ISU World Cup #2
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
22 - 24 November 2019

3000m Ladies - Division A - 22 November 2019
1	Sáblíková, Martina          	                          	L30	CZE	4.06,13	TR
2	Achtereekte, Carlijn        	                          	L30	NED	4.06,28	
3	Voronina, Natalia           	Воронина, Наталья         	LSA	RUS	4.06,61	
4	Weidemann, Isabelle         	                          	LSA	CAN	4.06,76	
5	Visser, Esmee               	                          	LSA	NED	4.07,96	
6	Lalenkova, Evgeniia         	Лаленкова, Евгения        	LSA	RUS	4.08,96	
7	de Jong, Antoinette         	                          	LSA	NED	4.09,17	
8	Blondin, Ivanie             	                          	L30	CAN	4.09,46	
9	Wijfje, Melissa             	                          	LSA	NED	4.09,57	
10	Zueva, Marina               	Зуева, Марина             	LSA	BLR	4.10,03	
11	Lollobrigida, Francesca     	                          	LSA	ITA	4.11,56	
12	Takagi, Miho                	                          	LSA	JPN	4.12,26	
13	Shikhova, Yekaterina        	Шихова, Екатерина         	L35	RUS	4.12,49	
14	Zdráhalová, Nikola          	                          	LSA	CZE	4.12,51	
15	Anema, Reina                	                          	LSA	NED	4.12,63	
16	Maltais, Valerie            	                          	LSA	CAN	4.14,36	

3000m Ladies - Division B - 22 November 2019
1	Pechstein, Claudia          	                          	L45	GER	4.10,04	
2	Kazelina, Elizaveta         	                          	LN4	RUS	4.10,57	
3	Takagi, Nana                	                          	LSA	JPN	4.10,78	SB
4	Bonazza, Noemi              	                          	LN3	ITA	4.10,87	
5	Sakai, Nene                 	                          	LSA	JPN	4.13,76	
6	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	4.14,02	
7	Uhrig, Michelle             	                          	LSA	GER	4.14,43	
8	Williamson, Lemi            	                          	LN1	JPN	4.14,54	SB
9	Haugen, Sofie Karoline      	                          	LSA	NOR	4.14,77	
10	Onodera, Yuna               	                          	LN3	JPN	4.14,86	SB
11	Alusalu, Saskia             	                          	LSA	EST	4.15,63	
12	Han, Mei                    	韩梅                        	LN3	CHN	4.15,94	
13	Kilburg-Manganello, Mia     	                          	L30	USA	4.16,07	
14	Bosiek, Karolina            	                          	LN1	POL	4.16,31	
15	Wiklund, Ragne              	                          	LN1	NOR	4.17,37	
16	Dufter, Roxane              	                          	LSA	GER	4.17,66	
17	Tao, Jiaying                	陶嘉莹                       	LSA	CHN	4.18,07	
18	Yin, Qi                     	殷琦                        	LSA	CHN	4.18,62	
19	Czyszczoń, Magdalena        	                          	LSA	POL	4.19,28	
20	Kim, Bo-Reum                	김보름                       	LSA	KOR	4.20,90	
21	Kovaleva, Anna              	Ковалёва, Анна            	LN1	BLR	4.22,23	
22	Gąsecka, Karolina           	                          	LN1	POL	4.22,27	SB
23	Park, Do-Young              	박도영                       	LSA	KOR	4.24,25	
24	Schwartzburg, Paige         	                          	LSA	USA	4.24,35	
25	Lund, Camilla               	                          	LSA	NOR	4.27,18	
26	Cooper, Gemma               	                          	L30	GBR	4.29,26	
27	Park, Ji-Woo                	박지우                       	LN2	KOR	4.30,47	
28	Wenger, Nadja               	                          	LSA	SUI	4.32,12	

500m Ladies - Division A - 23 November 2019
1	Kodaira, Nao                	                          	L30	JPN	37,77	TR
2	Fatkulina, Olga             	Фаткулина, Ольга          	L30	RUS	37,97	
3	Kachanova, Daria            	Качанова, Дарья           	LN3	RUS	38,08	
4	Bowe, Brittany              	                          	L30	USA	38,10	
5	Golikova, Angelina          	Голикова, Ангелина        	LSA	RUS	38,11	
6	Go, Arisa                   	                          	L30	JPN	38,21	SB
7	Irvine, Kaylin              	                          	LSA	CAN	38,32	
8	Leerdam, Jutta              	                          	LN2	NED	38,37	
9	Hudey, Marsha               	                          	LSA	CAN	38,45	
10	Tsuji, Maki                 	                          	L35	JPN	38,47	
11	Soga, Konami                	                          	LSA	JPN	38,66	SB
12	Kim, Min-Sun                	김민선                       	LN2	KOR	38,75	
13	Goetz, Kimi                 	                          	LSA	USA	38,77	
14	de Neeling, Sanneke         	                          	LSA	NED	38,78	
15	de Jong, Michelle           	                          	LN1	NED	38,90	
16	Jin, Jingzhu                	金京珠                       	LSA	CHN	39,05	
17	McLean, Heather             	                          	LSA	CAN	39,21	
18	Pei, Chong                  	裴冲                        	LN4	CHN	39,29(1)	
19	Tian, Ruining               	田芮宁                       	LN4	CHN	39,29(3)	
20	Kim, Hyun-Yung              	김현영                       	LSA	KOR	39,62	

500m Ladies - Division B - 23 November 2019
1	Herzog, Vanessa             	                          	LSA	AUT	38,03	
2	Takagi, Miho                	                          	LSA	JPN	38,42	
3	ter Mors, Jorien            	                          	L30	NED	38,44	
4	Ziomek, Kaja                	                          	LN3	POL	38,81	
5	Kuznetsova, Irina (1998)    	Кузнецова, Ирина (1998)   	LN2	RUS	38,93	
6	Wójcik, Andżelika           	                          	LN4	POL	39,14	
7	Voskamp, Dione              	                          	LN4	NED	39,22	
8	Zhao, Xin (1992)            	赵欣 (1992)                 	LSA	CHN	39,43	
9	Franzen, Katja              	                          	L30	GER	39,56	
10	Arshinova, Irina            	Аршинова, Ирина           	L30	RUS	39,62	
11	Huang, Yu-Ting              	                          	L30	TPE	39,64	
12	Nifantava, Hanna            	Нифонтова, Анна           	LN1	BLR	39,65	
13	Samsonsen, Julie Nistad     	                          	LN1	NOR	39,72	
14	Zdráhalová, Nikola          	                          	LSA	CZE	39,83	
15	Jackson, Erin               	                          	LSA	USA	39,85	
16	Vanhoutte, Stien            	                          	LSA	BEL	39,89	
17	Zhang, Lina                 	张丽娜                       	LN3	CHN	39,90	
18	Sin, Seung-Heun             	신승흔                       	LB2	KOR	39,97	
19	Kim, Min-Ji (2000)          	김민지 (2000)                	LN1	KOR	40,09	
20	Lamarche, Béatrice          	                          	LN2	CAN	40,10	
21	Varabyeva, Yauheniya        	Воробьева, Евгения        	LN3	BLR	40,17	
22	Bocox, Brianna              	                          	LN4	USA	40,30	

1500m Ladies - Division A - 24 November 2019
1	Wüst, Ireen                 	                          	L30	NED	1.56,62	TR
2	Takagi, Miho                	                          	LSA	JPN	1.57,17	
3	Lalenkova, Evgeniia         	Лаленкова, Евгения        	LSA	RUS	1.57,28	
4	Wijfje, Melissa             	                          	LSA	NED	1.57,45	
5	Shikhova, Yekaterina        	Шихова, Екатерина         	L35	RUS	1.57,72(3)	
6	Bowe, Brittany              	                          	L30	USA	1.57,72(8)	
7	Kazelina, Elizaveta         	                          	LN4	RUS	1.57,79	
8	Lollobrigida, Francesca     	                          	LSA	ITA	1.57,95	SB
9	de Jong, Antoinette         	                          	LSA	NED	1.58,05	
10	Voronina, Natalia           	Воронина, Наталья         	LSA	RUS	1.58,23	
11	Takagi, Nana                	                          	LSA	JPN	1.58,24	SB
12	Kodaira, Nao                	                          	L30	JPN	1.58,29	
13	ter Mors, Jorien            	                          	L30	NED	1.58,85	
14	Zdráhalová, Nikola          	                          	LSA	CZE	1.59,33	
15	Kachanova, Daria            	Качанова, Дарья           	LN3	RUS	1.59,46	
16	Czerwonka, Natalia          	                          	L30	POL	1.59,51	
17	Bonazza, Noemi              	                          	LN3	ITA	1.59,84	
18	Han, Mei                    	韩梅                        	LN3	CHN	2.00,33	
19	Njåtun, Ida                 	                          	LSA	NOR	2.00,96	
20	Anema, Reina                	                          	LSA	NED	2.01,13	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Ladies - Division A - 24 November 2019
1	Blondin, Ivanie             	                          	L30	CAN	8.57,75	66
2	Kim, Bo-Reum                	김보름                       	LSA	KOR	8.57,95	40
3	Takagi, Nana                	                          	LSA	JPN	8.58,06	20
4	Eranina, Elena              	Еранина, Елена            	LSA	RUS	8.58,68	10
5	Bonazza, Noemi              	                          	LN3	ITA	8.59,39	9
6	Wijfje, Melissa             	                          	LSA	NED	9.00,06	9
7	Bosiek, Karolina            	                          	LN1	POL	9.00,16	2
8	Yin, Qi                     	殷琦                        	LSA	CHN	9.16,66	1
9	Uhrig, Michelle             	                          	LSA	GER	9.00,25	
10	Schwartzburg, Paige         	                          	LSA	USA	9.00,44	
11	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	9.01,23	
12	Mikhailava, Tatsiana (1987) 	Михайлова, Татьяна (1987) 	L30	BLR	9.01,98	
13	Wenger, Nadja               	                          	LSA	SUI	9.03,38	
14	Vos, Anke                   	                          	LSA	BEL	9.32,84	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Ladies - Division A - 24 November 2019
1	Schouten, Irene             	                          	LSA	NED	8.46,75	64
2	Kazelina, Elizaveta         	                          	LN4	RUS	8.47,24	40
3	Lollobrigida, Francesca     	                          	LSA	ITA	8.47,25	25
4	Kilburg-Manganello, Mia     	                          	L30	USA	8.47,35	10
5	Sato, Ayano                 	                          	LN4	JPN	8.47,51	6
6	Pechstein, Claudia          	                          	L45	GER	8.52,00	5
7	Zhou, Yang                  	周洋                        	LSA	CHN	8.47,65	4
8	Alusalu, Saskia             	                          	LSA	EST	8.52,02	3
9	Zueva, Marina               	Зуева, Марина             	LSA	BLR	8.48,54	
10	Park, Ji-Woo                	박지우                       	LN2	KOR	8.48,88	
11	Cooper, Gemma               	                          	L30	GBR	8.54,17	
12	Gąsecka, Karolina           	                          	LN1	POL	9.00,54	
13	Maltais, Valerie            	                          	LSA	CAN	7.53,36	

Mass Start (16 laps) Final Ladies - Division A - 24 November 2019
1	Schouten, Irene             	                          	LSA	NED	9.03,26	61
2	Blondin, Ivanie             	                          	L30	CAN	9.03,41	42
3	Takagi, Nana                	                          	LSA	JPN	9.03,43	20
4	Zhou, Yang                  	周洋                        	LSA	CHN	9.03,67	10
5	Kim, Bo-Reum                	김보름                       	LSA	KOR	9.04,10	6
6	Pechstein, Claudia          	                          	L45	GER	9.18,44	5
7	Yin, Qi                     	殷琦                        	LSA	CHN	9.19,22	4
8	Lollobrigida, Francesca     	                          	LSA	ITA	9.04,24	3
9	Bonazza, Noemi              	                          	LN3	ITA	9.05,58	3
10	Wijfje, Melissa             	                          	LSA	NED	9.06,36	2
11	Alusalu, Saskia             	                          	LSA	EST	9.18,68	1
12	Kilburg-Manganello, Mia     	                          	L30	USA	9.04,47	
13	Kazelina, Elizaveta         	                          	LN4	RUS	9.04,53	
14	Bosiek, Karolina            	                          	LN1	POL	9.04,79	
15	Eranina, Elena              	Еранина, Елена            	LSA	RUS	9.05,49	
16	Sato, Ayano                 	                          	LN4	JPN	9.07,22	

1500m Ladies - Division B - 24 November 2019
1	Bosiek, Karolina            	                          	LN1	POL	1.59,45	SB
2	Onodera, Yuna               	                          	LN3	JPN	2.00,21	SB
3	Yin, Qi                     	殷琦                        	LSA	CHN	2.00,30	
4	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	2.00,44	
5	Zhao, Xin (1992)            	赵欣 (1992)                 	LSA	CHN	2.00,85	
6	Zueva, Marina               	Зуева, Марина             	LSA	BLR	2.01,29	
7	Uhrig, Michelle             	                          	LSA	GER	2.01,31	
8	Li, Qishi                   	李奇时                       	LSA	CHN	2.01,72	
9	Dufter, Roxane              	                          	LSA	GER	2.01,81	
10	Wiklund, Ragne              	                          	LN1	NOR	2.02,79	
11	Goetz, Kimi                 	                          	LSA	USA	2.02,95	
12	Bocox, Brianna              	                          	LN4	USA	2.03,01	
13	Lamarche, Béatrice          	                          	LN2	CAN	2.03,04	
14	Haugen, Sofie Karoline      	                          	LSA	NOR	2.03,26	
15	Gąsecka, Karolina           	                          	LN1	POL	2.03,56	
16	Huang, Yu-Ting              	                          	L30	TPE	2.05,15	
17	Sakai, Nene                 	                          	LSA	JPN	2.05,72	
18	Park, Ji-Woo                	박지우                       	LN2	KOR	2.06,06	
19	Kovaleva, Anna              	Ковалёва, Анна            	LN1	BLR	2.08,73	

5000m Men - Division A - 22 November 2019
1	Roest, Patrick              	                          	MSA	NED	6.19,38	TR
2	Semerikov, Danila           	Семериков, Данила         	MSA	RUS	6.20,46	
3	Yuskov, Denis               	Юсков, Денис              	M30	RUS	6.24,30	
4	Bosker, Marcel              	                          	MN4	NED	6.24,34	
5	Rumyantsev, Alexander       	Румянцев, Александр       	M30	RUS	6.24,66	
6	Bergsma, Jorrit (1986)      	                          	M30	NED	6.26,12	
7	Ghiotto, Davide             	                          	MSA	ITA	6.27,14	
8	Fish, Graeme                	                          	MN3	CAN	6.28,08	
9	de Vries, Douwe             	                          	M35	NED	6.29,87	
10	Beckert, Patrick            	                          	M30	GER	6.30,26	
11	Trofimov, Sergey            	Трофимов, Сергей          	MSA	RUS	6.30,50	
12	Bloemen, Ted-Jan            	                          	M30	CAN	6.30,90	
13	Swings, Bart                	                          	MSA	BEL	6.31,17	
14	Belchos, Jordan             	                          	M30	CAN	6.33,05	
15	Giovannini, Andrea          	                          	MSA	ITA	6.34,90	
16	Tsuchiya, Ryosuke           	                          	MSA	JPN	6.37,13	

5000m Men - Division B - 22 November 2019
1	Ichinohe, Seitaro           	                          	MSA	JPN	6.25,64	SB
2	Michael, Peter              	                          	M30	NZL	6.26,85	
3	Tumolero, Nicola            	                          	MSA	ITA	6.28,40	
4	Zakharov, Ruslan (1987)     	Захаров, Руслан (1987)    	M30	RUS	6.28,57	
5	Malfatti, Michele           	                          	MSA	ITA	6.29,21	
6	Tsuchiya, Riku              	                          	MN3	JPN	6.30,71	
7	Schigolev, Vitaliy          	Щиголев, Виталий          	MN3	KAZ	6.30,91	
8	Loubineaud, Timothy         	                          	MSA	FRA	6.31,36	
9	Obayashi, Masahito          	                          	MSA	JPN	6.32,01	
10	Maly, Felix                 	                          	MSA	GER	6.33,05	
11	Blokhuijsen, Jan            	                          	M30	NED	6.33,10	
12	Mikhailov, Vitaly           	Михайлов, Виталий         	M30	BLR	6.34,12	
13	Chung, Jae-Won              	정재원                       	MA2	KOR	6.34,23	SB
14	Williamson, Shane           	                          	MSA	JPN	6.36,84	
15	Palka, Szymon               	                          	MN4	POL	6.36,85	
16	Morozov, Dmitry (1996.08)   	Морозов, Дмитрий (1996.08)	MN4	KAZ	6.37,13	
17	Cepuran, Ethan              	                          	MN1	USA	6.37,57	
18	Janicki, Artur              	                          	MN3	POL	6.37,98	
19	Bøkko, Håvard               	                          	M30	NOR	6.38,41	
20	Petzold, Fridtjof           	                          	MN4	GER	6.39,43	
21	Ulekleiv, Kristian          	                          	MN4	NOR	6.40,75	
22	Engebråten, Hallgeir        	                          	MN1	NOR	6.40,76	
23	Rehati, Baoerjiang          	热哈提, 包尔江                  	M30	CHN	6.40,83	SB
24	Um, Cheon-Ho                	엄천호                       	MSA	KOR	6.41,21	SB
25	Gavrilov, Demyan            	Гаврилов, Демьян          	MN3	KAZ	6.41,34	SB
26	Wielgat, Adrian             	                          	MSA	POL	6.43,01	
27	Damaratski, Yahor           	Доморацкий, Егор          	MN1	BLR	6.47,19	
28	Wu, Yu                      	吴宇                        	MN3	CHN	6.48,59	
29	Owczarek, Mateusz           	                          	MN3	POL	6.52,26	
30	Whyte, Josh                 	                          	MSA	NZL	6.56,29(4)	
31	Lee, Jin-Yeong              	이진영                       	MSA	KOR	6.56,29(7)	SB

1500m Men - Division A - 23 November 2019
1	Krol, Thomas                	                          	MSA	NED	1.45,76	TR
2	Nuis, Kjeld                 	                          	M30	NED	1.45,96	
3	Yuskov, Denis               	Юсков, Денис              	M30	RUS	1.46,28	
4	Yamada, Masaya              	                          	MN4	JPN	1.46,92	SB
5	Langelaar, Tyson            	                          	MN2	CAN	1.47,18	
6	Roest, Patrick              	                          	MSA	NED	1.47,33	
7	Ning, Zhongyan              	宁忠岩                       	MN1	CHN	1.47,40	
8	Gélinas-Beaulieu, Antoine   	                          	MSA	CAN	1.47,62	
9	Oda, Takuro                 	                          	MSA	JPN	1.47,68	SB
10	Tsuchiya, Riku              	                          	MN3	JPN	1.47,69	SB
11	Wenger, Livio               	                          	MSA	SUI	1.47,82	
12	Henriksen, Sindre           	                          	MSA	NOR	1.47,90	
13	Kim, Min-Seok (1999)        	김민석 (1999)                	MN2	KOR	1.47,92	
14	Bosker, Marcel              	                          	MN4	NED	1.47,96	
15	Trofimov, Sergey            	Трофимов, Сергей          	MSA	RUS	1.48,11	
16	Mantia, Joey                	                          	M30	USA	1.48,16	
17	Williamson, Shane           	                          	MSA	JPN	1.48,20	
18	Johansson, Allan Dahl       	                          	MN2	NOR	1.48,21	
19	Bøkko, Håvard               	                          	M30	NOR	1.48,39	
20	Swings, Bart                	                          	MSA	BEL	1.50,25	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Men - Division A - 23 November 2019
1	Stroetinga, Arjan           	                          	M35	NED	8.09,37	67
2	Janicki, Artur              	                          	MN3	POL	8.09,47	47
3	Maly, Felix                 	                          	MSA	GER	8.09,49	24
4	Swings, Bart                	                          	MSA	BEL	8.26,38	10
5	Zakharov, Ruslan (1987)     	Захаров, Руслан (1987)    	M30	RUS	8.26,50	6
6	Wenger, Livio               	                          	MSA	SUI	8.26,80	3
7	Quinn, Ian                  	                          	MSA	USA	8.27,00	
8	Belchos, Jordan             	                          	M30	CAN	8.27,04	
9	Chung, Jae-Won              	정재원                       	MA2	KOR	8.27,13	
10	Obayashi, Masahito          	                          	MSA	JPN	8.27,16	
11	Mikhailov, Vitaly           	Михайлов, Виталий         	M30	BLR	8.27,18	
12	Malfatti, Michele           	                          	MSA	ITA	8.27,27	
13	Tai, Wei-Lin (William)      	                          	MN4	TPE	8.27,96	
14	Due Schmidt, Philip         	                          	MN4	DEN	8.28,35	
15	Kahanbai, Alemasi           	卡汉拜, 阿勒玛斯                 	MN3	CHN	8.28,70	
16	Michael, Peter              	                          	M30	NZL	8.28,77	
17	Hager, Armin                	                          	MSA	AUT	8.29,10	
18	Dékány, Bence               	                          	MSA	HUN	8.44,87	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 2 Men - Division A - 23 November 2019
1	Bergsma, Jorrit (1986)      	                          	M30	NED	7.41,00	63
2	Semerikov, Danila           	Семериков, Данила         	MSA	RUS	7.41,11	41
3	Fish, Graeme                	                          	MN3	CAN	7.41,21	20
4	Muhamaiti, Hanahati         	木哈买提, 哈那哈提                	MN1	CHN	7.41,22	10
5	Loubineaud, Timothy         	                          	MSA	FRA	7.41,25	6
6	Mantia, Joey                	                          	M30	USA	7.51,41	5
7	Giovannini, Andrea          	                          	MSA	ITA	8.05,75	5
8	Um, Cheon-Ho                	엄천호                       	MSA	KOR	7.41,43	3
9	Bachanek, Marcin            	                          	MSA	POL	8.12,86	3
10	Due Schmidt, Stefan         	                          	MSA	DEN	7.42,35	
11	Petzold, Fridtjof           	                          	MN4	GER	7.44,53	
12	Sibiet, Tim                 	                          	MSA	BEL	7.45,82	
13	Silovs, Haralds             	                          	M30	LAT	7.48,64	
14	Tsuchiya, Ryosuke           	                          	MSA	JPN	7.57,79	
15	Kirpichnik, Aliaksei        	Кирпичник, Алексей        	MN4	BLR	7.59,57	
16	Baklashkin, Maksim          	Баклашкин, Максим         	M30	KAZ	8.05,90	
17	Hughes, Kierryn             	                          	MSA	NZL		

Mass Start (16 laps) Final Men - Division A - 23 November 2019
1	Mantia, Joey                	                          	M30	USA	7.45,10	60
2	Bergsma, Jorrit (1986)      	                          	M30	NED	7.45,31	40
3	Stroetinga, Arjan           	                          	M35	NED	7.45,37	20
4	Giovannini, Andrea          	                          	MSA	ITA	7.45,38	10
5	Swings, Bart                	                          	MSA	BEL	7.45,58	8
6	Belchos, Jordan             	                          	M30	CAN	7.49,14	4
7	Quinn, Ian                  	                          	MSA	USA	7.45,72	3
8	Semerikov, Danila           	Семериков, Данила         	MSA	RUS	7.46,60	3
9	Maly, Felix                 	                          	MSA	GER	7.50,69	3
10	Loubineaud, Timothy         	                          	MSA	FRA	7.56,36	3
11	Wenger, Livio               	                          	MSA	SUI	8.14,91	2
12	Janicki, Artur              	                          	MN3	POL	7.47,44	1
13	Um, Cheon-Ho                	엄천호                       	MSA	KOR	7.49,78	
14	Muhamaiti, Hanahati         	木哈买提, 哈那哈提                	MN1	CHN	7.51,31	
15	Fish, Graeme                	                          	MN3	CAN	8.08,52	
16	Zakharov, Ruslan (1987)     	Захаров, Руслан (1987)    	M30	RUS		

1500m Men - Division B - 23 November 2019
1	Ichinohe, Seitaro           	                          	MSA	JPN	1.47,86	SB
2	de Vries, Douwe             	                          	M35	NED	1.48,46	
3	Ulekleiv, Kristian          	                          	MN4	NOR	1.48,68	SB
4	Beliaev, Daniil             	Беляев, Даниил            	MSA	RUS	1.49,15	
5	Kahanbai, Alemasi           	卡汉拜, 阿勒玛斯                 	MN3	CHN	1.49,17	
6	La Rue, David               	                          	MN2	CAN	1.49,43	
7	Kazelin, Mikhail            	Казелин, Михаил           	MN4	RUS	1.49,56	
8	Betti, Francesco            	                          	MN1	ITA	1.49,58	SB
9	Kim, Cheol-Min              	김철민                       	MSA	KOR	1.49,71	
10	Joo, Hyong-Jun              	주형준                       	MSA	KOR	1.50,02	
11	Trentini, Alessio           	                          	MSA	ITA	1.50,19	
12	Engebråten, Hallgeir        	                          	MN1	NOR	1.50,45	
13	Morozov, Dmitry (1996.08)   	Морозов, Дмитрий (1996.08)	MN4	KAZ	1.50,49	
14	Kozlov, Mikhail             	Козлов, Михаил            	MSA	RUS	1.50,53	
15	Palkin, Stanislav           	Палкин, Станислав         	MN4	KAZ	1.50,60	
16	Emele, Stefan               	                          	MN4	GER	1.50,63	
17	Michael, Peter              	                          	M30	NZL	1.51,01	
18	Due Schmidt, Stefan         	                          	MSA	DEN	1.51,02	
19	Golovatsiuk, Ignat          	Головатюк, Игнат          	MN4	BLR	1.51,19(1)	
20	Wielgat, Adrian             	                          	MSA	POL	1.51,19(7)	
21	Bachanek, Marcin            	                          	MSA	POL	1.51,42	SB
22	Marx, Jeremias              	                          	MN3	GER	1.51,59	
23	Tai, Wei-Lin (William)      	                          	MN4	TPE	1.52,02	
24	Owczarek, Mateusz           	                          	MN3	POL	1.52,03	
25	Cepuran, Ethan              	                          	MN1	USA	1.52,07	
26	Kłosiński, Sebastian        	                          	MSA	POL	1.52,19	
27	Rudenko, Victor             	Руденко, Виктор           	MN2	BLR	1.52,36	
28	Burzykowski, Dawid          	                          	MN3	POL	1.52,48	
29	Silovs, Haralds             	                          	M30	LAT	1.52,78	
30	Nagy, Konrád                	                          	MSA	HUN	1.56,33	SB

500m Men - Division A - 24 November 2019
1	Shinhama, Tatsuya           	                          	MN4	JPN	34,73(2)	
2	Murakami, Yuma              	                          	MSA	JPN	34,73(4)	SB
3	Dubreuil, Laurent           	                          	MSA	CAN	34,97	
4	Kim, Jun-Ho                 	김준호                       	MSA	KOR	34,99	
5	Murashov, Ruslan            	Мурашов, Руслан           	MSA	RUS	35,00	
6	Hasegawa, Tsubasa           	                          	MSA	JPN	35,11(2)	SB
7	Mushtakov, Viktor           	Муштаков, Виктор          	MN4	RUS	35,11(6)	
8	Verbij, Kai                 	                          	MSA	NED	35,12	
9	Ntab, Dai Dai               	                          	MSA	NED	35,17	
10	Cha, Min-Kyu                	차민규                       	MSA	KOR	35,20	
11	Matsui, Yamato              	                          	MN3	JPN	35,22	
12	Arefyev, Artem              	Арефьев, Артем            	MA2	RUS	35,28	
13	Gao, Tingyu                 	高亭宇                       	MN3	CHN	35,29	
14	Otterspeer, Hein            	                          	M30	NED	35,34	
15	Mulder, Ronald              	                          	M30	NED	35,39	
16	Junio, Gilmore              	                          	MSA	CAN	35,46	
17	Velema, Lennart             	                          	MSA	NED	35,57	
18	Michalski, Piotr            	                          	MSA	POL	35,59	
19	Kim, Tae-Yun                	김태윤                       	MSA	KOR	35,64	
20	Krech, Roman                	Креч, Роман               	M30	KAZ	39,45	

500m Men - Division B - 24 November 2019
1	Boisvert-Lacroix, Alex      	                          	M30	CAN	35,20	
2	Nogal, Artur                	                          	MSA	POL	35,31	
3	Lorentzen, Håvard Holmefjord	                          	MSA	NOR	35,45(4)	
4	Golovatsiuk, Ignat          	Головатюк, Игнат          	MN4	BLR	35,45(9)	
5	Waś, Artur                  	                          	M30	POL	35,50(5)	
6	Magnussen, Bjørn            	                          	MN3	NOR	35,50(8)	SB
7	Ihle, Nico                  	                          	M30	GER	35,57	
8	Morimoto, Takuya            	                          	MSA	JPN	35,60	
9	Żurek, Damian               	                          	MN1	POL	35,64	
10	Dufter, Joel                	                          	MSA	GER	35,67	
11	Krikunov, Artyom            	Крикунов, Артем           	MN4	KAZ	35,68	SB
12	Yesin, Alexey               	Есин, Алексей             	M30	RUS	35,70	
13	Yang, Tao                   	杨涛                        	MN3	CHN	35,76	
14	Hou, Kaibo                  	侯凯博                       	MA2	CHN	35,82	
15	Zolotarev, Artem            	Золотарев, Артем          	MN4	RUS	35,86(1)	
16	Nenzi, Mirko Giacomo        	                          	M30	ITA	35,86(6)	
17	La Rue, David               	                          	MN2	CAN	35,86(9)	
18	Dombek, Hendrik             	                          	MN4	GER	35,93	
19	Farstad, Odin By            	                          	MN3	NOR	35,97	
20	Galiyev, Artur              	Галиев, Артур             	MN1	KAZ	35,98	PR SB
21	Xu, Yutong                  	徐钰童                       	MSA	CHN	36,06	
22	Puolakka, Miro              	                          	MSA	FIN	36,15	
23	Kleba, Austin               	                          	MN1	USA	36,18	
24	Perry, Brett                	                          	MSA	USA	36,21	
25	Liiv, Marten                	                          	MN4	EST	36,26	
26	Marx, Jeremias              	                          	MN3	GER	36,27	
27	Rukke, Henrik Fagerli       	                          	MN4	NOR	36,30	
28	Nagy, Konrád                	                          	MSA	HUN	37,69	SB
DNF	Chaban, Artsiom             	Чабан, Артём              	MSA	BLR	DNF	

            

Native Language Names