European Cup / Puchar Polski
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
14 - 15 December 2019

500m Ladies - 14 December 2019
1	Varabyeva, Yauheniya    	Воробьева, Евгения   	LN3	BLR	40,95	
2	Kaczmarek, Olga         	                     	LN1	POL	41,19	
3	Wojtasik, Iga           	                     	LN1	POL	41,47	PR SB
4	Smędzik, Magdalena      	                     	LB1	POL	41,48	PR SB
5	Kopacz, Daria           	                     	LB2	POL	41,68	SB
6	Burmistrava, Krystsina  	Бурмистрова, Кристина	LA1	BLR	41,96	
7	Dobrowolska, Marta      	                     	LA1	POL	42,14	
8	Kluk, Aleksandra        	                     	LA2	POL	42,41	
9	Czapnik, Aleksandra     	                     	LC2	POL	42,50	PR SB
10	Sączek, Zuzanna         	                     	LB2	POL	42,58	SB
11	Kubin, Liwia            	                     	LC2	POL	43,25	
12	Borek, Magdalena        	                     	LSA	POL	43,26	
13	Faderewska, Alicja      	                     	LA1	POL	43,30	PR SB
14	Tserashonak, Yauheniya  	Терешонок, Евгения   	LB2	BLR	43,46	
15	Jasztal, Alicja         	                     	LB1	POL	43,56	
16	Shyk, Krystsina         	Шик, Кристина        	LB2	BLR	44,68	SB
17	Smejda, Iga             	                     	LC1	POL	44,95	
18	Steć, Amelia            	                     	LC2	POL	44,95(8)	
19	Kozar, Kaja             	                     	LB1	POL	45,00	
20	Pluta, Zofia            	                     	LB2	POL	45,72	
21	Danielik, Paula         	                     	LC2	POL	45,94	
22	Bąkowska, Karolina      	                     	LB1	POL	46,05	SB
23	Wojnar, Kinga           	                     	LC2	POL	46,18	
24	Kośka, Aleksandra       	                     	LC1	POL	46,24	
25	Wuls, Ismena            	                     	LC2	POL	46,58	
26	Łukaszczyk, Aleksandra  	                     	LC1	POL	46,64	
27	Sobota, Patrycja        	                     	LC2	POL	46,67	
28	Napłoszek, Natalia      	                     	LC1	POL	46,75	
29	Gasyna, Maria           	                     	LC2	POL	47,05	PR SB
30	Maślanka, Nikola        	                     	LC2	POL	47,29	
31	Owczarek, Jagoda        	                     	LA1	POL	47,38	SB
32	Rybińska, Natalia       	                     	LC1	POL	47,42	PR SB
33	Dudziak, Nikola         	                     	LA2	POL	47,58	
34	Dziuba, Olga            	                     	LB1	POL	47,75	
35	Kozerska, Ewelina       	                     	LB1	POL	47,94	SB
36	Trybulec, Karolina      	                     	LA2	POL	48,15	SB
37	Danielik, Angelika      	                     	LB2	POL	48,30	
38	Grzanecka, Maja         	                     	LC1	POL	48,49	PR SB
39	Wuls, Kornelia          	                     	LC1	POL	48,61	
40	Śmieszek, Aleksandra    	                     	LC2	POL	48,72	PR SB
41	Sokołowska, Julia       	                     	LA2	POL	49,43	
42	Gibas, Kornelia         	                     	LC1	POL	49,56	PR SB
43	Kalityńska, Julia       	                     	LB2	POL	49,60	
44	Gontek, Martyna         	                     	LB1	POL	49,91	
45	Sawicka, Lidia          	                     	LC1	POL	51,23	
46	Gąsienica-Roj, Marcelina	                     	LC2	POL	52,04	PR SB
DNS	Grudysz, Malwina        	                     	LC1	POL	DNS	
DQ	Mandzelowska, Julia     	                     	LC1	POL	DQ	

1500m Ladies - 14 December 2019
1	Jabrzyk, Natalia        	                     	LA2	POL	2.07,32	
2	Kovaleva, Anna          	Ковалёва, Анна       	LN1	BLR	2.07,34	SB
3	Wojtasik, Iga           	                     	LN1	POL	2.08,10	PR SB
4	Borek, Magdalena        	                     	LSA	POL	2.08,89	PR SB
5	Dobrowolska, Marta      	                     	LA1	POL	2.09,26	SB
6	Kubin, Liwia            	                     	LC2	POL	2.09,86	PR SB
7	Kopacz, Daria           	                     	LB2	POL	2.12,67	SB
8	Czapnik, Aleksandra     	                     	LC2	POL	2.13,06	PR SB
9	Smędzik, Magdalena      	                     	LB1	POL	2.14,26	PR SB
10	Jasztal, Alicja         	                     	LB1	POL	2.14,87	
11	Faderewska, Alicja      	                     	LA1	POL	2.15,61	SB
12	Tserashonak, Yauheniya  	Терешонок, Евгения   	LB2	BLR	2.17,46	
13	Sączek, Zuzanna         	                     	LB2	POL	2.17,54	SB
14	Kluk, Aleksandra        	                     	LA2	POL	2.17,85	PR SB
15	Shyk, Krystsina         	Шик, Кристина        	LB2	BLR	2.18,29	SB
16	Sobota, Patrycja        	                     	LC2	POL	2.19,42	PR SB
17	Kozar, Kaja             	                     	LB1	POL	2.20,92	PR SB
18	Kośka, Aleksandra       	                     	LC1	POL	2.21,62	PR SB
19	Maślanka, Nikola        	                     	LC2	POL	2.22,81	PR SB
20	Danielik, Paula         	                     	LC2	POL	2.23,66	PR SB
21	Łukaszczyk, Aleksandra  	                     	LC1	POL	2.24,23	PR SB
22	Steć, Amelia            	                     	LC2	POL	2.25,41	
23	Pluta, Zofia            	                     	LB2	POL	2.25,67	SB
24	Bąkowska, Karolina      	                     	LB1	POL	2.27,51	SB
25	Kozerska, Ewelina       	                     	LB1	POL	2.28,22	PR SB
26	Dziuba, Olga            	                     	LB1	POL	2.28,81	PR SB
27	Wojnar, Kinga           	                     	LC2	POL	2.29,83	
28	Śmieszek, Aleksandra    	                     	LC2	POL	2.30,45	PR SB
29	Dudziak, Nikola         	                     	LA2	POL	2.30,73	SB
30	Wuls, Ismena            	                     	LC2	POL	2.32,52	PR SB
31	Gasyna, Maria           	                     	LC2	POL	2.33,41	
32	Gontek, Martyna         	                     	LB1	POL	2.34,67	PR SB
33	Napłoszek, Natalia      	                     	LC1	POL	2.36,05	PR SB
34	Bernacka, Agnieszka     	                     	LC2	POL	2.36,12	SB
35	Sokołowska, Julia       	                     	LA2	POL	2.36,15	PR SB
36	Gibas, Kornelia         	                     	LC1	POL	2.37,92	PR SB
37	Owczarek, Jagoda        	                     	LA1	POL	2.38,31	SB
38	Kalityńska, Julia       	                     	LB2	POL	2.39,58	PR SB
39	Gąsienica-Roj, Marcelina	                     	LC2	POL	2.40,22	PR SB
40	Trybulec, Karolina      	                     	LA2	POL	2.43,01	SB
41	Grzanecka, Maja         	                     	LC1	POL	2.45,68	PR SB
DNS	Kaczmarek, Olga         	                     	LN1	POL	DNS	
DNS	Grudysz, Malwina        	                     	LC1	POL	DNS	
DQ	Sawicka, Lidia          	                     	LC1	POL	DQ	

Mass Start (10 laps) Ladies - 14 December 2019
1	Jabrzyk, Natalia        	                     	LA2	POL	5.54,09	32
2	Varabyeva, Yauheniya    	Воробьева, Евгения   	LN3	BLR	5.54,82	22
3	Kubin, Liwia            	                     	LC2	POL	5.51,51	10
4	Kovaleva, Anna          	Ковалёва, Анна       	LN1	BLR	5.56,92	9
5	Jasztal, Alicja         	                     	LB1	POL	6.14,74	5
6	Kozar, Kaja             	                     	LB1	POL	6.24,69	1
7	Danielik, Paula         	                     	LC2	POL	6.24,93	
8	Steć, Amelia            	                     	LC2	POL	6.29,52	
DNS	Kozerska, Ewelina       	                     	LB1	POL	DNS	
DNS	Gajewska, Kaja          	                     	LA2	POL	DNS	

500m Ladies - Out of Competition - 14 December 2019
1	Zawisza, Emilia         	                     	LYA	POL	48,43	PR SB

500m Ladies - 15 December 2019
1	Burmistrava, Krystsina  	Бурмистрова, Кристина	LA1	BLR	41,64	
2	Kopacz, Daria           	                     	LB2	POL	41,89	
3	Kluk, Aleksandra        	                     	LA2	POL	42,12	
4	Dobrowolska, Marta      	                     	LA1	POL	42,14	
5	Smędzik, Magdalena      	                     	LB1	POL	42,26	
6	Płończyk, Maja          	                     	LA2	POL	42,48	
7	Sączek, Zuzanna         	                     	LB2	POL	42,78	
8	Kubin, Liwia            	                     	LC2	POL	43,49	
9	Tserashonak, Yauheniya  	Терешонок, Евгения   	LB2	BLR	43,64	
10	Smejda, Iga             	                     	LC1	POL	44,69	
11	Steć, Amelia            	                     	LC2	POL	44,83	
12	Kozar, Kaja             	                     	LB1	POL	45,47	
13	Pluta, Zofia            	                     	LB2	POL	45,50	PR SB
14	Shyk, Krystsina         	Шик, Кристина        	LB2	BLR	45,54	
15	Danielik, Paula         	                     	LC2	POL	45,82	SB
16	Sobota, Patrycja        	                     	LC2	POL	45,84	PR SB
17	Bąkowska, Karolina      	                     	LB1	POL	46,11	
18	Kośka, Aleksandra       	                     	LC1	POL	46,35	
19	Łukaszczyk, Aleksandra  	                     	LC1	POL	46,42	
20	Napłoszek, Natalia      	                     	LC1	POL	46,59	PR SB
21	Maślanka, Nikola        	                     	LC2	POL	46,70	PR SB
22	Dziuba, Olga            	                     	LB1	POL	47,09	PR SB
23	Danielik, Angelika      	                     	LB2	POL	47,39	PR SB
24	Mandzelowska, Julia     	                     	LC1	POL	47,77	SB
25	Owczarek, Jagoda        	                     	LA1	POL	47,81	
26	Dudziak, Nikola         	                     	LA2	POL	47,91	
27	Gasyna, Maria           	                     	LC2	POL	48,09	
28	Rybińska, Natalia       	                     	LC1	POL	48,13	
29	Trybulec, Karolina      	                     	LA2	POL	48,19	
30	Wuls, Kornelia          	                     	LC1	POL	48,57	PR SB
31	Śmieszek, Aleksandra    	                     	LC2	POL	48,74	
32	Grzanecka, Maja         	                     	LC1	POL	48,93	
33	Kalityńska, Julia       	                     	LB2	POL	49,01	PR SB
34	Sokołowska, Julia       	                     	LA2	POL	49,11	PR SB
35	Gibas, Kornelia         	                     	LC1	POL	49,80	
36	Gontek, Martyna         	                     	LB1	POL	49,82	PR SB
37	Sawicka, Lidia          	                     	LC1	POL	50,88	PR SB
38	Gąsienica-Roj, Marcelina	                     	LC2	POL	52,49	
DNS	Baran, Martyna          	                     	LA2	POL	DNS	
DNS	Shypulia, Karyna        	Шипуля, Карина       	LA1	BLR	DNS	
DNF	Czapnik, Aleksandra     	                     	LC2	POL	DNF	
DNF	Wuls, Ismena            	                     	LC2	POL	DNF	

1000m Ladies - 15 December 2019
1	Jabrzyk, Natalia        	                     	LA2	POL	1.21,57	
2	Kaczmarek, Olga         	                     	LN1	POL	1.21,62	
3	Varabyeva, Yauheniya    	Воробьева, Евгения   	LN3	BLR	1.22,37	
4	Dobrowolska, Marta      	                     	LA1	POL	1.24,64	
5	Burmistrava, Krystsina  	Бурмистрова, Кристина	LA1	BLR	1.25,60	
6	Płończyk, Maja          	                     	LA2	POL	1.25,93	
7	Smędzik, Magdalena      	                     	LB1	POL	1.26,60	PR SB
8	Tserashonak, Yauheniya  	Терешонок, Евгения   	LB2	BLR	1.28,10	
9	Jasztal, Alicja         	                     	LB1	POL	1.28,84	
10	Sączek, Zuzanna         	                     	LB2	POL	1.28,99	SB
11	Smejda, Iga             	                     	LC1	POL	1.29,05	PR SB
12	Shyk, Krystsina         	Шик, Кристина        	LB2	BLR	1.30,41	
13	Steć, Amelia            	                     	LC2	POL	1.32,59	
14	Sobota, Patrycja        	                     	LC2	POL	1.32,76	PR SB
15	Pluta, Zofia            	                     	LB2	POL	1.33,06	SB
16	Kośka, Aleksandra       	                     	LC1	POL	1.33,07	PR SB
17	Maślanka, Nikola        	                     	LC2	POL	1.33,16	PR SB
18	Bąkowska, Karolina      	                     	LB1	POL	1.33,34	SB
19	Łukaszczyk, Aleksandra  	                     	LC1	POL	1.33,37	
20	Danielik, Paula         	                     	LC2	POL	1.34,30	PR SB
21	Dziuba, Olga            	                     	LB1	POL	1.35,01	PR SB
22	Wojnar, Kinga           	                     	LC2	POL	1.35,19	
23	Dudziak, Nikola         	                     	LA2	POL	1.36,95	SB
24	Kozerska, Ewelina       	                     	LB1	POL	1.37,07	PR SB
25	Napłoszek, Natalia      	                     	LC1	POL	1.37,09	PR SB
26	Danielik, Angelika      	                     	LB2	POL	1.37,59	PR SB
27	Owczarek, Jagoda        	                     	LA1	POL	1.37,62	SB
28	Śmieszek, Aleksandra    	                     	LC2	POL	1.38,77	
29	Gasyna, Maria           	                     	LC2	POL	1.38,80	
30	Rybińska, Natalia       	                     	LC1	POL	1.40,06	PR SB
31	Gontek, Martyna         	                     	LB1	POL	1.41,47	PR SB
32	Wuls, Ismena            	                     	LC2	POL	1.41,70	
33	Gibas, Kornelia         	                     	LC1	POL	1.41,81	PR SB
34	Sokołowska, Julia       	                     	LA2	POL	1.42,51	SB
35	Trybulec, Karolina      	                     	LA2	POL	1.42,61	SB
36	Mandzelowska, Julia     	                     	LC1	POL	1.42,65	SB
37	Kalityńska, Julia       	                     	LB2	POL	1.43,35	PR SB
38	Grzanecka, Maja         	                     	LC1	POL	1.43,85	
39	Sawicka, Lidia          	                     	LC1	POL	1.45,60	PR SB
40	Gąsienica-Roj, Marcelina	                     	LC2	POL	1.45,80	
41	Wuls, Kornelia          	                     	LC1	POL	1.45,96	PR SB
DNS	Baran, Martyna          	                     	LA2	POL	DNS	

3000m Ladies - 15 December 2019
1	Kaczmarek, Olga         	                     	LN1	POL	4.37,96	
2	Borek, Magdalena        	                     	LSA	POL	4.40,50	
3	Gajewska, Kaja          	                     	LA2	POL	4.44,87	
4	Czapnik, Aleksandra     	                     	LC2	POL	4.46,31	PR SB
5	Kopacz, Daria           	                     	LB2	POL	4.53,78	SB
6	Kluk, Aleksandra        	                     	LA2	POL	4.56,78	PR SB
7	Kozar, Kaja             	                     	LB1	POL	5.04,16	PR SB
8	Wojnar, Kinga           	                     	LC2	POL	5.18,18	PR SB
9	Kozerska, Ewelina       	                     	LB1	POL	5.18,77	SB
10	Bernacka, Agnieszka     	                     	LC2	POL	5.27,54	SB
11	Napłoszek, Natalia      	                     	LC1	POL	5.34,62	PR SB
DNS	Kovaleva, Anna          	Ковалёва, Анна       	LN1	BLR	DNS	

1000m Ladies - Out of Competition - 15 December 2019
1	Zawisza, Emilia         	                     	LYA	POL	1.36,81	PR SB
2	Kula, Magdalena         	                     	LYA	POL	1.43,82	PR SB

500m Men - 14 December 2019
1	Piotrowski, Jakub       	                     	MN1	POL	36,80	PR SB
2	Zapoikin, Uladzislau    	Запойкин, Владислав  	MN2	BLR	36,94	
3	Świątek, Jan            	                     	MN2	POL	37,04	
4	Hapon, Uladzislau       	Гапон, Владислав     	MA2	BLR	37,09	
5	Makhakhei, Raman        	Махахей, Роман       	MA2	BLR	37,61	
6	Wojtakowski, Szymon     	                     	MC2	POL	37,77	
7	Kanonik, Mikita         	Каноник, Никита      	MA2	BLR	38,11	
8	Loseu, Herman           	Лосев, Герман        	MN2	BLR	38,14	
9	Zakrzewski, Jakub       	                     	MA1	POL	38,17	PR SB
10	Jabłoński, Mikołaj      	                     	MA2	POL	38,37	
11	Nowak, Jakub            	                     	MB1	POL	38,63	PR SB
12	Kopacz, Michał          	                     	MB1	POL	38,69	PR SB
13	Hahiyeu, Yauheni        	Гагиев, Евгений      	MN1	BLR	38,88	
14	Hawrylak, Filip         	                     	MB1	POL	38,98	SB
15	Jakubski, Radosław      	                     	MN4	POL	39,00	
16	Wójcik, Patryk          	                     	M30	POL	39,21	SB
17	Rzepka, Maksymilian     	                     	MB1	POL	39,45	SB
18	Dziusau, Dzmitry        	Дюсов, Дмитрий       	MB1	BLR	39,77	
19	Busse, Kacper           	                     	MA2	POL	39,78	SB
20	Tokarski, Mateusz       	                     	MN3	POL	40,03	
21	Pluta, Antoni           	                     	MC2	POL	40,07	PR SB
22	Masalski, Igor          	                     	MB2	POL	40,39	
22	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	40,39	SB
24	Bielas, Mikołaj         	                     	MC1	POL	40,45	
25	Zawisza, Miłosz         	                     	MC2	POL	40,48	PR SB
26	Borkowski, Piotr        	                     	MC1	POL	40,56	
27	Wuls, Wiktor            	                     	MB2	POL	40,87	
28	Dulewicz, Maciej        	                     	MA1	POL	41,12	
29	Godlewski, Mateusz      	                     	MB2	POL	41,92	
30	Dąbrowski, Piotr        	                     	MC2	POL	42,05	PR SB
31	Balczerczyk, Dawid      	                     	MC2	POL	42,25	
32	Śliwka, Mateusz         	                     	MC1	POL	42,29	
33	Zerek, Eryk             	                     	MB1	POL	42,49	PR SB
34	Gawlak-Socka, Kacper    	                     	MC2	POL	42,77	
35	Kochmaniewicz, Mateusz  	                     	MC1	POL	43,78	
36	Bałęczny, Mariusz       	                     	MC2	POL	44,10	
37	Kowalski, Maciej        	                     	MB1	POL	44,34	
38	Banaś, Jakub            	                     	MA2	POL	44,77	
39	Cyniak, Filip           	                     	MC1	POL	44,99	
40	Sobala, Oliwier         	                     	MC1	POL	45,04	
41	Gontek, Tomasz          	                     	MB1	POL	45,21	PR SB
42	Maliczowski, Roch       	                     	MC1	POL	45,30	
43	Florkowski, Mikołaj     	                     	MC1	POL	45,34	PR SB
44	Kwarciak, Maciej        	                     	MC2	POL	45,84	
45	Kwapisz, Szymon         	                     	MC1	POL	46,59	PR SB
46	Podczerwiński, Oskar    	                     	MC2	POL	47,75	
47	Baranowski, Łukasz      	                     	MC1	POL	48,05	
48	Kowalski, Wojciech      	                     	MC1	POL	48,46	
49	Lenarcik, Bartłomiej    	                     	MC1	POL	49,03	
50	Piatrou, Ilya           	Петров, Илья         	MB1	BLR	49,73	
DNS	Fidler, Jakub           	                     	MC1	POL	DNS	
DNS	Oficjalski, Gaweł       	                     	MN2	POL	DNS	
DQ	Wysmyk, Bartosz         	                     	MB1	POL	DQ	

1000m Men - 14 December 2019
1	Burzykowski, Dawid      	                     	MN3	POL	1.12,12	
2	Kłosiński, Sebastian    	                     	MSA	POL	1.12,36	
3	Zapoikin, Uladzislau    	Запойкин, Владислав  	MN2	BLR	1.12,84	
4	Świątek, Jan            	                     	MN2	POL	1.13,01	
5	Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений      	MN2	BLR	1.13,44	
6	Hapon, Uladzislau       	Гапон, Владислав     	MA2	BLR	1.13,46	PR SB
7	Hahiyeu, Yauheni        	Гагиев, Евгений      	MN1	BLR	1.14,24	
8	Tsimafeyev, Tsimafey    	Тимофеев, Тимофей    	MN1	BLR	1.14,63	
9	Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей   	MN4	BLR	1.14,79	
10	Loseu, Herman           	Лосев, Герман        	MN2	BLR	1.14,93	PR SB
11	Jabłoński, Mikołaj      	                     	MA2	POL	1.14,94	PR SB
12	Kanonik, Mikita         	Каноник, Никита      	MA2	BLR	1.14,98	
13	Zakrzewski, Jakub       	                     	MA1	POL	1.16,49	PR SB
14	Piatrou, Ilya           	Петров, Илья         	MB1	BLR	1.16,98	
15	Makhakhei, Raman        	Махахей, Роман       	MA2	BLR	1.17,83	
16	Dziusau, Dzmitry        	Дюсов, Дмитрий       	MB1	BLR	1.18,62	
17	Tokarski, Mateusz       	                     	MN3	POL	1.18,78	PR SB
18	Staszkiewicz, Michał    	                     	MA1	POL	1.19,85	
19	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	1.20,85	SB
20	Nowak, Jakub            	                     	MB1	POL	1.21,88	
21	Bielas, Mikołaj         	                     	MC1	POL	1.22,97	PR SB
22	Godlewski, Mateusz      	                     	MB2	POL	1.23,28	
23	Dąbrowski, Piotr        	                     	MC2	POL	1.23,45	PR SB
24	Borkowski, Piotr        	                     	MC1	POL	1.25,54	PR SB
25	Gawlak-Socka, Kacper    	                     	MC2	POL	1.26,39	PR SB
26	Kowalski, Maciej        	                     	MB1	POL	1.28,82	PR SB
27	Kochmaniewicz, Mateusz  	                     	MC1	POL	1.29,01	PR SB
28	Gontek, Tomasz          	                     	MB1	POL	1.30,96	PR SB
29	Bałęczny, Mariusz       	                     	MC2	POL	1.31,21	
30	Cyniak, Filip           	                     	MC1	POL	1.32,08	PR SB
31	Sobala, Oliwier         	                     	MC1	POL	1.32,20	PR SB
32	Kwarciak, Maciej        	                     	MC2	POL	1.32,47	PR SB
33	Kwapisz, Szymon         	                     	MC1	POL	1.34,35	
34	Banaś, Jakub            	                     	MA2	POL	1.36,69	SB
35	Baranowski, Łukasz      	                     	MC1	POL	1.37,83	PR SB
36	Kowalski, Wojciech      	                     	MC1	POL	1.39,92	
37	Podczerwiński, Oskar    	                     	MC2	POL	1.41,70	SB
38	Lenarcik, Bartłomiej    	                     	MC1	POL	1.42,06	
DNS	Rzepka, Maksymilian     	                     	MB1	POL	DNS	
DNS	Zerek, Eryk             	                     	MB1	POL	DNS	
DNS	Oficjalski, Gaweł       	                     	MN2	POL	DNS	
DNS	Owczarek, Mateusz       	                     	MN3	POL	DNS	
DQ	Kopacz, Michał          	                     	MB1	POL	DQ	

3000m Men - 14 December 2019
1	Owczarek, Mateusz       	                     	MN3	POL	3.55,89	SB
2	Piotrowski, Jakub       	                     	MN1	POL	3.59,22	SB
3	Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей   	MN4	BLR	4.00,42	
4	Burzykowski, Dawid      	                     	MN3	POL	4.02,96	
5	Wójcik, Patryk          	                     	M30	POL	4.08,27	SB
6	Jakubski, Radosław      	                     	MN4	POL	4.13,77	SB
7	Staszkiewicz, Michał    	                     	MA1	POL	4.13,78	PR SB
8	Wojtakowski, Szymon     	                     	MC2	POL	4.14,39	PR SB
9	Zawisza, Miłosz         	                     	MC2	POL	4.19,08	PR SB
10	Śliwka, Mateusz         	                     	MC1	POL	4.23,83	PR SB
11	Dulewicz, Maciej        	                     	MA1	POL	4.24,09	
12	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	4.28,36	SB
13	Balczerczyk, Dawid      	                     	MC2	POL	4.28,41	PR SB
14	Busse, Kacper           	                     	MA2	POL	4.37,16	SB
15	Zerek, Eryk             	                     	MB1	POL	4.43,82	PR SB
16	Pluta, Antoni           	                     	MC2	POL	4.49,99	
17	Gontek, Tomasz          	                     	MB1	POL	4.53,26	PR SB
18	Florkowski, Mikołaj     	                     	MC1	POL	4.54,70	PR SB
DNS	Kwarciak, Maciej        	                     	MC2	POL	DNS	
DQ	Maliczowski, Roch       	                     	MC1	POL	DQ	

Mass Start (16 laps) Men - 14 December 2019
1	Piotrowski, Jakub       	                     	MN1	POL	9.05,01	60
2	Hapon, Uladzislau       	Гапон, Владислав     	MA2	BLR	9.05,38	40
3	Wojtakowski, Szymon     	                     	MC2	POL	9.05,58	23
4	Makhakhei, Raman        	Махахей, Роман       	MA2	BLR	9.05,80	12
5	Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей   	MN4	BLR	9.06,48	8
6	Owczarek, Mateusz       	                     	MN3	POL	9.22,76	5
7	Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений      	MN2	BLR	9.06,16	5
8	Tsimafeyev, Tsimafey    	Тимофеев, Тимофей    	MN1	BLR	9.07,49	3
9	Jakubski, Radosław      	                     	MN4	POL	9.13,21	1
10	Zawisza, Miłosz         	                     	MC2	POL	9.15,23	
11	Balczerczyk, Dawid      	                     	MC2	POL	9.14,70	
DNS	Hawrylak, Filip         	                     	MB1	POL	DNS	
DNS	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	DNS	
DNF	Florkowski, Mikołaj     	                     	MC1	POL	DNF	
DNF	Burzykowski, Dawid      	                     	MN3	POL	DNF	

500m Men - 15 December 2019
1	Burzykowski, Dawid      	                     	MN3	POL	36,79	
2	Kłosiński, Sebastian    	                     	MSA	POL	36,85	
3	Hahiyeu, Yauheni        	Гагиев, Евгений      	MN1	BLR	36,89	
4	Hapon, Uladzislau       	Гапон, Владислав     	MA2	BLR	36,90	
5	Zapoikin, Uladzislau    	Запойкин, Владислав  	MN2	BLR	37,06	
6	Makhakhei, Raman        	Махахей, Роман       	MA2	BLR	37,31	
7	Kanonik, Mikita         	Каноник, Никита      	MA2	BLR	38,09	
8	Loseu, Herman           	Лосев, Герман        	MN2	BLR	38,13	
9	Piatrou, Ilya           	Петров, Илья         	MB1	BLR	38,88	
10	Nowak, Jakub            	                     	MB1	POL	39,15	
11	Tokarski, Mateusz       	                     	MN3	POL	39,56	
12	Zakrzewski, Jakub       	                     	MA1	POL	39,78	
13	Dziusau, Dzmitry        	Дюсов, Дмитрий       	MB1	BLR	39,87	
14	Busse, Kacper           	                     	MA2	POL	40,35	
15	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	40,39	SB
15	Bielas, Mikołaj         	                     	MC1	POL	40,39	PR SB
17	Masalski, Igor          	                     	MB2	POL	40,46	
18	Pluta, Antoni           	                     	MC2	POL	40,54	
19	Zawisza, Miłosz         	                     	MC2	POL	40,60	
20	Staszkiewicz, Michał    	                     	MA1	POL	40,69	PR SB
21	Borkowski, Piotr        	                     	MC1	POL	40,77	
22	Śliwka, Mateusz         	                     	MC1	POL	41,51	
23	Gawlak-Socka, Kacper    	                     	MC2	POL	42,03	PR SB
24	Dąbrowski, Piotr        	                     	MC2	POL	43,07	
25	Kochmaniewicz, Mateusz  	                     	MC1	POL	43,44	PR SB
26	Kowalski, Maciej        	                     	MB1	POL	44,24	SB
27	Bałęczny, Mariusz       	                     	MC2	POL	44,50	
28	Cyniak, Filip           	                     	MC1	POL	44,67	PR SB
29	Banaś, Jakub            	                     	MA2	POL	44,74	SB
30	Sobala, Oliwier         	                     	MC1	POL	44,93	PR SB
31	Maliczowski, Roch       	                     	MC1	POL	44,94	
32	Florkowski, Mikołaj     	                     	MC1	POL	45,49	
33	Gontek, Tomasz          	                     	MB1	POL	45,52	
34	Kwarciak, Maciej        	                     	MC2	POL	45,78	PR SB
35	Podczerwiński, Oskar    	                     	MC2	POL	47,08	PR SB
36	Baranowski, Łukasz      	                     	MC1	POL	47,53	
37	Kwapisz, Szymon         	                     	MC1	POL	47,93	
38	Lenarcik, Bartłomiej    	                     	MC1	POL	48,70	PR SB
DNS	Kopacz, Michał          	                     	MB1	POL	DNS	
DNS	Wójcik, Patryk          	                     	M30	POL	DNS	
DNS	Rzepka, Maksymilian     	                     	MB1	POL	DNS	
DNS	Wuls, Wiktor            	                     	MB2	POL	DNS	
DNS	Kowalski, Wojciech      	                     	MC1	POL	DNS	
DNS	Fidler, Jakub           	                     	MC1	POL	DNS	

1500m Men - 15 December 2019
1	Piotrowski, Jakub       	                     	MN1	POL	1.52,25	
2	Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений      	MN2	BLR	1.52,80	
3	Świątek, Jan            	                     	MN2	POL	1.53,63	
4	Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей   	MN4	BLR	1.54,64	
5	Tsimafeyev, Tsimafey    	Тимофеев, Тимофей    	MN1	BLR	1.55,77	
6	Wojtakowski, Szymon     	                     	MC2	POL	1.56,41	PR SB
7	Zapoikin, Uladzislau    	Запойкин, Владислав  	MN2	BLR	1.57,04	
8	Hawrylak, Filip         	                     	MB1	POL	1.58,43	PR SB
9	Jakubski, Radosław      	                     	MN4	POL	1.58,50	SB
10	Rzepka, Maksymilian     	                     	MB1	POL	1.59,44	SB
11	Dulewicz, Maciej        	                     	MA1	POL	1.59,99	PR SB
12	Loseu, Herman           	Лосев, Герман        	MN2	BLR	2.00,30	
13	Kopacz, Michał          	                     	MB1	POL	2.01,37	PR SB
14	Piatrou, Ilya           	Петров, Илья         	MB1	BLR	2.01,74	
15	Zakrzewski, Jakub       	                     	MA1	POL	2.01,81	PR SB
16	Staszkiewicz, Michał    	                     	MA1	POL	2.01,90	
17	Dziusau, Dzmitry        	Дюсов, Дмитрий       	MB1	BLR	2.02,04	
18	Zawisza, Miłosz         	                     	MC2	POL	2.02,70	PR SB
19	Tokarski, Mateusz       	                     	MN3	POL	2.03,06	PR SB
20	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	2.03,39	PR SB
21	Masalski, Igor          	                     	MB2	POL	2.04,35	
22	Busse, Kacper           	                     	MA2	POL	2.06,16	SB
23	Śliwka, Mateusz         	                     	MC1	POL	2.06,41	PR SB
24	Godlewski, Mateusz      	                     	MB2	POL	2.06,97	
25	Balczerczyk, Dawid      	                     	MC2	POL	2.07,98	PR SB
26	Dąbrowski, Piotr        	                     	MC2	POL	2.10,22	PR SB
27	Pluta, Antoni           	                     	MC2	POL	2.11,84	PR SB
28	Nowak, Jakub            	                     	MB1	POL	2.11,92	
29	Bielas, Mikołaj         	                     	MC1	POL	2.12,23	PR SB
30	Gawlak-Socka, Kacper    	                     	MC2	POL	2.14,21	PR SB
31	Borkowski, Piotr        	                     	MC1	POL	2.17,99	PR SB
32	Kochmaniewicz, Mateusz  	                     	MC1	POL	2.18,70	PR SB
33	Gontek, Tomasz          	                     	MB1	POL	2.18,94	PR SB
34	Kowalski, Maciej        	                     	MB1	POL	2.19,17	PR SB
35	Bałęczny, Mariusz       	                     	MC2	POL	2.20,50	
36	Maliczowski, Roch       	                     	MC1	POL	2.21,10	PR SB
37	Florkowski, Mikołaj     	                     	MC1	POL	2.22,66	PR SB
38	Kwarciak, Maciej        	                     	MC2	POL	2.24,04	PR SB
39	Cyniak, Filip           	                     	MC1	POL	2.26,40	PR SB
40	Sobala, Oliwier         	                     	MC1	POL	2.29,94	PR SB
41	Kwapisz, Szymon         	                     	MC1	POL	2.30,70	PR SB
42	Baranowski, Łukasz      	                     	MC1	POL	2.31,98	PR SB
43	Podczerwiński, Oskar    	                     	MC2	POL	2.35,14	SB
44	Lenarcik, Bartłomiej    	                     	MC1	POL	2.38,20	PR SB
DNS	Kanonik, Mikita         	Каноник, Никита      	MA2	BLR	DNS	
DNS	Jabłoński, Mikołaj      	                     	MA2	POL	DNS	
DNS	Wuls, Wiktor            	                     	MB2	POL	DNS	
DNS	Zerek, Eryk             	                     	MB1	POL	DNS	
DNS	Banaś, Jakub            	                     	MA2	POL	DNS	
DNS	Kowalski, Wojciech      	                     	MC1	POL	DNS	
DNS	Fidler, Jakub           	                     	MC1	POL	DNS	

5000m Men - 15 December 2019
1	Wójcik, Patryk          	                     	M30	POL	7.12,24	SB
2	Staszkiewicz, Michał    	                     	MA1	POL	7.18,72	PR SB
3	Dulewicz, Maciej        	                     	MA1	POL	7.23,27	PR SB
4	Karczewski, Karol       	                     	MA2	POL	7.44,56	PR SB
5	Masalski, Igor          	                     	MB2	POL	8.21,04	SB
DQ	Godlewski, Mateusz      	                     	MB2	POL	DQ	

            

Native Language Names