Nevsky Ice

Saint Petersburg 26 - 28 November 2020 Source: vk.com/bigrussianreserve

500m Men 26 November 2020

Rank Name Country Time
1 Mikhail KOZLOV (1991) MSA IAR IAR 36,21
2 Nikita BAZYUK MN2 IAR IAR 36,37
3 Ruslan RAFIKOV MSA IAR IAR 36,41
4 Artem ZOLOTAREV MSA IAR IAR 36,45
5 Dmitrij KURAZHOV MN4 IAR IAR 36,62
6 Egor SHKOLIN MN3 IAR IAR 36,79 PR SB
7 Danila BOBYR MSA IAR IAR 36,89
8 Nikita CZVETCIKH MN4 IAR IAR 37,28(3)
9 Amal Naufal MUKHAMEDOV MN2 IAR IAR 37,28(8)
10 Vladislav CHASHHIN MN3 IAR IAR 37,30 PR SB
11 Nikita KLEVCHENYA (2000) MN2 IAR IAR 37,35
12 Aleksej ZHBANOV MSA IAR IAR 37,40
13 Egor KORYAKOVSKIJ MN3 IAR IAR 37,49
14 Evgenij ZHAROV MA2 IAR IAR 37,69(1)
15 Daniil BELIAEV MSA IAR IAR 37,69(8)
16 Mikhail KOKSHAROV M30 IAR IAR 37,82
17 Roman TIKHANOV MN1 IAR IAR 37,89
18 Matvej BELYAEV (2000) MN1 IAR IAR 37,93 SB
19 Nikita USENKO MN1 IAR IAR 38,24 SB
20 Sergey TROFIMOV MSA IAR IAR 38,37
21 Gleb FOMIN MN1 IAR IAR 38,64(4)
22 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 38,64(8) SB
23 Ruslan ZAKHAROV (1987) M30 IAR IAR 38,70 SB
24 Bogdan ZAYACZ MN2 IAR IAR 38,76(4)
25 Gleb PETRENKO MN2 IAR IAR 38,76(8)
26 Daniil OBUKHOV MSA IAR IAR 39,04 SB
27 Sergej BODROV MN3 IAR IAR 39,08 SB
28 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 39,23
29 Maksim MULIN MN2 IAR IAR 39,28
30 Sergej KADCIN MN1 IAR IAR 39,42 SB
31 Vladislav DEMIN MN3 IAR IAR 39,49
32 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 39,52
33 Ilya KUZNECZOV (1990) M30 IAR IAR 39,60
34 Andrei SHABANOV MN2 IAR IAR 39,71
35 Georgij CHEMYAKIN MN1 IAR IAR 39,97
36 Nikita RAKHMATILLAEV MSA IAR IAR 40,97
37 Vladislav KASHINSKIJ MN1 IAR IAR 41,03 SB
38 Georgij IONOV MN1 IAR IAR 41,95
39 Vadim SONIN MSA IAR IAR 55,41
DQ Mikhail KOZLACHKOV M30 IAR IAR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

5000m Men 26 November 2020

Rank Name Country Time
1 Alexander RUMYANTSEV M30 IAR IAR 6.32,02 TR
2 Ruslan ZAKHAROV (1987) M30 IAR IAR 6.40,72
3 Yegor YUNIN MN4 IAR IAR 6.43,01
4 Sergey TROFIMOV MSA IAR IAR 6.48,32
5 Timur ZAKHAROV (1992) MSA IAR IAR 6.49,90
6 Ilya IVANOV MN3 IAR IAR 6.55,93
7 Egor BUKIN MN3 IAR IAR 6.57,91
8 Daniil CHMUTOV MN2 IAR IAR 6.59,21
9 Egor SHKOLIN MN3 IAR IAR 6.59,25
10 Georgij CHEMYAKIN MN1 IAR IAR 7.06,26
11 Dmitrij ZYKIN (2000) MN1 IAR IAR 7.10,57
12 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 7.11,22
13 Sergej KADCIN MN1 IAR IAR 7.17,04
14 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 7.20,03
15 Aleksej ZHBANOV MSA IAR IAR 7.20,10
16 Nikita USENKO MN1 IAR IAR 7.21,17
17 Arsenij KRYZHEVSKIJ MN1 IAR IAR 7.22,79
18 Egor KORYAKOVSKIJ MN3 IAR IAR 7.25,33 SB
19 Anton VODICHENKOV MN2 IAR IAR 7.25,76
20 Roman TIKHANOV MN1 IAR IAR 7.27,79
21 Georgij IONOV MN1 IAR IAR 7.36,93 SB
22 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 7.40,73
23 Maksim MULIN MN2 IAR IAR 7.43,16
24 Sergej BODROV MN3 IAR IAR 7.44,43
25 Vladislav DEMIN MN3 IAR IAR 7.46,95 SB
26 Vladislav KASHINSKIJ MN1 IAR IAR 7.50,21 SB
27 Mikhail STAROSTIN MSA IAR IAR 7.53,44

TR - Track Record, SB - Season Best

Team Sprint Men 26 November 2020

Rank Team Time
1 Москва IAR IAR 1.26,19
Egor KORYAKOVSKIJ Vladislav CHASHHIN Nikita KLEVCHENYA (2000)
2 Санкт-Петербург IAR IAR 1.26,29
Mikhail KOZLOV (1991) Artem ZOLOTAREV Amal Naufal MUKHAMEDOV
3 Челябинская область IAR IAR 1.26,94
Gleb FOMIN Nikita BAZYUK Nikita CZVETCIKH
4 Московская область-1 IAR IAR 1.27,43
Ruslan RAFIKOV Vadim SONIN Daniil CHMUTOV
5 Костромская область IAR IAR 1.27,96
Danila BOBYR Ilya KUZNECZOV (1990) Andrei SHABANOV
6 Московская область-2 IAR IAR 1.29,63
Mikhail KOZLACHKOV Dmitrij ZYKIN (2000) Anton VODICHENKOV

1000m Men 27 November 2020

Rank Name Country Time
1 Danila BOBYR MSA IAR IAR 1.12,90
2 Sergey TROFIMOV MSA IAR IAR 1.14,04
3 Ruslan RAFIKOV MSA IAR IAR 1.14,65
4 Dmitrij KURAZHOV MN4 IAR IAR 1.14,68
5 Nikita BAZYUK MN2 IAR IAR 1.14,74
6 Mikhail KOZLOV (1991) MSA IAR IAR 1.14,82
7 Mikhail KOKSHAROV M30 IAR IAR 1.15,43
8 Nikita CZVETCIKH MN4 IAR IAR 1.15,78
9 Artem ZOLOTAREV MSA IAR IAR 1.16,04
10 Evgenij ZHAROV MA2 IAR IAR 1.16,25
11 Nikita KLEVCHENYA (2000) MN2 IAR IAR 1.16,27
12 Aleksej ZHBANOV MSA IAR IAR 1.16,33
13 Anton VODICHENKOV MN2 IAR IAR 1.16,54
14 Roman TIKHANOV MN1 IAR IAR 1.16,87
15 Nikita USENKO MN1 IAR IAR 1.17,61
16 Gleb FOMIN MN1 IAR IAR 1.17,78
17 Gleb PETRENKO MN2 IAR IAR 1.18,01
18 Vladislav CHASHHIN MN3 IAR IAR 1.18,34
19 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 1.19,98
20 Maksim MULIN MN2 IAR IAR 1.20,18
21 Daniil OBUKHOV MSA IAR IAR 1.20,93 SB
22 Daniil BELIAEV MSA IAR IAR 1.21,37
23 Ilya KUZNECZOV (1990) M30 IAR IAR 1.24,52

SB - Season Best

Team Pursuit (8 laps) Men 27 November 2020

Rank Team Time
1 Московская область IAR IAR 4.10,01
Ilya IVANOV Daniil CHMUTOV Ruslan ZAKHAROV (1987)
2 Санкт-Петербург IAR IAR 4.12,12
Daniil BELIAEV Egor SHKOLIN Dmitrij KURAZHOV
3 Свердловская область IAR IAR 4.14,93
Egor BUKIN Georgij CHEMYAKIN Igor KOCHNEV

1500m Men 28 November 2020

Rank Name Country Time
1 Ruslan ZAKHAROV (1987) M30 IAR IAR 1.53,21
2 Alexander RUMYANTSEV M30 IAR IAR 1.53,52
3 Egor SHKOLIN MN3 IAR IAR 1.53,91
4 Daniil BELIAEV MSA IAR IAR 1.53,93
5 Yegor YUNIN MN4 IAR IAR 1.54,03
6 Egor KORYAKOVSKIJ MN3 IAR IAR 1.54,20
7 Mikhail KOKSHAROV M30 IAR IAR 1.55,02
8 Dmitrij KURAZHOV MN4 IAR IAR 1.55,36
9 Danila BOBYR MSA IAR IAR 1.56,07
10 Georgij CHEMYAKIN MN1 IAR IAR 1.56,80
11 Daniil CHMUTOV MN2 IAR IAR 1.57,16
12 Nikita USENKO MN1 IAR IAR 1.57,69
13 Denis LITVINOV MSA IAR IAR 1.57,89
14 Egor BUKIN MN3 IAR IAR 1.57,94
15 Dmitrij ZYKIN (2000) MN1 IAR IAR 1.58,10
16 Aleksej ZHBANOV MSA IAR IAR 1.58,79
17 Ilya IVANOV MN3 IAR IAR 1.58,83
18 Anton VODICHENKOV MN2 IAR IAR 1.59,53
19 Timur ZAKHAROV (1992) MSA IAR IAR 1.59,54 SB
20 Arsenij KRYZHEVSKIJ MN1 IAR IAR 1.59,64
21 Roman TIKHANOV MN1 IAR IAR 1.59,98
22 Evgenij ZHAROV MA2 IAR IAR 2.00,07
23 Gleb PETRENKO MN2 IAR IAR 2.00,43
24 Gleb FOMIN MN1 IAR IAR 2.00,45
25 Igor KOCHNEV MN1 IAR IAR 2.01,46
26 Sergej KADCIN MN1 IAR IAR 2.01,52
27 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 2.04,10
28 Sergej BODROV MN3 IAR IAR 2.04,15
29 Nikita RAKHMATILLAEV MSA IAR IAR 2.04,74
30 Artur GABITOV MN2 IAR IAR 2.05,46
31 Maksim MULIN MN2 IAR IAR 2.07,46
32 Vladislav KASHINSKIJ MN1 IAR IAR 2.08,28 SB
33 Daniil OBUKHOV MSA IAR IAR 2.10,49 SB

SB - Season Best

Mass Start (16 laps) Men 28 November 2020

Rank Name Country Time Points
1 Daniil CHMUTOV MN2 IAR IAR 9.21,64 63
2 Dmitrij ZYKIN (2000) MN1 IAR IAR 9.21,64 40
3 Anton VODICHENKOV MN2 IAR IAR 9.21,66 23
4 Egor SHKOLIN MN3 IAR IAR 9.21,77 10
5 Ilya IVANOV MN3 IAR IAR 9.22,33 6
6 Andrei SHABANOV MN2 IAR IAR 9.52,45 6
7 Evgenij ZHAROV MA2 IAR IAR 9.22,36 3
8 Daniil SIDOROV (1999) MN3 IAR IAR 9.27,28 3
9 Denis LITVINOV MSA IAR IAR 9.47,52 2
10 Timur ZAKHAROV (1992) MSA IAR IAR 9.22,86
11 Mikhail STAROSTIN MSA IAR IAR 9.28,82
DNS Dmitrij KURAZHOV MN4 IAR IAR DNS
DNS Yegor YUNIN MN4 IAR IAR DNS
DNS Sergej BODROV MN3 IAR IAR DNS
DNS Gleb FOMIN MN1 IAR IAR DNS
DNS Sergey TROFIMOV MSA IAR IAR DNS
DNS Daniil OBUKHOV MSA IAR IAR DNS
DNS Matvej BELYAEV (2000) MN1 IAR IAR DNS
DQ Ruslan ZAKHAROV (1987) M30 IAR IAR DQ

Native Language Names