Chelyabinsk Speed Skating Federation Prize

Chelyabinsk 7 - 8 October 2020 Source: www.um74.ru

500m Men 7 October 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita BAZYUK MN2 IAR IAR 36,49 PR SB
2 Roman TIKHANOV MN1 IAR IAR 37,43 SB
3 Nikita CZVETCIKH MN4 IAR IAR 37,77
4 Gleb FOMIN MN1 IAR IAR 37,91 SB
5 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 39,20 SB
6 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 39,49 SB
7 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 39,51 SB
8 Pavel KAZYMIN MN1 IAR IAR 40,53 SB
9 Nikita RAKHMATILLAEV MSA IAR IAR 40,68 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men 7 October 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita BAZYUK MN2 IAR IAR 1.52,12 PR SB
2 Gleb FOMIN MN1 IAR IAR 1.56,29 SB
3 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 1.56,38 SB
4 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 1.57,91 SB
5 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 2.00,05
6 Nikita RAKHMATILLAEV MSA IAR IAR 2.05,31 SB
7 Pavel KAZYMIN MN1 IAR IAR 2.06,75 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior A 7 October 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita VARAVKIN MA2 IAR IAR 37,53 SB
2 Ruslan SAFIN MA1 IAR IAR 38,03
3 Matvej TUMANOV MA2 IAR IAR 38,14
4 Aleksandr STRELECZ MA2 IAR IAR 38,16 PR SB
5 Semen POLISHHUK MA2 IAR IAR 38,64 PR SB
6 Egor SHOROKHOV MA1 IAR IAR 38,80 SB
7 Egor MENSHIKOV MA2 IAR IAR 38,85 SB
8 Kirill ZUEV MA1 IAR IAR 39,07 SB
9 Semen KONONOV MA2 IAR IAR 39,10 PR SB
10 Filipp SHAGEEV MA2 IAR IAR 39,11(4) SB
11 Aleksandr SALAMATOV MA1 IAR IAR 39,11(9) PR SB
12 German GRACHEV MA2 IAR IAR 39,15 SB
13 Sergej LEONENKO MA1 IAR IAR 39,24 PR SB
14 Vladislav ZAJNULIN MA2 IAR IAR 39,63 SB
15 Egor DAVYDOV MA1 IAR IAR 39,81
16 Dmitrij VORONECZKIJ MA1 IAR IAR 40,07 SB
17 Aleksej KHARCHIKOV MA1 IAR IAR 40,11 SB
18 Dmitrij SHHERBAKOV MA2 IAR IAR 40,16 SB
19 Yakub GANDALOEV MA2 IAR IAR 40,32 SB
20 Mikhail SUBBOTIN MA1 IAR IAR 40,57 SB
21 Artemij DOROFEEV MA1 IAR IAR 40,73
22 Gleb KOCHUROV MA1 IAR IAR 41,07 PR SB
23 Igor BODROV MA2 IAR IAR 41,39 SB
24 Danila CHEREPKIN MA1 IAR IAR 41,41 PR SB
25 Grigorij PECHISHHEV MA1 IAR IAR 41,56
26 Maksim AFANASEV (2002) MA1 IAR IAR 42,16 SB
27 Gleb SHMONIN MA1 IAR IAR 42,54 SB
28 Vyacheslav AKHMETSHIN MA1 IAR IAR 42,92 SB
29 Ivan GRECHISHNOV MA1 IAR IAR 43,93 PR SB
30 Vladislav KLYKOV MA1 IAR IAR 44,98 SB
31 Aleksandr VOLOCZKOV MA1 IAR IAR 45,47 SB
DQ Stanislav UKHANOV MA1 IAR IAR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior A 7 October 2020

Rank Name Country Time
1 Egor MENSHIKOV MA2 IAR IAR 1.56,37 SB
2 Nikita VARAVKIN MA2 IAR IAR 1.56,74 SB
3 Mikhail SUBBOTIN MA1 IAR IAR 1.57,57 SB
4 German GRACHEV MA2 IAR IAR 1.57,92 SB
5 Semen KONONOV MA2 IAR IAR 1.58,46 PR SB
6 Matvej TUMANOV MA2 IAR IAR 1.58,52 SB
7 Ruslan SAFIN MA1 IAR IAR 1.58,65 SB
8 Semen POLISHHUK MA2 IAR IAR 1.59,53 PR SB
9 Aleksandr STRELECZ MA2 IAR IAR 1.59,58 SB
10 Egor SHOROKHOV MA1 IAR IAR 2.01,27 SB
11 Vladislav ZAJNULIN MA2 IAR IAR 2.02,81 PR SB
12 Dmitrij SHHERBAKOV MA2 IAR IAR 2.02,84 SB
13 Igor BODROV MA2 IAR IAR 2.03,18 SB
14 Dmitrij VORONECZKIJ MA1 IAR IAR 2.04,84 PR SB
15 Gleb KOCHUROV MA1 IAR IAR 2.05,36 PR SB
16 Maksim AFANASEV (2002) MA1 IAR IAR 2.06,00 SB
17 Aleksej KHARCHIKOV MA1 IAR IAR 2.06,41 SB
18 Yakub GANDALOEV MA2 IAR IAR 2.07,59 SB
19 Grigorij PECHISHHEV MA1 IAR IAR 2.08,37
20 Danila CHEREPKIN MA1 IAR IAR 2.08,50 PR SB
21 Ivan GRECHISHNOV MA1 IAR IAR 2.12,05 PR SB
22 Gleb SHMONIN MA1 IAR IAR 2.20,03 SB
DNS Aleksandr SALAMATOV MA1 IAR IAR DNS
DNS Aleksandr VOLOCZKOV MA1 IAR IAR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior B 7 October 2020

Rank Name Country Time
1 Vitalij KONKOV MB2 IAR IAR 38,23 PR SB
2 Sergej NALIVAJKO MB2 IAR IAR 38,24 PR SB
3 Nikita BRUSNICYN MB2 IAR IAR 39,17
4 Aleksandr CHERNECZOV MB1 IAR IAR 39,31 PR SB
5 Denis BELYANIN MB2 IAR IAR 39,39 SB
6 Danil BURGASOV MB1 IAR IAR 39,48 SB
7 Gleb SIZYURIN MB1 IAR IAR 39,54 PR SB
8 Aleksandr KORZUNIN MB2 IAR IAR 39,69 SB
9 Denis BALASHOV MB2 IAR IAR 39,86 SB
10 Andrej PERMINOV MB2 IAR IAR 39,93 PR SB
11 Vladimir ARTEBYAKIN MB2 IAR IAR 39,96 PR SB
12 Evgenij KORDYUKOV MB1 IAR IAR 40,02 SB
13 Ilya TATAUROV MB1 IAR IAR 40,15 PR SB
14 Albert ISMAGILOV MB2 IAR IAR 40,26 PR SB
15 Egor KLESTOV MB2 IAR IAR 40,52 SB
16 Ivan STARIKOV (2006) MC2 IAR IAR 40,53 PR SB
17 Dmitrij VEJNBERG MB2 IAR IAR 40,56
18 Mikhail GAVRILOV MB2 IAR IAR 40,77 SB
19 Danila MININ MB2 IAR IAR 41,00(4) SB
20 Ilya SHAKHMATOV MB1 IAR IAR 41,00(9) PR SB
21 Sergej GVOZDIJ MB2 IAR IAR 41,02
22 Denis KUZMICHEV MB1 IAR IAR 41,18 PR SB
23 Artyom KIM (2003) MB2 IAR IAR 41,74 SB
24 Dmitrij BURAKOV MB2 IAR IAR 42,06 SB
25 Aleksej TRUBACHYOV MB1 IAR IAR 42,07 SB
26 Artem SHEPTUNOV MB2 IAR IAR 42,17 SB
27 Andrej MASALOVICH MB1 IAR IAR 42,27 PR SB
28 Aleksandr IZOTOV MB1 IAR IAR 42,58 PR SB
29 Kirill BRAKORENKO MB1 IAR IAR 42,91 SB
30 Artyom KOLENCHENKO MB2 IAR IAR 43,02 SB
31 Kirill ROGULIN MB2 IAR IAR 43,42 SB
32 Ivan SMIRNOV (2004) MB1 IAR IAR 44,03 PR SB
33 Vladislav YANVARCEV MB1 IAR IAR 44,14 PR SB
34 Denis CHASHIN MB2 IAR IAR 44,15 SB
35 Dmitrij SIZIKOV MB1 IAR IAR 45,60 PR SB
36 Vyacheslav KAZARINOV MB1 IAR IAR 45,62 SB
37 Ilya BOGDANOV (2004) MB1 IAR IAR 46,26 PR SB
DNS Vyacheslav KUZENKOV MB2 IAR IAR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior B 7 October 2020

Rank Name Country Time
1 Sergej NALIVAJKO MB2 IAR IAR 1.56,78 PR SB
2 Aleksandr KORZUNIN MB2 IAR IAR 1.57,18 PR SB
3 Aleksandr CHERNECZOV MB1 IAR IAR 2.01,26 SB
4 Sergej GVOZDIJ MB2 IAR IAR 2.01,42 SB
5 Egor KLESTOV MB2 IAR IAR 2.01,61 PR SB
6 Vitalij KONKOV MB2 IAR IAR 2.02,80 SB
7 Denis BALASHOV MB2 IAR IAR 2.03,34 SB
8 Ilya SHAKHMATOV MB1 IAR IAR 2.05,12 PR SB
9 Dmitrij BURAKOV MB2 IAR IAR 2.05,20 SB
10 Aleksej TRUBACHYOV MB1 IAR IAR 2.05,65
11 Evgenij KORDYUKOV MB1 IAR IAR 2.06,15 PR SB
12 Vladimir ARTEBYAKIN MB2 IAR IAR 2.06,68 PR SB
13 Artyom KOLENCHENKO MB2 IAR IAR 2.07,04 PR SB
14 Andrej PERMINOV MB2 IAR IAR 2.08,62 SB
15 Mikhail GAVRILOV MB2 IAR IAR 2.08,74 SB
16 Aleksandr IZOTOV MB1 IAR IAR 2.09,77 PR SB
17 Artem SHEPTUNOV MB2 IAR IAR 2.14,52 SB
18 Ivan SMIRNOV (2004) MB1 IAR IAR 2.17,29 PR SB
19 Kirill ROGULIN MB2 IAR IAR 2.17,35 SB
20 Denis CHASHIN MB2 IAR IAR 2.23,29 SB
DNS Denis KUZMICHEV MB1 IAR IAR DNS
DNS Vyacheslav KUZENKOV MB2 IAR IAR DNS
WDR Ilya TATAUROV MB1 IAR IAR WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men 8 October 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita BAZYUK MN2 IAR IAR 1.11,76 PR SB
2 Mikhail KOKSHAROV M30 IAR IAR 1.13,29 SB
3 Nikita CZVETCIKH MN4 IAR IAR 1.13,70 SB
4 Gleb FOMIN MN1 IAR IAR 1.15,39 SB
5 Nikita USENKO MN1 IAR IAR 1.16,17
6 Vladislav DEMIN MN3 IAR IAR 1.16,55 SB
7 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 1.18,76 SB
8 Pavel KAZYMIN MN1 IAR IAR 1.20,97 SB
DNS Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

5000m Men 8 October 2020

Rank Name Country Time
1 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 7.02,94 SB
2 Roman TIKHANOV MN1 IAR IAR 7.16,35
3 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 7.19,96
4 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 7.23,02 SB
5 Pavel KAZYMIN MN1 IAR IAR 8.08,73 SB

SB - Season Best

1000m Men - Junior A 8 October 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita VARAVKIN MA2 IAR IAR 1.14,21 SB
2 Matvej TUMANOV MA2 IAR IAR 1.14,97
3 Aleksandr STRELECZ MA2 IAR IAR 1.15,63 PR SB
4 Egor MENSHIKOV MA2 IAR IAR 1.16,40 PR SB
5 Semen KONONOV MA2 IAR IAR 1.16,44 PR SB
6 Egor SHOROKHOV MA1 IAR IAR 1.16,53 SB
7 Semen POLISHHUK MA2 IAR IAR 1.16,61 PR SB
8 Mikhail SUBBOTIN MA1 IAR IAR 1.17,91 PR SB
9 Sergej LEONENKO MA1 IAR IAR 1.18,25
10 Aleksandr SALAMATOV MA1 IAR IAR 1.18,41 PR SB
11 Vladislav ZAJNULIN MA2 IAR IAR 1.18,60 SB
12 Filipp SHAGEEV MA2 IAR IAR 1.19,23 SB
13 Aleksej KHARCHIKOV MA1 IAR IAR 1.20,05 SB
14 Dmitrij VORONECZKIJ MA1 IAR IAR 1.20,74 PR SB
15 Gleb KOCHUROV MA1 IAR IAR 1.20,80 PR SB
16 Maksim STOLYAROV MA2 IAR IAR 1.22,34 SB
17 Yakub GANDALOEV MA2 IAR IAR 1.22,35 SB
18 Grigorij PECHISHHEV MA1 IAR IAR 1.22,46 SB
19 Maksim AFANASEV (2002) MA1 IAR IAR 1.23,19 SB
20 Grigorij PRAZDNICHNYKH MA1 IAR IAR 1.23,27 SB
21 Danila CHEREPKIN MA1 IAR IAR 1.23,45 PR SB
22 Dmitrij SHHERBAKOV MA2 IAR IAR 1.27,12 SB
23 Ivan GRECHISHNOV MA1 IAR IAR 1.27,97 PR SB
24 Aleksandr VOLOCZKOV MA1 IAR IAR 1.32,51 SB
25 Vladislav KLYKOV MA1 IAR IAR 1.37,86 SB
DNS Gleb SHMONIN MA1 IAR IAR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior A 8 October 2020

Rank Name Country Time
1 Semen KONONOV MA2 IAR IAR 4.03,74 PR SB
2 Egor MENSHIKOV MA2 IAR IAR 4.06,01 PR SB
3 Mikhail SUBBOTIN MA1 IAR IAR 4.09,64 SB
4 Sergej LEONENKO MA1 IAR IAR 4.11,55
5 Igor BODROV MA2 IAR IAR 4.13,36 SB
6 Nikita VARAVKIN MA2 IAR IAR 4.19,16 SB
7 Artemij DOROFEEV MA1 IAR IAR 4.20,46
8 Ruslan SAFIN MA1 IAR IAR 4.20,92
9 Stanislav UKHANOV MA1 IAR IAR 4.23,01 PR SB
10 Gleb KOCHUROV MA1 IAR IAR 4.23,66 PR SB
11 Maksim AFANASEV (2002) MA1 IAR IAR 4.23,98 SB
12 Kirill ZUEV MA1 IAR IAR 4.24,51 SB
13 Dmitrij SHHERBAKOV MA2 IAR IAR 4.25,95 SB
14 Maksim STOLYAROV MA2 IAR IAR 4.27,56
15 Vladislav ZAJNULIN MA2 IAR IAR 4.28,86 SB
16 Aleksandr STRELECZ MA2 IAR IAR 4.29,59 SB
17 Egor DAVYDOV MA1 IAR IAR 4.31,21 SB
18 Egor SHOROKHOV MA1 IAR IAR 4.32,13
19 Grigorij PECHISHHEV MA1 IAR IAR 4.34,32 SB
20 Ivan GRECHISHNOV MA1 IAR IAR 4.38,14 PR SB
21 Dmitrij VORONECZKIJ MA1 IAR IAR 4.38,84 SB
22 Danila CHEREPKIN MA1 IAR IAR 4.42,17
WDR German GRACHEV MA2 IAR IAR WDR
WDR Vyacheslav AKHMETSHIN MA1 IAR IAR WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior B 8 October 2020

Rank Name Country Time
1 Sergej NALIVAJKO MB2 IAR IAR 1.15,54 PR SB
2 Sergej GVOZDIJ MB2 IAR IAR 1.18,17
3 Danil BURGASOV MB1 IAR IAR 1.18,20 SB
4 Denis BALASHOV MB2 IAR IAR 1.18,23 SB
5 Aleksandr KORZUNIN MB2 IAR IAR 1.18,38 PR SB
6 Vitalij KONKOV MB2 IAR IAR 1.18,61 SB
7 Egor KLESTOV MB2 IAR IAR 1.20,00 PR SB
8 Evgenij KORDYUKOV MB1 IAR IAR 1.20,45 SB
9 Gleb SIZYURIN MB1 IAR IAR 1.20,69 SB
10 Ilya SHAKHMATOV MB1 IAR IAR 1.21,67 PR SB
11 Dmitrij BURAKOV MB2 IAR IAR 1.22,06 PR SB
12 Andrej PERMINOV MB2 IAR IAR 1.22,42 PR SB
13 Artyom KIM (2003) MB2 IAR IAR 1.22,77 SB
14 Danila MININ MB2 IAR IAR 1.22,98 SB
15 Aleksandr IZOTOV MB1 IAR IAR 1.24,10 PR SB
16 Kirill ROGULIN MB2 IAR IAR 1.27,19 SB
17 Ivan SMIRNOV (2004) MB1 IAR IAR 1.27,80 PR SB
18 Matvej STARIKOV MB1 IAR IAR 1.28,60 SB
19 Denis CHASHIN MB2 IAR IAR 1.29,86 SB
20 Vyacheslav KAZARINOV MB1 IAR IAR 1.31,39 SB
21 Ilya BOGDANOV (2004) MB1 IAR IAR 1.32,35 PR SB
22 Dmitrij SIZIKOV MB1 IAR IAR 1.33,59 PR SB
DNS Andrej MASALOVICH MB1 IAR IAR DNS
DNS Vladislav YANVARCEV MB1 IAR IAR DNS
DNF Aleksej TRUBACHYOV MB1 IAR IAR DNF

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior B 8 October 2020

Rank Name Country Time
1 Aleksandr KORZUNIN MB2 IAR IAR 4.05,75 PR SB
2 Nikita BRUSNICYN MB2 IAR IAR 4.11,16 SB
3 Dmitrij BURAKOV MB2 IAR IAR 4.17,04 SB
4 Egor KLESTOV MB2 IAR IAR 4.19,95 PR SB
5 Denis BELYANIN MB2 IAR IAR 4.21,37 PR SB
6 Aleksej TRUBACHYOV MB1 IAR IAR 4.23,19 SB
7 Denis BALASHOV MB2 IAR IAR 4.23,66 SB
8 Sergej NALIVAJKO MB2 IAR IAR 4.24,69 PR SB
9 Ilya SHAKHMATOV MB1 IAR IAR 4.26,31 PR SB
10 Dmitrij VEJNBERG MB2 IAR IAR 4.28,24
11 Artyom KOLENCHENKO MB2 IAR IAR 4.29,83 SB
12 Vladimir ARTEBYAKIN MB2 IAR IAR 4.30,26 PR SB
13 Sergej GVOZDIJ MB2 IAR IAR 4.33,60 SB
14 Aleksandr IZOTOV MB1 IAR IAR 4.34,23 PR SB
15 Andrej PERMINOV MB2 IAR IAR 4.35,94 PR SB
16 Evgenij KORDYUKOV MB1 IAR IAR 4.40,32
17 Ivan SMIRNOV (2004) MB1 IAR IAR 4.55,05 SB
18 Ilya BOGDANOV (2004) MB1 IAR IAR 5.04,88 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names