Vikingloppet 2020 - Amax Trophy 2020
Västerås (SWE)
18 - 19 January 2020

500m Ladies - 18 January 2020
1	Forslund, Clara        	LA2	SWE	46,39	
2	Svensson, Tina         	LA1	SWE	46,73	
3	Eriksson, Elin         	LA1	SWE	51,60	
4	Winnerstam, Karin      	L40	SWE	53,54	SB
5	Åström, Tova           	LA1	SWE	54,42	
DNS	Östlund, Johanna       	L30	SWE	DNS	

1000m Ladies - 18 January 2020
1	Svensson, Tina         	LA1	SWE	1.34,96	
2	Forslund, Clara        	LA2	SWE	1.37,62	
3	Åström, Tova           	LA1	SWE	1.42,64	PR SB
4	Eriksson, Elin         	LA1	SWE	1.45,93	
5	Winnerstam, Karin      	L40	SWE	1.56,27	
DNS	Östlund, Johanna       	L30	SWE	DNS	

500m Ladies - Junior B - 18 January 2020
1	Winroth, Alva          	LB2	SWE	48,93	
2	Arnell, Disa           	LB2	SWE	49,65	

1500m Ladies - Junior B - 18 January 2020
1	Arnell, Disa           	LB2	SWE	2.34,23	
2	Winroth, Alva          	LB2	SWE	2.41,03	

500m Ladies - Junior C - 18 January 2020
1	Westman, Tindra Jansson	LC2	SWE	49,59	
2	Nilsson, Felicia       	LC1	SWE	52,26	
3	Nyström Eliasson, Lova 	LC2	SWE	55,13	
4	Pettersson, Amelia     	LC1	SWE	58,33	
DQ	Iveström, Emma         	LC2	SWE	DQ	

1000m Ladies - Junior C - 18 January 2020
1	Westman, Tindra Jansson	LC2	SWE	1.43,21	
2	Nyström Eliasson, Lova 	LC2	SWE	1.49,41	PR SB
3	Nilsson, Felicia       	LC1	SWE	1.51,12	
4	Pettersson, Amelia     	LC1	SWE	2.00,41	PR SB
5	Iveström, Emma         	LC2	SWE	2.48,32	PR SB

500m Ladies - Junior D - 18 January 2020
1	Grill, Josephine       	LYB	SWE	55,30	
2	Hjelm, Rut             	LYB	SWE	56,27	PR SB
3	Pousette Hjelm, Tyra   	LYA	SWE	58,12	SB
4	Nyström Eliasson, Hanna	LYA	SWE	1.00,91	PR SB
5	Iveström, Tuva         	LYB	SWE	1.04,48	PR SB
6	Appelgren, Cornelia    	LYA	SWE	1.19,39	PR SB
DNS	Nilzén, Lisa           	LYA	SWE	DNS	

1000m Ladies - Junior D - 18 January 2020
1	Grill, Josephine       	LYB	SWE	1.53,95	
2	Hjelm, Rut             	LYB	SWE	1.59,77	
3	Pousette Hjelm, Tyra   	LYA	SWE	2.04,08	
4	Nyström Eliasson, Hanna	LYA	SWE	2.17,60	PR SB
5	Iveström, Tuva         	LYB	SWE	2.27,06	PR SB
6	Appelgren, Cornelia    	LYA	SWE	2.51,48	PR SB
DNS	Nilzén, Lisa           	LYA	SWE	DNS	

500m Ladies - 10 - 18 January 2020
1	Andersson, Beyoncé     	LYC	SWE	1.07,70	
2	Moberg, Liv            	LYE	SWE	1.18,36	PR SB
3	Persson, Jolin         	LYD	SWE	1.28,85	

300m Ladies - 10 - 18 January 2020
1	Andersson, Beyoncé     	LYC	SWE	40,21	SB
2	Moberg, Liv            	LYE	SWE	46,09	SB
3	Persson, Jolin         	LYD	SWE	51,96	

500m Ladies - 19 January 2020
1	Forslund, Clara        	LA2	SWE	47,10	
2	Svensson, Tina         	LA1	SWE	47,16	
3	Östlund, Johanna       	L30	SWE	47,75	SB
4	Eriksson, Elin         	LA1	SWE	51,49	
5	Winnerstam, Karin      	L40	SWE	53,57	
6	Åström, Tova           	LA1	SWE	54,17	

1500m Ladies - 19 January 2020
1	Svensson, Tina         	LA1	SWE	2.24,93	
2	Östlund, Johanna       	L30	SWE	2.31,43	SB
3	Åström, Tova           	LA1	SWE	2.42,41	SB
4	Eriksson, Elin         	LA1	SWE	2.48,14	
5	Winnerstam, Karin      	L40	SWE	3.06,12	SB
DNS	Forslund, Clara        	LA2	SWE	DNS	

1000m Ladies - Junior B - 19 January 2020
1	Arnell, Disa           	LB2	SWE	1.40,53	SB
2	Winroth, Alva          	LB2	SWE	1.40,79	

3000m Ladies - Junior B - 19 January 2020
1	Arnell, Disa           	LB2	SWE	5.27,22	
2	Winroth, Alva          	LB2	SWE	5.48,24	

500m Ladies - Junior C - 19 January 2020
1	Westman, Tindra Jansson	LC2	SWE	50,04	
2	Nilsson, Felicia       	LC1	SWE	51,26	
3	Nyström Eliasson, Lova 	LC2	SWE	54,05	
4	Pettersson, Amelia     	LC1	SWE	57,81	
5	Iveström, Emma         	LC2	SWE	1.18,23	SB

500m (2) Ladies - Junior C - 19 January 2020
1	Iveström, Emma         	LC2	SWE	1.18,21	SB

1500m Ladies - Junior C - 19 January 2020
1	Westman, Tindra Jansson	LC2	SWE	2.43,31	
2	Nyström Eliasson, Lova 	LC2	SWE	2.50,13	PR SB
3	Nilsson, Felicia       	LC1	SWE	3.00,50	
4	Pettersson, Amelia     	LC1	SWE	3.10,29	PR SB

500m Ladies - Junior D - 19 January 2020
1	Grill, Josephine       	LYB	SWE	53,76	
2	Nilzén, Lisa           	LYA	SWE	55,03	
3	Hjelm, Rut             	LYB	SWE	55,88	PR SB
4	Pousette Hjelm, Tyra   	LYA	SWE	59,38	
5	Nyström Eliasson, Hanna	LYA	SWE	1.06,08	
6	Iveström, Tuva         	LYB	SWE	1.08,24	
7	Appelgren, Cornelia    	LYA	SWE	1.21,47	

300m Ladies - Junior D - 19 January 2020
1	Grill, Josephine       	LYB	SWE	33,57	SB
2	Nilzén, Lisa           	LYA	SWE	34,27	SB
3	Pousette Hjelm, Tyra   	LYA	SWE	35,03	SB
4	Hjelm, Rut             	LYB	SWE	35,10	SB
5	Iveström, Tuva         	LYB	SWE	42,02	SB
6	Nyström Eliasson, Hanna	LYA	SWE	47,55	
7	Appelgren, Cornelia    	LYA	SWE	49,09	SB

500m Ladies - 10 - 19 January 2020
1	Andersson, Beyoncé     	LYC	SWE	1.10,21	
2	Persson, Jolin         	LYD	SWE	1.23,48	
DNS	Moberg, Liv            	LYE	SWE	DNS	

300m Ladies - 10 - 19 January 2020
1	Andersson, Beyoncé     	LYC	SWE	40,64	
2	Persson, Jolin         	LYD	SWE	50,00	
DNS	Moberg, Liv            	LYE	SWE	DNS	

500m Men - 18 January 2020
1	Arnell, Gustav         	MN2	SWE	39,91	
2	Åkesson, Gustav        	MSA	SWE	40,43	
2	Nilsson, Oskar         	MN1	SWE	40,43	
4	Klockar, Emil          	MA1	SWE	41,72	
5	Lönnberg, David        	MA2	SWE	44,81	
6	Moberg, Johan          	M40	SWE	51,64	PR SB
7	Jacklin, Anders        	M50	SWE	51,88	SB
DNS	van Ommeren, Tom       	M35	CAN	DNS	

1000m Men - 18 January 2020
1	Arnell, Gustav         	MN2	SWE	1.20,16	
2	Klockar, Emil          	MA1	SWE	1.21,07	
3	Åkesson, Gustav        	MSA	SWE	1.22,08	
4	Nilsson, Oskar         	MN1	SWE	1.22,98	
5	Moberg, Johan          	M40	SWE	1.45,34	PR SB
6	Jacklin, Anders        	M50	SWE	1.46,81	SB
DNS	van Ommeren, Tom       	M35	CAN	DNS	
DNS	Lönnberg, David        	MA2	SWE	DNS	

500m Men - Junior B - 18 January 2020
1	Forslund, Isac         	MB2	SWE	41,11	
2	Forsmark, Sebastian    	MB1	SWE	41,79	
3	Norberg, Kaspar        	MB1	SWE	43,53	
4	Jeppsson, Simon        	MB1	SWE	44,91	
DNF	Nylén, Ludvig          	MB1	SWE	DNF	

1500m Men - Junior B - 18 January 2020
1	Norberg, Kaspar        	MB1	SWE	2.12,36	SB
2	Forslund, Isac         	MB2	SWE	2.12,79	
3	Nylén, Ludvig          	MB1	SWE	2.15,80	
4	Forsmark, Sebastian    	MB1	SWE	2.18,42	
5	Jeppsson, Simon        	MB1	SWE	2.19,12	

500m Men - Junior C - 18 January 2020
1	Klockar, Hugo          	MC2	SWE	44,78	PR SB
2	Eriksson, Anton        	MC1	SWE	45,06	PR SB

1000m Men - Junior C - 18 January 2020
1	Klockar, Hugo          	MC2	SWE	1.32,86	
2	Eriksson, Anton        	MC1	SWE	1.33,10	

500m Men - Junior D - 18 January 2020
1	van Vliet, Sammi       	MYA	SWE	47,82	
2	Bengtsson, Erik        	MYA	SWE	57,22	PR SB
3	Winnerstam, Isak       	MYB	SWE	1.03,54	
4	Lindeberg, Oscar       	MYB	SWE	1.05,21	PR SB
5	Ohlson, Simon          	MYB	SWE	1.07,46	PR SB
6	Engström, Melker       	MYB	SWE	1.08,18	

1000m Men - Junior D - 18 January 2020
1	van Vliet, Sammi       	MYA	SWE	1.37,25	PR SB
2	Bengtsson, Erik        	MYA	SWE	1.55,05	PR SB
3	Engström, Melker       	MYB	SWE	2.03,35	PR SB
4	Winnerstam, Isak       	MYB	SWE	2.13,96	PR SB
5	Lindeberg, Oscar       	MYB	SWE	2.24,44	PR SB
6	Ohlson, Simon          	MYB	SWE	2.27,14	PR SB

500m Men - 10 - 18 January 2020
1	Hansen-Östlund, Theodor	MYC	SWE	57,68	
2	Ehrnström, Victor      	MYC	SWE	1.03,26	PR SB
3	Winnerstam, Emil       	MYD	SWE	1.03,75	PR SB
4	Olsson, Malte          	MYB	SWE	1.04,26	
5	Moberg, Anton          	MYC	SWE	1.06,53	PR SB
6	Iveström, Hugo         	MYD	SWE	1.08,06	PR SB
7	Nyström Eliasson, Olle 	MYD	SWE	1.16,75	
8	Samuelsson, Nils       	MYC	SWE	1.19,16	
9	Moberg, Svante         	MYF	SWE	1.35,10	PR SB
10	Haddad, Elias Lindblom 	MYE	SWE	1.40,65	
11	Winnerstam, Olle       	MYF	SWE	1.46,72	
12	Jemn, Vilgot           	MYF	SWE	1.50,16	PR SB
13	Appelgren, Casper      	MYD	SWE	1.50,92	PR SB
DNS	Viertel, Rasmus        	MYC	SWE	DNS	

300m Men - 10 - 18 January 2020
1	Hansen-Östlund, Theodor	MYC	SWE	34,35	SB
2	Moberg, Anton          	MYC	SWE	38,26	SB
3	Winnerstam, Emil       	MYD	SWE	39,20	
4	Olsson, Malte          	MYB	SWE	39,49	SB
5	Iveström, Hugo         	MYD	SWE	39,72	SB
6	Ehrnström, Victor      	MYC	SWE	40,61	
7	Nyström Eliasson, Olle 	MYD	SWE	41,89	SB
8	Samuelsson, Nils       	MYC	SWE	45,29	
9	Haddad, Elias Lindblom 	MYE	SWE	51,71	SB
10	Winnerstam, Olle       	MYF	SWE	1.01,01	
11	Moberg, Svante         	MYF	SWE	1.01,50	
12	Appelgren, Casper      	MYD	SWE	1.02,86	SB
13	Jemn, Vilgot           	MYF	SWE	1.06,66	
DNS	Viertel, Rasmus        	MYC	SWE	DNS	

500m Men - Extra Klasser - 18 January 2020
1	Axelsson, Adam         	MSA	SWE	38,57	
2	Bengtsson, Per         	M50	SWE	44,15	

1500m Men - Extra Klasser - 18 January 2020
1	Bengtsson, Per         	M50	SWE	2.08,95	

500m Men - 19 January 2020
1	Nilsson, Oskar         	MN1	SWE	40,33	
2	Arnell, Gustav         	MN2	SWE	40,41	
3	Åkesson, Gustav        	MSA	SWE	40,74	
4	Lönnberg, David        	MA2	SWE	44,17	
5	van Ommeren, Tom       	M35	CAN	44,22	
6	Moberg, Johan          	M40	SWE	51,82	
7	Jacklin, Anders        	M50	SWE	52,60	
DNS	Klockar, Emil          	MA1	SWE	DNS	

1500m Men - 19 January 2020
1	Arnell, Gustav         	MN2	SWE	2.07,20	
2	Åkesson, Gustav        	MSA	SWE	2.11,81	
3	Nilsson, Oskar         	MN1	SWE	2.14,60	
4	van Ommeren, Tom       	M35	CAN	2.18,06	SB
5	Jacklin, Anders        	M50	SWE	2.44,15	SB
6	Moberg, Johan          	M40	SWE	2.48,45	SB
DNS	Klockar, Emil          	MA1	SWE	DNS	
DNS	Lönnberg, David        	MA2	SWE	DNS	

1000m Men - Junior B - 19 January 2020
1	Norberg, Kaspar        	MB1	SWE	1.23,90	PR SB
2	Forslund, Isac         	MB2	SWE	1.24,70	
3	Forsmark, Sebastian    	MB1	SWE	1.25,33	PR SB
4	Nylén, Ludvig          	MB1	SWE	1.27,65	
5	Jeppsson, Simon        	MB1	SWE	1.29,47	

3000m Men - Junior B - 19 January 2020
1	Norberg, Kaspar        	MB1	SWE	4.42,12	PR SB
2	Forsmark, Sebastian    	MB1	SWE	4.52,99	PR SB
3	Forslund, Isac         	MB2	SWE	4.53,44	
4	Jeppsson, Simon        	MB1	SWE	4.55,10	PR SB
5	Nylén, Ludvig          	MB1	SWE	4.55,43	

500m Men - Junior C - 19 January 2020
1	Klockar, Hugo          	MC2	SWE	45,20	
2	Eriksson, Anton        	MC1	SWE	45,65	

1500m Men - Junior C - 19 January 2020
1	Klockar, Hugo          	MC2	SWE	2.25,34	
2	Eriksson, Anton        	MC1	SWE	2.29,39	

500m Men - Junior D - 19 January 2020
1	van Vliet, Sammi       	MYA	SWE	47,48	
2	Engström, Melker       	MYB	SWE	58,16	PR SB
3	Winnerstam, Isak       	MYB	SWE	1.01,77	PR SB
4	Bengtsson, Erik        	MYA	SWE	1.08,31	
5	Ohlson, Simon          	MYB	SWE	1.08,94	
DNS	Lindeberg, Oscar       	MYB	SWE	DNS	

300m Men - Junior D - 19 January 2020
1	van Vliet, Sammi       	MYA	SWE	28,98	SB
2	Bengtsson, Erik        	MYA	SWE	34,65	SB
3	Engström, Melker       	MYB	SWE	35,06	SB
4	Winnerstam, Isak       	MYB	SWE	37,70	
5	Ohlson, Simon          	MYB	SWE	40,26	SB
DNS	Lindeberg, Oscar       	MYB	SWE	DNS	

500m Men - 10 - 19 January 2020
1	Hansen-Östlund, Theodor	MYC	SWE	57,61	
2	Moberg, Anton          	MYC	SWE	1.01,48	PR SB
3	Olsson, Malte          	MYB	SWE	1.02,42	PR SB
4	Winnerstam, Emil       	MYD	SWE	1.02,64	PR SB
5	Viertel, Rasmus        	MYC	SWE	1.03,64	
6	Iveström, Hugo         	MYD	SWE	1.06,79	PR SB
7	Ehrnström, Victor      	MYC	SWE	1.10,11	
8	Samuelsson, Nils       	MYC	SWE	1.13,38	PR SB
9	Nyström Eliasson, Olle 	MYD	SWE	1.18,15	
10	Moberg, Svante         	MYF	SWE	1.33,22	PR SB
11	Jemn, Vilgot           	MYF	SWE	1.44,52	PR SB
12	Appelgren, Casper      	MYD	SWE	1.50,89	PR SB
DNS	Winnerstam, Olle       	MYF	SWE	DNS	
DNS	Haddad, Elias Lindblom 	MYE	SWE	DNS	

300m Men - 10 - 19 January 2020
1	Hansen-Östlund, Theodor	MYC	SWE	34,55	
2	Moberg, Anton          	MYC	SWE	37,17	SB
3	Winnerstam, Emil       	MYD	SWE	37,56	SB
4	Viertel, Rasmus        	MYC	SWE	37,58	SB
5	Olsson, Malte          	MYB	SWE	38,93	SB
6	Iveström, Hugo         	MYD	SWE	39,22	SB
7	Ehrnström, Victor      	MYC	SWE	40,65	
8	Samuelsson, Nils       	MYC	SWE	44,18	
9	Nyström Eliasson, Olle 	MYD	SWE	44,65	
10	Moberg, Svante         	MYF	SWE	54,04	SB
11	Appelgren, Casper      	MYD	SWE	1.01,95	SB
12	Jemn, Vilgot           	MYF	SWE	1.05,97	SB
DNS	Winnerstam, Olle       	MYF	SWE	DNS	
DNS	Haddad, Elias Lindblom 	MYE	SWE	DNS	

1000m Men - Extra Klasser - 19 January 2020
1	Bengtsson, Per         	M50	SWE	1.26,04	

3000m Men - Extra Klasser - 19 January 2020
1	Bengtsson, Per         	M50	SWE	4.30,46	

            

Native Language Names