Vikingloppet 2020 - Amax Trophy 2020

Västerås (SWE) 18 - 19 January 2020 Source: www.skpollux.se

500m Men 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Gustav ARNELL MN2 SWE SWE 39,91
2 Gustav ÅKESSON MSA SWE SWE 40,43
2 Oskar NILSSON MN1 SWE SWE 40,43
4 Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE 41,72
5 David LÖNNBERG MA2 SWE SWE 44,81
6 Johan MOBERG M40 SWE SWE 51,64 PR SB
7 Anders JACKLIN M50 SWE SWE 51,88 SB
DNS Tom VAN OMMEREN M35 CAN CAN DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Gustav ARNELL MN2 SWE SWE 1.20,16
2 Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE 1.21,07
3 Gustav ÅKESSON MSA SWE SWE 1.22,08
4 Oskar NILSSON MN1 SWE SWE 1.22,98
5 Johan MOBERG M40 SWE SWE 1.45,34 PR SB
6 Anders JACKLIN M50 SWE SWE 1.46,81 SB
DNS Tom VAN OMMEREN M35 CAN CAN DNS
DNS David LÖNNBERG MA2 SWE SWE DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior B 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Isac FORSLUND MB2 SWE SWE 41,11
2 Sebastian FORSMARK MB1 SWE SWE 41,79
3 Kaspar NORBERG MB1 SWE SWE 43,53
4 Simon JEPPSSON MB1 SWE SWE 44,91
DNF Ludvig NYLÉN MB1 SWE SWE DNF

1500m Men - Junior B 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Kaspar NORBERG MB1 SWE SWE 2.12,36 SB
2 Isac FORSLUND MB2 SWE SWE 2.12,79
3 Ludvig NYLÉN MB1 SWE SWE 2.15,80
4 Sebastian FORSMARK MB1 SWE SWE 2.18,42
5 Simon JEPPSSON MB1 SWE SWE 2.19,12

SB - Season Best

500m Men - Junior C 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Hugo KLOCKAR MC2 SWE SWE 44,78 PR SB
2 Anton ERIKSSON MC1 SWE SWE 45,06 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior C 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Hugo KLOCKAR MC2 SWE SWE 1.32,86
2 Anton ERIKSSON MC1 SWE SWE 1.33,10

500m Men - Junior D 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Sammi VAN VLIET MYA SWE SWE 47,82
2 Erik BENGTSSON MYA SWE SWE 57,22 PR SB
3 Isak WINNERSTAM MYB SWE SWE 1.03,54
4 Oscar LINDEBERG MYB SWE SWE 1.05,21 PR SB
5 Simon OHLSON MYB SWE SWE 1.07,46 PR SB
6 Melker ENGSTRÖM MYB SWE SWE 1.08,18

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior D 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Sammi VAN VLIET MYA SWE SWE 1.37,25 PR SB
2 Erik BENGTSSON MYA SWE SWE 1.55,05 PR SB
3 Melker ENGSTRÖM MYB SWE SWE 2.03,35 PR SB
4 Isak WINNERSTAM MYB SWE SWE 2.13,96 PR SB
5 Oscar LINDEBERG MYB SWE SWE 2.24,44 PR SB
6 Simon OHLSON MYB SWE SWE 2.27,14 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - 10 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Theodor HANSEN-ÖSTLUND MYC SWE SWE 57,68
2 Victor EHRNSTRÖM MYC SWE SWE 1.03,26 PR SB
3 Emil WINNERSTAM MYD SWE SWE 1.03,75 PR SB
4 Malte OLSSON MYB SWE SWE 1.04,26
5 Anton MOBERG MYC SWE SWE 1.06,53 PR SB
6 Hugo IVESTRÖM MYD SWE SWE 1.08,06 PR SB
7 Olle NYSTRÖM ELIASSON MYD SWE SWE 1.16,75
8 Nils SAMUELSSON MYC SWE SWE 1.19,16
9 Svante MOBERG MYF SWE SWE 1.35,10 PR SB
10 Elias Lindblom HADDAD MYE SWE SWE 1.40,65
11 Olle WINNERSTAM MYF SWE SWE 1.46,72
12 Vilgot JEMN MYF SWE SWE 1.50,16 PR SB
13 Casper APPELGREN MYD SWE SWE 1.50,92 PR SB
DNS Rasmus VIERTEL MYC SWE SWE DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

300m Men - 10 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Theodor HANSEN-ÖSTLUND MYC SWE SWE 34,35 SB
2 Anton MOBERG MYC SWE SWE 38,26 SB
3 Emil WINNERSTAM MYD SWE SWE 39,20
4 Malte OLSSON MYB SWE SWE 39,49 SB
5 Hugo IVESTRÖM MYD SWE SWE 39,72 SB
6 Victor EHRNSTRÖM MYC SWE SWE 40,61
7 Olle NYSTRÖM ELIASSON MYD SWE SWE 41,89 SB
8 Nils SAMUELSSON MYC SWE SWE 45,29
9 Elias Lindblom HADDAD MYE SWE SWE 51,71 SB
10 Olle WINNERSTAM MYF SWE SWE 1.01,01
11 Svante MOBERG MYF SWE SWE 1.01,50
12 Casper APPELGREN MYD SWE SWE 1.02,86 SB
13 Vilgot JEMN MYF SWE SWE 1.06,66
DNS Rasmus VIERTEL MYC SWE SWE DNS

SB - Season Best

500m Men - Extra Klasser 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Adam AXELSSON MSA SWE SWE 38,57
2 Per BENGTSSON M50 SWE SWE 44,15

1500m Men - Extra Klasser 18 January 2020

Rank Name Country Time
1 Per BENGTSSON M50 SWE SWE 2.08,95

500m Men 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Oskar NILSSON MN1 SWE SWE 40,33
2 Gustav ARNELL MN2 SWE SWE 40,41
3 Gustav ÅKESSON MSA SWE SWE 40,74
4 David LÖNNBERG MA2 SWE SWE 44,17
5 Tom VAN OMMEREN M35 CAN CAN 44,22
6 Johan MOBERG M40 SWE SWE 51,82
7 Anders JACKLIN M50 SWE SWE 52,60
DNS Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE DNS

1500m Men 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Gustav ARNELL MN2 SWE SWE 2.07,20
2 Gustav ÅKESSON MSA SWE SWE 2.11,81
3 Oskar NILSSON MN1 SWE SWE 2.14,60
4 Tom VAN OMMEREN M35 CAN CAN 2.18,06 SB
5 Anders JACKLIN M50 SWE SWE 2.44,15 SB
6 Johan MOBERG M40 SWE SWE 2.48,45 SB
DNS Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE DNS
DNS David LÖNNBERG MA2 SWE SWE DNS

SB - Season Best

1000m Men - Junior B 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Kaspar NORBERG MB1 SWE SWE 1.23,90 PR SB
2 Isac FORSLUND MB2 SWE SWE 1.24,70
3 Sebastian FORSMARK MB1 SWE SWE 1.25,33 PR SB
4 Ludvig NYLÉN MB1 SWE SWE 1.27,65
5 Simon JEPPSSON MB1 SWE SWE 1.29,47

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior B 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Kaspar NORBERG MB1 SWE SWE 4.42,12 PR SB
2 Sebastian FORSMARK MB1 SWE SWE 4.52,99 PR SB
3 Isac FORSLUND MB2 SWE SWE 4.53,44
4 Simon JEPPSSON MB1 SWE SWE 4.55,10 PR SB
5 Ludvig NYLÉN MB1 SWE SWE 4.55,43

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Hugo KLOCKAR MC2 SWE SWE 45,20
2 Anton ERIKSSON MC1 SWE SWE 45,65

1500m Men - Junior C 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Hugo KLOCKAR MC2 SWE SWE 2.25,34
2 Anton ERIKSSON MC1 SWE SWE 2.29,39

500m Men - Junior D 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Sammi VAN VLIET MYA SWE SWE 47,48
2 Melker ENGSTRÖM MYB SWE SWE 58,16 PR SB
3 Isak WINNERSTAM MYB SWE SWE 1.01,77 PR SB
4 Erik BENGTSSON MYA SWE SWE 1.08,31
5 Simon OHLSON MYB SWE SWE 1.08,94
DNS Oscar LINDEBERG MYB SWE SWE DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

300m Men - Junior D 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Sammi VAN VLIET MYA SWE SWE 28,98 SB
2 Erik BENGTSSON MYA SWE SWE 34,65 SB
3 Melker ENGSTRÖM MYB SWE SWE 35,06 SB
4 Isak WINNERSTAM MYB SWE SWE 37,70
5 Simon OHLSON MYB SWE SWE 40,26 SB
DNS Oscar LINDEBERG MYB SWE SWE DNS

SB - Season Best

500m Men - 10 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Theodor HANSEN-ÖSTLUND MYC SWE SWE 57,61
2 Anton MOBERG MYC SWE SWE 1.01,48 PR SB
3 Malte OLSSON MYB SWE SWE 1.02,42 PR SB
4 Emil WINNERSTAM MYD SWE SWE 1.02,64 PR SB
5 Rasmus VIERTEL MYC SWE SWE 1.03,64
6 Hugo IVESTRÖM MYD SWE SWE 1.06,79 PR SB
7 Victor EHRNSTRÖM MYC SWE SWE 1.10,11
8 Nils SAMUELSSON MYC SWE SWE 1.13,38 PR SB
9 Olle NYSTRÖM ELIASSON MYD SWE SWE 1.18,15
10 Svante MOBERG MYF SWE SWE 1.33,22 PR SB
11 Vilgot JEMN MYF SWE SWE 1.44,52 PR SB
12 Casper APPELGREN MYD SWE SWE 1.50,89 PR SB
DNS Olle WINNERSTAM MYF SWE SWE DNS
DNS Elias Lindblom HADDAD MYE SWE SWE DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

300m Men - 10 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Theodor HANSEN-ÖSTLUND MYC SWE SWE 34,55
2 Anton MOBERG MYC SWE SWE 37,17 SB
3 Emil WINNERSTAM MYD SWE SWE 37,56 SB
4 Rasmus VIERTEL MYC SWE SWE 37,58 SB
5 Malte OLSSON MYB SWE SWE 38,93 SB
6 Hugo IVESTRÖM MYD SWE SWE 39,22 SB
7 Victor EHRNSTRÖM MYC SWE SWE 40,65
8 Nils SAMUELSSON MYC SWE SWE 44,18
9 Olle NYSTRÖM ELIASSON MYD SWE SWE 44,65
10 Svante MOBERG MYF SWE SWE 54,04 SB
11 Casper APPELGREN MYD SWE SWE 1.01,95 SB
12 Vilgot JEMN MYF SWE SWE 1.05,97 SB
DNS Olle WINNERSTAM MYF SWE SWE DNS
DNS Elias Lindblom HADDAD MYE SWE SWE DNS

SB - Season Best

1000m Men - Extra Klasser 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Per BENGTSSON M50 SWE SWE 1.26,04

3000m Men - Extra Klasser 19 January 2020

Rank Name Country Time
1 Per BENGTSSON M50 SWE SWE 4.30,46

Native Language Names