ISU Junior World Cup #3
Minsk (BLR)
15 - 16 February 2020

1000m Ladies - Junior - 15 February 2020
1	Fledderus, Marrit           	                            	LA2	NED	1.19,14	
2	Scott, Alexa                	                            	LA2	CAN	1.19,64	
3	Lugters, Maud               	                            	LA2	NED	1.19,99	
4	Heimerl, Josephine          	                            	LA2	GER	1.20,42	
5	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LA2	RUS	1.20,53	
6	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	1.20,57	SB
7	de Boer, Myrthe             	                            	LA1	NED	1.20,96	
8	Kumagai, Moe                	                            	LA2	JPN	1.21,21	
9	Kim, Min-Hui (2003)         	김민희 (2003)                  	LB2	KOR	1.21,29	
10	Sin, Seung-Heun             	신승흔                         	LB2	KOR	1.21,63	
11	Slesareva, Irina            	Слесарева, Ирина            	LA1	RUS	1.21,94	PR SB
12	Nagasaki, Towako            	                            	LA2	JPN	1.22,25	
13	Cabrera, Sara               	                            	LA2	ESP	1.22,34	NR NRJ PR SB
14	Wystrichowski, Meghan       	                            	LA1	GER	1.22,36	
15	Shipova, Valeriya           	Шипова, Валерия             	LA2	RUS	1.22,41	
16	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	1.22,62	
17	Dauranova, Alina            	Дауранова, Алина            	LB1	KAZ	1.23,07	
18	Warmuth, Sophie             	                            	LB2	GER	1.23,10	
19	Furnée, Marte Bjerkreim     	                            	LA2	NOR	1.23,71	
20	Cruikshank, Blair           	                            	LA2	USA	1.23,91	
21	Płończyk, Maja              	                            	LA2	POL	1.24,04	
22	Gavrilova, Darya            	Гаврилова, Дарья            	LC2	KAZ	1.24,26	
23	Shypulia, Karyna            	Шипуля, Карина              	LA1	BLR	1.24,27	
24	Baran, Martyna              	                            	LA2	POL	1.24,33	
25	Myers, Greta                	                            	LB1	USA	1.24,75(7)	
26	Haugland, Amalie            	                            	LB1	NOR	1.24,75(8)	
27	Shumekova, Inessa           	Шумекова, Инесса            	LB2	KAZ	1.24,88	
28	Petutschnigg, Anna          	                            	LA1	AUT	1.25,44	
29	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	1.25,55	
30	Szygenda, Arwen             	                            	LA1	NOR	1.26,13	
31	Carreño, Ainoa              	                            	LA1	ESP	1.26,39	
32	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	1.27,48	
33	Terpening, Sydney           	                            	LA2	USA	1.28,60	
DQ	Bandaryna, Varvara          	Бандарина, Варвара          	LB1	BLR	DQ	

3000m Ladies - Junior - 15 February 2020
1	Groot, Robin                	                            	LA2	NED	4.13,09	PR SB
2	Conijn, Merel               	                            	LA1	NED	4.17,59	
3	Grigoreva, Anastasiya (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LA2	RUS	4.19,68	PR SB
4	Kosaka, Rin                 	                            	LA1	JPN	4.21,77	
5	Fukuoka, Ayuri              	                            	LB2	JPN	4.23,70	
6	Horikawa, Momoka            	                            	LB1	JPN	4.24,07	
7	Lee, Sol                    	이솔                          	LB1	KOR	4.24,39	
8	Kang, Soo-Min               	강수민                         	LB1	KOR	4.24,61	PR SB
9	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	4.26,35	
10	Upirova, Polina             	Упирова, Полина             	LA2	RUS	4.27,24	PR SB
11	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	4.30,40	
12	Sjøbrend, Julie Berg        	                            	LA1	NOR	4.36,21	
13	Rutkovskaya, Aleksandra     	Рутковская, Александра      	LA1	RUS	4.36,66	
14	Lindenskov, Natascha        	                            	LC2	DEN	4.37,17	PR SB
15	Antošová, Veronika          	                            	LA2	CZE	4.39,46	PR SB
16	Sorenson, Abigail           	                            	LB2	USA	4.41,02	
17	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	4.41,06	
18	Szygenda, Arwen             	                            	LA1	NOR	4.47,31	
19	Macháčková, Kateřina        	                            	LC2	CZE	4.49,14	

1000m Ladies - Neo-Senior - 15 February 2020
1	Rossi, Linda                	                            	LN3	ITA	1.20,47	PR SB
2	Hogaş, Mihaela              	                            	LN2	ROU	1.20,53	
3	Sloeva, Ekaterina           	Слоева, Екатерина           	LN2	BLR	1.20,80	
4	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN2	GER	1.21,19	
5	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	1.22,66	
6	Varabyeva, Yauheniya        	Воробьева, Евгения          	LN3	BLR	1.23,00	
7	Farstad, Ane By             	                            	LN1	NOR	1.23,50	
8	Jagtøyen, Carina            	                            	LN3	NOR	1.23,64	SB
9	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	1.23,79	
10	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	1.23,88	
11	Wojtasik, Iga               	                            	LN1	POL	1.25,75	
12	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	1.25,92	

3000m Ladies - Neo-Senior - 15 February 2020
1	Rossi, Linda                	                            	LN3	ITA	4.16,62	PR SB
2	Kovaleva, Anna              	Ковалёва, Анна              	LN1	BLR	4.18,53	
3	Hofmann, Josie              	                            	LN4	GER	4.28,31	
4	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	4.32,82	
5	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	4.55,30	
DNS	Lindgren, Erika             	                            	LN1	SWE	DNS	

500m Ladies - Junior - 16 February 2020
1	Fledderus, Marrit           	                            	LA2	NED	38,98	
2	Kumagai, Moe                	                            	LA2	JPN	39,15	
3	Lugters, Maud               	                            	LA2	NED	39,90	
4	Kim, Min-Hui (2003)         	김민희 (2003)                  	LB2	KOR	40,11	
5	Ostlender, Anna             	                            	LA1	GER	40,30	
6	Sin, Seung-Heun             	신승흔                         	LB2	KOR	40,31	
7	Warmuth, Sophie             	                            	LB2	GER	40,52	
8	Avtonomova, Marina          	Автономова, Марина          	LA1	RUS	40,66	
9	Cruikshank, Blair           	                            	LA2	USA	40,89	
10	Pergher, Serena             	                            	LB1	ITA	40,91	PR SB
11	Nagasaki, Towako            	                            	LA2	JPN	41,01	
12	Cabrera, Sara               	                            	LA2	ESP	41,02	
13	Baran, Martyna              	                            	LA2	POL	41,05	
14	Dauranova, Alina            	Дауранова, Алина            	LB1	KAZ	41,06	SB
15	Son, Hee Won                	                            	LA2	CAN	41,07	
16	Gonzalez Salazar, Luisa     	                            	LB1	ESP	41,11	PR SB
17	Slesareva, Irina            	Слесарева, Ирина            	LA1	RUS	41,16	PR SB
18	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	41,20	
19	Prakapovich, Anastasiya     	Прокопович, Анастасия       	LB1	BLR	41,48	
20	Shipova, Valeriya           	Шипова, Валерия             	LA2	RUS	41,51	PR SB
21	Myers, Greta                	                            	LB1	USA	41,53	PR SB
22	Burmistrava, Krystsina      	Бурмистрова, Кристина       	LA1	BLR	41,70	
23	Rabbe, Maria Netland        	                            	LA2	NOR	41,92	
24	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	41,94	
25	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	42,01	
26	Petutschnigg, Anna          	                            	LA1	AUT	42,21	
27	Carreño, Ainoa              	                            	LA1	ESP	42,24	
28	Płończyk, Maja              	                            	LA2	POL	42,25	
29	Gavrilova, Darya            	Гаврилова, Дарья            	LC2	KAZ	42,32	
30	Haugland, Amalie            	                            	LB1	NOR	42,67	
31	Artemeva, Margarita         	Артемьева, Маргарита        	LA1	KAZ	42,98	
32	Hall, Laura                 	                            	LB2	CAN	43,36	
33	Nepokojová, Nikol           	                            	LB2	CZE	43,84	
DQ	Bandaryna, Varvara          	Бандарина, Варвара          	LB1	BLR	DQ	

1500m Ladies - Junior - 16 February 2020
1	Conijn, Merel               	                            	LA1	NED	2.02,33	PR SB
2	Scott, Alexa                	                            	LA2	CAN	2.02,67	
3	Kosaka, Rin                 	                            	LA1	JPN	2.03,79	
4	Stirnemann, Victoria        	                            	LA1	GER	2.04,09	
5	Kang, Soo-Min               	강수민                         	LB1	KOR	2.04,47	PR SB
6	Park, Chae-Weon             	박채원                         	LB2	KOR	2.05,21	
7	Horikawa, Momoka            	                            	LB1	JPN	2.05,22(5)	
8	Fukuoka, Ayuri              	                            	LB2	JPN	2.05,22(8)	
9	Birkeland, Giorgia          	                            	LA1	USA	2.05,87	
10	Lee, Sol                    	이솔                          	LB1	KOR	2.05,93	
11	Slesareva, Irina            	Слесарева, Ирина            	LA1	RUS	2.06,37	PR SB
12	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	2.06,80	
13	Rutkovskaya, Aleksandra     	Рутковская, Александра      	LA1	RUS	2.07,24	
14	Gajewska, Kaja              	                            	LA2	POL	2.07,32	
15	Kravchenko, Aleksandra      	Кравченко, Александра       	LA1	RUS	2.07,65	
16	Haugland, Amalie            	                            	LB1	NOR	2.08,96	
17	Sjøbrend, Julie Berg        	                            	LA1	NOR	2.09,80	
18	Sorenson, Abigail           	                            	LB2	USA	2.10,15	
19	Dobrowolska, Marta          	                            	LA1	POL	2.11,86	
20	Cruikshank, Blair           	                            	LA2	USA	2.12,00	
21	Gavrilova, Darya            	Гаврилова, Дарья            	LC2	KAZ	2.12,45	
22	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	2.12,52	
23	Antošová, Veronika          	                            	LA2	CZE	2.14,36	
24	Shumekova, Inessa           	Шумекова, Инесса            	LB2	KAZ	2.14,39	
25	Carreño, Ainoa              	                            	LA1	ESP	2.15,44	

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior - 16 February 2020
1	Conijn, Merel               	                            	LA1	NED	6.01,39	33
2	Lee, Sol                    	이솔                          	LB1	KOR	6.01,60	20
3	Park, Chae-Weon             	박채원                         	LB2	KOR	6.01,64	11
4	Fukuoka, Ayuri              	                            	LB2	JPN	6.01,73	4
5	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	6.18,09	3
6	Horikawa, Momoka            	                            	LB1	JPN	6.01,82	2
7	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	6.02,98	2
8	Shypulia, Karyna            	Шипуля, Карина              	LA1	BLR	6.09,74	2
9	Birkeland, Giorgia          	                            	LA1	USA	6.01,92	1
10	Dauranova, Alina            	Дауранова, Алина            	LB1	KAZ	6.10,59	1
11	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	6.02,83	
12	Côté, Emmanuelle            	                            	LA2	CAN	6.03,11	
13	Petutschnigg, Anna          	                            	LA1	AUT	6.03,24	
14	Cabrera, Sara               	                            	LA2	ESP	6.03,31	
15	Hall, Laura                 	                            	LB2	CAN	6.03,34	
16	Upirova, Polina             	Упирова, Полина             	LA2	RUS	6.05,34	
17	Lindenskov, Natascha        	                            	LC2	DEN	6.08,93	
18	Gajewska, Kaja              	                            	LA2	POL	6.09,75	
19	Sorenson, Abigail           	                            	LB2	USA	6.10,83	
20	Gonzalez Salazar, Luisa     	                            	LB1	ESP	6.21,01	
21	Macháčková, Kateřina        	                            	LC2	CZE	6.23,68	
DNS	Slesareva, Irina            	Слесарева, Ирина            	LA1	RUS	DNS	
DNS	Sjøbrend, Julie Berg        	                            	LA1	NOR	DNS	
DNS	Shumekova, Inessa           	Шумекова, Инесса            	LB2	KAZ	DNS	
DNF	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	DNF	

500m Ladies - Neo-Senior - 16 February 2020
1	Hogaş, Mihaela              	                            	LN2	ROU	39,79	
2	Rossi, Linda                	                            	LN3	ITA	40,31	PR SB
3	Sloeva, Ekaterina           	Слоева, Екатерина           	LN2	BLR	40,51	SB
4	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN2	GER	41,00	
5	Varabyeva, Yauheniya        	Воробьева, Евгения          	LN3	BLR	41,41	
6	Farstad, Ane By             	                            	LN1	NOR	41,67	
7	Jagtøyen, Carina            	                            	LN3	NOR	41,72	SB
8	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	41,73	
9	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	42,02	
10	Güntert, Vera               	                            	LN3	SUI	42,52	
11	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	42,90	
DNS	Wojtasik, Iga               	                            	LN1	POL	DNS	

1500m Ladies - Neo-Senior - 16 February 2020
1	Rossi, Linda                	                            	LN3	ITA	2.05,17	PR SB
2	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	2.06,68	
3	Hofmann, Josie              	                            	LN4	GER	2.07,20	
4	Kovaleva, Anna              	Ковалёва, Анна              	LN1	BLR	2.07,78	
5	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	2.09,21	
6	Jagtøyen, Carina            	                            	LN3	NOR	2.09,78	PR SB
7	Lindgren, Erika             	                            	LN1	SWE	2.11,96	
8	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	2.14,88	

Mass Start (10 laps) Ladies - Neo-Senior - 16 February 2020
1	Rossi, Linda                	                            	LN3	ITA	6.28,02	30
2	Varabyeva, Yauheniya        	Воробьева, Евгения          	LN3	BLR	6.28,34	21
3	Lindgren, Erika             	                            	LN1	SWE	6.28,95	10
4	Sloeva, Ekaterina           	Слоева, Екатерина           	LN2	BLR	6.29,96	7
5	Hofmann, Josie              	                            	LN4	GER	6.29,01	4
6	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	6.35,24	4
7	Güntert, Vera               	                            	LN3	SUI	6.29,08	3
DNS	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	DNS	
DNS	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	DNS	

1000m Men - Junior - 15 February 2020
1	Chistiakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA2	RUS	1.11,05	PR SB
2	Cho, Sang-Hyeok (2001-1)    	조상혁 (2001-1)                	MA2	KOR	1.11,09	
3	Morishige, Wataru           	                            	MA2	JPN	1.11,24	
4	Kuratsubo, Katsuhiro        	                            	MA2	JPN	1.11,78	
5	Odor, Gabriel               	                            	MA2	AUT	1.11,84	
6	Gerrits, Jarle              	                            	MA1	NED	1.11,87	PR SB
7	in 't Veld, Kai             	                            	MA1	NED	1.12,06	
8	Klein, Moritz               	                            	MA2	GER	1.12,57	
9	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	1.12,78	NRJ PR SB
10	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	1.12,79	
11	Oh, Sang-Hun                	오상훈                         	MA2	KOR	1.12,82	
12	Tveter, Kasper              	                            	MA1	NOR	1.12,91	PR SB
13	Westenbroek, Stefan         	                            	MA1	NED	1.12,92	
14	Lee, Byung-Hoon             	이병훈                         	MB2	KOR	1.12,96	
15	Marcotte, Hubert            	                            	MA2	CAN	1.13,04	
16	Dagaev, Aleksandr           	Дагаев, Александр           	MA2	RUS	1.13,15	
17	Brunet, Cédrick             	                            	MA2	CAN	1.13,54	
18	Sharapov, Maksim            	Шарапов, Максим             	MA1	RUS	1.13,58	
19	Hapon, Uladzislau           	Гапон, Владислав            	MA2	BLR	1.13,66	
20	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	1.13,94	
21	Wojtakowski, Szymon         	                            	MC2	POL	1.14,30	PR SB
22	Lederer, Dennis             	                            	MA1	GER	1.14,39	
23	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	1.14,69	
24	da Silva, João Victor       	                            	MA1	BRA	1.14,79	
25	Gschwentner, Ignaz          	                            	MA1	AUT	1.14,84	
26	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	1.15,10	SB
27	Nadalini, Thomas            	                            	MA1	ITA	1.15,38	PR SB
28	Lewis, Aidan                	                            	MA2	USA	1.15,54	
29	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA2	POL	1.15,94	
30	Akzhol, Nuraly              	Акжол, Нуралы               	MB1	KAZ	1.15,98	
31	Rosanelli, Nicky            	                            	MB2	ITA	1.16,22	SB
32	Sæther, Håkon               	                            	MA1	NOR	1.16,64	
33	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	1.16,90	
34	Zhardembekuly, Altaj        	Жардембекулы, Алтай         	MA2	KAZ	1.17,60	
35	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	1.17,75	
36	Frederick, Ian              	                            	MA1	USA	1.18,27	

3000m Men - Junior - 15 February 2020
1	Aldoshkin, Daniil           	Алдошкин, Даниил            	MA2	RUS	3.48,36	PR SB
2	Horikawa, Tsubasa           	                            	MA2	JPN	3.51,18	
3	Kongshaug, Peder            	                            	MA1	NOR	3.52,21	PR SB
4	Dawson, Casey               	                            	MA2	USA	3.53,27	
5	Vergeer, Yves               	                            	MA2	NED	3.53,64	
6	Arito, Motonaga             	                            	MA1	JPN	3.54,15	
7	van Workum, Jordy           	                            	MA2	NED	3.55,94	
8	Dagaev, Aleksandr           	Дагаев, Александр           	MA2	RUS	3.56,31	
9	Eitrem, Sander              	                            	MA1	NOR	3.56,53	
10	Shin, Jae-Wan               	신재완                         	MA2	KOR	3.57,59	PR SB
11	Sharapov, Maksim            	Шарапов, Максим             	MA1	RUS	3.58,68	
12	Mellemstrand, Oddbjørn      	                            	MA1	NOR	3.58,76	PR SB
13	Suttels, Jason              	                            	MA2	BEL	3.59,89	NRJ PR SB
14	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	4.01,02	PR SB
15	Götze, Konstantin           	                            	MA2	GER	4.05,77	
16	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	4.06,99	
17	Sagatov, Bagdaulet          	Сагатов, Багдаулет          	MA1	KAZ	4.09,77	
18	Morino, Taiyo               	                            	MA1	JPN	4.12,69	

1000m Men - Neo-Senior - 15 February 2020
1	Liiv, Marten                	                            	MN4	EST	1.11,05	
2	Reinton, Kristian Solland   	                            	MN4	NOR	1.11,45	
3	Rosanelli, Jeffrey          	                            	MN2	ITA	1.12,29	
4	Burzykowski, Dawid          	                            	MN3	POL	1.12,36	
5	Bratli, Marius              	                            	MN3	NOR	1.12,86	
6	Roth, Michael               	                            	MN2	GER	1.12,93	
7	Krikunov, Artyom            	Крикунов, Артем             	MN4	KAZ	1.13,05	
8	Rudenko, Victor             	Руденко, Виктор             	MN2	BLR	1.13,10	
9	Piotrowski, Jakub           	                            	MN1	POL	1.13,24	
10	Zapoikin, Uladzislau        	Запойкин, Владислав         	MN2	BLR	1.13,41	
11	Świątek, Jan                	                            	MN2	POL	1.13,63	
12	Tsimafeyev, Tsimafey        	Тимофеев, Тимофей           	MN1	BLR	1.14,30(5)	
13	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	1.14,30(6)	
14	Karlingsjö, David           	                            	MN3	SWE	1.14,97	
15	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	1.16,23	
16	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN2	CZE	1.16,87	
17	Chizhikov, Aleksandr        	Чижиков, Александр          	MN3	KAZ	1.18,26	
18	Lindenskov, Oliver          	                            	MN3	DEN	1.18,49	

3000m Men - Neo-Senior - 15 February 2020
1	Stangeland, Vetle           	                            	MN3	NOR	3.53,52	
2	Kirpichnik, Aliaksei        	Кирпичник, Алексей          	MN4	BLR	3.53,94	SB
3	Damaratski, Yahor           	Доморацкий, Егор            	MN1	BLR	3.54,00	
4	Mukhamadeyev, Anvar         	Мухамадеев, Анвар           	MN2	KAZ	3.58,75	SB
5	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	4.04,83	
6	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	4.05,02	
7	Belloir, Mathieu            	                            	MN1	FRA	4.06,81	

500m Men - Junior - 16 February 2020
1	Arefyev, Artem              	Арефьев, Артем              	MA2	RUS	35,22	
2	Kuratsubo, Katsuhiro        	                            	MA2	JPN	35,36	
3	Morishige, Wataru           	                            	MA2	JPN	35,37	
4	Cho, Sang-Hyeok (2001-1)    	조상혁 (2001-1)                	MA2	KOR	35,79	PR SB
5	Lee, Byung-Hoon             	이병훈                         	MB2	KOR	35,91	PR SB
6	Oh, Sang-Hun                	오상훈                         	MA2	KOR	36,05	
7	Karamov, Timur              	Карамов, Тимур              	MA1	RUS	36,31	
8	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	36,34	
9	Gerrits, Jarle              	                            	MA1	NED	36,47	
10	Roth, Frank                 	                            	MA2	CAN	36,60	
11	Gschwentner, Ignaz          	                            	MA1	AUT	36,77	
12	Klein, Moritz               	                            	MA2	GER	36,80	
13	Kurzmann, Niklas            	                            	MA2	GER	36,89	
14	Hapon, Uladzislau           	Гапон, Владислав            	MA2	BLR	36,90	
15	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	37,14	
16	Lederer, Dennis             	                            	MA1	GER	37,15(1)	PR SB
17	Odor, Gabriel               	                            	MA2	AUT	37,15(4)	
18	Tveter, Kasper              	                            	MA1	NOR	37,31	
19	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	37,33	
20	Rosanelli, Nicky            	                            	MB2	ITA	37,39	PR SB
21	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	37,41	
22	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	37,55	SB
23	Sæther, Håkon               	                            	MA1	NOR	37,62	
24	Nadalini, Thomas            	                            	MA1	ITA	37,68	PR SB
25	Deibert, Jack               	                            	MA2	CAN	37,69	
26	Wojtakowski, Szymon         	                            	MC2	POL	37,87	
27	Kopacz, Michał              	                            	MB1	POL	37,89	PR SB
28	Zhardembekuly, Altaj        	Жардембекулы, Алтай         	MA2	KAZ	37,92	
29	da Silva, João Victor       	                            	MA1	BRA	38,06	
30	Zakrzewski, Jakub           	                            	MA1	POL	38,11	
31	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	38,81	
32	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	38,85	
33	Frederick, Ian              	                            	MA1	USA	38,98	

1500m Men - Junior - 16 February 2020
1	Kongshaug, Peder            	                            	MA1	NOR	1.48,78	PR SB
2	Chistiakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA2	RUS	1.48,82	
3	Horikawa, Tsubasa           	                            	MA2	JPN	1.49,37	
4	Arito, Motonaga             	                            	MA1	JPN	1.49,46	PR SB
5	Taran, Pavel                	Таран, Павел                	MA1	RUS	1.49,98	
6	Shin, Jae-Wan               	신재완                         	MA2	KOR	1.50,90	
7	Tveter, Kasper              	                            	MA1	NOR	1.52,10	PR SB
8	Sharapov, Maksim            	Шарапов, Максим             	MA1	RUS	1.52,14	
9	Morino, Taiyo               	                            	MA1	JPN	1.52,18	
10	Dawson, Casey               	                            	MA2	USA	1.52,78	
11	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	1.53,06	
12	in 't Veld, Kai             	                            	MA1	NED	1.53,11	
13	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	1.53,37	
14	Eitrem, Sander              	                            	MA1	NOR	1.54,11	
15	Götze, Konstantin           	                            	MA2	GER	1.54,41	
16	Suttels, Jason              	                            	MA2	BEL	1.55,31	
17	Lewis, Aidan                	                            	MA2	USA	1.55,90	
18	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	1.56,70	PR SB
19	da Silva, João Victor       	                            	MA1	BRA	1.57,83	
20	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	1.58,16	
21	Nadalini, Thomas            	                            	MA1	ITA	1.58,28	
22	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	1.58,68	
23	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	1.59,95	
24	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	1.59,97	
25	Bigler, Simon               	                            	MA1	DEN	2.02,36	
26	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA2	POL	2.04,78	
DQ	Akzhol, Nuraly              	Акжол, Нуралы               	MB1	KAZ	DQ	

Mass Start (10 laps) Men - Junior - 16 February 2020
1	Horikawa, Tsubasa           	                            	MA2	JPN	5.20,39	30
2	Arito, Motonaga             	                            	MA1	JPN	5.20,62	20
3	Vergeer, Yves               	                            	MA2	NED	5.21,44	10
4	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	5.22,57	4
5	Wojtakowski, Szymon         	                            	MC2	POL	5.41,86	3
6	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	5.49,71	3
7	Hapon, Uladzislau           	Гапон, Владислав            	MA2	BLR	5.23,39	2
8	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	5.34,04	2
9	Gschwentner, Ignaz          	                            	MA1	AUT	5.23,68	1
10	Sharapov, Maksim            	Шарапов, Максим             	MA1	RUS	5.27,45	
11	Akzhol, Nuraly              	Акжол, Нуралы               	MB1	KAZ	5.27,70	
12	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	5.28,09	
13	Nadalini, Thomas            	                            	MA1	ITA	5.28,25	
14	Lewis, Aidan                	                            	MA2	USA	5.28,29	
15	Shin, Jae-Wan               	신재완                         	MA2	KOR	5.28,41	
16	da Silva, João Victor       	                            	MA1	BRA	5.43,08	
DNS	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	DNS	
DNF	Mellemstrand, Oddbjørn      	                            	MA1	NOR	DNF	
DNF	Vasulka, Zdenék             	                            	MA2	CZE	DNF	
DNF	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	DNF	
DNF	Suttels, Jason              	                            	MA2	BEL	DNF	
DNF	Oh, Sang-Hun                	오상훈                         	MA2	KOR	DNF	
DNF	Tveter, Kasper              	                            	MA1	NOR	DNF	
DNF	Dagaev, Aleksandr           	Дагаев, Александр           	MA2	RUS	DNF	
DNF	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	DNF	
DNF	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	DNF	

500m Men - Neo-Senior - 16 February 2020
1	Rosanelli, Jeffrey          	                            	MN2	ITA	35,81	SB
2	Reinton, Kristian Solland   	                            	MN4	NOR	35,89	
3	Krikunov, Artyom            	Крикунов, Артем             	MN4	KAZ	36,33	
4	Bratli, Marius              	                            	MN3	NOR	36,47	
5	Zapoikin, Uladzislau        	Запойкин, Владислав         	MN2	BLR	37,20	
6	Rudenko, Victor             	Руденко, Виктор             	MN2	BLR	37,34	
7	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	37,90	
8	Karlingsjö, David           	                            	MN3	SWE	38,18	
DQ	Hahiyeu, Yauheni            	Гагиев, Евгений             	MN1	BLR	DQ	

1500m Men - Neo-Senior - 16 February 2020
1	Burzykowski, Dawid          	                            	MN3	POL	1.50,85	SB
2	Bolhau, Yauheni             	Болгов, Евгений             	MN2	BLR	1.51,59	SB
3	Stangeland, Vetle           	                            	MN3	NOR	1.51,74	SB
4	Rudenko, Victor             	Руденко, Виктор             	MN2	BLR	1.51,86	
5	Roth, Michael               	                            	MN2	GER	1.52,45	
6	Reinton, Kristian Solland   	                            	MN4	NOR	1.53,01	SB
7	Piotrowski, Jakub           	                            	MN1	POL	1.53,14	
8	Kirpichnik, Aliaksei        	Кирпичник, Алексей          	MN4	BLR	1.54,42	
9	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	1.54,54	
10	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	1.54,56	
11	Belloir, Mathieu            	                            	MN1	FRA	1.55,61	
12	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN2	CZE	1.58,19	
13	Lindenskov, Oliver          	                            	MN3	DEN	1.58,59	

Mass Start (10 laps) Men - Neo-Senior - 16 February 2020
1	Stangeland, Vetle           	                            	MN3	NOR	5.10,50	30
2	Piotrowski, Jakub           	                            	MN1	POL	5.10,51	21
3	Burzykowski, Dawid          	                            	MN3	POL	5.10,58	10
4	Mukhamadeyev, Anvar         	Мухамадеев, Анвар           	MN2	KAZ	5.10,96	4
5	Belloir, Mathieu            	                            	MN1	FRA	5.11,61	4
6	Damaratski, Yahor           	Доморацкий, Егор            	MN1	BLR	5.11,72	4
7	Kirpichnik, Aliaksei        	Кирпичник, Алексей          	MN4	BLR	5.14,29	3
8	Lindenskov, Oliver          	                            	MN3	DEN	5.31,41	3
9	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	5.14,78	
10	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN2	CZE	5.28,99	
11	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	5.30,44	
12	Krikunov, Artyom            	Крикунов, Артем             	MN4	KAZ	5.44,72	
DNF	Karlingsjö, David           	                            	MN3	SWE	DNF	

            

Native Language Names