Country Match 2020
Seinäjoki (FIN)
22 - 23 February 2020

500m Ladies - Junior B - 22 February 2020
1	Johannessen, Patricia     	LB1	NOR	46,41	
2	Pedersen, Matilde         	LB1	NOR	47,89	
3	Winroth, Alva             	LB2	SWE	48,43	SB
4	Rosendahl, Sanni          	LB1	FIN	48,79	
5	Stomperudhaugen, Silje    	LB1	NOR	49,24	
6	Setälä, Elma              	LB2	FIN	49,33	
7	Siro, Mila                	LB1	FIN	49,70	PR SB
8	Arnell, Disa              	LB2	SWE	50,23	
9	Fløiten, Tuva             	LB1	NOR	50,70	
10	Draper, Philippa          	LB1	GBR	54,29	

1500m Ladies - Junior B - 22 February 2020
1	Fløiten, Tuva             	LB1	NOR	2.33,03	
2	Rosendahl, Sanni          	LB1	FIN	2.35,15	
3	Pedersen, Matilde         	LB1	NOR	2.35,29	
4	Arnell, Disa              	LB2	SWE	2.35,90	
5	Johannessen, Patricia     	LB1	NOR	2.38,25	
6	Setälä, Elma              	LB2	FIN	2.40,40	SB
7	Winroth, Alva             	LB2	SWE	2.42,67	
8	Stomperudhaugen, Silje    	LB1	NOR	2.50,86	
9	Siro, Mila                	LB1	FIN	2.51,07	PR SB
10	Draper, Philippa          	LB1	GBR	3.01,61	PR SB

500m Ladies - Junior C - 22 February 2020
1	Plozicki, Emily           	LC2	NOR	46,77	
2	Pirhonen, Janette         	LC2	FIN	47,26	
3	Westman, Tindra Jansson   	LC2	SWE	47,86	
4	Dahn, Åse Marie           	LC1	NOR	48,42	PR SB
5	Snowdon, Alexandra        	LYA	GBR	48,50	
6	Suomalainen, Villiina     	LC2	FIN	49,34	
7	Eichler, Ingrid Håkegård  	LC2	NOR	50,26	
8	Rosendahl, Hertta         	LYA	FIN	50,73	
9	Nilsson, Felicia          	LC1	SWE	50,87	
10	Finsland, Stine           	LC2	NOR	51,15	
11	Hannula, Meri-Vuokko      	LYA	FIN	51,44	
12	Sjödin, Sofie             	LC1	SWE	51,58	
13	Kwadrin, Charlie          	LYA	GBR	52,49	
14	Nyström Eliasson, Lova    	LC2	SWE	53,74	

1000m Ladies - Junior C - 22 February 2020
1	Plozicki, Emily           	LC2	NOR	1.38,01	
2	Dahn, Åse Marie           	LC1	NOR	1.39,86	
3	Suomalainen, Villiina     	LC2	FIN	1.41,50	
4	Eichler, Ingrid Håkegård  	LC2	NOR	1.42,13	
5	Westman, Tindra Jansson   	LC2	SWE	1.42,50	
6	Snowdon, Alexandra        	LYA	GBR	1.43,21	
7	Hannula, Meri-Vuokko      	LYA	FIN	1.43,65	
8	Pirhonen, Janette         	LC2	FIN	1.43,74	
9	Finsland, Stine           	LC2	NOR	1.45,78	
10	Rosendahl, Hertta         	LYA	FIN	1.50,76	
11	Kwadrin, Charlie          	LYA	GBR	1.51,21	
12	Sjödin, Sofie             	LC1	SWE	1.51,93	
13	Nyström Eliasson, Lova    	LC2	SWE	1.52,02	
DNF	Nilsson, Felicia          	LC1	SWE	DNF	

1000m Ladies - Junior B - 23 February 2020
1	Rosendahl, Sanni          	LB1	FIN	1.38,59	
2	Fløiten, Tuva             	LB1	NOR	1.38,61	
3	Arnell, Disa              	LB2	SWE	1.39,49	SB
4	Johannessen, Patricia     	LB1	NOR	1.39,90	
5	Winroth, Alva             	LB2	SWE	1.40,86	
6	Pedersen, Matilde         	LB1	NOR	1.40,98	
7	Setälä, Elma              	LB2	FIN	1.42,49	
8	Siro, Mila                	LB1	FIN	1.45,37	PR SB
9	Stomperudhaugen, Silje    	LB1	NOR	1.47,62	
10	Draper, Philippa          	LB1	GBR	1.51,82	

3000m Ladies - Junior B - 23 February 2020
1	Fløiten, Tuva             	LB1	NOR	5.12,30	
2	Arnell, Disa              	LB2	SWE	5.25,30	
3	Pedersen, Matilde         	LB1	NOR	5.26,42	
4	Rosendahl, Sanni          	LB1	FIN	5.33,86	
5	Winroth, Alva             	LB2	SWE	5.41,12	
6	Johannessen, Patricia     	LB1	NOR	5.46,71	PR SB
7	Setälä, Elma              	LB2	FIN	5.48,83	PR SB
8	Siro, Mila                	LB1	FIN	6.11,23	PR SB
9	Stomperudhaugen, Silje    	LB1	NOR	6.22,23	PR SB
10	Draper, Philippa          	LB1	GBR	6.45,15	PR SB

500m Ladies - Junior C - 23 February 2020
1	Plozicki, Emily           	LC2	NOR	45,90	
2	Pirhonen, Janette         	LC2	FIN	46,31	PR SB
3	Suomalainen, Villiina     	LC2	FIN	47,75	
4	Snowdon, Alexandra        	LYA	GBR	47,80	
5	Westman, Tindra Jansson   	LC2	SWE	48,34	
6	Dahn, Åse Marie           	LC1	NOR	48,76	
7	Rosendahl, Hertta         	LYA	FIN	50,09	PR SB
8	Finsland, Stine           	LC2	NOR	50,50	
9	Nilsson, Felicia          	LC1	SWE	50,62	
10	Eichler, Ingrid Håkegård  	LC2	NOR	50,93	
11	Hannula, Meri-Vuokko      	LYA	FIN	51,56	
12	Sjödin, Sofie             	LC1	SWE	51,93	
13	Kwadrin, Charlie          	LYA	GBR	53,71	
14	Nyström Eliasson, Lova    	LC2	SWE	54,14	

1500m Ladies - Junior C - 23 February 2020
1	Dahn, Åse Marie           	LC1	NOR	2.30,02	
2	Eichler, Ingrid Håkegård  	LC2	NOR	2.32,69	
3	Finsland, Stine           	LC2	NOR	2.35,33	
4	Plozicki, Emily           	LC2	NOR	2.35,82	
5	Suomalainen, Villiina     	LC2	FIN	2.36,74	
6	Pirhonen, Janette         	LC2	FIN	2.37,92	PR SB
7	Westman, Tindra Jansson   	LC2	SWE	2.39,79	
8	Snowdon, Alexandra        	LYA	GBR	2.40,40	PR SB
9	Rosendahl, Hertta         	LYA	FIN	2.48,86	PR SB
10	Kwadrin, Charlie          	LYA	GBR	2.48,92	
11	Hannula, Meri-Vuokko      	LYA	FIN	2.51,86	PR SB
12	Sjödin, Sofie             	LC1	SWE	2.52,98	
13	Nyström Eliasson, Lova    	LC2	SWE	2.54,90	
14	Nilsson, Felicia          	LC1	SWE	3.09,49	

500m Men - Junior B - 22 February 2020
1	Suomalainen, Tuukka       	MB2	FIN	39,46	
2	Andreassen, Martin Solberg	MB1	NOR	40,66	
3	Käsnänen, Eetu            	MB2	FIN	40,83	
4	Collins, Theo             	MB1	GBR	41,05	
5	Forslund, Isac            	MB2	SWE	41,07	
6	Forsmark, Sebastian       	MB1	SWE	41,17	
7	Dyrset, Sigurd Holbø      	MB1	NOR	41,58	
8	Nylén, Ludvig             	MB1	SWE	41,70	
9	Sleeking, Joren           	MB2	NOR	41,90	
10	Norberg, Kaspar           	MB1	SWE	42,17	SB
11	Muhonen, Alvar            	MB1	FIN	42,89	
12	Hvammen, Sondre           	MB1	NOR	42,90	
13	Haikonen, Ilmo            	MC2	FIN	46,67	

1500m Men - Junior B - 22 February 2020
1	Dyrset, Sigurd Holbø      	MB1	NOR	2.09,39	
2	Sleeking, Joren           	MB2	NOR	2.09,68	
3	Collins, Theo             	MB1	GBR	2.12,66	
4	Suomalainen, Tuukka       	MB2	FIN	2.13,06	
5	Käsnänen, Eetu            	MB2	FIN	2.13,31	
6	Nylén, Ludvig             	MB1	SWE	2.14,55	
7	Andreassen, Martin Solberg	MB1	NOR	2.14,86	
8	Hvammen, Sondre           	MB1	NOR	2.15,45	
9	Norberg, Kaspar           	MB1	SWE	2.16,38	
10	Forsmark, Sebastian       	MB1	SWE	2.20,64	
11	Muhonen, Alvar            	MB1	FIN	2.21,24	
12	Forslund, Isac            	MB2	SWE	2.21,28	
13	Haikonen, Ilmo            	MC2	FIN	2.32,68	

500m Men - Junior C - 22 February 2020
1	Santtila, Sampsa          	MC2	FIN	41,67	
2	Eikeseth, Leo Løland      	MC2	NOR	42,89	
3	Hiltunen, Urho            	MC2	FIN	42,94	PR SB
4	Kotte, Alan               	MC2	NOR	43,00	
5	Norheim, Ivar             	MC2	NOR	43,10	PR SB
6	Koivupuisto, Matias       	MC2	FIN	44,10	
7	Eriksson, Anton           	MC1	SWE	46,66	
8	Klockar, Hugo             	MC2	SWE	47,56	
9	Rintala, Luka             	MC1	FIN	51,92	
10	Hovde, Christoffer        	MC2	NOR	1.13,62	

1000m Men - Junior C - 22 February 2020
1	Eikeseth, Leo Løland      	MC2	NOR	1.24,61	
2	Santtila, Sampsa          	MC2	FIN	1.27,07	
3	Norheim, Ivar             	MC2	NOR	1.27,34	
4	Kotte, Alan               	MC2	NOR	1.27,75	
5	Hovde, Christoffer        	MC2	NOR	1.28,06	
6	Rintala, Luka             	MC1	FIN	1.29,45	
7	Hiltunen, Urho            	MC2	FIN	1.30,21	
8	Koivupuisto, Matias       	MC2	FIN	1.30,56	
9	Eriksson, Anton           	MC1	SWE	1.37,79	
10	Klockar, Hugo             	MC2	SWE	1.38,04	

1000m Men - Junior B - 23 February 2020
1	Suomalainen, Tuukka       	MB2	FIN	1.21,40	
2	Käsnänen, Eetu            	MB2	FIN	1.22,27	
3	Andreassen, Martin Solberg	MB1	NOR	1.22,75	
4	Collins, Theo             	MB1	GBR	1.23,02	PR SB
5	Dyrset, Sigurd Holbø      	MB1	NOR	1.23,59	
6	Sleeking, Joren           	MB2	NOR	1.23,81	
7	Norberg, Kaspar           	MB1	SWE	1.24,20	
8	Nylén, Ludvig             	MB1	SWE	1.24,44	
9	Hvammen, Sondre           	MB1	NOR	1.24,89	
10	Forsmark, Sebastian       	MB1	SWE	1.26,04	
11	Muhonen, Alvar            	MB1	FIN	1.27,02	
12	Forslund, Isac            	MB2	SWE	1.27,45	
13	Haikonen, Ilmo            	MC2	FIN	1.34,71	

3000m Men - Junior B - 23 February 2020
1	Dyrset, Sigurd Holbø      	MB1	NOR	4.30,03	
2	Sleeking, Joren           	MB2	NOR	4.33,54	
3	Collins, Theo             	MB1	GBR	4.40,64	PR SB
4	Hvammen, Sondre           	MB1	NOR	4.43,00	
5	Käsnänen, Eetu            	MB2	FIN	4.45,06	
6	Norberg, Kaspar           	MB1	SWE	4.47,56	
7	Nylén, Ludvig             	MB1	SWE	4.49,47	
8	Andreassen, Martin Solberg	MB1	NOR	4.54,63	
9	Suomalainen, Tuukka       	MB2	FIN	4.56,18	PR SB
10	Forsmark, Sebastian       	MB1	SWE	4.57,56	
11	Muhonen, Alvar            	MB1	FIN	5.04,57	
12	Forslund, Isac            	MB2	SWE	5.14,23	
13	Haikonen, Ilmo            	MC2	FIN	5.24,00	

500m Men - Junior C - 23 February 2020
1	Santtila, Sampsa          	MC2	FIN	41,57	
2	Kotte, Alan               	MC2	NOR	42,27	
3	Eikeseth, Leo Løland      	MC2	NOR	42,45	
4	Norheim, Ivar             	MC2	NOR	42,98	PR SB
5	Rintala, Luka             	MC1	FIN	43,08	
6	Hovde, Christoffer        	MC2	NOR	43,26	
7	Hiltunen, Urho            	MC2	FIN	43,41	
8	Koivupuisto, Matias       	MC2	FIN	44,08	
9	Eriksson, Anton           	MC1	SWE	46,98	
10	Klockar, Hugo             	MC2	SWE	47,10	

1500m Men - Junior C - 23 February 2020
1	Eikeseth, Leo Løland      	MC2	NOR	2.11,04	
2	Santtila, Sampsa          	MC2	FIN	2.12,82	
3	Hovde, Christoffer        	MC2	NOR	2.13,39	
4	Norheim, Ivar             	MC2	NOR	2.14,18	
5	Kotte, Alan               	MC2	NOR	2.14,79	
6	Rintala, Luka             	MC1	FIN	2.18,64	
7	Hiltunen, Urho            	MC2	FIN	2.19,32	
8	Koivupuisto, Matias       	MC2	FIN	2.23,58	
9	Klockar, Hugo             	MC2	SWE	2.33,68	
10	Eriksson, Anton           	MC1	SWE	2.48,46	

            

Native Language Names