International Open Competition
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
17 - 18 November 2018

500m Ladies - 17 November 2018
1	Kuznetsova, Irina (1998)    	Кузнецова, Ирина (1998)     	LN1	RUS	39,30	TR
2	Silaeva, Kristina           	Силаева, Кристина           	LA2	RUS	39,90	
3	Wójcik, Andżelika           	                            	LN3	POL	40,84	
4	Vashkene, Anna              	Вашкене, Анна               	LA1	RUS	42,06	
5	Lorenc, Klaudia             	                            	LA1	POL	43,05	PR SB
6	Wojtasik, Iga               	                            	LA2	POL	43,07	
7	Grigoreva, Anastasiya (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LA1	RUS	43,16	
8	Dobrowolska, Marta          	                            	LB2	POL	43,38	
9	Smędzik, Magdalena          	                            	LC2	POL	43,45	PR SB
10	Kluk, Aleksandra            	                            	LA1	POL	43,49	
11	Kosheleva, Ekaterina        	Кошелева, Екатерина         	LA2	RUS	43,80	SB
12	Mrugała, Urszula            	                            	LB2	POL	43,91	
13	Faderewska, Alicja          	                            	LB2	POL	44,48	
14	Kuršová, Zuzana             	                            	LB1	CZE	44,49	
15	Nepokojova, Nikol           	                            	LB1	CZE	45,40	
16	Uziak, Julia                	                            	LB1	POL	45,42	
17	Kubin, Liwia                	                            	LC1	POL	45,80	
18	Steć, Amelia                	                            	LC1	POL	46,30	
19	Nosková, Tereza             	                            	LA1	CZE	46,77	
20	Kluk, Adrianna              	                            	LC2	POL	46,89	
21	Kozłowska, Nikola           	                            	LA1	POL	47,53	
22	Krośnia, Karolina           	                            	LC2	POL	47,84	
23	Kawa, Zuzanna               	                            	LC2	POL	47,89	
24	Macháčková, Kateřina        	                            	LC1	CZE	48,02	
25	Grzegorzewska, Wiktoria     	                            	LC1	POL	48,57	
26	Šimková, Sandra             	                            	LA1	CZE	48,75	
27	Kadlecová, Marie            	                            	LC1	CZE	48,81	
28	Antosova, Veronika          	                            	LA1	CZE	49,59	
29	Halbryt, Dominika           	                            	LYB	POL	49,69	PR SB
30	Kozerska, Ewelina           	                            	LC2	POL	49,88	
31	Paluch, Martyna             	                            	LYA	POL	50,35	
32	Gibas, Kornelia             	                            	LYA	POL	52,21	
33	Jesion, Wiktoria            	                            	LB1	POL	52,56	
34	Zawisza, Emilia             	                            	LYB	POL	53,87	
35	Olszuk, Otylia              	                            	LYE	POL	57,98	PR SB
36	Godlewska, Weronika         	                            	LYB	POL	59,18	
37	Lejba, Kinga                	                            	LYE	POL	59,76	PR SB
38	Szczygło, Karolina          	                            	LYC	POL	1.02,01	
39	Godlewska, Karolina         	                            	LYB	POL	1.11,68	
40	Wiśniewska, Oliwia          	                            	LYB	POL	1.12,25	
DNS	Kapruziak, Aleksandra       	                            	LN4	POL	DNS	
DNS	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LA1	RUS	DNS	
DNS	Grumand, Kristina           	Грумандь, Кристина          	LN4	RUS	DNS	
DNS	Kemaeva, Kristina           	Кемаева, Кристина           	LA2	RUS	DNS	
DNF	Trybulec, Karolina          	                            	LA1	POL	DNF	
DNF	Wargala, Julia              	                            	LC1	POL	DNF	
DNF	Sączek, Zuzanna             	                            	LB1	POL	DNF	

1000m Ladies - 17 November 2018
1	Silaeva, Kristina           	Силаева, Кристина           	LA2	RUS	1.24,17	
2	Akhmetova, Karina           	Ахметова, Карина            	LN1	RUS	1.24,32	
3	Kemaeva, Kristina           	Кемаева, Кристина           	LA2	RUS	1.25,49	
4	Vashkene, Anna              	Вашкене, Анна               	LA1	RUS	1.25,61	
5	Smędzik, Magdalena          	                            	LC2	POL	1.30,80	PR SB
6	Szymańska, Klaudia          	                            	LA2	POL	1.31,25	SB
7	Uziak, Julia                	                            	LB1	POL	1.31,35	SB
8	Kluk, Adrianna              	                            	LC2	POL	1.34,47	SB
9	Kozłowska, Nikola           	                            	LA1	POL	1.36,90	SB
10	Trybulec, Karolina          	                            	LA1	POL	1.37,01	
11	Nepokojova, Nikol           	                            	LB1	CZE	1.39,09	
12	Nosková, Tereza             	                            	LA1	CZE	1.39,68	
13	Grzegorzewska, Wiktoria     	                            	LC1	POL	1.40,80	
14	Halbryt, Dominika           	                            	LYB	POL	1.42,95	
15	Paluch, Martyna             	                            	LYA	POL	1.44,60	PR SB
16	Gibas, Kornelia             	                            	LYA	POL	1.48,25	PR SB
17	Zawisza, Emilia             	                            	LYB	POL	2.02,95	
DNS	Kapruziak, Aleksandra       	                            	LN4	POL	DNS	
DNF	Wójcik, Andżelika           	                            	LN3	POL	DNF	

1500m Ladies - 17 November 2018
1	Grumand, Kristina           	Грумандь, Кристина          	LN4	RUS	2.09,70	
2	Kosheleva, Ekaterina        	Кошелева, Екатерина         	LA2	RUS	2.10,02	
3	Grigoreva, Anastasiya (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LA1	RUS	2.13,00	

3000m Ladies - 17 November 2018
1	Kuršová, Zuzana             	                            	LB1	CZE	4.49,80	
2	Kubin, Liwia                	                            	LC1	POL	4.56,79	PR SB
3	Lorenc, Klaudia             	                            	LA1	POL	5.00,03	
4	Faderewska, Alicja          	                            	LB2	POL	5.00,79	SB
5	Szymańska, Klaudia          	                            	LA2	POL	5.04,30	SB
6	Kluk, Aleksandra            	                            	LA1	POL	5.05,56	SB
7	Šimková, Sandra             	                            	LA1	CZE	5.08,22	
8	Wargala, Julia              	                            	LC1	POL	5.12,22	PR SB
9	Macháčková, Kateřina        	                            	LC1	CZE	5.13,34	
10	Mrugała, Urszula            	                            	LB2	POL	5.16,86	PR SB
11	Sączek, Zuzanna             	                            	LB1	POL	5.24,56	SB
12	Antosova, Veronika          	                            	LA1	CZE	5.27,81	PR SB
13	Kadlecová, Marie            	                            	LC1	CZE	5.35,06	
14	Jesion, Wiktoria            	                            	LB1	POL	5.45,70	PR SB
DQ	Kawa, Zuzanna               	                            	LC2	POL	DQ	

500m Ladies - 18 November 2018
1	Gąsecka, Karolina           	                            	LA2	POL	41,18	SB
2	Kaczmarek, Olga             	                            	LA2	POL	41,86	SB
3	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA1	POL	42,48	
4	Kluk, Aleksandra            	                            	LA1	POL	43,40	PR SB
5	Sączek, Zuzanna             	                            	LB1	POL	43,60	PR SB
6	Faderewska, Alicja          	                            	LB2	POL	43,76	PR SB
7	Kuršová, Zuzana             	                            	LB1	CZE	44,17	
8	Nepokojova, Nikol           	                            	LB1	CZE	45,06	
9	Szymańska, Klaudia          	                            	LA2	POL	45,09	SB
10	Uziak, Julia                	                            	LB1	POL	45,24	SB
11	Czapnik, Aleksandra         	                            	LC1	POL	45,78	
12	Nosková, Tereza             	                            	LA1	CZE	46,27	
13	Kluk, Adrianna              	                            	LC2	POL	46,49	
14	Trybulec, Karolina          	                            	LA1	POL	47,01	
15	Šimková, Sandra             	                            	LA1	CZE	47,06	
16	Kawa, Zuzanna               	                            	LC2	POL	47,23	
17	Kozłowska, Nikola           	                            	LA1	POL	47,38	SB
18	Macháčková, Kateřina        	                            	LC1	CZE	47,66	
19	Kośka, Aleksandra           	                            	LYA	POL	47,69	
20	Grzegorzewska, Wiktoria     	                            	LC1	POL	48,41	SB
21	Kadlecová, Marie            	                            	LC1	CZE	48,81	
22	Antosova, Veronika          	                            	LA1	CZE	49,00	
23	Paluch, Martyna             	                            	LYA	POL	49,77	PR SB
24	Halbryt, Dominika           	                            	LYB	POL	49,80	
25	Gibas, Kornelia             	                            	LYA	POL	51,54	SB
26	Matera, Pola                	                            	LYC	POL	51,72	PR SB
27	Jesion, Wiktoria            	                            	LB1	POL	51,96	PR SB
28	Zawisza, Emilia             	                            	LYB	POL	53,73	
29	Borzuta, Aleksandra         	                            	LYB	POL	54,79	PR SB
30	Woźniak, Hania              	                            	LYC	POL	57,18	PR SB
31	Szczygło, Karolina          	                            	LYC	POL	1.00,78	PR SB
32	Wiśniewska, Oliwia          	                            	LYB	POL	1.02,61	PR SB
DNS	Kapruziak, Aleksandra       	                            	LN4	POL	DNS	

1000m Ladies - 18 November 2018
1	Gąsecka, Karolina           	                            	LA2	POL	1.21,06	
2	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA1	POL	1.24,64	
3	Kaczmarek, Olga             	                            	LA2	POL	1.25,61	
4	Wojtasik, Iga               	                            	LA2	POL	1.27,26	
5	Grzegorzewska, Wiktoria     	                            	LC1	POL	1.39,80	SB
6	Halbryt, Dominika           	                            	LYB	POL	1.41,60	PR SB
7	Paluch, Martyna             	                            	LYA	POL	1.46,40	
8	Matera, Pola                	                            	LYC	POL	1.47,51	PR SB
9	Gibas, Kornelia             	                            	LYA	POL	1.48,70	
10	Zawisza, Emilia             	                            	LYB	POL	1.55,02	PR SB

1500m Ladies - 18 November 2018
1	Kuršová, Zuzana             	                            	LB1	CZE	2.15,70	
2	Faderewska, Alicja          	                            	LB2	POL	2.17,36	SB
3	Lorenc, Klaudia             	                            	LA1	POL	2.17,83	SB
4	Kluk, Aleksandra            	                            	LA1	POL	2.19,31	PR SB
5	Kubin, Liwia                	                            	LC1	POL	2.20,25	PR SB
6	Szymańska, Klaudia          	                            	LA2	POL	2.20,79	SB
7	Wargala, Julia              	                            	LC1	POL	2.21,64	PR SB
8	Smędzik, Magdalena          	                            	LC2	POL	2.23,37	PR SB
9	Šimková, Sandra             	                            	LA1	CZE	2.23,98	
10	Kluk, Adrianna              	                            	LC2	POL	2.26,75	SB
11	Sączek, Zuzanna             	                            	LB1	POL	2.27,38	SB
12	Macháčková, Kateřina        	                            	LC1	CZE	2.28,21	
13	Uziak, Julia                	                            	LB1	POL	2.28,60	SB
14	Kozłowska, Nikola           	                            	LA1	POL	2.29,83	SB
15	Kawa, Zuzanna               	                            	LC2	POL	2.30,34	PR SB
16	Czapnik, Aleksandra         	                            	LC1	POL	2.30,66	PR SB
17	Kadlecová, Marie            	                            	LC1	CZE	2.33,12	
18	Antosova, Veronika          	                            	LA1	CZE	2.33,27	PR SB
19	Nosková, Tereza             	                            	LA1	CZE	2.34,72	
20	Kośka, Aleksandra           	                            	LYA	POL	2.35,57	PR SB
21	Jesion, Wiktoria            	                            	LB1	POL	2.40,51	PR SB
22	Nepokojova, Nikol           	                            	LB1	CZE	2.44,69	PR SB
23	Borzuta, Aleksandra         	                            	LYB	POL	2.51,82	PR SB
DNS	Trybulec, Karolina          	                            	LA1	POL	DNS	
DNS	Kapruziak, Aleksandra       	                            	LN4	POL	DNS	
DNS	Mrugała, Urszula            	                            	LB2	POL	DNS	

500m Men - 17 November 2018
1	Arefev, Artem               	Арефьев, Артем              	MA1	RUS	36,52	
2	Żurek, Damian               	                            	MA2	POL	36,61	
3	Kiyashko, Pavel             	Кияшко, Павел               	MA2	RUS	36,74	
4	Loginov, Sergei (1999)      	Логинов, Сергей (1999)      	MA2	RUS	37,14	SB
5	Beliaev, Daniil             	Беляев, Даниил              	MN4	RUS	37,61	
6	Świątek, Jan                	                            	MN1	POL	37,63	
7	Shkolin, Egor               	Школин, Егор                	MN1	RUS	37,87	SB
8	Chistyakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA1	RUS	37,90	SB
9	Yunin, Egor                 	Юнин, Егор                  	MN2	RUS	38,15	SB
10	Drwięga, Marcel             	                            	MN3	POL	38,39	SB
11	Vodichenkov, Anton          	Водиченков, Антон           	MA2	RUS	38,62	
12	Janicki, Sebastian          	                            	MN2	POL	38,90	
13	Vasulka, Zdenék             	                            	MA1	CZE	39,73	
14	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN1	CZE	39,80	
15	Busse, Kacper               	                            	MA1	POL	39,99	
16	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA1	CZE	40,00	
17	Gutowski, Wojciech          	                            	MC2	POL	40,90	
18	Rzepka, Maksymilian         	                            	MC2	POL	41,27	
19	Zakrzewski, Jakub           	                            	MB2	POL	41,28	
20	Ostrowski, Paweł            	                            	MA1	POL	41,47	
21	Steklý, Lukáš               	                            	MC2	CZE	41,51	
22	Nalepka, Adrian             	                            	MA1	POL	41,52	
23	Dulewicz, Maciej            	                            	MB2	POL	41,90	
24	Graf, Mateusz               	                            	MC2	POL	42,09	
25	Zawisza, Miłosz             	                            	MC1	POL	42,19	PR SB
26	Kočí, Jakub                 	                            	MC2	CZE	43,02	
27	Marciniak, Konrad           	                            	M40	POL	44,86	SB
28	Florkowski, Mikołaj         	                            	MYA	POL	47,38	PR SB
29	Marciniak, Eryk             	                            	MYA	POL	47,68	PR SB
30	Pawlik, Adrian              	                            	MYA	POL	53,33	
31	Fidler, Jakub               	                            	MYA	POL	58,19	PR SB
32	Grzelak, Andrzej            	                            	MYE	POL	1.01,31	
33	Wachowski, Hubert           	                            	MYB	POL	1.02,88	
34	Klonowski, Mikołaj          	                            	MYE	POL	1.06,48	PR SB
DNS	Godlewski, Mateusz          	                            	MB1	POL	DNS	
DNS	Aldoshkin, Daniil           	Алдошкин, Даниил            	MA1	RUS	DNS	
DNF	Grzyb, Michał               	                            	MA2	POL	DNF	

1000m Men - 17 November 2018
1	Burzykowski, Dawid          	                            	MN2	POL	1.13,67	
2	Loginov, Sergei (1999)      	Логинов, Сергей (1999)      	MA2	RUS	1.13,80	
3	Owczarek, Mateusz           	                            	MN2	POL	1.13,85	SB
4	Świątek, Jan                	                            	MN1	POL	1.14,10	
5	Żurek, Damian               	                            	MA2	POL	1.15,90	
6	Drwięga, Marcel             	                            	MN3	POL	1.16,39	SB
7	Kiyashko, Pavel             	Кияшко, Павел               	MA2	RUS	1.16,48	
8	Arefev, Artem               	Арефьев, Артем              	MA1	RUS	1.19,43	
9	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN1	CZE	1.19,63	
10	Janicki, Sebastian          	                            	MN2	POL	1.20,33	
11	Busse, Kacper               	                            	MA1	POL	1.20,67	PR SB
12	Gutowski, Wojciech          	                            	MC2	POL	1.20,84	
13	Grzyb, Michał               	                            	MA2	POL	1.21,65	
14	Masalski, Igor              	                            	MB1	POL	1.21,90	SB
15	Zakrzewski, Jakub           	                            	MB2	POL	1.22,15	
16	Dulewicz, Maciej            	                            	MB2	POL	1.22,97	
17	Graf, Mateusz               	                            	MC2	POL	1.23,46	PR SB
18	Zawisza, Miłosz             	                            	MC1	POL	1.23,67	PR SB
19	Kopacz, Michał              	                            	MC2	POL	1.25,68	
20	Staszkiewicz, Michał        	                            	MB2	POL	1.25,97	
21	Marciniak, Eryk             	                            	MYA	POL	1.35,35	
22	Florkowski, Mikołaj         	                            	MYA	POL	1.37,98	PR SB
23	Pawlik, Adrian              	                            	MYA	POL	1.50,11	

1500m Men - 17 November 2018
1	Shkolin, Egor               	Школин, Егор                	MN1	RUS	1.54,45	
2	Yunin, Egor                 	Юнин, Егор                  	MN2	RUS	1.55,11	
3	Vodichenkov, Anton          	Водиченков, Антон           	MA2	RUS	1.56,48	SB
4	Beliaev, Daniil             	Беляев, Даниил              	MN4	RUS	1.57,53	
DNS	Aldoshkin, Daniil           	Алдошкин, Даниил            	MA1	RUS	DNS	

3000m Men - 17 November 2018
1	Janicki, Artur              	                            	MN2	POL	3.58,64	SB
2	Palka, Szymon               	                            	MN3	POL	4.01,89	SB
3	Chistyakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA1	RUS	4.05,06	
4	Nałęcki, Piotr              	                            	MA1	POL	4.18,24	SB
5	Steklý, Lukáš               	                            	MC2	CZE	4.19,25	
6	Jakubski, Radosław          	                            	MN3	POL	4.19,46	SB
7	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA1	POL	4.20,92	PR SB
8	Staszkiewicz, Michał        	                            	MB2	POL	4.29,32	PR SB
9	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA1	CZE	4.32,00	
10	Vasulka, Zdenék             	                            	MA1	CZE	4.34,61	
11	Rzepka, Maksymilian         	                            	MC2	POL	4.34,65	SB
12	Ostrowski, Paweł            	                            	MA1	POL	4.37,44	SB
13	Masalski, Igor              	                            	MB1	POL	4.37,75	SB
14	Kopacz, Michał              	                            	MC2	POL	4.39,34	SB
15	Kočí, Jakub                 	                            	MC2	CZE	4.46,18	
16	Nalepka, Adrian             	                            	MA1	POL	4.58,17	SB
17	Marciniak, Konrad           	                            	M40	POL	5.12,38	SB

500m Men - 18 November 2018
1	Piotrowski, Jakub           	                            	MA2	POL	38,32	
2	Drwięga, Marcel             	                            	MN3	POL	38,60	
3	Janicki, Sebastian          	                            	MN2	POL	39,01	
4	Vasulka, Zdenék             	                            	MA1	CZE	39,74	
5	Grzyb, Michał               	                            	MA2	POL	39,90	
6	Busse, Kacper               	                            	MA1	POL	39,97	PR SB
7	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA1	CZE	40,15	
8	Kopacz, Michał              	                            	MC2	POL	40,58	PR SB
9	Gutowski, Wojciech          	                            	MC2	POL	40,63	PR SB
10	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN1	CZE	40,76	
10	Zakrzewski, Jakub           	                            	MB2	POL	40,76	PR SB
12	Masalski, Igor              	                            	MB1	POL	40,93	
13	Ostrowski, Paweł            	                            	MA1	POL	41,02	SB
14	Steklý, Lukáš               	                            	MC2	CZE	41,03	
15	Nalepka, Adrian             	                            	MA1	POL	41,05	PR SB
16	Graf, Mateusz               	                            	MC2	POL	41,15	PR SB
17	Rzepka, Maksymilian         	                            	MC2	POL	41,20	SB
18	Kępa, Jakub                 	                            	MB1	POL	41,64	SB
19	Dulewicz, Maciej            	                            	MB2	POL	42,01	
20	Staszkiewicz, Michał        	                            	MB2	POL	42,51	PR SB
21	Kočí, Jakub                 	                            	MC2	CZE	42,68	
22	Zawisza, Miłosz             	                            	MC1	POL	43,34	
23	Kowalski, Filip             	                            	MA2	POL	43,95	SB
24	Florkowski, Mikołaj         	                            	MYA	POL	47,68	
25	Marciniak, Eryk             	                            	MYA	POL	48,18	
26	Pawlik, Adrian              	                            	MYA	POL	54,79	
27	Matera, Alex                	                            	MYD	POL	59,93	PR SB
28	Wachowski, Hubert           	                            	MYB	POL	1.00,58	PR SB

1000m Men - 18 November 2018
1	Piotrowski, Jakub           	                            	MA2	POL	1.15,19	
2	Nałęcki, Piotr              	                            	MA1	POL	1.16,03	
3	Zawisza, Miłosz             	                            	MC1	POL	1.25,26	
4	Marciniak, Eryk             	                            	MYA	POL	1.34,12	PR SB
5	Pawlik, Adrian              	                            	MYA	POL	1.52,90	
DQ	Florkowski, Mikołaj         	                            	MYA	POL	DQ	

1500m Men - 18 November 2018
1	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA1	POL	1.59,81	SB
2	Jakubski, Radosław          	                            	MN3	POL	2.00,71	SB
3	Drwięga, Marcel             	                            	MN3	POL	2.02,65	
4	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN1	CZE	2.02,66	
5	Steklý, Lukáš               	                            	MC2	CZE	2.03,96	
6	Busse, Kacper               	                            	MA1	POL	2.04,35	PR SB
7	Gutowski, Wojciech          	                            	MC2	POL	2.04,39	SB
8	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA1	CZE	2.04,61	
9	Vasulka, Zdenék             	                            	MA1	CZE	2.05,21	
10	Dulewicz, Maciej            	                            	MB2	POL	2.06,44	
11	Ostrowski, Paweł            	                            	MA1	POL	2.07,26	PR SB
12	Rzepka, Maksymilian         	                            	MC2	POL	2.07,70	SB
13	Masalski, Igor              	                            	MB1	POL	2.08,00	SB
14	Graf, Mateusz               	                            	MC2	POL	2.08,54	PR SB
15	Zakrzewski, Jakub           	                            	MB2	POL	2.09,20	PR SB
16	Kopacz, Michał              	                            	MC2	POL	2.09,88	SB
17	Staszkiewicz, Michał        	                            	MB2	POL	2.11,25	
18	Grzyb, Michał               	                            	MA2	POL	2.11,39	
19	Kočí, Jakub                 	                            	MC2	CZE	2.12,07	
20	Nalepka, Adrian             	                            	MA1	POL	2.12,86	PR SB
21	Kowalski, Filip             	                            	MA2	POL	2.15,71	SB
22	Marciniak, Konrad           	                            	M40	POL	2.20,33	SB

            

Native Language Names