53
12 Tim SIBIET MSA BEL BEL 7.45,82
13 Haralds SILOVS M30 LAT LAT 7.48,64
14 Ryosuke TSUCHIYA MSA JPN JPN 7.57,79
15 Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MN4 BLR BLR 7.59,57
16 Maksim BAKLASHKIN Максим Баклашкин M30 KAZ KAZ 8.05,90
17 Kierryn HUGHES MSA NZL NZL

Mass Start (16 laps) Final Men - Division A 23 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Joey MANTIA M30 USA USA 7.45,10 60
2 Jorrit BERGSMA (1986) M30 NED NED 7.45,31 40
3 Arjan STROETINGA M35 NED NED 7.45,37 20
4 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 7.45,38 10
5 Bart SWINGS MSA BEL BEL 7.45,58 8
6 Jordan BELCHOS M30 CAN CAN 7.49,14 4
7 Ian QUINN MSA USA USA 7.45,72 3
8 Danila SEMERIKOV Данила Семериков MSA RUS RUS 7.46,60 3
9 Felix MALY MSA GER GER 7.50,69 3
10 Timothy LOUBINEAUD MSA FRA FRA 7.56,36 3
11 Livio WENGER MSA SUI SUI 8.14,91 2
12 Artur JANICKI MN3 POL POL 7.47,44 1
13 UM Cheon-Ho 엄천호 MSA KOR KOR 7.49,78
14 Hanahati MUHAMAITI 哈那哈提 木哈买提 MN1 CHN CHN 7.51,31
15 Graeme FISH MN3 CAN CAN 8.08,52
16 Ruslan ZAKHAROV (1987) Руслан Захаров M30 RUS RUS

1500m Men - Division B 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Seitaro ICHINOHE MSA JPN JPN 1.47,86 SB
2 Douwe de VRIES M35 NED NED 1.48,46
3 Kristian ULEKLEIV MN4 NOR NOR 1.48,68 SB
4 Daniil BELIAEV Даниил Беляев MSA RUS RUS 1.49,15
5 Alemasi KAHANBAI 阿勒玛斯 卡汉拜 MN3 CHN CHN 1.49,17
6 David LA RUE MN2 CAN CAN 1.49,43
7 Mikhail KAZELIN Михаил Казелин MN4 RUS RUS 1.49,56
8 Francesco BETTI MN1 ITA ITA 1.49,58 SB
9 KIM Cheol-Min 김철민 MSA KOR KOR 1.49,71
10 JOO Hyong-Jun 주형준 MSA KOR KOR 1.50,02
11 Alessio TRENTINI MSA ITA ITA 1.50,19
12 Hallgeir ENGEBRÅTEN MN1 NOR NOR 1.50,45
13 Dmitry MOROZOV (1996.08) Дмитрий Морозов MN4 KAZ KAZ 1.50,49
14 Mikhail KOZLOV Михаил Козлов MSA RUS RUS 1.50,53
15 Stanislav PALKIN Станислав Палкин MN4 KAZ KAZ 1.50,60
16 Stefan EMELE MN4 GER GER 1.50,63
17 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 1.51,01
18 Stefan DUE SCHMIDT MSA DEN DEN 1.51,02
19 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 1.51,19(1)
20 Adrian WIELGAT MSA POL POL 1.51,19(7)
21 Marcin BACHANEK MSA POL POL 1.51,42 SB
22 Jeremias MARX MN3 GER GER 1.51,59
23 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 1.52,02
24 Mateusz OWCZAREK MN3 POL POL 1.52,03
25 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 1.52,07
26 Sebastian KŁOSIŃSKI MSA POL POL 1.52,19
27 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 1.52,36
28 Dawid BURZYKOWSKI MN3 POL POL 1.52,48
29 Haralds SILOVS M30 LAT LAT 1.52,78
30 Konrád NAGY MSA HUN HUN 1.56,33 SB

SB - Season Best

500m Men - Division A 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Tatsuya SHINHAMA MN4 JPN JPN 34,73(2)
2 Yuma MURAKAMI MSA JPN JPN 34,73(4) SB
3 Laurent DUBREUIL MSA CAN CAN 34,97
4 KIM Jun-Ho 김준호 MSA KOR KOR 34,99
5 Ruslan MURASHOV Руслан Мурашов MSA RUS RUS 35,00
6 Tsubasa HASEGAWA MSA JPN JPN 35,11(2) SB
7 Viktor MUSHTAKOV Виктор Муштаков MN4 RUS RUS 35,11(6)
8 Kai VERBIJ MSA NED NED 35,12
9 Dai Dai NTAB MSA NED NED 35,17
10 CHA Min-Kyu 차민규 MSA KOR KOR 35,20
11 Yamato MATSUI MN3 JPN JPN 35,22
12 Artem AREFYEV Артем Арефьев MA2 RUS RUS 35,28
13 GAO Tingyu 高亭宇 MN3 CHN CHN 35,29
14 Hein OTTERSPEER M30 NED NED 35,34
15 Ronald MULDER M30 NED NED 35,39
16 Gilmore JUNIO MSA CAN CAN 35,46
17 Lennart VELEMA MSA NED NED 35,57
18 Piotr MICHALSKI MSA POL POL 35,59
19 KIM Tae-Yun 김태윤 MSA KOR KOR 35,64
20 Roman KRECH Роман Креч M30 KAZ KAZ 39,45

SB - Season Best

500m Men - Division B 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Alex BOISVERT-LACROIX M30 CAN CAN 35,20
2 Artur NOGAL MSA POL POL 35,31
3 Håvard Holmefjord LORENTZEN MSA NOR NOR 35,45(4)
4 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 35,45(9)
5 Artur WAŚ M30 POL POL 35,50(5)
6 Bjørn MAGNUSSEN MN3 NOR NOR 35,50(8) SB
7 Nico IHLE M30 GER GER 35,57
8 Takuya MORIMOTO MSA JPN JPN 35,60
9 Damian ŻUREK MN1 POL POL 35,64
10 Joel DUFTER MSA GER GER 35,67
11 Artyom KRIKUNOV Артем Крикунов MN4 KAZ KAZ 35,68 SB
12 Alexey YESIN Алексей Есин M30 RUS RUS 35,70
13 YANG Tao 杨涛 MN3 CHN CHN 35,76
14 HOU Kaibo 侯凯博 MA2 CHN CHN 35,82
15 Artem ZOLOTAREV Артем Золотарев MN4 RUS RUS 35,86(1)
16 Mirko Giacomo NENZI M30 ITA ITA 35,86(6)
17 David LA RUE MN2 CAN CAN 35,86(9)
18 Hendrik DOMBEK MN4 GER GER 35,93
19 Odin By FARSTAD MN3 NOR NOR 35,97
20 Artur GALIYEV Артур Галиев MN1 KAZ KAZ 35,98 PR SB
21 XU Yutong 徐钰童 MSA CHN CHN 36,06
22 Miro PUOLAKKA MSA FIN FIN 36,15
23 Austin KLEBA MN1 USA USA 36,18
24 Brett PERRY MSA USA USA 36,21
25 Marten LIIV MN4 EST EST 36,26
26 Jeremias MARX MN3 GER GER 36,27
27 Henrik Fagerli RUKKE MN4 NOR NOR 36,30
28 Konrád NAGY MSA HUN HUN 37,69 SB
DNF Artiom CHABAN Артём Чабан MSA BLR BLR DNF

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names