Poland - Junior Championships 2020
XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Łyżwiarstwie Szybkim
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
31 January - 2 February 2020

500m Ladies - Junior A - 31 January 2020
1	Baran, Martyna       	LA2	POL	40,90	
2	Jabrzyk, Natalia     	LA2	POL	41,04	
3	Gajewska, Kaja       	LA2	POL	41,46	PR SB
4	Płończyk, Maja       	LA2	POL	41,49	
5	Dobrowolska, Marta   	LA1	POL	42,58	
6	Kluk, Aleksandra     	LA2	POL	43,11	
7	Lorenc, Klaudia      	LA2	POL	43,20	SB
8	Mrugała, Urszula     	LA1	POL	43,74	
9	Faderewska, Alicja   	LA1	POL	43,84	
10	Dudziak, Nikola      	LA2	POL	47,16	SB
11	Kozłowska, Nikola    	LA2	POL	47,47	
12	Trybulec, Karolina   	LA2	POL	47,63	SB
13	Owczarek, Jagoda     	LA1	POL	47,73	
14	Sokołowska, Julia    	LA2	POL	48,73	PR SB

1500m Ladies - Junior A - 31 January 2020
1	Jabrzyk, Natalia     	LA2	POL	2.07,33	
2	Gajewska, Kaja       	LA2	POL	2.07,81	
3	Płończyk, Maja       	LA2	POL	2.10,44	
4	Baran, Martyna       	LA2	POL	2.10,55	PR SB
5	Dobrowolska, Marta   	LA1	POL	2.12,23	
6	Mrugała, Urszula     	LA1	POL	2.13,10	PR SB
7	Faderewska, Alicja   	LA1	POL	2.15,09	SB
8	Lorenc, Klaudia      	LA2	POL	2.17,03	SB
9	Kluk, Aleksandra     	LA2	POL	2.18,67	
10	Dudziak, Nikola      	LA2	POL	2.28,25	SB
11	Kozłowska, Nikola    	LA2	POL	2.28,27	
12	Owczarek, Jagoda     	LA1	POL	2.33,46	SB
13	Sokołowska, Julia    	LA2	POL	2.34,13	PR SB
14	Trybulec, Karolina   	LA2	POL	2.40,01	SB

500m Ladies - Junior B - 31 January 2020
1	Smędzik, Magdalena   	LB1	POL	41,55	
2	Kopacz, Daria        	LB2	POL	41,79	
3	Jasztal, Alicja      	LB1	POL	42,52	SB
4	Sączek, Zuzanna      	LB2	POL	43,09	
5	Kluk, Adrianna       	LB1	POL	43,44	
6	Kozar, Kaja          	LB1	POL	45,40	
7	Budna, Julia         	LB1	POL	45,54	
8	Kotfasińska, Zofia   	LB1	POL	45,61	PR SB
9	Pluta, Zofia         	LB2	POL	46,26	
10	Bąkowska, Karolina   	LB1	POL	46,33	
11	Danielik, Angelika   	LB2	POL	46,44	PR SB
12	Mańkowska, Julia     	LB2	POL	46,49	PR SB
13	Kozerska, Ewelina    	LB1	POL	46,76	PR SB
14	Dziuba, Olga         	LB1	POL	47,29	
15	Ziemianin, Zuza      	LB2	POL	47,72	
16	Kalityńska, Julia    	LB2	POL	48,79	PR SB
17	Gontek, Martyna      	LB1	POL	49,60	PR SB
18	Jesion, Wiktoria     	LB2	POL	53,60	

1500m Ladies - Junior B - 31 January 2020
1	Jasztal, Alicja      	LB1	POL	2.11,23	PR SB
2	Kopacz, Daria        	LB2	POL	2.12,78	
3	Smędzik, Magdalena   	LB1	POL	2.14,08	PR SB
4	Kluk, Adrianna       	LB1	POL	2.15,58	PR SB
5	Sączek, Zuzanna      	LB2	POL	2.18,48	
6	Kozar, Kaja          	LB1	POL	2.21,09	
7	Danielik, Angelika   	LB2	POL	2.25,05	PR SB
8	Ziemianin, Zuza      	LB2	POL	2.25,07	PR SB
9	Kotfasińska, Zofia   	LB1	POL	2.25,88	PR SB
10	Pluta, Zofia         	LB2	POL	2.26,49	
11	Mańkowska, Julia     	LB2	POL	2.26,64	PR SB
12	Kozerska, Ewelina    	LB1	POL	2.26,86	PR SB
13	Bąkowska, Karolina   	LB1	POL	2.28,25	
14	Dziuba, Olga         	LB1	POL	2.29,16	
15	Gontek, Martyna      	LB1	POL	2.30,00	PR SB
16	Budna, Julia         	LB1	POL	2.32,74	
17	Kalityńska, Julia    	LB2	POL	2.34,31	PR SB
18	Jesion, Wiktoria     	LB2	POL	2.46,02	SB

1000m Ladies - Junior A - 1 February 2020
1	Jabrzyk, Natalia     	LA2	POL	1.20,85	SB
2	Baran, Martyna       	LA2	POL	1.22,13	PR SB
3	Gajewska, Kaja       	LA2	POL	1.22,33	
4	Płończyk, Maja       	LA2	POL	1.23,21	
5	Dobrowolska, Marta   	LA1	POL	1.25,83	
6	Mrugała, Urszula     	LA1	POL	1.27,58	SB
7	Lorenc, Klaudia      	LA2	POL	1.28,09	SB
8	Kluk, Aleksandra     	LA2	POL	1.28,40	
9	Faderewska, Alicja   	LA1	POL	1.28,62	
10	Dudziak, Nikola      	LA2	POL	1.35,65	SB
11	Kozłowska, Nikola    	LA2	POL	1.36,09	
12	Owczarek, Jagoda     	LA1	POL	1.38,56	
13	Sokołowska, Julia    	LA2	POL	1.39,65	PR SB
14	Trybulec, Karolina   	LA2	POL	1.41,12	SB

1000m Ladies - Junior B - 1 February 2020
1	Kopacz, Daria        	LB2	POL	1.24,99	
2	Jasztal, Alicja      	LB1	POL	1.25,26	PR SB
3	Smędzik, Magdalena   	LB1	POL	1.25,43	PR SB
4	Kluk, Adrianna       	LB1	POL	1.28,52	
5	Sączek, Zuzanna      	LB2	POL	1.28,89	
6	Kozar, Kaja          	LB1	POL	1.30,91	PR SB
7	Danielik, Angelika   	LB2	POL	1.33,04	PR SB
8	Pluta, Zofia         	LB2	POL	1.33,78	
9	Mańkowska, Julia     	LB2	POL	1.33,82	PR SB
10	Ziemianin, Zuza      	LB2	POL	1.33,96	
11	Bąkowska, Karolina   	LB1	POL	1.34,35	
12	Kotfasińska, Zofia   	LB1	POL	1.34,37	PR SB
13	Dziuba, Olga         	LB1	POL	1.34,53	PR SB
14	Budna, Julia         	LB1	POL	1.35,41	SB
15	Kozerska, Ewelina    	LB1	POL	1.35,62	PR SB
16	Gontek, Martyna      	LB1	POL	1.37,91	PR SB
17	Kalityńska, Julia    	LB2	POL	1.38,88	PR SB
18	Jesion, Wiktoria     	LB2	POL	1.49,20	

3000m Ladies - Junior A - 2 February 2020
1	Jabrzyk, Natalia     	LA2	POL	4.33,29	
2	Gajewska, Kaja       	LA2	POL	4.39,23	
3	Dobrowolska, Marta   	LA1	POL	4.40,42	SB
4	Baran, Martyna       	LA2	POL	4.41,16	PR SB
5	Płończyk, Maja       	LA2	POL	4.41,98	PR SB
6	Lorenc, Klaudia      	LA2	POL	4.51,88	PR SB
7	Faderewska, Alicja   	LA1	POL	4.52,57	SB
8	Kluk, Aleksandra     	LA2	POL	5.02,37	
9	Mrugała, Urszula     	LA1	POL	5.09,89	PR SB
10	Dudziak, Nikola      	LA2	POL	5.15,35	SB
11	Kozłowska, Nikola    	LA2	POL	5.23,16	PR SB
12	Owczarek, Jagoda     	LA1	POL	5.39,75	SB
13	Sokołowska, Julia    	LA2	POL	5.50,99	PR SB

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior A - 2 February 2020
1	Jabrzyk, Natalia     	LA2	POL	6.20,17	31
2	Dobrowolska, Marta   	LA1	POL	6.20,45	22
3	Gajewska, Kaja       	LA2	POL	6.21,18	12
4	Faderewska, Alicja   	LA1	POL	6.46,32	6
5	Baran, Martyna       	LA2	POL	6.23,70	1
6	Kluk, Aleksandra     	LA2	POL	6.35,31	
7	Mrugała, Urszula     	LA1	POL	7.04,10	
DNF	Płończyk, Maja       	LA2	POL	DNF	

3000m Ladies - Junior B - 2 February 2020
1	Jasztal, Alicja      	LB1	POL	4.47,57	PR SB
2	Kluk, Adrianna       	LB1	POL	4.54,10	PR SB
3	Kozar, Kaja          	LB1	POL	4.54,62	PR SB
4	Kopacz, Daria        	LB2	POL	4.56,15	
5	Smędzik, Magdalena   	LB1	POL	5.00,85	PR SB
6	Sączek, Zuzanna      	LB2	POL	5.03,38	PR SB
7	Kozerska, Ewelina    	LB1	POL	5.13,60	SB
8	Kotfasińska, Zofia   	LB1	POL	5.20,17	PR SB
9	Dziuba, Olga         	LB1	POL	5.20,85	PR SB
10	Mańkowska, Julia     	LB2	POL	5.25,07	PR SB
11	Budna, Julia         	LB1	POL	5.29,52	PR SB
12	Gontek, Martyna      	LB1	POL	5.31,74	PR SB
13	Kalityńska, Julia    	LB2	POL	5.33,63	PR SB
14	Jesion, Wiktoria     	LB2	POL	5.49,43	SB
DNS	Pluta, Zofia         	LB2	POL	DNS	
DQ	Ziemianin, Zuza      	LB2	POL	DQ	

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior B - 2 February 2020
1	Jasztal, Alicja      	LB1	POL	7.05,15	33
2	Kopacz, Daria        	LB2	POL	7.05,32	20
3	Sączek, Zuzanna      	LB2	POL	7.05,41	10
4	Kozerska, Ewelina    	LB1	POL	7.12,36	3
5	Kluk, Adrianna       	LB1	POL	7.05,61	2
6	Kotfasińska, Zofia   	LB1	POL	7.15,02	2
7	Kozar, Kaja          	LB1	POL	7.07,90	1
8	Budna, Julia         	LB1	POL	7.23,47	1
9	Dziuba, Olga         	LB1	POL	7.13,13	
10	Mańkowska, Julia     	LB2	POL	7.14,94	
11	Danielik, Angelika   	LB2	POL	7.48,11	

500m Men - Junior A - 31 January 2020
1	Zakrzewski, Jakub    	MA1	POL	38,17	
2	Jabłoński, Mikołaj   	MA2	POL	38,67	
3	Karczewski, Karol    	MA2	POL	39,05	PR SB
4	Ostrowski, Paweł     	MA2	POL	39,75	PR SB
5	Brzozowski, Kacper   	MA1	POL	39,87	
6	Miahchylau, Raman    	MA2	POL	40,16	SB
7	Nalepka, Adrian      	MA2	POL	40,40	
8	Staszkiewicz, Michał 	MA1	POL	40,67	PR SB
9	Busse, Kacper        	MA2	POL	40,72	
10	Dulewicz, Maciej     	MA1	POL	40,99	
11	Rybiński, Kamil      	MA1	POL	43,67	
12	Zientek, Bartłomiej  	MA1	POL	44,32	SB

3000m Men - Junior A - 31 January 2020
1	Karczewski, Karol    	MA2	POL	4.12,82	PR SB
2	Dulewicz, Maciej     	MA1	POL	4.14,41	
3	Staszkiewicz, Michał 	MA1	POL	4.16,20	
4	Ostrowski, Paweł     	MA2	POL	4.24,04	PR SB
5	Jabłoński, Mikołaj   	MA2	POL	4.30,08	
6	Busse, Kacper        	MA2	POL	4.43,20	
7	Nalepka, Adrian      	MA2	POL	5.00,10	
8	Brzozowski, Kacper   	MA1	POL	5.00,69	
9	Miahchylau, Raman    	MA2	POL	5.06,87	SB
10	Zientek, Bartłomiej  	MA1	POL	5.18,68	SB

500m Men - Junior B - 31 January 2020
1	Kopacz, Michał       	MB1	POL	38,48	PR SB
2	Nowak, Jakub         	MB1	POL	39,09	
3	Gutowski, Wojciech   	MB1	POL	39,14	PR SB
4	Hawrylak, Filip      	MB1	POL	39,27	
5	Rzepka, Maksymilian  	MB1	POL	39,28	PR SB
6	Szelągowski, Wojciech	MB1	POL	39,59	PR SB
7	Masalski, Igor       	MB2	POL	39,64	SB
8	Godlewski, Mateusz   	MB2	POL	41,12	PR SB
9	Koczergo, Hubert     	MB2	POL	41,31	
10	Zerek, Eryk          	MB1	POL	41,52	PR SB
11	Kołodziej, Damian    	MB2	POL	43,39	SB
12	Gontek, Tomasz       	MB1	POL	43,91	PR SB
13	Korneluk, Artur      	MB1	POL	44,41	SB
14	Kowalski, Maciej     	MB1	POL	44,51	
15	Wysmyk, Bartosz      	MB1	POL	45,08	
16	Długi, Adrian        	MB2	POL	46,49	
17	Wuls, Wiktor         	MB2	POL	47,49	

3000m Men - Junior B - 31 January 2020
1	Gutowski, Wojciech   	MB1	POL	4.09,00	PR SB
2	Rzepka, Maksymilian  	MB1	POL	4.14,89	PR SB
3	Hawrylak, Filip      	MB1	POL	4.15,51	PR SB
4	Godlewski, Mateusz   	MB2	POL	4.18,57	PR SB
5	Masalski, Igor       	MB2	POL	4.20,69	PR SB
6	Kopacz, Michał       	MB1	POL	4.22,35	PR SB
7	Zerek, Eryk          	MB1	POL	4.36,56	PR SB
8	Gontek, Tomasz       	MB1	POL	4.41,10	PR SB
9	Szelągowski, Wojciech	MB1	POL	4.46,47	PR SB
10	Kołodziej, Damian    	MB2	POL	4.51,98	SB
11	Kowalski, Maciej     	MB1	POL	4.55,59	PR SB
12	Koczergo, Hubert     	MB2	POL	5.12,08	PR SB

1500m Men - Junior A - 1 February 2020
1	Karczewski, Karol    	MA2	POL	2.00,39	PR SB
2	Zakrzewski, Jakub    	MA1	POL	2.00,71	PR SB
3	Nalepka, Adrian      	MA2	POL	2.00,79	
4	Staszkiewicz, Michał 	MA1	POL	2.00,91	PR SB
5	Jabłoński, Mikołaj   	MA2	POL	2.01,29	
6	Ostrowski, Paweł     	MA2	POL	2.04,22	PR SB
7	Dulewicz, Maciej     	MA1	POL	2.05,56	
8	Brzozowski, Kacper   	MA1	POL	2.09,28	
9	Busse, Kacper        	MA2	POL	2.10,06	
10	Miahchylau, Raman    	MA2	POL	2.14,46	SB
11	Zientek, Bartłomiej  	MA1	POL	2.25,12	SB
DNS	Rybiński, Kamil      	MA1	POL	DNS	

1500m Men - Junior B - 1 February 2020
1	Gutowski, Wojciech   	MB1	POL	1.58,27	PR SB
2	Rzepka, Maksymilian  	MB1	POL	1.58,69	
3	Hawrylak, Filip      	MB1	POL	1.59,25	
4	Kopacz, Michał       	MB1	POL	2.00,45	PR SB
5	Masalski, Igor       	MB2	POL	2.02,21	SB
6	Godlewski, Mateusz   	MB2	POL	2.04,49	SB
7	Zerek, Eryk          	MB1	POL	2.05,45	PR SB
8	Szelągowski, Wojciech	MB1	POL	2.07,69	PR SB
9	Nowak, Jakub         	MB1	POL	2.09,13	PR SB
10	Gontek, Tomasz       	MB1	POL	2.14,00	PR SB
11	Kołodziej, Damian    	MB2	POL	2.15,25	PR SB
12	Kowalski, Maciej     	MB1	POL	2.16,52	PR SB
13	Koczergo, Hubert     	MB2	POL	2.19,41	PR SB
14	Korneluk, Artur      	MB1	POL	2.28,57	SB
15	Wysmyk, Bartosz      	MB1	POL	2.28,92	PR SB
16	Długi, Adrian        	MB2	POL	2.29,95	PR SB
DNS	Wuls, Wiktor         	MB2	POL	DNS	

1000m Men - Junior A - 2 February 2020
1	Zakrzewski, Jakub    	MA1	POL	1.16,37	
2	Jabłoński, Mikołaj   	MA2	POL	1.17,91	
3	Nalepka, Adrian      	MA2	POL	1.20,04	
4	Brzozowski, Kacper   	MA1	POL	1.21,18	
5	Busse, Kacper        	MA2	POL	1.22,01	

5000m Men - Junior A - 2 February 2020
1	Staszkiewicz, Michał 	MA1	POL	7.18,29	PR SB
2	Karczewski, Karol    	MA2	POL	7.27,84	PR SB
3	Dulewicz, Maciej     	MA1	POL	7.34,29	
4	Ostrowski, Paweł     	MA2	POL	7.41,59	PR SB
5	Busse, Kacper        	MA2	POL	8.35,86	SB
DNF	Nalepka, Adrian      	MA2	POL	DNF	

Mass Start (10 laps) Men - Junior A - 2 February 2020
1	Staszkiewicz, Michał 	MA1	POL	5.46,24	32
2	Karczewski, Karol    	MA2	POL	5.46,39	23
3	Ostrowski, Paweł     	MA2	POL	5.46,44	10
4	Dulewicz, Maciej     	MA1	POL	6.11,97	3
5	Jabłoński, Mikołaj   	MA2	POL	5.51,53	2
6	Brzozowski, Kacper   	MA1	POL	5.56,82	1
7	Nalepka, Adrian      	MA2	POL	5.57,61	1
8	Busse, Kacper        	MA2	POL	5.59,61	

1000m Men - Junior B - 2 February 2020
1	Rzepka, Maksymilian  	MB1	POL	1.16,73	SB
2	Kopacz, Michał       	MB1	POL	1.17,33	PR SB
3	Hawrylak, Filip      	MB1	POL	1.17,53	PR SB
4	Nowak, Jakub         	MB1	POL	1.20,90	
5	Masalski, Igor       	MB2	POL	1.20,94	
6	Szelągowski, Wojciech	MB1	POL	1.21,39	PR SB
7	Godlewski, Mateusz   	MB2	POL	1.22,15	PR SB
8	Koczergo, Hubert     	MB2	POL	1.27,33	PR SB
9	Kowalski, Maciej     	MB1	POL	1.27,58	PR SB
10	Gontek, Tomasz       	MB1	POL	1.27,90	PR SB
11	Długi, Adrian        	MB2	POL	1.31,57	PR SB
12	Korneluk, Artur      	MB1	POL	1.35,12	SB
DNS	Kołodziej, Damian    	MB2	POL	DNS	
DNS	Wysmyk, Bartosz      	MB1	POL	DNS	
DNF	Zerek, Eryk          	MB1	POL	DNF	

5000m Men - Junior B - 2 February 2020
1	Godlewski, Mateusz   	MB2	POL	7.26,93	PR SB
2	Hawrylak, Filip      	MB1	POL	7.33,97	PR SB
3	Rzepka, Maksymilian  	MB1	POL	7.36,40	PR SB
4	Kopacz, Michał       	MB1	POL	7.38,61	PR SB
5	Masalski, Igor       	MB2	POL	7.42,69	PR SB
6	Gutowski, Wojciech   	MB1	POL	7.49,70	
7	Gontek, Tomasz       	MB1	POL	8.05,62	PR SB
8	Zerek, Eryk          	MB1	POL	8.06,82	PR SB
9	Szelągowski, Wojciech	MB1	POL	8.23,59	PR SB
10	Kowalski, Maciej     	MB1	POL	8.29,39	PR SB
11	Kołodziej, Damian    	MB2	POL	8.32,02	PR SB
12	Koczergo, Hubert     	MB2	POL	9.36,35	PR SB

Mass Start (10 laps) Men - Junior B - 2 February 2020
1	Gutowski, Wojciech   	MB1	POL	4.53,10	31
2	Hawrylak, Filip      	MB1	POL	4.54,37	22
3	Masalski, Igor       	MB2	POL	4.54,70	10
4	Kopacz, Michał       	MB1	POL	4.57,98	6
5	Szelągowski, Wojciech	MB1	POL	5.08,78	2
6	Rzepka, Maksymilian  	MB1	POL	5.46,98	
7	Godlewski, Mateusz   	MB2	POL	5.57,78	
8	Kołodziej, Damian    	MB2	POL	6.10,15	
DNS	Kowalski, Maciej     	MB1	POL	DNS	
DNF	Koczergo, Hubert     	MB2	POL	DNF	

            

Native Language Names