Chelyabinsk Region Open Team Championships
Chelyabinsk
23 - 24 October 2019

500m Women - Neo-Senior - 23 October 2019
1	Mikheeva, Irina             	Михеева, Ирина              	LN3	IAR	44,05	
2	Voronina, Elena             	Воронина, Елена             	LN3	IAR	44,06	SB
3	Tashkinova, Elizaveta       	Ташкинова, Елизавета        	LN1	IAR	46,14	
4	Shajmieva, Kseniya          	Шаймиева, Ксения            	LN1	IAR	47,01	SB

1500m Women - Neo-Senior - 23 October 2019
1	Mikheeva, Irina             	Михеева, Ирина              	LN3	IAR	2.18,33	SB
2	Kostyaeva, Olga             	Костяева, Ольга             	LN4	IAR	2.21,63	
3	Shajmieva, Kseniya          	Шаймиева, Ксения            	LN1	IAR	2.37,58	SB

500m Women - Junior A - 23 October 2019
1	Boyarkina, Yana             	Бояркина, Яна               	LA2	IAR	42,75	SB
2	Polyakova, Anastasiya       	Полякова, Анастасия         	LA1	IAR	43,56	SB
3	Kukol, Aleksandra           	Куколь, Александра          	LA1	IAR	43,59	
4	Shepel, Sofiya              	Шепель, София               	LA2	IAR	44,19	
5	Kolosova, Anastasiya        	Колосова, Анастасия         	LA1	IAR	44,28	SB
6	Shakhova, Viktoriya         	Шахова, Виктория            	LA2	IAR	44,75	PR SB
7	Balandina, Natalya          	Баландина, Наталья          	LA1	IAR	45,07	
8	Kakubava, Kristina          	Какубава, Кристина          	LA2	IAR	45,61	SB
9	Karimova, Rozalina          	Каримова, Розалина          	LA2	IAR	45,76	SB
10	Popovich, Aleksandra        	Попович, Александра         	LA1	IAR	45,79	SB
11	Pugacheva, Elizaveta        	Пугачева, Елизавета         	LA1	IAR	46,75	SB
12	Samorukova, Darya           	Саморукова, Дарья           	LA2	IAR	46,82	SB
13	Islombekova, Munisa         	Исломбекова, Муниса         	LA1	IAR	47,10	SB
14	Lukmanova, Linara           	Лукманова, Линара           	LA1	IAR	47,86	
15	Bezukladichnaya, Luiza      	Безукладичная, Луиза        	LA1	IAR	49,57	SB
16	Bulatova, Eva               	Булатова, Ева               	LA1	IAR	50,15	SB
DNS	Bersenyova, Alena           	Берсенёва, Алена            	LA1	IAR	DNS	

1500m Women - Junior A - 23 October 2019
1	Balandina, Natalya          	Баландина, Наталья          	LA1	IAR	2.13,79	
2	Boyarkina, Yana             	Бояркина, Яна               	LA2	IAR	2.15,28	SB
3	Polyakova, Anastasiya       	Полякова, Анастасия         	LA1	IAR	2.15,35	SB
4	Shepel, Sofiya              	Шепель, София               	LA2	IAR	2.17,43	
5	Shakhova, Viktoriya         	Шахова, Виктория            	LA2	IAR	2.22,31	SB
6	Kukol, Aleksandra           	Куколь, Александра          	LA1	IAR	2.22,62	SB
7	Pugacheva, Elizaveta        	Пугачева, Елизавета         	LA1	IAR	2.23,08	PR SB
8	Kakubava, Kristina          	Какубава, Кристина          	LA2	IAR	2.23,70(0)	SB
8	Lukmanova, Linara           	Лукманова, Линара           	LA1	IAR	2.23,70(0)	SB
10	Islombekova, Munisa         	Исломбекова, Муниса         	LA1	IAR	2.31,70	SB
11	Bezukladichnaya, Luiza      	Безукладичная, Луиза        	LA1	IAR	2.43,43	
DNS	Kolosova, Anastasiya        	Колосова, Анастасия         	LA1	IAR	DNS	
DNS	Popovich, Aleksandra        	Попович, Александра         	LA1	IAR	DNS	
DNS	Bersenyova, Alena           	Берсенёва, Алена            	LA1	IAR	DNS	

500m Women - Junior B - 23 October 2019
1	Chesnokova, Polina          	Чеснокова, Полина           	LB2	IAR	42,42	SB
2	Yakushova, Kristina         	Якушова, Кристина           	LB2	IAR	42,63	SB
3	Pervushina, Vlada           	Первушина, Влада            	LB1	IAR	42,80	SB
4	Klyukinskikh, Nadezhda      	Клюкинских, Надежда         	LB2	IAR	42,91	SB
5	Vlasova, Irina              	Власова, Ирина              	LB1	IAR	43,17	
6	Khareeva, Olga              	Хареева, Ольга              	LB2	IAR	43,67	
7	Klimenko, Sofiya            	Клименко, София             	LB2	IAR	43,84	PR SB
8	Kazakova, Ekaterina (2002)  	Казакова, Екатерина (2002)  	LB2	IAR	44,08	
9	Kabachevskaya, Evgeniya     	Кабачевская, Евгения        	LB1	IAR	44,35	PR SB
10	Saunina, Evgeniya           	Саунина, Евгения            	LB2	IAR	44,57	SB
11	Turushkina, Natalya         	Турушкина, Наталья          	LB1	IAR	44,61	SB
12	Kononenko, Kseniya          	Кононенко, Ксения           	LB2	IAR	44,91	
13	Kameneva, Valeriya          	Каменева, Валерия           	LB2	IAR	45,38	PR SB
14	Soloveva, Kristina          	Соловьева, Кристина         	LB1	IAR	45,47	PR SB
15	Ashmarina, Svetlana         	Ашмарина, Светлана          	LB2	IAR	45,57	PR SB
16	Chashhina, Ekaterina        	Чащина, Екатерина           	LB2	IAR	45,60	SB
17	Bakirova, Yuliya            	Бакирова, Юлия              	LB2	IAR	45,93	SB
18	Khoroshenina, Olga          	Хорошенина, Ольга           	LB1	IAR	46,25	
19	Terenteva, Darya (2004)     	Терентьева, Дарья (2004)    	LB1	IAR	46,39	SB
20	Kalimullina, Albina         	Калимуллина, Альбина        	LB1	IAR	46,60	SB
21	Krylova, Karina             	Крылова, Карина             	LB2	IAR	46,83	SB
22	Edidina, Viktoriya          	Едидина, Виктория           	LB2	IAR	47,82	
23	Shabunina, Miroslavna       	Шабунина, Мирославна        	LB1	IAR	47,87	SB
24	Galicyna, Yuliya            	Галицына, Юлия              	LB2	IAR	48,66	
25	Guseva, Anastasiya (2003)   	Гусева, Анастасия (2003)    	LB2	IAR	48,83	SB
26	Glebova, Olesya             	Глебова, Олеся              	LB2	IAR	49,53	SB
26	Mingaleeva, Diana           	Мингалеева, Диана           	LB2	IAR	49,53	SB
28	Manujlova, Aleksandra       	Мануйлова, Александра       	LB2	IAR	49,69	
29	Zhiganova, Svetlana         	Жиганова, Светлана          	LB1	IAR	50,19	SB
30	Pashnina, Karina            	Пашнина, Карина             	LB2	IAR	50,24	SB
31	Chavrikova, Elizaveta       	Чаврикова, Елизавета        	LB2	IAR	50,51	SB
DNS	Polozova, Elena             	Полозова, Елена             	LB1	IAR	DNS	
DNS	Troyan, Anastasiya          	Троян, Анастасия            	LB1	IAR	DNS	
DNF	Altukhova, Anastasiya       	Алтухова, Анастасия         	LB2	IAR	DNF	

1500m Women - Junior B - 23 October 2019
1	Yakushova, Kristina         	Якушова, Кристина           	LB2	IAR	2.10,20	SB
2	Chesnokova, Polina          	Чеснокова, Полина           	LB2	IAR	2.11,63	SB
3	Klimenko, Sofiya            	Клименко, София             	LB2	IAR	2.12,74	SB
4	Saunina, Evgeniya           	Саунина, Евгения            	LB2	IAR	2.14,20	PR SB
5	Altukhova, Anastasiya       	Алтухова, Анастасия         	LB2	IAR	2.15,71	SB
6	Epifanova, Yuliya           	Епифанова, Юлия             	LB2	IAR	2.15,79	SB
7	Klyukinskikh, Nadezhda      	Клюкинских, Надежда         	LB2	IAR	2.15,95	
8	Chashhina, Ekaterina        	Чащина, Екатерина           	LB2	IAR	2.17,58	SB
9	Kononenko, Kseniya          	Кононенко, Ксения           	LB2	IAR	2.18,04	
10	Ashmarina, Svetlana         	Ашмарина, Светлана          	LB2	IAR	2.18,95	SB
11	Khareeva, Olga              	Хареева, Ольга              	LB2	IAR	2.19,66	SB
12	Kazakova, Ekaterina (2002)  	Казакова, Екатерина (2002)  	LB2	IAR	2.20,04	PR SB
13	Pervushina, Vlada           	Первушина, Влада            	LB1	IAR	2.20,81	SB
14	Kameneva, Valeriya          	Каменева, Валерия           	LB2	IAR	2.20,83	PR SB
15	Turushkina, Natalya         	Турушкина, Наталья          	LB1	IAR	2.20,91	SB
16	Soloveva, Kristina          	Соловьева, Кристина         	LB1	IAR	2.22,23	PR SB
17	Kabachevskaya, Evgeniya     	Кабачевская, Евгения        	LB1	IAR	2.22,82	PR SB
18	Krylova, Karina             	Крылова, Карина             	LB2	IAR	2.25,47	SB
19	Terenteva, Darya (2004)     	Терентьева, Дарья (2004)    	LB1	IAR	2.30,03	SB
20	Guseva, Anastasiya (2003)   	Гусева, Анастасия (2003)    	LB2	IAR	2.30,22	PR SB
21	Edidina, Viktoriya          	Едидина, Виктория           	LB2	IAR	2.33,93	PR SB
22	Mingaleeva, Diana           	Мингалеева, Диана           	LB2	IAR	2.35,10	SB
23	Manujlova, Aleksandra       	Мануйлова, Александра       	LB2	IAR	2.39,92	SB
DNS	Troyan, Anastasiya          	Троян, Анастасия            	LB1	IAR	DNS	

500m Women - Junior C - 23 October 2019
1	Kiseleva, Yana              	Киселева, Яна               	LC1	IAR	44,73	SB
2	Morozova, Anastasiya        	Морозова, Анастасия         	LC2	IAR	44,97	
3	Kapustina, Polina (2004)    	Капустина, Полина (2004)    	LC2	IAR	45,01	SB
4	Nurieva, Alina              	Нуриева, Алина              	LC2	IAR	45,07	SB
5	Archugova, Ekaterina        	Арчугова, Екатерина         	LC2	IAR	45,56	SB
6	Andreeva, Polina (2004)     	Андреева, Полина (2004)     	LC2	IAR	46,02	SB
7	Pigareva, Elizaveta         	Пигарева, Елизавета         	LC1	IAR	46,18	SB
8	Krivoluczkaya, Vladislava   	Криволуцкая, Владислава     	LC2	IAR	46,74	PR SB
9	Kovalenko, Karina           	Коваленко, Карина           	LC2	KAZ	46,80	SB
10	Lebedeva, Yana              	Лебедева, Яна               	LC2	IAR	47,22	PR SB
11	Skochigorova, Darya         	Скочигорова, Дарья          	LC1	IAR	47,65	PR SB
12	Mironova, Valeriya          	Миронова, Валерия           	LC2	IAR	47,77	SB
13	Galeeva, Anastasiya (2005)  	Галеева, Анастасия (2005)   	LC2	IAR	48,05	SB
14	Kropanina, Anastasiya       	Кропанина, Анастасия        	LC1	IAR	48,13	SB
15	Bedrina, Viktoriya          	Бедрина, Виктория           	LC2	IAR	48,21	PR SB
16	Demina, Kristina            	Демина, Кристина            	LC2	IAR	48,32	SB
17	Chegurova, Kristina         	Чегурова, Кристина          	LC2	IAR	48,43	SB
18	Melenteva, Margarita        	Мелентьева, Маргарита       	LC1	IAR	48,46	SB
19	Voronczova, Valeriya        	Воронцова, Валерия          	LC1	IAR	48,53	PR SB
20	Kerdikoshvili, Ekaterina    	Кердикошвили, Екатерина     	LC1	IAR	48,84	SB
21	Temnikova, Viktoriya        	Темникова, Виктория         	LC2	IAR	49,07	PR SB
22	Alekseeva, Aleksandra (2005)	Алексеева, Александра (2005)	LC2	IAR	49,27	SB
23	Kharitonova, Kristina       	Харитонова, Кристина        	LC2	IAR	49,36	SB
24	Novoselceva, Elizaveta      	Новосельцева, Елизавета     	LC1	IAR	49,41	PR SB
25	Tarasenko, Elizaveta        	Тарасенко, Елизавета        	LC1	IAR	49,43	PR SB
26	Gajsina, Rusalina           	Гайсина, Русалина           	LC2	IAR	50,08	SB
27	Sinicyna, Svetlana          	Синицына, Светлана          	LC2	IAR	50,18	PR SB
28	Strugova, Veronika          	Стругова, Вероника          	LC1	IAR	50,27	PR SB
29	Borovskikh, Darya           	Боровских, Дарья            	LC1	IAR	50,92	PR SB
30	Nesterova, Varvara          	Нестерова, Варвара          	LC2	IAR	51,06	SB
31	Lunko, Alisa                	Лунько, Алиса               	LC2	IAR	51,25	PR SB
32	Kuzmina, Evgeniya           	Кузьмина, Евгения           	LC1	IAR	51,36	SB
33	Zakharenko, Inna            	Захаренко, Инна             	LC1	IAR	51,77	PR SB
34	Evsega, Valeriya            	Евсега, Валерия             	LC1	IAR	51,87	SB
35	Ryzhkova, Darya             	Рыжкова, Дарья              	LC2	IAR	52,18	SB
36	Kuzmina, Anastasiya (2005)  	Кузьмина, Анастасия (2005)  	LC1	IAR	54,02	PR SB
37	Krylova, Arina              	Крылова, Арина              	LC2	IAR	57,33	
DNF	Pozdnyakova, Viktoriya      	Позднякова, Виктория        	LC1	IAR	DNF	
DQ	Shibakova, Viktoriya        	Шибакова, Виктория          	LC1	IAR	DQ	
DQ	Akhmedzhanova, Viktoriya    	Ахмеджанова, Виктория       	LC1	IAR	DQ	

1500m Women - Junior C - 23 October 2019
1	Krylova, Arina              	Крылова, Арина              	LC2	IAR	2.13,72	SB
2	Kapustina, Polina (2004)    	Капустина, Полина (2004)    	LC2	IAR	2.19,86	SB
3	Archugova, Ekaterina        	Арчугова, Екатерина         	LC2	IAR	2.22,18	SB
4	Nurieva, Alina              	Нуриева, Алина              	LC2	IAR	2.24,21	SB
5	Kiseleva, Yana              	Киселева, Яна               	LC1	IAR	2.25,41	SB
6	Krivoluczkaya, Vladislava   	Криволуцкая, Владислава     	LC2	IAR	2.27,53	PR SB
7	Mironova, Valeriya          	Миронова, Валерия           	LC2	IAR	2.30,62	SB
8	Melenteva, Margarita        	Мелентьева, Маргарита       	LC1	IAR	2.31,32	PR SB
9	Skochigorova, Darya         	Скочигорова, Дарья          	LC1	IAR	2.32,84	PR SB
10	Temnikova, Viktoriya        	Темникова, Виктория         	LC2	IAR	2.33,94	SB
11	Tarasenko, Elizaveta        	Тарасенко, Елизавета        	LC1	IAR	2.35,20	PR SB
12	Strugova, Veronika          	Стругова, Вероника          	LC1	IAR	2.35,41	PR SB
13	Alekseeva, Aleksandra (2005)	Алексеева, Александра (2005)	LC2	IAR	2.36,42	PR SB
14	Kerdikoshvili, Ekaterina    	Кердикошвили, Екатерина     	LC1	IAR	2.37,47	PR SB
15	Bedrina, Viktoriya          	Бедрина, Виктория           	LC2	IAR	2.38,16	PR SB
16	Galeeva, Anastasiya (2005)  	Галеева, Анастасия (2005)   	LC2	IAR	2.38,23	SB
17	Akhmedzhanova, Viktoriya    	Ахмеджанова, Виктория       	LC1	IAR	2.39,92	PR SB
18	Lunko, Alisa                	Лунько, Алиса               	LC2	IAR	2.40,95	PR SB
19	Novoselceva, Elizaveta      	Новосельцева, Елизавета     	LC1	IAR	2.41,31	PR SB
20	Demina, Kristina            	Демина, Кристина            	LC2	IAR	2.43,68	SB
21	Evsega, Valeriya            	Евсега, Валерия             	LC1	IAR	2.46,59	PR SB
22	Gajsina, Rusalina           	Гайсина, Русалина           	LC2	IAR	2.51,84	SB
23	Pozdnyakova, Viktoriya      	Позднякова, Виктория        	LC1	IAR	2.54,07	PR SB
24	Shibakova, Viktoriya        	Шибакова, Виктория          	LC1	IAR	2.56,26	PR SB
DNS	Lebedeva, Yana              	Лебедева, Яна               	LC2	IAR	DNS	
DNS	Borovskikh, Darya           	Боровских, Дарья            	LC1	IAR	DNS	
DQ	Zakharenko, Inna            	Захаренко, Инна             	LC1	IAR	DQ	

1000m Women - Neo-Senior - 24 October 2019
1	Voronina, Elena             	Воронина, Елена             	LN3	IAR	1.27,92	SB
2	Mikheeva, Irina             	Михеева, Ирина              	LN3	IAR	1.29,24	
3	Kostyaeva, Olga             	Костяева, Ольга             	LN4	IAR	1.32,45	SB

3000m Women - Neo-Senior - 24 October 2019
1	Voronina, Elena             	Воронина, Елена             	LN3	IAR	4.55,47	SB
2	Kostyaeva, Olga             	Костяева, Ольга             	LN4	IAR	5.03,08	

1000m Women - Junior A - 24 October 2019
1	Boyarkina, Yana             	Бояркина, Яна               	LA2	IAR	1.25,46	SB
2	Polyakova, Anastasiya       	Полякова, Анастасия         	LA1	IAR	1.27,18	
3	Shepel, Sofiya              	Шепель, София               	LA2	IAR	1.28,79	SB
4	Balandina, Natalya          	Баландина, Наталья          	LA1	IAR	1.29,71	
5	Kakubava, Kristina          	Какубава, Кристина          	LA2	IAR	1.29,88	PR SB
6	Shakhova, Viktoriya         	Шахова, Виктория            	LA2	IAR	1.30,94	SB
7	Kolosova, Anastasiya        	Колосова, Анастасия         	LA1	IAR	1.32,95	SB
8	Karimova, Rozalina          	Каримова, Розалина          	LA2	IAR	1.33,23	
9	Lukmanova, Linara           	Лукманова, Линара           	LA1	IAR	1.34,06	SB
10	Popovich, Aleksandra        	Попович, Александра         	LA1	IAR	1.34,62	SB
11	Samorukova, Darya           	Саморукова, Дарья           	LA2	IAR	1.35,30	SB
12	Islombekova, Munisa         	Исломбекова, Муниса         	LA1	IAR	1.37,93	
DNF	Bulatova, Eva               	Булатова, Ева               	LA1	IAR	DNF	

3000m Women - Junior A - 24 October 2019
1	Balandina, Natalya          	Баландина, Наталья          	LA1	IAR	4.44,51	
2	Polyakova, Anastasiya       	Полякова, Анастасия         	LA1	IAR	4.47,95	SB
3	Bezukladichnaya, Luiza      	Безукладичная, Луиза        	LA1	IAR	4.51,60	
4	Shepel, Sofiya              	Шепель, София               	LA2	IAR	4.53,55	
5	Boyarkina, Yana             	Бояркина, Яна               	LA2	IAR	4.55,35	SB
6	Kakubava, Kristina          	Какубава, Кристина          	LA2	IAR	5.01,35	SB
7	Lukmanova, Linara           	Лукманова, Линара           	LA1	IAR	5.03,09	SB
8	Shakhova, Viktoriya         	Шахова, Виктория            	LA2	IAR	5.14,14	SB
9	Islombekova, Munisa         	Исломбекова, Муниса         	LA1	IAR	5.43,64	SB

1000m Women - Junior B - 24 October 2019
1	Yakushova, Kristina         	Якушова, Кристина           	LB2	IAR	1.24,18	
2	Chesnokova, Polina          	Чеснокова, Полина           	LB2	IAR	1.24,26	SB
3	Altukhova, Anastasiya       	Алтухова, Анастасия         	LB2	IAR	1.24,44	PR SB
4	Klyukinskikh, Nadezhda      	Клюкинских, Надежда         	LB2	IAR	1.26,14	SB
5	Saunina, Evgeniya           	Саунина, Евгения            	LB2	IAR	1.26,95	PR SB
6	Klimenko, Sofiya            	Клименко, София             	LB2	IAR	1.26,99	PR SB
7	Khareeva, Olga              	Хареева, Ольга              	LB2	IAR	1.28,77	SB
8	Kononenko, Kseniya          	Кононенко, Ксения           	LB2	IAR	1.29,92	
9	Ashmarina, Svetlana         	Ашмарина, Светлана          	LB2	IAR	1.29,96	PR SB
10	Kazakova, Ekaterina (2002)  	Казакова, Екатерина (2002)  	LB2	IAR	1.30,69	
11	Soloveva, Kristina          	Соловьева, Кристина         	LB1	IAR	1.30,79	PR SB
12	Terenteva, Darya (2004)     	Терентьева, Дарья (2004)    	LB1	IAR	1.34,46	PR SB
13	Khoroshenina, Olga          	Хорошенина, Ольга           	LB1	IAR	1.36,92	
14	Shabunina, Miroslavna       	Шабунина, Мирославна        	LB1	IAR	1.38,31	SB
15	Manujlova, Aleksandra       	Мануйлова, Александра       	LB2	IAR	1.40,91	
16	Glebova, Olesya             	Глебова, Олеся              	LB2	IAR	1.43,66	SB
17	Zhiganova, Svetlana         	Жиганова, Светлана          	LB1	IAR	1.43,99	PR SB
18	Chavrikova, Elizaveta       	Чаврикова, Елизавета        	LB2	IAR	1.44,13	SB
19	Pashnina, Karina            	Пашнина, Карина             	LB2	IAR	1.45,85	SB
DNS	Galicyna, Yuliya            	Галицына, Юлия              	LB2	IAR	DNS	

3000m Women - Junior B - 24 October 2019
1	Klimenko, Sofiya            	Клименко, София             	LB2	IAR	4.34,57	PR SB
2	Kononenko, Kseniya          	Кононенко, Ксения           	LB2	IAR	4.41,99	SB
3	Yakushova, Kristina         	Якушова, Кристина           	LB2	IAR	4.43,26	
4	Chesnokova, Polina          	Чеснокова, Полина           	LB2	IAR	4.44,34	
5	Epifanova, Yuliya           	Епифанова, Юлия             	LB2	IAR	4.45,64	SB
6	Chashhina, Ekaterina        	Чащина, Екатерина           	LB2	IAR	4.47,16	SB
7	Saunina, Evgeniya           	Саунина, Евгения            	LB2	IAR	4.50,06	PR SB
8	Vlasova, Irina              	Власова, Ирина              	LB1	IAR	4.50,23	SB
9	Ashmarina, Svetlana         	Ашмарина, Светлана          	LB2	IAR	4.52,60	SB
10	Pervushina, Vlada           	Первушина, Влада            	LB1	IAR	5.01,60	SB
11	Klyukinskikh, Nadezhda      	Клюкинских, Надежда         	LB2	IAR	5.08,05	
12	Soloveva, Kristina          	Соловьева, Кристина         	LB1	IAR	5.10,13	PR SB
DNS	Koksharova, Regina          	Кокшарова, Регина           	LB2	IAR	DNS	
WDR	Khareeva, Olga              	Хареева, Ольга              	LB2	IAR	WDR	
WDR	Altukhova, Anastasiya       	Алтухова, Анастасия         	LB2	IAR	WDR	

1000m Women - Junior C - 24 October 2019
1	Krylova, Arina              	Крылова, Арина              	LC2	IAR	1.27,87	
2	Nurieva, Alina              	Нуриева, Алина              	LC2	IAR	1.30,73	SB
3	Kapustina, Polina (2004)    	Капустина, Полина (2004)    	LC2	IAR	1.31,52	SB
4	Andreeva, Polina (2004)     	Андреева, Полина (2004)     	LC2	IAR	1.31,81	SB
5	Kiseleva, Yana              	Киселева, Яна               	LC1	IAR	1.32,61	SB
6	Mironova, Valeriya          	Миронова, Валерия           	LC2	IAR	1.34,76	SB
7	Kovalenko, Karina           	Коваленко, Карина           	LC2	KAZ	1.35,70	SB
8	Skochigorova, Darya         	Скочигорова, Дарья          	LC1	IAR	1.36,24	PR SB
9	Temnikova, Viktoriya        	Темникова, Виктория         	LC2	IAR	1.37,98	SB
10	Kropanina, Anastasiya       	Кропанина, Анастасия        	LC1	IAR	1.37,99	PR SB
11	Bedrina, Viktoriya          	Бедрина, Виктория           	LC2	IAR	1.38,78	PR SB
12	Galeeva, Anastasiya (2005)  	Галеева, Анастасия (2005)   	LC2	IAR	1.39,86	SB
13	Voronczova, Valeriya        	Воронцова, Валерия          	LC1	IAR	1.40,12	PR SB
14	Akhmedzhanova, Viktoriya    	Ахмеджанова, Виктория       	LC1	IAR	1.40,93	PR SB
15	Demina, Kristina            	Демина, Кристина            	LC2	IAR	1.41,04	PR SB
16	Chegurova, Kristina         	Чегурова, Кристина          	LC2	IAR	1.41,54	PR SB
17	Strugova, Veronika          	Стругова, Вероника          	LC1	IAR	1.41,69	PR SB
18	Kharitonova, Kristina       	Харитонова, Кристина        	LC2	IAR	1.42,36	PR SB
19	Alekseeva, Aleksandra (2005)	Алексеева, Александра (2005)	LC2	IAR	1.42,92	PR SB
20	Borovskikh, Darya           	Боровских, Дарья            	LC1	IAR	1.44,30	PR SB
21	Ryzhkova, Darya             	Рыжкова, Дарья              	LC2	IAR	1.46,75	PR SB
22	Kuzmina, Evgeniya           	Кузьмина, Евгения           	LC1	IAR	1.47,10	SB
23	Zakharenko, Inna            	Захаренко, Инна             	LC1	IAR	1.47,36	PR SB
24	Pozdnyakova, Viktoriya      	Позднякова, Виктория        	LC1	IAR	1.47,73	PR SB
25	Evsega, Valeriya            	Евсега, Валерия             	LC1	IAR	1.47,83	PR SB
26	Shibakova, Viktoriya        	Шибакова, Виктория          	LC1	IAR	1.51,87	SB
DNS	Krivoluczkaya, Vladislava   	Криволуцкая, Владислава     	LC2	IAR	DNS	
DNS	Gajsina, Rusalina           	Гайсина, Русалина           	LC2	IAR	DNS	
DNS	Ostanina, Marina            	Останина, Марина            	LC2	IAR	DNS	
DNF	Archugova, Ekaterina        	Арчугова, Екатерина         	LC2	IAR	DNF	
DNF	Kuzmina, Anastasiya (2005)  	Кузьмина, Анастасия (2005)  	LC1	IAR	DNF	
DQ	Tarasenko, Elizaveta        	Тарасенко, Елизавета        	LC1	IAR	DQ	

3000m Women - Junior C - 24 October 2019
1	Krylova, Arina              	Крылова, Арина              	LC2	IAR	4.47,10	SB
2	Morozova, Anastasiya        	Морозова, Анастасия         	LC2	IAR	4.55,61	SB
3	Kapustina, Polina (2004)    	Капустина, Полина (2004)    	LC2	IAR	4.58,86	
4	Nurieva, Alina              	Нуриева, Алина              	LC2	IAR	5.11,12	SB
5	Kiseleva, Yana              	Киселева, Яна               	LC1	IAR	5.14,81	SB
6	Tarasenko, Elizaveta        	Тарасенко, Елизавета        	LC1	IAR	5.26,01	PR SB
7	Melenteva, Margarita        	Мелентьева, Маргарита       	LC1	IAR	5.27,94	PR SB
8	Temnikova, Viktoriya        	Темникова, Виктория         	LC2	IAR	5.28,41	SB
9	Alekseeva, Aleksandra (2005)	Алексеева, Александра (2005)	LC2	IAR	5.53,65	PR SB
10	Ryzhkova, Darya             	Рыжкова, Дарья              	LC2	IAR	5.57,64	PR SB
11	Zakharenko, Inna            	Захаренко, Инна             	LC1	IAR	6.12,56	PR SB
12	Shibakova, Viktoriya        	Шибакова, Виктория          	LC1	IAR	6.14,33	PR SB
DNS	Krivoluczkaya, Vladislava   	Криволуцкая, Владислава     	LC2	IAR	DNS	
DQ	Skochigorova, Darya         	Скочигорова, Дарья          	LC1	IAR	DQ	
DQ	Mironova, Valeriya          	Миронова, Валерия           	LC2	IAR	DQ	
DQ	Strugova, Veronika          	Стругова, Вероника          	LC1	IAR	DQ	

500m Men - Neo-Senior - 23 October 2019
1	Pileczkij, Mikhail          	Пилецкий, Михаил            	MN4	IAR	39,38	SB
2	Ilalov, Danil               	Илалов, Данил               	MN1	IAR	39,86	
3	Yakovlev, Ilya              	Яковлев, Илья               	MN1	IAR	41,33	

1500m Men - Neo-Senior - 23 October 2019
1	Pileczkij, Mikhail          	Пилецкий, Михаил            	MN4	IAR	2.03,93	SB

500m Men - Junior A - 23 October 2019
1	Tikhanov, Roman             	Тиханов, Роман              	MA2	IAR	37,82	
2	Fomin, Gleb                 	Фомин, Глеб                 	MA2	IAR	38,27	
3	Shageev, Filipp             	Шагеев, Филипп              	MA1	IAR	38,44	SB
4	Usenko, Nikita              	Усенко, Никита              	MA2	IAR	38,54	
5	Tumanov, Matvej             	Туманов, Матвей             	MA1	IAR	38,63	SB
6	Eliseev, Konstantin         	Елисеев, Константин         	MA2	IAR	38,70	
7	Zyatkov, Mikhail            	Зятьков, Михаил             	MA1	IAR	38,85	
8	Kadcin, Sergej              	Кадцин, Сергей              	MA2	IAR	39,05	PR SB
9	Kochnev, Igor               	Кочнев, Игорь               	MA2	IAR	39,06	PR SB
10	Strelecz, Aleksandr         	Стрелец, Александр          	MA1	IAR	39,23	SB
11	Chemyakin, Georgij          	Чемякин, Георгий            	MA2	IAR	39,41	SB
12	Polishhuk, Semen            	Полищук, Семен              	MA1	IAR	39,66	SB
13	Pavlenko, Dmitrij           	Павленко, Дмитрий           	MA1	IAR	39,88	
14	Antipin, Roman              	Антипин, Роман              	MA1	IAR	40,09	SB
15	Gandaloev, Yakub            	Гандалоев, Якуб             	MA1	IAR	40,19	SB
16	Gizatullin, Emir            	Гизатуллин, Эмир            	MA1	IAR	40,25	SB
17	Slepnev, Aleksandr          	Слепнев, Александр          	MA2	IAR	40,29	SB
18	Ovrazhko, Aleksandr         	Овражко, Александр          	MA2	KAZ	40,30	
19	Kononov, Semyon             	Кононов, Семён              	MA1	IAR	40,34	SB
20	Kazymin, Pavel              	Казымин, Павел              	MA2	IAR	40,63	SB
21	Bodrov, Igor                	Бодров, Игорь               	MA1	IAR	40,75	PR SB
22	Zelikh, Daniil              	Зелих, Даниил               	MA2	IAR	40,96	
23	Pogrebnov, Roman            	Погребнов, Роман            	MA1	IAR	40,99	PR SB
24	Skiba, Vladislav            	Скиба, Владислав            	MA2	IAR	41,08	SB
25	Zheleznikov, Daniil         	Железников, Даниил          	MA2	IAR	41,15	PR SB
26	Zenin, Vladimir             	Зенин, Владимир             	MA1	IAR	42,04	SB
27	Andreev, Evgenij            	Андреев, Евгений            	MA2	IAR	42,19	SB
28	Ryazanov, Denis             	Рязанов, Денис              	MA1	IAR	42,53	SB
29	Maslakov, Ilya              	Маслаков, Илья              	MA1	IAR	42,74	SB
30	Ermolov, Egor               	Ермолов, Егор               	MA2	IAR	42,98	
31	Stolyarov, Maksim           	Столяров, Максим            	MA1	IAR	43,05	
32	Panov, Stepan               	Панов, Степан               	MA1	IAR	46,18	SB
DNS	Yachmenev, Evgenij          	Ячменев, Евгений            	MA2	IAR	DNS	

1500m Men - Junior A - 23 October 2019
1	Usenko, Nikita              	Усенко, Никита              	MA2	IAR	1.55,60	
2	Tikhanov, Roman             	Тиханов, Роман              	MA2	IAR	1.56,01	
3	Eliseev, Konstantin         	Елисеев, Константин         	MA2	IAR	1.57,68	
4	Fomin, Gleb                 	Фомин, Глеб                 	MA2	IAR	1.57,99	
5	Kadcin, Sergej              	Кадцин, Сергей              	MA2	IAR	1.58,09	SB
6	Zyatkov, Mikhail            	Зятьков, Михаил             	MA1	IAR	1.59,78	
7	Bodrov, Igor                	Бодров, Игорь               	MA1	IAR	2.00,37	SB
8	Strelecz, Aleksandr         	Стрелец, Александр          	MA1	IAR	2.02,86	SB
9	Pavlenko, Dmitrij           	Павленко, Дмитрий           	MA1	IAR	2.04,01	SB
10	Gizatullin, Emir            	Гизатуллин, Эмир            	MA1	IAR	2.04,46	SB
11	Kononov, Semyon             	Кононов, Семён              	MA1	IAR	2.04,71	
12	Ovrazhko, Aleksandr         	Овражко, Александр          	MA2	KAZ	2.05,53	
13	Antipin, Roman              	Антипин, Роман              	MA1	IAR	2.05,87	SB
14	Zheleznikov, Daniil         	Железников, Даниил          	MA2	IAR	2.06,24	PR SB
15	Zelikh, Daniil              	Зелих, Даниил               	MA2	IAR	2.06,43	
16	Ryazanov, Denis             	Рязанов, Денис              	MA1	IAR	2.09,35	SB
17	Slepnev, Aleksandr          	Слепнев, Александр          	MA2	IAR	2.10,34	SB
18	Skiba, Vladislav            	Скиба, Владислав            	MA2	IAR	2.13,11	SB
19	Maslakov, Ilya              	Маслаков, Илья              	MA1	IAR	2.19,33	SB
DNS	Gandaloev, Yakub            	Гандалоев, Якуб             	MA1	IAR	DNS	
DNS	Yachmenev, Evgenij          	Ячменев, Евгений            	MA2	IAR	DNS	
DNF	Ermolov, Egor               	Ермолов, Егор               	MA2	IAR	DNF	
DQ	Kazymin, Pavel              	Казымин, Павел              	MA2	IAR	DQ	

500m Men - Junior B - 23 October 2019
1	Balashov, Denis             	Балашов, Денис              	MB1	IAR	39,10	SB
2	Vozmishhev, Vladimir        	Возмищев, Владимир          	MB2	IAR	39,11	PR SB
3	Pergunov, Pavel             	Пергунов, Павел             	MB2	IAR	39,20	SB
4	Safin, Ruslan               	Сафин, Руслан               	MB2	IAR	39,22	
5	Shorokhov, Egor             	Шорохов, Егор               	MB2	IAR	39,23	
6	Davydov, Egor               	Давыдов, Егор               	MB2	IAR	39,26	SB
7	Semirunnij, Vladimir        	Семирунний, Владимир        	MB2	IAR	39,40	PR SB
8	Nalivajko, Sergej           	Наливайко, Сергей           	MB1	IAR	39,66	SB
9	Voroshilov, Vladislav       	Ворошилов, Владислав        	MB1	IAR	39,78	SB
10	Proshin, Nikita             	Прошин, Никита              	MB2	IAR	39,95	PR SB
11	Mukhin, Semen               	Мухин, Семен                	MB1	IAR	39,98	
12	Minin, Danila               	Минин, Данила               	MB1	IAR	39,99	PR SB
13	Arslantaev, Aleksandr       	Арслантаев, Александр       	MB2	IAR	40,08	SB
14	Prazdnichnykh, Grigorij     	Праздничных, Григорий       	MB2	IAR	40,11(3)	SB
15	Vejnberg, Dmitrij           	Вейнберг, Дмитрий           	MB1	IAR	40,11(5)	PR SB
16	Kornaukhov, Maksim          	Корнаухов, Максим           	MB2	IAR	40,11(6)	
17	Vanslov, Gleb               	Ванслов, Глеб               	MB2	IAR	40,40	PR SB
18	Kharchikov, Aleksej         	Харчиков, Алексей           	MB2	IAR	40,45	SB
19	Zenin, Andrej               	Зенин, Андрей               	MB1	IAR	40,60	SB
20	Artebyakin, Vladimir        	Артебякин, Владимир         	MB1	IAR	40,68	SB
21	Leonenko, Sergej            	Леоненко, Сергей            	MB2	IAR	40,69	
22	Krasilnik, Vladimir         	Красильник, Владимир        	MB2	IAR	40,78	SB
23	Yashonkov, Vladislav        	Яшонков, Владислав          	MB2	IAR	40,81	
24	Butakov, Andrej             	Бутаков, Андрей             	MB1	IAR	40,85	SB
25	Aksenov, Yakov              	Аксенов, Яков               	MB1	IAR	41,09	SB
26	Krylov, Anatolij            	Крылов, Анатолий            	MB2	IAR	41,16	PR SB
27	Karpushin, Andrej           	Карпушин, Андрей            	MB1	IAR	41,22	SB
28	Vagner, Evgenij             	Вагнер, Евгений             	MB2	IAR	41,26	SB
29	Pechishhev, Grigorij        	Печищев, Григорий           	MB2	IAR	41,30	SB
30	Voroneczkij, Dmitrij        	Воронецкий, Дмитрий         	MB2	IAR	41,41	SB
31	Yagofarov, Arsen            	Ягофаров, Арсен             	MB1	IAR	41,43(6)	SB
32	Ismagilov, Albert           	Исмагилов, Альберт          	MB1	IAR	41,43(8)	PR SB
33	Sheptunov, Artem            	Шептунов, Артем             	MB1	IAR	41,58	SB
34	Bulatov, Anton              	Булатов, Антон              	MB2	IAR	41,93	
35	Tereshhenko, Lev            	Терещенко, Лев              	MB2	IAR	41,99	SB
36	Kurmygin, Artyom            	Курмыгин, Артём             	MB1	IAR	42,06	SB
37	Ukhanov, Stanislav          	Уханов, Станислав           	MB2	IAR	42,07(8)	
38	Klykov, Vladislav           	Клыков, Владислав           	MB2	IAR	42,07(9)	SB
39	Kordov, Nikolaj             	Кордов, Николай             	MB2	IAR	42,17	SB
40	Kim, Artyom (2003)          	Ким, Артём (2003)           	MB1	IAR	42,20	SB
41	Platonov, Aleksandr (2003)  	Платонов, Александр (2003)  	MB2	IAR	42,25	
42	Gavrilov, Mikhail           	Гаврилов, Михаил            	MB1	IAR	42,36	PR SB
43	Vasilev, Lev                	Васильев, Лев               	MB1	IAR	42,51	SB
44	Barannikov, Maksim          	Баранников, Максим          	MB2	IAR	42,63	SB
45	Shmonin, Gleb               	Шмонин, Глеб                	MB2	IAR	42,71	PR SB
46	Milyaev, Kirill (2003)      	Миляев, Кирилл (2003)       	MB1	IAR	42,72	SB
47	Valiullin, Anton            	Валиуллин, Антон            	MB1	IAR	43,09	SB
48	Trubachyov, Aleksej         	Трубачёв, Алексей           	MC2	IAR	43,10	SB
49	Rogulin, Kirill             	Рогулин, Кирилл             	MB1	IAR	43,86	SB
50	Kolenchenko, Artyom         	Коленченко, Артём           	MB1	IAR	44,07	SB
51	Lazarev, Roman              	Лазарев, Роман              	MB1	IAR	44,17	PR SB
52	Chashin, Denis              	Чашин, Денис                	MB1	IAR	44,82	PR SB
53	Pitolin, Mikhail            	Питолин, Михаил             	MB2	IAR	44,97	SB
54	Kuzenkov, Vyacheslav        	Кузенков, Вячеслав          	MB1	IAR	45,25	SB
55	Eremeev, Denis (2004)       	Еремеев, Денис (2004)       	MB1	IAR	46,25	PR SB
56	Akhmetshin, Vyacheslav      	Ахметшин, Вячеслав          	MB2	IAR	1.10,64	
DNS	Lushhikov, Pavel            	Лущиков, Павел              	MB2	IAR	DNS	
DNF	Voloczkov, Aleksandr        	Волоцков, Александр         	MB2	IAR	DNF	
DQ	Abramov, Ilya               	Абрамов, Илья               	MB2	IAR	DQ	

1500m Men - Junior B - 23 October 2019
1	Vozmishhev, Vladimir        	Возмищев, Владимир          	MB2	IAR	1.58,65	PR SB
2	Kornaukhov, Maksim          	Корнаухов, Максим           	MB2	IAR	1.59,12	
3	Shorokhov, Egor             	Шорохов, Егор               	MB2	IAR	2.01,34	
4	Davydov, Egor               	Давыдов, Егор               	MB2	IAR	2.01,66	SB
5	Balashov, Denis             	Балашов, Денис              	MB1	IAR	2.02,57	SB
6	Arslantaev, Aleksandr       	Арслантаев, Александр       	MB2	IAR	2.04,06	SB
7	Pechishhev, Grigorij        	Печищев, Григорий           	MB2	IAR	2.04,86	PR SB
8	Yashonkov, Vladislav        	Яшонков, Владислав          	MB2	IAR	2.05,31	
9	Minin, Danila               	Минин, Данила               	MB1	IAR	2.05,35	PR SB
10	Kharchikov, Aleksej         	Харчиков, Алексей           	MB2	IAR	2.05,55	SB
11	Akhmetshin, Vyacheslav      	Ахметшин, Вячеслав          	MB2	IAR	2.07,40	PR SB
12	Voroneczkij, Dmitrij        	Воронецкий, Дмитрий         	MB2	IAR	2.08,25	PR SB
13	Voroshilov, Vladislav       	Ворошилов, Владислав        	MB1	IAR	2.08,39	SB
14	Tereshhenko, Lev            	Терещенко, Лев              	MB2	IAR	2.08,65	SB
15	Karpushin, Andrej           	Карпушин, Андрей            	MB1	IAR	2.08,97	SB
16	Vasilev, Lev                	Васильев, Лев               	MB1	IAR	2.09,26	SB
17	Kim, Artyom (2003)          	Ким, Артём (2003)           	MB1	IAR	2.10,10	SB
18	Krylov, Anatolij            	Крылов, Анатолий            	MB2	IAR	2.11,42	SB
19	Butakov, Andrej             	Бутаков, Андрей             	MB1	IAR	2.11,91	SB
20	Trubachyov, Aleksej         	Трубачёв, Алексей           	MC2	IAR	2.12,66	PR SB
21	Bulatov, Anton              	Булатов, Антон              	MB2	IAR	2.13,10	PR SB
22	Lazarev, Roman              	Лазарев, Роман              	MB1	IAR	2.14,52	PR SB
23	Ismagilov, Albert           	Исмагилов, Альберт          	MB1	IAR	2.15,21	
24	Kolenchenko, Artyom         	Коленченко, Артём           	MB1	IAR	2.15,50	SB
25	Barannikov, Maksim          	Баранников, Максим          	MB2	IAR	2.16,37	SB
26	Shmonin, Gleb               	Шмонин, Глеб                	MB2	IAR	2.18,94	PR SB
27	Kurmygin, Artyom            	Курмыгин, Артём             	MB1	IAR	2.21,46	
28	Valiullin, Anton            	Валиуллин, Антон            	MB1	IAR	2.22,97	SB
29	Eremeev, Denis (2004)       	Еремеев, Денис (2004)       	MB1	IAR	2.24,12	PR SB
DNS	Kordov, Nikolaj             	Кордов, Николай             	MB2	IAR	DNS	
DNS	Chashin, Denis              	Чашин, Денис                	MB1	IAR	DNS	
DNS	Lushhikov, Pavel            	Лущиков, Павел              	MB2	IAR	DNS	

500m Men - Junior C - 23 October 2019
1	Burgasov, Danil             	Бургасов, Данил             	MC2	IAR	40,13	PR SB
2	Sizyurin, Gleb              	Сизюрин, Глеб               	MC2	IAR	41,02	SB
3	Cherneczov, Aleksandr       	Чернецов, Александр         	MC2	IAR	41,30	
4	Borodulin, Sergej           	Бородулин, Сергей           	MC2	IAR	41,33	SB
5	Kuzmichev, Denis            	Кузьмичев, Денис            	MC2	IAR	41,91	PR SB
6	Ebinger, Ilya               	Эбингер, Илья               	MC1	IAR	42,80	PR SB
7	Tyushhanov, Pavel           	Тющанов, Павел              	MC1	IAR	42,82	
8	Surnin, Evgenij             	Сурнин, Евгений             	MC1	IAR	43,01	SB
9	Zykov, Konstantin           	Зыков, Константин           	MC1	IAR	43,23	SB
10	Dinislamov, Danil           	Динисламов, Данил           	MC2	IAR	43,28	SB
11	Bartko, Vladimir            	Бартко, Владимир            	MC1	IAR	43,35	PR SB
12	Balanov, Ivan               	Баланов, Иван               	MC2	IAR	43,64	PR SB
13	Starikov, Matvej            	Стариков, Матвей            	MC2	IAR	43,91	PR SB
14	Basmanov, Sergej            	Басманов, Сергей            	MC1	IAR	44,14	PR SB
15	Sizov, Konstantin           	Сизов, Константин           	MC2	IAR	44,47	SB
16	Kuzneczov, Vadim            	Кузнецов, Вадим             	MC1	IAR	44,96	PR SB
17	Izotov, Aleksandr           	Изотов, Александр           	MC2	IAR	45,14	SB
18	Masalovich, Andrej          	Масалович, Андрей           	MC2	IAR	45,35	PR SB
19	Krylov, Dmitrij (2004)      	Крылов, Дмитрий (2004)      	MC2	IAR	45,78(4)	PR SB
20	Smirnov, Ivan (2004)        	Смирнов, Иван (2004)        	MC2	IAR	45,78(7)	PR SB
21	Kostyuk, Aleksandr          	Костюк, Александр           	MC1	IAR	46,22	PR SB
22	Manko, Danil                	Манько, Данил               	MC2	IAR	46,31	PR SB
23	Yanvarcev, Vladislav        	Январцев, Владислав         	MC2	IAR	46,53	
24	Karabanov, Anton            	Карабанов, Антон            	MC1	IAR	46,99	PR SB
25	Mazavin, Matvej             	Мазавин, Матвей             	MC2	IAR	47,24	PR SB
26	Savin, Artem (2006)         	Савин, Артем (2006)         	MC1	IAR	47,25	PR SB
27	Sizikov, Dmitrij            	Сизиков, Дмитрий            	MC2	IAR	47,64(3)	PR SB
28	Semenov, Anton (2005)       	Семенов, Антон (2005)       	MC1	IAR	47,64(8)	PR SB
29	Kromin, Denis               	Кромин, Денис               	MC2	IAR	48,04	PR SB
30	Melnikov, Aleksandr         	Мельников, Александр        	MC1	IAR	48,23	PR SB
31	Chernobaev, Kirill          	Чернобаев, Кирилл           	MC1	IAR	48,45	PR SB
32	German, Yaroslav            	Герман, Ярослав             	MYA	IAR	49,05	PR SB
33	Lymarev, Sergej             	Лымарев, Сергей             	MC1	IAR	49,28	PR SB
34	Mishin, Kirill              	Мишин, Кирилл               	MC2	IAR	51,75	PR SB
35	Czarinnyj, Vladimir         	Царинный, Владимир          	MC1	IAR	52,75	PR SB
36	Machikhin, Danil            	Мачихин, Данил              	MC1	IAR	1.04,20	SB
DNS	Nizamov, Damil              	Низамов, Дамиль             	MC2	IAR	DNS	
DNS	Antonov, Zakhar             	Антонов, Захар              	MC1	IAR	DNS	
DNS	Kazarinov, Vyacheslav       	Казаринов, Вячеслав         	MC2	IAR	DNS	
DQ	Pashev, Maksim              	Пашев, Максим               	MC2	IAR	DQ	

1500m Men - Junior C - 23 October 2019
1	Cherneczov, Aleksandr       	Чернецов, Александр         	MC2	IAR	2.03,93	
2	Sizyurin, Gleb              	Сизюрин, Глеб               	MC2	IAR	2.06,60	PR SB
3	Borodulin, Sergej           	Бородулин, Сергей           	MC2	IAR	2.06,67	PR SB
4	Tyushhanov, Pavel           	Тющанов, Павел              	MC1	IAR	2.12,80	PR SB
5	Bartko, Vladimir            	Бартко, Владимир            	MC1	IAR	2.16,39	PR SB
6	Ebinger, Ilya               	Эбингер, Илья               	MC1	IAR	2.16,54	PR SB
7	Dinislamov, Danil           	Динисламов, Данил           	MC2	IAR	2.16,71	SB
8	Starikov, Matvej            	Стариков, Матвей            	MC2	IAR	2.17,03	PR SB
9	Sizov, Konstantin           	Сизов, Константин           	MC2	IAR	2.17,45	SB
10	Balanov, Ivan               	Баланов, Иван               	MC2	IAR	2.18,25	PR SB
11	Surnin, Evgenij             	Сурнин, Евгений             	MC1	IAR	2.18,49	PR SB
12	Kuzmichev, Denis            	Кузьмичев, Денис            	MC2	IAR	2.18,56	SB
13	Izotov, Aleksandr           	Изотов, Александр           	MC2	IAR	2.18,87	PR SB
14	Manko, Danil                	Манько, Данил               	MC2	IAR	2.23,28	PR SB
15	Basmanov, Sergej            	Басманов, Сергей            	MC1	IAR	2.24,08	PR SB
16	Smirnov, Ivan (2004)        	Смирнов, Иван (2004)        	MC2	IAR	2.24,82	PR SB
17	Sizikov, Dmitrij            	Сизиков, Дмитрий            	MC2	IAR	2.25,59	PR SB
18	Pashev, Maksim              	Пашев, Максим               	MC2	IAR	2.27,05	PR SB
19	Masalovich, Andrej          	Масалович, Андрей           	MC2	IAR	2.28,27	PR SB
20	Yanvarcev, Vladislav        	Январцев, Владислав         	MC2	IAR	2.29,63	PR SB
21	Mazavin, Matvej             	Мазавин, Матвей             	MC2	IAR	2.30,05	PR SB
22	Kromin, Denis               	Кромин, Денис               	MC2	IAR	2.30,70	PR SB
23	Chernobaev, Kirill          	Чернобаев, Кирилл           	MC1	IAR	2.33,69	PR SB
24	Savin, Artem (2006)         	Савин, Артем (2006)         	MC1	IAR	2.34,54	PR SB
25	Mishin, Kirill              	Мишин, Кирилл               	MC2	IAR	2.44,59	PR SB
DNS	Antonov, Zakhar             	Антонов, Захар              	MC1	IAR	DNS	
DNS	Kazarinov, Vyacheslav       	Казаринов, Вячеслав         	MC2	IAR	DNS	

500m Men - Out of Competition - 23 October 2019
1	Nasyrov, Artem              	Насыров, Артем              	MB1	IAR	46,61	SB

1500m Men - Out of Competition - 23 October 2019
1	Nasyrov, Artem              	Насыров, Артем              	MB1	IAR	2.20,30	PR SB

1000m Men - Neo-Senior - 24 October 2019
1	Pileczkij, Mikhail          	Пилецкий, Михаил            	MN4	IAR	1.20,14	
2	Yakovlev, Ilya              	Яковлев, Илья               	MN1	IAR	1.23,57	

3000m Men - Neo-Senior - 24 October 2019
1	Pileczkij, Mikhail          	Пилецкий, Михаил            	MN4	IAR	4.28,95	SB

1000m Men - Junior A - 24 October 2019
1	Tikhanov, Roman             	Тиханов, Роман              	MA2	IAR	1.14,70	
2	Usenko, Nikita              	Усенко, Никита              	MA2	IAR	1.15,76	
3	Fomin, Gleb                 	Фомин, Глеб                 	MA2	IAR	1.16,08	
4	Eliseev, Konstantin         	Елисеев, Константин         	MA2	IAR	1.16,24	
5	Kadcin, Sergej              	Кадцин, Сергей              	MA2	IAR	1.16,53	PR SB
6	Tumanov, Matvej             	Туманов, Матвей             	MA1	IAR	1.16,72	
7	Shageev, Filipp             	Шагеев, Филипп              	MA1	IAR	1.17,65	SB
8	Strelecz, Aleksandr         	Стрелец, Александр          	MA1	IAR	1.17,68	PR SB
9	Zyatkov, Mikhail            	Зятьков, Михаил             	MA1	IAR	1.18,00	
10	Pavlenko, Dmitrij           	Павленко, Дмитрий           	MA1	IAR	1.19,35	
11	Ovrazhko, Aleksandr         	Овражко, Александр          	MA2	KAZ	1.20,39	
12	Polishhuk, Semen            	Полищук, Семен              	MA1	IAR	1.21,01	SB
13	Kononov, Semyon             	Кононов, Семён              	MA1	IAR	1.21,28	
14	Gizatullin, Emir            	Гизатуллин, Эмир            	MA1	IAR	1.21,66	
15	Skiba, Vladislav            	Скиба, Владислав            	MA2	IAR	1.24,42	SB
16	Ryazanov, Denis             	Рязанов, Денис              	MA1	IAR	1.25,56	PR SB
17	Ermolov, Egor               	Ермолов, Егор               	MA2	IAR	1.41,46	
18	Kazymin, Pavel              	Казымин, Павел              	MA2	IAR	1.46,69	

3000m Men - Junior A - 24 October 2019
1	Chemyakin, Georgij          	Чемякин, Георгий            	MA2	IAR	4.05,75	
2	Bodrov, Igor                	Бодров, Игорь               	MA1	IAR	4.10,09	SB
3	Kochnev, Igor               	Кочнев, Игорь               	MA2	IAR	4.11,93	
4	Fomin, Gleb                 	Фомин, Глеб                 	MA2	IAR	4.16,90	
5	Eliseev, Konstantin         	Елисеев, Константин         	MA2	IAR	4.17,81	
6	Kononov, Semyon             	Кононов, Семён              	MA1	IAR	4.17,99	
7	Zyatkov, Mikhail            	Зятьков, Михаил             	MA1	IAR	4.19,41	
8	Zelikh, Daniil              	Зелих, Даниил               	MA2	IAR	4.25,34	
9	Pogrebnov, Roman            	Погребнов, Роман            	MA1	IAR	4.25,74	PR SB
10	Strelecz, Aleksandr         	Стрелец, Александр          	MA1	IAR	4.28,06	PR SB
11	Antipin, Roman              	Антипин, Роман              	MA1	IAR	4.29,35	SB
12	Stolyarov, Maksim           	Столяров, Максим            	MA1	IAR	4.32,92	
13	Ryazanov, Denis             	Рязанов, Денис              	MA1	IAR	4.35,84	SB
14	Ermolov, Egor               	Ермолов, Егор               	MA2	IAR	4.49,62	PR SB
DNS	Skiba, Vladislav            	Скиба, Владислав            	MA2	IAR	DNS	
DQ	Zheleznikov, Daniil         	Железников, Даниил          	MA2	IAR	DQ	
WDR	Usenko, Nikita              	Усенко, Никита              	MA2	IAR	WDR	
WDR	Kadcin, Sergej              	Кадцин, Сергей              	MA2	IAR	WDR	

1000m Men - Junior B - 24 October 2019
1	Mukhin, Semen               	Мухин, Семен                	MB1	IAR	1.17,49	PR SB
2	Kornaukhov, Maksim          	Корнаухов, Максим           	MB2	IAR	1.17,64	PR SB
3	Davydov, Egor               	Давыдов, Егор               	MB2	IAR	1.17,83	PR SB
4	Pergunov, Pavel             	Пергунов, Павел             	MB2	IAR	1.17,89	SB
5	Vozmishhev, Vladimir        	Возмищев, Владимир          	MB2	IAR	1.17,93	PR SB
6	Shorokhov, Egor             	Шорохов, Егор               	MB2	IAR	1.18,32	
7	Nalivajko, Sergej           	Наливайко, Сергей           	MB1	IAR	1.19,88	
8	Minin, Danila               	Минин, Данила               	MB1	IAR	1.20,52	PR SB
9	Kharchikov, Aleksej         	Харчиков, Алексей           	MB2	IAR	1.21,28	SB
9	Butakov, Andrej             	Бутаков, Андрей             	MB1	IAR	1.21,28	PR SB
11	Artebyakin, Vladimir        	Артебякин, Владимир         	MB1	IAR	1.22,71	PR SB
12	Krylov, Anatolij            	Крылов, Анатолий            	MB2	IAR	1.22,92	PR SB
13	Kim, Artyom (2003)          	Ким, Артём (2003)           	MB1	IAR	1.23,05	SB
14	Tereshhenko, Lev            	Терещенко, Лев              	MB2	IAR	1.23,52	SB
15	Ismagilov, Albert           	Исмагилов, Альберт          	MB1	IAR	1.23,58	
16	Akhmetshin, Vyacheslav      	Ахметшин, Вячеслав          	MB2	IAR	1.23,76	SB
17	Bulatov, Anton              	Булатов, Антон              	MB2	IAR	1.24,71	PR SB
18	Trubachyov, Aleksej         	Трубачёв, Алексей           	MC2	IAR	1.25,36	PR SB
19	Kolenchenko, Artyom         	Коленченко, Артём           	MB1	IAR	1.25,68	PR SB
20	Shmonin, Gleb               	Шмонин, Глеб                	MB2	IAR	1.26,07	PR SB
21	Kurmygin, Artyom            	Курмыгин, Артём             	MB1	IAR	1.27,92	
22	Lazarev, Roman              	Лазарев, Роман              	MB1	IAR	1.28,45	PR SB
23	Valiullin, Anton            	Валиуллин, Антон            	MB1	IAR	1.28,60	SB
24	Kuzenkov, Vyacheslav        	Кузенков, Вячеслав          	MB1	IAR	1.30,66	SB
25	Chashin, Denis              	Чашин, Денис                	MB1	IAR	1.31,28	PR SB
DQ	Zenin, Andrej               	Зенин, Андрей               	MB1	IAR	DQ	
DQ	Leonenko, Sergej            	Леоненко, Сергей            	MB2	IAR	DQ	
WDR	Aksenov, Yakov              	Аксенов, Яков               	MB1	IAR	WDR	

3000m Men - Junior B - 24 October 2019
1	Semirunnij, Vladimir        	Семирунний, Владимир        	MB2	IAR	4.03,37	SB
2	Mukhin, Semen               	Мухин, Семен                	MB1	IAR	4.11,17	PR SB
3	Leonenko, Sergej            	Леоненко, Сергей            	MB2	IAR	4.15,55	
4	Kornaukhov, Maksim          	Корнаухов, Максим           	MB2	IAR	4.17,10	SB
5	Yashonkov, Vladislav        	Яшонков, Владислав          	MB2	IAR	4.21,32	SB
6	Balashov, Denis             	Балашов, Денис              	MB1	IAR	4.21,61	SB
7	Vozmishhev, Vladimir        	Возмищев, Владимир          	MB2	IAR	4.23,18	PR SB
8	Pechishhev, Grigorij        	Печищев, Григорий           	MB2	IAR	4.24,09	PR SB
9	Davydov, Egor               	Давыдов, Егор               	MB2	IAR	4.24,53	SB
10	Vejnberg, Dmitrij           	Вейнберг, Дмитрий           	MB1	IAR	4.27,26	PR SB
11	Ukhanov, Stanislav          	Уханов, Станислав           	MB2	IAR	4.27,49	PR SB
12	Akhmetshin, Vyacheslav      	Ахметшин, Вячеслав          	MB2	IAR	4.30,09	PR SB
13	Shorokhov, Egor             	Шорохов, Егор               	MB2	IAR	4.30,17	
14	Proshin, Nikita             	Прошин, Никита              	MB2	IAR	4.31,51	PR SB
15	Minin, Danila               	Минин, Данила               	MB1	IAR	4.36,05	PR SB
16	Kolenchenko, Artyom         	Коленченко, Артём           	MB1	IAR	4.36,27	PR SB
17	Kharchikov, Aleksej         	Харчиков, Алексей           	MB2	IAR	4.36,38	SB
18	Nalivajko, Sergej           	Наливайко, Сергей           	MB1	IAR	4.37,44	
19	Kim, Artyom (2003)          	Ким, Артём (2003)           	MB1	IAR	4.38,34	
20	Butakov, Andrej             	Бутаков, Андрей             	MB1	IAR	4.43,18	PR SB
21	Trubachyov, Aleksej         	Трубачёв, Алексей           	MC2	IAR	4.43,22	PR SB
22	Krylov, Anatolij            	Крылов, Анатолий            	MB2	IAR	4.43,95	SB
23	Tereshhenko, Lev            	Терещенко, Лев              	MB2	IAR	4.44,29	SB
24	Abramov, Ilya               	Абрамов, Илья               	MB2	IAR	4.45,13	SB
25	Bulatov, Anton              	Булатов, Антон              	MB2	IAR	4.47,62	PR SB
26	Gavrilov, Mikhail           	Гаврилов, Михаил            	MB1	IAR	4.47,80	PR SB
27	Sheptunov, Artem            	Шептунов, Артем             	MB1	IAR	4.48,38	SB
28	Artebyakin, Vladimir        	Артебякин, Владимир         	MB1	IAR	4.49,53	SB
29	Ismagilov, Albert           	Исмагилов, Альберт          	MB1	IAR	4.51,32	
30	Voloczkov, Aleksandr        	Волоцков, Александр         	MB2	IAR	4.55,70	PR SB
31	Rogulin, Kirill             	Рогулин, Кирилл             	MB1	IAR	5.02,40	
32	Kuzenkov, Vyacheslav        	Кузенков, Вячеслав          	MB1	IAR	5.02,98	SB
33	Kurmygin, Artyom            	Курмыгин, Артём             	MB1	IAR	5.05,62	
34	Klykov, Vladislav           	Клыков, Владислав           	MB2	IAR	5.28,48	SB
35	Chashin, Denis              	Чашин, Денис                	MB1	IAR	5.28,94	PR SB
DQ	Lazarev, Roman              	Лазарев, Роман              	MB1	IAR	DQ	
WDR	Aksenov, Yakov              	Аксенов, Яков               	MB1	IAR	WDR	
WDR	Valiullin, Anton            	Валиуллин, Антон            	MB1	IAR	WDR	
WDR	Eremeev, Denis (2004)       	Еремеев, Денис (2004)       	MB1	IAR	WDR	

1000m Men - Junior C - 24 October 2019
1	Cherneczov, Aleksandr       	Чернецов, Александр         	MC2	IAR	1.20,42	SB
2	Sizyurin, Gleb              	Сизюрин, Глеб               	MC2	IAR	1.22,88	
3	Zykov, Konstantin           	Зыков, Константин           	MC1	IAR	1.25,43	PR SB
4	Tyushhanov, Pavel           	Тющанов, Павел              	MC1	IAR	1.26,86	
5	Sizov, Konstantin           	Сизов, Константин           	MC2	IAR	1.27,80	SB
6	Dinislamov, Danil           	Динисламов, Данил           	MC2	IAR	1.28,70	
7	Balanov, Ivan               	Баланов, Иван               	MC2	IAR	1.28,97	PR SB
8	Starikov, Matvej            	Стариков, Матвей            	MC2	IAR	1.29,65	PR SB
9	Kostyuk, Aleksandr          	Костюк, Александр           	MC1	IAR	1.30,98	PR SB
10	Izotov, Aleksandr           	Изотов, Александр           	MC2	IAR	1.31,81	PR SB
11	Manko, Danil                	Манько, Данил               	MC2	IAR	1.31,87	PR SB
12	Kazarinov, Vyacheslav       	Казаринов, Вячеслав         	MC2	IAR	1.32,07	PR SB
13	Smirnov, Ivan (2004)        	Смирнов, Иван (2004)        	MC2	IAR	1.32,79	PR SB
14	Krylov, Dmitrij (2004)      	Крылов, Дмитрий (2004)      	MC2	IAR	1.32,97	PR SB
15	Masalovich, Andrej          	Масалович, Андрей           	MC2	IAR	1.33,47	PR SB
16	Sizikov, Dmitrij            	Сизиков, Дмитрий            	MC2	IAR	1.34,28	PR SB
17	Yanvarcev, Vladislav        	Январцев, Владислав         	MC2	IAR	1.34,85	PR SB
18	Karabanov, Anton            	Карабанов, Антон            	MC1	IAR	1.36,93	PR SB
19	Semenov, Anton (2005)       	Семенов, Антон (2005)       	MC1	IAR	1.37,41	PR SB
20	Mazavin, Matvej             	Мазавин, Матвей             	MC2	IAR	1.37,84	PR SB
21	Savin, Artem (2006)         	Савин, Артем (2006)         	MC1	IAR	1.38,88	PR SB
22	Melnikov, Aleksandr         	Мельников, Александр        	MC1	IAR	1.40,43	PR SB
23	German, Yaroslav            	Герман, Ярослав             	MYA	IAR	1.40,72	PR SB
24	Lymarev, Sergej             	Лымарев, Сергей             	MC1	IAR	1.41,34	PR SB
25	Mishin, Kirill              	Мишин, Кирилл               	MC2	IAR	1.44,78	PR SB
26	Czarinnyj, Vladimir         	Царинный, Владимир          	MC1	IAR	1.49,57	PR SB
DNS	Basmanov, Sergej            	Басманов, Сергей            	MC1	IAR	DNS	
DNS	Antonov, Zakhar             	Антонов, Захар              	MC1	IAR	DNS	
DQ	Borodulin, Sergej           	Бородулин, Сергей           	MC2	IAR	DQ	

3000m Men - Junior C - 24 October 2019
1	Cherneczov, Aleksandr       	Чернецов, Александр         	MC2	IAR	4.24,38	SB
2	Burgasov, Danil             	Бургасов, Данил             	MC2	IAR	4.26,42	PR SB
3	Sizyurin, Gleb              	Сизюрин, Глеб               	MC2	IAR	4.29,55	PR SB
4	Ebinger, Ilya               	Эбингер, Илья               	MC1	IAR	4.41,15	PR SB
5	Izotov, Aleksandr           	Изотов, Александр           	MC2	IAR	4.50,86	PR SB
6	Bartko, Vladimir            	Бартко, Владимир            	MC1	IAR	4.53,56	PR SB
7	Surnin, Evgenij             	Сурнин, Евгений             	MC1	IAR	4.54,07	PR SB
8	Starikov, Matvej            	Стариков, Матвей            	MC2	IAR	4.54,62	
9	Kostyuk, Aleksandr          	Костюк, Александр           	MC1	IAR	4.56,80	PR SB
10	Manko, Danil                	Манько, Данил               	MC2	IAR	4.59,57	PR SB
11	Dinislamov, Danil           	Динисламов, Данил           	MC2	IAR	5.00,59	SB
12	Sizikov, Dmitrij            	Сизиков, Дмитрий            	MC2	IAR	5.13,11	PR SB
13	Sizov, Konstantin           	Сизов, Константин           	MC2	IAR	5.15,53	SB
14	Chernobaev, Kirill          	Чернобаев, Кирилл           	MC1	IAR	5.26,56	PR SB
DNF	Borodulin, Sergej           	Бородулин, Сергей           	MC2	IAR	DNF	

1000m Men - Out of Competition - 24 October 2019
1	Nasyrov, Artem              	Насыров, Артем              	MB1	IAR	1.30,98	PR SB

3000m Men - Out of Competition - 24 October 2019
1	Nasyrov, Artem              	Насыров, Артем              	MB1	IAR	4.57,71	PR SB

            

Native Language Names