5. Deutschland Cup 2022/2023
Chemnitz (GER) 18 - 19 February 2023 Source: www.ecchemnitz.de
500m Men 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Simon ALBRECHT | MSA | GER | 36,76 | ||
2 | Ole JESKE | MSA | GER | 37,31 | ||
3 | Nico IHLE | M35 | GER | 37,53 | ||
4 | Jeremias MARX | MSA | GER | 38,18 |
1000m Men 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ole JESKE | MSA | GER | 1.15,09 | ||
2 | Nico IHLE | M35 | GER | 1.16,96 | ||
3 | Tom RUDOLPH | MN2 | GER | 1.17,59 | ||
4 | Jeremias MARX | MSA | GER | 1.18,02 | ||
DNF | Simon ALBRECHT | MSA | GER | DNF |
5000m Men 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Konstantin GÖTZE | MN3 | GER | 7.08,48 | ||
2 | Lennart JASCH | MN3 | GER | 7.10,98 | ||
3 | Bogdan BRAUER | MN1 | GER | 7.17,59 |
500m Men - Junior A 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus MITTAG | MA2 | GER | 38,87 | ||
2 | David HEIMBÜRGE | MA1 | GER | 39,57 | ||
3 | Richard SCHREITER | MA1 | GER | 39,68 | ||
4 | Ben BLÜMEL | MA1 | GER | 40,31 | ||
DQ | Konstantin HELL | MA1 | GER | DQ |
500m (2) Men - Junior A 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | David HEIMBÜRGE | MA1 | GER | 39,43 | ||
2 | Magnus MITTAG | MA2 | GER | 39,58 | ||
3 | Konstantin HELL | MA1 | GER | 39,64 | ||
4 | Ben BLÜMEL | MA1 | GER | 40,49 |
1500m Men - Junior A 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Richard SCHREITER | MA1 | GER | 2.03,74 | ||
2 | Lars HEINRICHS | MA2 | GER | 2.06,13 | ||
3 | Finn-Bennet BRANDT | MA2 | GER | 2.06,27 | ||
4 | Nils FISCHER | MA1 | GER | 2.11,12 |
500m Men - Junior B 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tobias SCHLÖRB | MB2 | GER | 38,42 | ||
2 | Tomy NGUYEN | MB2 | GER | 38,55 | ||
3 | Philippe GARMEISTER | MB1 | GER | 41,40 | ||
4 | Maximilian PATZ | MB1 | GER | 41,71 | ||
5 | Bandet MARTH | MB1 | GER | 41,98 | ||
6 | Jakob BALLA | MB2 | GER | 42,59 | ||
7 | Matteo HECK | MB1 | GER | 43,10 |
500m (2) Men - Junior B 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tomy NGUYEN | MB2 | GER | 38,65 | ||
2 | Philippe GARMEISTER | MB1 | GER | 41,02 | ||
3 | Jakob BALLA | MB2 | GER | 41,56 | ||
DNF | Bandet MARTH | MB1 | GER | DNF |
1500m Men - Junior B 18 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ede-Konrad KORTLEVER | MB1 | GER | 2.05,27 | ||
2 | Damian FRIEDRICH | MB2 | GER | 2.12,47 | ||
3 | Maximilian PATZ | MB1 | GER | 2.14,07 | ||
4 | Philippe GARMEISTER | MB1 | GER | 2.15,87 | ||
5 | Matteo HECK | MB1 | GER | 2.20,46 | ||
WDR | Dustin HÖHNE | MB1 | GER | WDR |
500m Men 19 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ole JESKE | MSA | GER | 37,64 | ||
2 | Jeremias MARX | MSA | GER | 38,56 |
1500m Men 19 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Konstantin GÖTZE | MN3 | GER | 1.57,68 | ||
2 | Tom RUDOLPH | MN2 | GER | 1.58,48 | ||
3 | Michael ROTH | MSA | GER | 1.58,77 | ||
4 | Bogdan BRAUER | MN1 | GER | 1.59,43 | ||
5 | Lennart JASCH | MN3 | GER | 2.03,45 |
Team Sprint Men 19 February 2023
Rank | Team | Time | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mittag, Schlörb, Nguyen | GER | 1.31,21 | ||||
|
1000m Men - Junior A 19 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lars HEINRICHS | MA2 | GER | 1.18,89 | ||
2 | David HEIMBÜRGE | MA1 | GER | 1.20,04 | ||
3 | Konstantin HELL | MA1 | GER | 1.20,29 | ||
4 | Ben BLÜMEL | MA1 | GER | 1.21,26 | ||
5 | Finn-Bennet BRANDT | MA2 | GER | 1.21,37 | ||
6 | Nils FISCHER | MA1 | GER | 1.23,01 |
1000m Men - Junior B 19 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tobias SCHLÖRB | MB2 | GER | 1.19,01 | ||
2 | Luca Matteo STIBENZ | MB2 | GER | 1.21,35 | SB | |
3 | Damian FRIEDRICH | MB2 | GER | 1.23,02 | ||
4 | Philippe GARMEISTER | MB1 | GER | 1.23,53 | ||
5 | Dustin HÖHNE | MB1 | GER | 1.25,41 | ||
6 | Bandet MARTH | MB1 | GER | 1.25,91 | ||
7 | Jakob BALLA | MB2 | GER | 1.27,00 | ||
8 | Maximilian PATZ | MB1 | GER | 1.27,91 | ||
9 | Matteo HECK | MB1 | GER | 1.30,39 |
SB - Season Best
3000m Men - Junior B 19 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ede-Konrad KORTLEVER | MB1 | GER | 4.19,29 | ||
2 | Luca Matteo STIBENZ | MB2 | GER | 4.24,57 | ||
WDR | Matteo HECK | MB1 | GER | WDR |
Native Language Names