Country Match 2020

Seinäjoki (FIN) 22 - 23 February 2020 Source: www.su-luistelu.fi

500m Ladies - Junior B 22 February 2020

Rank Name Country Time
1 Patricia JOHANNESSEN LB1 NOR NOR 46,41
2 Matilde PEDERSEN LB1 NOR NOR 47,89
3 Alva WINROTH LB2 SWE SWE 48,43 SB
4 Sanni ROSENDAHL LB1 FIN FIN 48,79
5 Silje STOMPERUDHAUGEN LB1 NOR NOR 49,24
6 Elma SETÄLÄ LB2 FIN FIN 49,33
7 Mila SIRO LB1 FIN FIN 49,70 PR SB
8 Disa ARNELL LB2 SWE SWE 50,23
9 Tuva FLØITEN LB1 NOR NOR 50,70
10 Philippa DRAPER LB1 GBR GBR 54,29

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Ladies - Junior B 22 February 2020

Rank Name Country Time
1 Tuva FLØITEN LB1 NOR NOR 2.33,03
2 Sanni ROSENDAHL LB1 FIN FIN 2.35,15
3 Matilde PEDERSEN LB1 NOR NOR 2.35,29
4 Disa ARNELL LB2 SWE SWE 2.35,90
5 Patricia JOHANNESSEN LB1 NOR NOR 2.38,25
6 Elma SETÄLÄ LB2 FIN FIN 2.40,40 SB
7 Alva WINROTH LB2 SWE SWE 2.42,67
8 Silje STOMPERUDHAUGEN LB1 NOR NOR 2.50,86
9 Mila SIRO LB1 FIN FIN 2.51,07 PR SB
10 Philippa DRAPER LB1 GBR GBR 3.01,61 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies - Junior C 22 February 2020

Rank Name Country Time
1 Emily PLOZICKI LC2 NOR NOR 46,77
2 Janette PIRHONEN LC2 FIN FIN 47,26
3 Tindra Jansson WESTMAN LC2 SWE SWE 47,86
4 Åse Marie DAHN LC1 NOR NOR 48,42 PR SB
5 Alexandra SNOWDON LYA GBR GBR 48,50
6 Villiina SUOMALAINEN LC2 FIN FIN 49,34
7 Ingrid Håkegård EICHLER LC2 NOR NOR 50,26
8 Hertta ROSENDAHL LYA FIN FIN 50,73
9 Felicia NILSSON LC1 SWE SWE 50,87
10 Stine FINSLAND LC2 NOR NOR 51,15
11 Meri-Vuokko HANNULA LYA FIN FIN 51,44
12 Sofie SJÖDIN LC1 SWE SWE 51,58
13 Charlie KWADRIN LYA GBR GBR 52,49
14 Lova NYSTRÖM ELIASSON LC2 SWE SWE 53,74

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Ladies - Junior C 22 February 2020

Rank Name Country Time
1 Emily PLOZICKI LC2 NOR NOR 1.38,01
2 Åse Marie DAHN LC1 NOR NOR 1.39,86
3 Villiina SUOMALAINEN LC2 FIN FIN 1.41,50
4 Ingrid Håkegård EICHLER LC2 NOR NOR 1.42,13
5 Tindra Jansson WESTMAN LC2 SWE SWE 1.42,50
6 Alexandra SNOWDON LYA GBR GBR 1.43,21
7 Meri-Vuokko HANNULA LYA FIN FIN 1.43,65
8 Janette PIRHONEN LC2 FIN FIN 1.43,74
9 Stine FINSLAND LC2 NOR NOR 1.45,78
10 Hertta ROSENDAHL LYA FIN FIN 1.50,76
11 Charlie KWADRIN LYA GBR GBR 1.51,21
12 Sofie SJÖDIN LC1 SWE SWE 1.51,93
13 Lova NYSTRÖM ELIASSON LC2 SWE SWE 1.52,02
DNF Felicia NILSSON LC1 SWE SWE DNF

1000m Ladies - Junior B 23 February 2020

Rank Name Country Time
1 Sanni ROSENDAHL LB1 FIN FIN 1.38,59
2 Tuva FLØITEN LB1 NOR NOR 1.38,61
3 Disa ARNELL LB2 SWE SWE 1.39,49 SB
4 Patricia JOHANNESSEN LB1 NOR NOR 1.39,90
5 Alva WINROTH LB2 SWE SWE 1.40,86
6 Matilde PEDERSEN LB1 NOR NOR 1.40,98
7 Elma SETÄLÄ LB2 FIN FIN 1.42,49
8 Mila SIRO LB1 FIN FIN 1.45,37 PR SB
9 Silje STOMPERUDHAUGEN LB1 NOR NOR 1.47,62
10 Philippa DRAPER LB1 GBR GBR 1.51,82

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Ladies - Junior B 23 February 2020

Rank Name Country Time
1 Tuva FLØITEN LB1 NOR NOR 5.12,30
2 Disa ARNELL LB2 SWE SWE 5.25,30
3 Matilde PEDERSEN LB1 NOR NOR 5.26,42
4 Sanni ROSENDAHL LB1 FIN FIN 5.33,86
5 Alva WINROTH LB2 SWE SWE 5.41,12
6 Patricia JOHANNESSEN LB1 NOR NOR 5.46,71 PR SB
7 Elma SETÄLÄ LB2 FIN FIN 5.48,83 PR SB
8 Mila SIRO LB1 FIN FIN 6.11,23 PR SB
9 Silje STOMPERUDHAUGEN LB1 NOR NOR 6.22,23 PR SB
10 Philippa DRAPER LB1 GBR GBR 6.45,15 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies - Junior C 23 February 2020

Rank Name Country Time
1 Emily PLOZICKI LC2 NOR NOR 45,90
2 Janette PIRHONEN LC2 FIN FIN 46,31 PR SB
3 Villiina SUOMALAINEN LC2 FIN FIN 47,75
4 Alexandra SNOWDON LYA GBR GBR 47,80
5 Tindra Jansson WESTMAN LC2 SWE SWE 48,34
6 Åse Marie DAHN LC1 NOR NOR 48,76
7 Hertta ROSENDAHL LYA FIN FIN 50,09 PR SB
8 Stine FINSLAND LC2 NOR NOR 50,50
9 Felicia NILSSON LC1 SWE SWE 50,62
10 Ingrid Håkegård EICHLER LC2 NOR NOR 50,93
11 Meri-Vuokko HANNULA LYA FIN FIN 51,56
12 Sofie SJÖDIN LC1 SWE SWE 51,93
13 Charlie KWADRIN LYA GBR GBR 53,71
14 Lova NYSTRÖM ELIASSON LC2 SWE SWE 54,14

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Ladies - Junior C 23 February 2020

Rank Name Country Time
1 Åse Marie DAHN LC1 NOR NOR 2.30,02
2 Ingrid Håkegård EICHLER LC2 NOR NOR 2.32,69
3 Stine FINSLAND LC2 NOR NOR 2.35,33
4 Emily PLOZICKI LC2 NOR NOR 2.35,82
5 Villiina SUOMALAINEN LC2 FIN FIN 2.36,74
6 Janette PIRHONEN LC2 FIN FIN 2.37,92 PR SB
7 Tindra Jansson WESTMAN LC2 SWE SWE 2.39,79
8 Alexandra SNOWDON LYA GBR GBR 2.40,40 PR SB
9 Hertta ROSENDAHL LYA FIN FIN 2.48,86 PR SB
10 Charlie KWADRIN LYA GBR GBR 2.48,92
11 Meri-Vuokko HANNULA LYA FIN FIN 2.51,86 PR SB
12 Sofie SJÖDIN LC1 SWE SWE 2.52,98
13 Lova NYSTRÖM ELIASSON LC2 SWE SWE 2.54,90
14 Felicia NILSSON LC1 SWE SWE 3.09,49

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names