3. Deutscher Junioren Cup / Int. Überprüfungswettkampf 4

Inzell (GER) 29 February - 1 March 2020 Source: www.max-aicher-arena.de

500m Men 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Bjørn MAGNUSSEN MN3 NOR NOR 35,26
2 Jeremias MARX MN3 GER GER 35,46
3 Maximilian STRÜBE MSA GER GER 36,04 PR SB
4 Denny IHLE M35 GER GER 36,19
5 Ole JESKE MN2 GER GER 36,21
6 Stefan EMELE MN4 GER GER 36,52
7 Erik RESELL MN1 NOR NOR 36,65
8 Simon ALBRECHT MSA GER GER 37,03 PR SB
9 Yannic HECKER MN1 GER GER 37,51
10 Maximilian HAAKE MN1 GER GER 37,73 PR SB
11 Paul TONAT MN3 GER GER 38,31
12 Felix MALY MSA GER GER 38,33 SB
13 Tim ZIEGELDECKER MSA GER GER 38,80
14 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 38,91
15 Lukas JUNGE MA2 GER GER 39,39
16 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 40,09
17 Tudor PRISADA MB2 FIN FIN 41,38 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Bjørn MAGNUSSEN MN3 NOR NOR 1.10,60 SB
2 Erik RESELL MN1 NOR NOR 1.11,47 SB
3 Maximilian STRÜBE MSA GER GER 1.12,26 PR SB
4 Denny IHLE M35 GER GER 1.12,42
5 Ole JESKE MN2 GER GER 1.12,45
6 Yannic HECKER MN1 GER GER 1.14,06
7 Simon ALBRECHT MSA GER GER 1.14,72 PR SB
8 Paul TONAT MN3 GER GER 1.17,44 SB
9 Tim ZIEGELDECKER MSA GER GER 1.19,53
10 Tudor PRISADA MB2 FIN FIN 1.28,58

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Jeremias MARX MN3 GER GER 1.47,73 SB
2 Stefan EMELE MN4 GER GER 1.48,23
3 Lukas MANN MN1 GER GER 1.50,31
4 Richard HERRMANN MN1 GER GER 1.51,29 PR SB
5 Michael ROTH MN2 GER GER 1.51,71
6 Felix MALY MSA GER GER 1.51,90
7 Paul GALCZINSKY MN2 GER GER 1.52,16 SB
8 ZHANG Chi 张弛 MN3 CHN CHN 1.52,40
9 Maximilian HAAKE MN1 GER GER 1.54,33 PR SB
10 QI Sikai 亓思凯 MN2 CHN CHN 1.54,39
11 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 1.54,65 PR SB
12 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 1.57,90
13 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 1.59,34
14 Lukas JUNGE MA2 GER GER 2.07,76 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior A 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Niklas KURZMANN MA2 GER GER 36,28 PR SB
2 Moritz KLEIN MA2 GER GER 36,63 SB
3 Dennis LEDERER MA1 GER GER 37,04 PR SB
4 Thorben WELLNITZ MA1 GER GER 38,01 PR SB
5 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 38,14 SB
6 Nils GÖRHARDT MA1 GER GER 38,42
7 Azhar UDIN MA1 GER GER 38,51 PR SB
7 Carl Gustav SCHULZE MA1 GER GER 38,51 PR SB
9 Clemens ERDMANN MA1 GER GER 38,86
10 Max MEINIG MA1 GER GER 39,17 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior A 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 1.51,42 PR SB
2 Dennis LEDERER MA1 GER GER 1.54,28 PR SB
3 Thorben WELLNITZ MA1 GER GER 1.54,42 PR SB
4 Niklas KURZMANN MA2 GER GER 1.55,27
5 Carl Gustav SCHULZE MA1 GER GER 1.56,04 PR SB
6 Max MEINIG MA1 GER GER 1.56,08 PR SB
7 Clemens ERDMANN MA1 GER GER 1.59,52
8 Azhar UDIN MA1 GER GER 2.00,99 PR SB
9 Nils GÖRHARDT MA1 GER GER 2.02,53

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior B 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Benjamin DERKSEN MB1 GER GER 39,39
2 Maximilian SANTANA MB2 GER GER 40,99 PR SB
3 Dominik MAYRHOFER MB1 GER GER 41,18 PR SB
4 Lars HEINRICHS MB1 GER GER 41,23
5 Finn Bennet BRANDT MB1 GER GER 41,24 PR SB
6 Jacob SEIFERT MB2 GER GER 41,28
7 Maximilian GEPPERT MB2 GER GER 41,55 PR SB
8 Lukas ARNOLD MB2 GER GER 41,79
9 Christian HERMANS MB2 GER GER 43,87 PR SB
10 Seb van SCHELVEN MB2 NED NED 1.02,97
DQ Gideon HANDE MB2 GER GER DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior B 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Gideon HANDE MB2 GER GER 1.59,69 PR SB
2 Benjamin DERKSEN MB1 GER GER 2.01,90
3 Jacob SEIFERT MB2 GER GER 2.04,26 SB
4 Maximilian GEPPERT MB2 GER GER 2.05,46 PR SB
5 Dominik MAYRHOFER MB1 GER GER 2.05,65 PR SB
6 Finn Bennet BRANDT MB1 GER GER 2.06,80 PR SB
7 Lukas ARNOLD MB2 GER GER 2.07,00 PR SB
8 Lars HEINRICHS MB1 GER GER 2.07,87 PR SB
9 Seb van SCHELVEN MB2 NED NED 2.14,63 PR SB
10 Christian HERMANS MB2 GER GER 2.16,92 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Lennart GRABE MC1 GER GER 39,74 PR SB
2 Konstantin HELL MC2 GER GER 40,01
3 Lars LIPPERT MC1 GER GER 40,51 PR SB
4 Erik KÖCHLING MC2 GER GER 40,78 PR SB
5 Martin SANTANA MC1 GER GER 41,06 PR SB
6 Damian FRIEDRICH MC1 GER GER 41,11 PR SB
7 Ben BLÜMEL MC2 GER GER 41,37 PR SB
8 Jakob BALLA MC1 GER GER 42,35 PR SB
9 Ricky PUKALL MC2 GER GER 42,38 PR SB
10 Matteo STIBENZ MC1 GER GER 42,82 PR SB
11 Josh SCHNEIDERSMANN MC2 GER GER 43,26 PR SB
12 Nils FISCHER MC2 GER GER 43,32 PR SB
13 Matthias LANDWEHRS MC1 GER GER 43,40 PR SB
14 Fabian EMMER MC2 GER GER 43,42 PR SB
15 Adrian KAISER MC1 GER GER 43,58 PR SB
16 Jasper KÖCKERT MC1 GER GER 44,39 PR SB
17 Nico MÜLLER MC1 GER GER 45,17 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior C 29 February 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin HELL MC2 GER GER 2.04,17
2 Lennart GRABE MC1 GER GER 2.05,79
3 Lars LIPPERT MC1 GER GER 2.05,82 PR SB
4 Damian FRIEDRICH MC1 GER GER 2.08,57 PR SB
5 Adrian KAISER MC1 GER GER 2.08,76 PR SB
6 Erik KÖCHLING MC2 GER GER 2.10,23
7 Ben BLÜMEL MC2 GER GER 2.10,83
8 Fabian EMMER MC2 GER GER 2.12,86 PR SB
9 Matteo STIBENZ MC1 GER GER 2.13,19 PR SB
10 Matthias LANDWEHRS MC1 GER GER 2.14,77 PR SB
11 Nils FISCHER MC2 GER GER 2.14,82 PR SB
12 Josh SCHNEIDERSMANN MC2 GER GER 2.15,99 PR SB
13 Ricky PUKALL MC2 GER GER 2.16,57 PR SB
14 Jakob BALLA MC1 GER GER 2.16,73 PR SB
15 Jasper KÖCKERT MC1 GER GER 2.17,94
16 Nico MÜLLER MC1 GER GER 2.20,38 PR SB
DQ Martin SANTANA MC1 GER GER DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Bjørn MAGNUSSEN MN3 NOR NOR 34,94 PR SB
2 Jeremias MARX MN3 GER GER 35,35
3 Ole JESKE MN2 GER GER 36,18
4 Stefan EMELE MN4 GER GER 36,26
5 Maximilian STRÜBE MSA GER GER 36,36
6 Erik RESELL MN1 NOR NOR 36,59
7 Simon ALBRECHT MSA GER GER 36,96 PR SB
8 Richard HERRMANN MN1 GER GER 37,18 PR SB
9 Yannic HECKER MN1 GER GER 37,34
10 Lukas MANN MN1 GER GER 37,40 SB
11 Max REDER MN1 GER GER 37,44
12 Maximilian HAAKE MN1 GER GER 37,82
13 Paul TONAT MN3 GER GER 38,38
14 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 38,81
15 Tim ZIEGELDECKER MSA GER GER 39,15
16 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 39,33 PR SB
17 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 39,61 PR SB
18 Lukas JUNGE MA2 GER GER 39,69
DNF Tudor PRISADA MB2 FIN FIN DNF
WDR Michael ROTH MN2 GER GER WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Jeremias MARX MN3 GER GER 1.09,33
2 Bjørn MAGNUSSEN MN3 NOR NOR 1.09,77 PR SB
3 Stefan EMELE MN4 GER GER 1.09,91 PR SB
4 Erik RESELL MN1 NOR NOR 1.11,43 PR SB
5 Maximilian STRÜBE MSA GER GER 1.12,22 PR SB
6 Michael ROTH MN2 GER GER 1.12,59
7 Ole JESKE MN2 GER GER 1.12,72
8 Richard HERRMANN MN1 GER GER 1.12,89 PR SB
9 Yannic HECKER MN1 GER GER 1.14,10
10 QI Sikai 亓思凯 MN2 CHN CHN 1.14,85 PR SB
11 Maximilian HAAKE MN1 GER GER 1.14,90
12 ZHANG Chi 张弛 MN3 CHN CHN 1.15,26
13 Simon ALBRECHT MSA GER GER 1.15,57
14 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 1.16,40 PR SB
15 Tim ZIEGELDECKER MSA GER GER 1.19,74
16 Lukas JUNGE MA2 GER GER 1.21,15 PR SB
WDR Max REDER MN1 GER GER WDR
WDR Paul TONAT MN3 GER GER WDR
WDR Tudor PRISADA MB2 FIN FIN WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Lukas MANN MN1 GER GER 4.00,40
2 Paul GALCZINSKY MN2 GER GER 4.06,30

5000m Men 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 7.00,38
2 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 7.31,56 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior A 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Moritz KLEIN MA2 GER GER 1.11,62
2 Niklas KURZMANN MA2 GER GER 1.12,38
3 Dennis LEDERER MA1 GER GER 1.13,89
4 Thorben WELLNITZ MA1 GER GER 1.14,14 PR SB
5 Carl Gustav SCHULZE MA1 GER GER 1.15,91 PR SB
6 Max MEINIG MA1 GER GER 1.15,93 PR SB
7 Nils GÖRHARDT MA1 GER GER 1.16,54 PR SB
8 Azhar UDIN MA1 GER GER 1.16,96 PR SB
9 Clemens ERDMANN MA1 GER GER 1.16,97 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

5000m Men - Junior A 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 6.49,81 PR SB
2 Lennart JASCH MA2 GER GER 6.57,94
3 Thorben WELLNITZ MA1 GER GER 7.05,14 PR SB
4 Max MEINIG MA1 GER GER 7.08,98 PR SB
5 Clemens ERDMANN MA1 GER GER 7.22,84
6 Niklas KURZMANN MA2 GER GER 7.24,17 PR SB
7 Dennis LEDERER MA1 GER GER 7.39,01 SB
8 Azhar UDIN MA1 GER GER 7.52,36

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior B 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Gideon HANDE MB2 GER GER 1.16,49
2 Benjamin DERKSEN MB1 GER GER 1.18,95
3 Dominik MAYRHOFER MB1 GER GER 1.20,57 PR SB
4 Jacob SEIFERT MB2 GER GER 1.21,24
5 Finn Bennet BRANDT MB1 GER GER 1.21,45 PR SB
6 Maximilian SANTANA MB2 GER GER 1.22,20 PR SB
7 Lukas ARNOLD MB2 GER GER 1.22,23 PR SB
8 Lars HEINRICHS MB1 GER GER 1.22,40 PR SB
9 Maximilian GEPPERT MB2 GER GER 1.22,84 PR SB
10 Seb van SCHELVEN MB2 NED NED 1.24,46 PR SB
11 Christian HERMANS MB2 GER GER 1.26,83 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior B 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Benjamin DERKSEN MB1 GER GER 4.15,92
2 Jacob SEIFERT MB2 GER GER 4.21,57
3 Gideon HANDE MB2 GER GER 4.21,63 PR SB
4 Lukas ARNOLD MB2 GER GER 4.24,07 PR SB
5 Maximilian GEPPERT MB2 GER GER 4.25,43
6 Dominik MAYRHOFER MB1 GER GER 4.29,02 PR SB
7 Finn Bennet BRANDT MB1 GER GER 4.29,14 PR SB
8 Lars HEINRICHS MB1 GER GER 4.37,26 PR SB
9 Seb van SCHELVEN MB2 NED NED 4.44,65 PR SB
10 Christian HERMANS MB2 GER GER 4.50,29 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior C 1 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin HELL MC2 GER GER 1.20,17
2 Lars LIPPERT MC1 GER GER 1.20,33 PR SB
3 Lennart GRABE MC1 GER GER 1.20,82 PR SB
4 Erik KÖCHLING MC2 GER GER 1.22,26 PR SB
5 Damian FRIEDRICH MC1 GER GER 1.23,10 PR SB
6 Ben BLÜMEL MC2 GER GER 1.23,87
7 Martin SANTANA MC1 GER GER 1.24,23 PR SB
8 Adrian KAISER MC1 GER GER 1.25,33 PR SB
9 Fabian EMMER MC2 GER GER 1.25,86 PR SB
10 Matteo STIBENZ MC1 GER GER 1.26,48 PR SB
11 Ricky PUKALL MC2 GER GER 1.27,11 PR SB
12 Jakob BALLA MC1 GER GER 1.27,27 PR SB
13 Josh SCHNEIDERSMANN MC2 GER GER 1.27,31 PR SB
14 Nils FISCHER MC2 GER GER 1.27,86 PR SB
15 Matthias LANDWEHRS MC1 GER GER 1.27,96
16 Jasper KÖCKERT MC1 GER GER 1.29,44 PR SB
17 Nico MÜLLER MC1 GER GER 1.31,20 PR SB
WDR Henning POY MC1 GER GER WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names