Country Match NOR-SWE-FIN-GBR
Hamar (NOR)
23 - 24 February 2019

500m Ladies - Junior B - 23 February 2019
1	Kivioja, Laura            	LB1	FIN	42,97	
2	Szygenda, Arwen           	LB2	NOR	43,69	
3	Siro, Sini                	LB2	FIN	44,40	
4	Sjøbrend, Julie Berg      	LB2	NOR	44,55	
5	Svenni, Hanna             	LB2	NOR	44,58	
6	Sanderud, Sarah Marie     	LB1	NOR	44,84	
7	Hjelm, Vinnie             	LB1	SWE	45,15	SB
8	Svensson, Tina            	LB2	SWE	45,84	PR SB
9	Winroth, Alva             	LB1	SWE	46,88	PR SB
10	Koivisto, Inka            	LB2	FIN	47,28	
11	Arnell, Disa              	LB1	SWE	49,75	SB

1500m Ladies - Junior B - 23 February 2019
1	Szygenda, Arwen           	LB2	NOR	2.13,57	
2	Sanderud, Sarah Marie     	LB1	NOR	2.14,17	
3	Kivioja, Laura            	LB1	FIN	2.18,11	
4	Svenni, Hanna             	LB2	NOR	2.19,77	
5	Siro, Sini                	LB2	FIN	2.26,64	
6	Svensson, Tina            	LB2	SWE	2.27,87	PR SB
7	Arnell, Disa              	LB1	SWE	2.30,49	PR SB
8	Hjelm, Vinnie             	LB1	SWE	2.31,84	SB
9	Koivisto, Inka            	LB2	FIN	2.34,75	
10	Winroth, Alva             	LB1	SWE	2.34,87	
DQ	Sjøbrend, Julie Berg      	LB2	NOR	DQ	

500m Ladies - Junior C - 23 February 2019
1	Ulset, Sofie              	LC2	NOR	43,80	PR SB
2	Haugland, Amalie          	LC2	NOR	44,62	
3	Storelid, Dina            	LC2	NOR	45,76	
4	Suomalainen, Villiina     	LC1	FIN	46,25	
4	Engebråten, Hanna         	LC2	NOR	46,25	
6	Pirhonen, Janette         	LC1	FIN	46,34	PR SB
7	Lehtonen, Veera           	LC2	FIN	47,26	PR SB
8	Snowdon, Alexandra        	LYB	GBR	48,65	PR SB
9	Westman, Tindra Jansson   	LC1	SWE	49,66	PR SB
DQ	Kwadrin, Charlie          	LYB	GBR	DQ	

1000m Ladies - Junior C - 23 February 2019
1	Haugland, Amalie          	LC2	NOR	1.30,69	
2	Ulset, Sofie              	LC2	NOR	1.30,76	
3	Storelid, Dina            	LC2	NOR	1.31,58	
4	Engebråten, Hanna         	LC2	NOR	1.33,47	
5	Suomalainen, Villiina     	LC1	FIN	1.37,35	
6	Lehtonen, Veera           	LC2	FIN	1.40,46	SB
7	Snowdon, Alexandra        	LYB	GBR	1.42,18	PR SB
8	Pirhonen, Janette         	LC1	FIN	1.42,43	PR SB
9	Kwadrin, Charlie          	LYB	GBR	2.03,10	
DNF	Westman, Tindra Jansson   	LC1	SWE	DNF	

1000m Ladies - Junior B - 24 February 2019
1	Szygenda, Arwen           	LB2	NOR	1.26,00	
2	Sjøbrend, Julie Berg      	LB2	NOR	1.27,80	
3	Sanderud, Sarah Marie     	LB1	NOR	1.28,10	
4	Kivioja, Laura            	LB1	FIN	1.28,74	
5	Svenni, Hanna             	LB2	NOR	1.30,13	
6	Siro, Sini                	LB2	FIN	1.30,44	
7	Hjelm, Vinnie             	LB1	SWE	1.33,72	SB
8	Svensson, Tina            	LB2	SWE	1.34,33	PR SB
9	Koivisto, Inka            	LB2	FIN	1.35,45	
10	Winroth, Alva             	LB1	SWE	1.37,52	PR SB
11	Arnell, Disa              	LB1	SWE	1.39,17	PR SB

3000m Ladies - Junior B - 24 February 2019
1	Sjøbrend, Julie Berg      	LB2	NOR	4.43,72	
2	Szygenda, Arwen           	LB2	NOR	4.44,35	
3	Sanderud, Sarah Marie     	LB1	NOR	4.45,67	
4	Svenni, Hanna             	LB2	NOR	4.58,99	
5	Kivioja, Laura            	LB1	FIN	5.07,24	PR SB
6	Svensson, Tina            	LB2	SWE	5.11,30	PR SB
7	Siro, Sini                	LB2	FIN	5.18,76	
8	Arnell, Disa              	LB1	SWE	5.20,68	PR SB
9	Koivisto, Inka            	LB2	FIN	5.26,91	
10	Winroth, Alva             	LB1	SWE	5.31,68	PR SB
11	Hjelm, Vinnie             	LB1	SWE	5.40,25	SB

500m Ladies - Junior C - 24 February 2019
1	Ulset, Sofie              	LC2	NOR	44,06	
2	Haugland, Amalie          	LC2	NOR	44,34	
3	Suomalainen, Villiina     	LC1	FIN	45,63	
4	Storelid, Dina            	LC2	NOR	45,98	
5	Pirhonen, Janette         	LC1	FIN	47,73	
6	Lehtonen, Veera           	LC2	FIN	47,89	
7	Snowdon, Alexandra        	LYB	GBR	48,67	
8	Westman, Tindra Jansson   	LC1	SWE	50,37	
9	Kwadrin, Charlie          	LYB	GBR	55,15	
DQ	Engebråten, Hanna         	LC2	NOR	DQ	

1500m Ladies - Junior C - 24 February 2019
1	Haugland, Amalie          	LC2	NOR	2.20,12	
2	Storelid, Dina            	LC2	NOR	2.21,14	
3	Ulset, Sofie              	LC2	NOR	2.22,17	PR SB
4	Engebråten, Hanna         	LC2	NOR	2.25,25	
5	Suomalainen, Villiina     	LC1	FIN	2.36,13	
6	Lehtonen, Veera           	LC2	FIN	2.39,06	PR SB
7	Westman, Tindra Jansson   	LC1	SWE	2.43,65	PR SB
8	Pirhonen, Janette         	LC1	FIN	2.43,95	PR SB
9	Snowdon, Alexandra        	LYB	GBR	2.44,23	PR SB
10	Kwadrin, Charlie          	LYB	GBR	3.04,01	

500m Ladies - Testklasse - 24 February 2019
1	Løvås, Aurora             	LC1	NOR	47,46	
2	Fløiten, Tuva             	LC2	NOR	48,48	

500m Men - Junior B - 23 February 2019
1	Tveter, Kasper            	MB2	NOR	38,03	
2	Riches, Peter             	MB2	GBR	38,13	
3	Suomalainen, Tuukka       	MB1	FIN	38,96	
4	Mellemstrand, Oddbjørn    	MB2	NOR	39,18	
5	Eitrem, Sander            	MB2	NOR	39,37	
6	Fløiten, Tobias           	MB2	NOR	39,74	
7	Kinnala, Kalle            	MB2	FIN	41,09	
8	Klockar, Emil             	MB2	SWE	41,97	SB
9	Forslund, Isac            	MB1	SWE	42,00	
10	Olofsson, Nils            	MB1	SWE	43,60	PR SB
11	Harris, Tom               	MB2	GBR	47,43	PR SB
12	Vähä-Vahe, Nils           	MB2	FIN	1.16,96	

1500m Men - Junior B - 23 February 2019
1	Eitrem, Sander            	MB2	NOR	1.56,50	
2	Riches, Peter             	MB2	GBR	1.56,69	
3	Fløiten, Tobias           	MB2	NOR	1.56,96	
4	Tveter, Kasper            	MB2	NOR	1.57,19	
5	Mellemstrand, Oddbjørn    	MB2	NOR	1.57,94	
6	Vähä-Vahe, Nils           	MB2	FIN	2.00,73	
7	Suomalainen, Tuukka       	MB1	FIN	2.04,73	PR SB
8	Klockar, Emil             	MB2	SWE	2.10,28	SB
9	Kinnala, Kalle            	MB2	FIN	2.11,06	
10	Forslund, Isac            	MB1	SWE	2.14,69	
11	Olofsson, Nils            	MB1	SWE	2.23,60	PR SB
12	Harris, Tom               	MB2	GBR	2.31,59	PR SB

500m Men - Junior C - 23 February 2019
1	Matre, Emil Pedersen      	MC2	NOR	39,01	PR SB
2	Norberg, Kaspar           	MC2	SWE	41,13	PR SB
3	Andreassen, Martin Solberg	MC2	NOR	41,34	
3	Magnussen, Cristian Landrø	MC2	NOR	41,34	PR SB
5	Henriksen, Sigurd         	MC1	NOR	42,06	
6	Collins, Theo             	MC2	GBR	42,10	PR SB
7	Muhonen, Alvar            	MC2	FIN	42,23	PR SB
8	Forsmark, Sebastian       	MC2	SWE	42,31	PR SB
9	Nylén, Ludvig             	MC2	SWE	42,77	PR SB
10	Santtila, Sampsa          	MC1	FIN	43,20	PR SB
11	Toivainen, Rasmus         	MC1	FIN	43,27	PR SB
12	Jeppsson, Simon           	MC2	SWE	45,71	PR SB

1000m Men - Junior C - 23 February 2019
1	Matre, Emil Pedersen      	MC2	NOR	1.17,27	PR SB
2	Henriksen, Sigurd         	MC1	NOR	1.23,08	
3	Magnussen, Cristian Landrø	MC2	NOR	1.23,73	
4	Andreassen, Martin Solberg	MC2	NOR	1.24,55	
5	Norberg, Kaspar           	MC2	SWE	1.24,77	PR SB
6	Collins, Theo             	MC2	GBR	1.24,88	PR SB
7	Muhonen, Alvar            	MC2	FIN	1.25,67	PR SB
8	Nylén, Ludvig             	MC2	SWE	1.26,50	PR SB
9	Toivainen, Rasmus         	MC1	FIN	1.27,46	PR SB
10	Jeppsson, Simon           	MC2	SWE	1.32,21	PR SB
DQ	Forsmark, Sebastian       	MC2	SWE	DQ	
DQ	Santtila, Sampsa          	MC1	FIN	DQ	

500m Men - Testklasse - 23 February 2019
1	Sæther, Sigurd            	MB1	NOR	44,40	
2	Nyborg, Colin             	MB1	NOR	44,87	

1000m Men - Junior B - 24 February 2019
1	Tveter, Kasper            	MB2	NOR	1.15,52	
2	Riches, Peter             	MB2	GBR	1.15,53	
3	Mellemstrand, Oddbjørn    	MB2	NOR	1.16,93	
4	Fløiten, Tobias           	MB2	NOR	1.17,42	
5	Eitrem, Sander            	MB2	NOR	1.17,67	
6	Vähä-Vahe, Nils           	MB2	FIN	1.19,11	
7	Kinnala, Kalle            	MB2	FIN	1.22,44	
8	Klockar, Emil             	MB2	SWE	1.23,49	PR SB
9	Forslund, Isac            	MB1	SWE	1.25,25	PR SB
10	Olofsson, Nils            	MB1	SWE	1.31,92	PR SB
11	Harris, Tom               	MB2	GBR	1.37,71	PR SB
WDR	Suomalainen, Tuukka       	MB1	FIN	WDR	

3000m Men - Junior B - 24 February 2019
1	Fløiten, Tobias           	MB2	NOR	4.01,07	
2	Mellemstrand, Oddbjørn    	MB2	NOR	4.08,12	
3	Eitrem, Sander            	MB2	NOR	4.09,76	
4	Tveter, Kasper            	MB2	NOR	4.15,29	SB
5	Vähä-Vahe, Nils           	MB2	FIN	4.15,98	
6	Riches, Peter             	MB2	GBR	4.16,21	NRJ PR SB
7	Klockar, Emil             	MB2	SWE	4.39,23	
8	Kinnala, Kalle            	MB2	FIN	4.42,19	
9	Forslund, Isac            	MB1	SWE	4.59,77	
10	Olofsson, Nils            	MB1	SWE	5.18,28	PR SB
11	Harris, Tom               	MB2	GBR	5.21,38	PR SB
WDR	Suomalainen, Tuukka       	MB1	FIN	WDR	

500m Men - Junior C - 24 February 2019
1	Matre, Emil Pedersen      	MC2	NOR	38,87	PR SB
2	Andreassen, Martin Solberg	MC2	NOR	40,97	PR SB
3	Magnussen, Cristian Landrø	MC2	NOR	41,72	
4	Forsmark, Sebastian       	MC2	SWE	41,99	PR SB
5	Collins, Theo             	MC2	GBR	42,03	PR SB
6	Norberg, Kaspar           	MC2	SWE	42,14	
7	Henriksen, Sigurd         	MC1	NOR	42,45	
8	Muhonen, Alvar            	MC2	FIN	42,53	
9	Nylén, Ludvig             	MC2	SWE	42,74	PR SB
10	Santtila, Sampsa          	MC1	FIN	43,10	PR SB
11	Toivainen, Rasmus         	MC1	FIN	43,30	
12	Jeppsson, Simon           	MC2	SWE	45,54	PR SB

1500m Men - Junior C - 24 February 2019
1	Matre, Emil Pedersen      	MC2	NOR	2.00,16	PR SB
2	Henriksen, Sigurd         	MC1	NOR	2.06,68	
3	Collins, Theo             	MC2	GBR	2.09,44	PR SB
4	Magnussen, Cristian Landrø	MC2	NOR	2.10,55	
5	Norberg, Kaspar           	MC2	SWE	2.11,88	PR SB
6	Muhonen, Alvar            	MC2	FIN	2.13,23	PR SB
7	Nylén, Ludvig             	MC2	SWE	2.13,42	PR SB
8	Toivainen, Rasmus         	MC1	FIN	2.13,54	PR SB
9	Andreassen, Martin Solberg	MC2	NOR	2.13,85	
10	Santtila, Sampsa          	MC1	FIN	2.16,58	PR SB
11	Forsmark, Sebastian       	MC2	SWE	2.20,62	PR SB
12	Jeppsson, Simon           	MC2	SWE	2.21,95	PR SB

            

Native Language Names