Minsk Open Cup
Minsk (BLR)
26 September 2020

500m Ladies - 26 September 2020
1	Shostak, Mariia           	Шостак, Марія         	LN1	BLR	43,30	SB
2	Belaya, Valeriyia         	Белая, Валерия        	LN3	BLR	45,28	SB

1000m Ladies - 26 September 2020
1	Shostak, Mariia           	Шостак, Марія         	LN1	BLR	1.27,60	
2	Belaya, Valeriyia         	Белая, Валерия        	LN3	BLR	1.30,96	SB

500m Ladies - Junior A - 26 September 2020
1	Tsitsishyna, Palina       	Титишина, Полина      	LA1	BLR	43,64	PR SB
2	Roslik, Yana              	Рослик, Яна           	LA1	BLR	44,72	SB
3	Makeichyk, Sofya          	Макейчик, София       	LA1	BLR	46,29	PR SB
4	Tatarenka, Volha          	Татаренко, Ольга      	LA1	BLR	48,29	SB

1000m Ladies - Junior A - 26 September 2020
1	Burmistrava, Krystsina    	Бурмистрова, Кристина 	LA2	BLR	1.25,29	SB
2	Tsitsishyna, Palina       	Титишина, Полина      	LA1	BLR	1.30,83	SB
3	Tatarenka, Volha          	Татаренко, Ольга      	LA1	BLR	1.38,16	SB
DNS	Tserashonak, Yauheniya    	Терешонок, Евгения    	LA1	BLR	DNS	

500m Ladies - Junior B - 26 September 2020
1	Prakapovich, Anastasiya   	Прокопович, Анастасия 	LB2	BLR	42,56	
2	Karzhuyeva, Palina        	Коржуева, Полина      	LB2	BLR	44,56	
3	Hitcheuskaya, Alena       	Хичевская, Алена      	LB2	BLR	45,74	
4	Makarevich, Hanna         	Макаревич, Анна       	LB1	BLR	46,63	SB
5	Novikava, Karyna (2005)   	                      	LB1	BLR	47,24	SB
6	Vasilyeva, Viktoryia      	                      	LB1	BLR	47,68	PR SB
7	Sashurina, Aliaksandra    	                      	LB2	BLR	49,46	PR SB
8	Semenchukova, Alina       	Семенчукова, Алина    	LB2	BLR	51,60	SB
9	Spurgyash, Yana           	                      	LB1	BLR	57,33	PR SB
DNF	Bandaryna, Varvara        	Бандарина, Варвара    	LB2	BLR	DNF	
WDR	Kupryianava, Aryna        	Куприянова, Арина     	LA1	BLR	WDR	

1000m Ladies - Junior B - 26 September 2020
1	Hitcheuskaya, Alena       	Хичевская, Алена      	LB2	BLR	1.33,21	
2	Vasilyeva, Viktoryia      	                      	LB1	BLR	1.36,50	PR SB
3	Novikava, Karyna (2005)   	                      	LB1	BLR	1.36,76	SB
4	Sashurina, Aliaksandra    	                      	LB2	BLR	1.39,55	PR SB
5	Semenchukova, Alina       	Семенчукова, Алина    	LB2	BLR	1.44,32	
6	Spurgyash, Yana           	                      	LB1	BLR	1.56,97	PR SB
DNS	Makarevich, Hanna         	Макаревич, Анна       	LB1	BLR	DNS	

500m Ladies - Junior C - 26 September 2020
1	Bahdanava, Vlada          	                      	LC2	BLR	44,81	SB
2	Yakimenka, Valeryia       	Якименко, Валерия     	LC2	BLR	46,21	SB
3	Maliukevich, Yuliya       	Малюкевич, Юлия       	LC1	BLR	46,41	SB
4	Parashkova, Darya         	Парашкова, Дарья      	LC2	BLR	47,19	PR SB
5	Polazava, Aryna           	                      	LC2	BLR	47,35	
6	Aleksandronak, Dana       	Александрёнок, Дана   	LC1	BLR	47,54	PR SB
7	Herasimchyk, Valeriya     	                      	LC1	BLR	47,58	SB
8	Yeshman, Katsiaryna       	Ешман, Екатерина      	LC1	BLR	48,07	SB
9	Scheblyakova, Darya       	                      	LC1	BLR	51,18	PR SB
10	Arlouskaya, Valeria       	                      	LC1	BLR	51,23	PR SB
11	Davydava, Maryia          	                      	LC2	BLR	52,11	PR SB
12	Skorozhonok, Veranika     	                      	LYA	BLR	55,15	PR SB
13	Prazhyvalskaya, Anastasiya	                      	LC2	BLR	56,07	SB
14	Gotovko, Elizaveta        	                      	LC1	BLR	59,96	PR SB

1000m Ladies - Junior C - 26 September 2020
1	Bahdanava, Vlada          	                      	LC2	BLR	1.31,56	
2	Yakimenka, Valeryia       	Якименко, Валерия     	LC2	BLR	1.34,46	
3	Polazava, Aryna           	                      	LC2	BLR	1.35,72	PR SB
4	Aleksandronak, Dana       	Александрёнок, Дана   	LC1	BLR	1.39,12	
5	Davydava, Maryia          	                      	LC2	BLR	1.44,63	PR SB
6	Prazhyvalskaya, Anastasiya	                      	LC2	BLR	1.55,05	SB
7	Skorozhonok, Veranika     	                      	LYA	BLR	1.59,60	PR SB

1500m Ladies - Junior C - 26 September 2020
1	Maliukevich, Yuliya       	Малюкевич, Юлия       	LC1	BLR	2.23,91	SB
2	Yeshman, Katsiaryna       	Ешман, Екатерина      	LC1	BLR	2.33,03	PR SB

500m Ladies - Junior D - 26 September 2020
1	Charniakova, Darya        	                      	LYA	BLR	47,14	PR SB
2	Sivets, Palina            	Сивец, Полина         	LYA	BLR	47,88	PR SB
3	Agarkova, Dana            	Агаркова, Дана        	LYC	BLR	48,04	PR SB
4	Kanaplianik, Evialina     	Konoplyanik, Evelina  	LYA	BLR	50,06	SB
5	Hancharyk, Kira           	                      	L?	BLR	51,27	PR SB
6	Kukharchyk, Daminika      	                      	LYA	BLR	51,31	PR SB
7	Stsiapanova, Darya        	Степанова, Дарья      	LYA	BLR	52,28	PR SB
8	Crochko, Valeriya         	                      	L?	BLR	53,77	PR SB
9	Krukava, Juliana          	                      	LYD	BLR	54,08	PR SB
10	Shylava, Palina           	                      	LYB	BLR	56,81	PR SB
11	Vashkevich, Kseniya       	                      	LYC	BLR	1.00,84	PR SB
12	Kozlowskaya, Sofiya       	                      	LYA	BLR	1.02,04	PR SB
13	Syradoeva, Evgeniya       	                      	LYC	BLR	1.05,45	PR SB
14	Husentsava, Darya         	                      	LYC	BLR	1.07,55	PR SB
15	Malyshevskaya, Yaroslava  	                      	LYD	BLR	1.07,92	PR SB
16	Kutuzova, Ekatserina      	                      	LYC	BLR	1.12,46	PR SB
17	Malyshevskaya, Nelly      	                      	LYB	BLR	1.18,60	SB
18	Kazachyna, Katsiaryna     	                      	LYC	BLR	1.22,81	PR SB
19	Miklush, Nika             	                      	LYA	BLR	1.35,87	PR SB
DNS	Shaykovskaya, Polina      	                      	LYB	BLR	DNS	
DNS	Magerova, Darina          	                      	LYB	BLR	DNS	

1000m Ladies - Junior D - 26 September 2020
1	Sivets, Palina            	Сивец, Полина         	LYA	BLR	1.37,11	PR SB
2	Kukharchyk, Daminika      	                      	LYA	BLR	1.44,08	PR SB
3	Husentsava, Darya         	                      	LYC	BLR	2.35,90	SB
4	Kazachyna, Katsiaryna     	                      	LYC	BLR	2.45,75	PR SB
5	Kutuzova, Ekatserina      	                      	LYC	BLR	3.22,28	PR SB

500m Men - 26 September 2020
1	Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита       	MN1	BLR	37,89	SB
2	Loseu, Herman             	Лосев, Герман         	MN3	BLR	38,46	
3	Mozheiko, Evgenij         	                      	MN1	BLR	38,98	
4	Karpovich, Ivan           	Карпович, Иван        	MN1	BLR	39,24	
5	Siamenau, Yury            	                      	MN2	BLR	39,33	SB
6	Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав   	MN3	BLR	39,52	
DNF	Neumiarzhytski, Stefan    	Невмержицкий, Стефан  	MN3	BLR	DNF	

1000m Men - 26 September 2020
1	Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита       	MN1	BLR	1.15,49	
2	Loseu, Herman             	Лосев, Герман         	MN3	BLR	1.15,72	
3	Karpovich, Ivan           	Карпович, Иван        	MN1	BLR	1.16,99	
4	Siamenau, Yury            	                      	MN2	BLR	1.19,10	

1500m Men - 26 September 2020
1	Mozheiko, Evgenij         	                      	MN1	BLR	1.59,64	SB

500m Men - Junior A - 26 September 2020
1	Brankovskiy, Pavel        	Бранковский, Павел    	MA1	BLR	37,60	PR SB
2	Liauko, Yauheni           	                      	MA2	BLR	39,20	
3	Badziulia, Mikita         	Бадюля, Никита        	MA2	BLR	41,27	SB
4	Sharamet, Artsiom         	Шеремет, Артём        	MA2	BLR	41,40	SB
5	Kaliadka, Ivan            	                      	MA1	BLR	1.05,28	SB

1000m Men - Junior A - 26 September 2020
1	Naumov, Ivan              	Наумов, Иван          	MA1	BLR	1.23,59	SB
DNS	Sharamet, Artsiom         	Шеремет, Артём        	MA2	BLR	DNS	

1500m Men - Junior A - 26 September 2020
1	Herman, Andrei            	Герман, Андрей        	MA1	BLR	1.57,19	SB
2	Fiodarav, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)	MA1	BLR	1.57,58	SB

500m Men - Junior B - 26 September 2020
1	Dziusau, Dzmitry          	Дюсов, Дмитрий        	MB2	BLR	39,33	SB
2	Puchkou, Dzianis          	Пучков, Денис         	MB2	BLR	39,67	SB
3	Kniazev, Igor             	Князев, Игорь         	MB1	BLR	39,90	
4	Kazlou, Viktar            	Козлов, Виктор        	MB2	BLR	40,14	SB
5	Fursa, Ivan               	                      	MB2	BLR	40,32	
6	Baraznouski, Artsiom      	                      	MB2	BLR	40,70	SB
7	Mikheyeu, Anton           	Михеев, Антон         	MB2	BLR	40,78	SB
8	Kupryianau, Taras         	Куприянов, Тарас      	MB2	BLR	41,64	SB
9	Yashynski, Aliaksei       	                      	MB1	BLR	42,72	
10	Makhnovich, Valerey       	Махнович, Валерий     	MB2	BLR	42,76	PR SB
11	Gavrilchik, Roman         	Гаврильчик, Роман     	MB1	BLR	43,66	SB
12	Ivanov, Daniil (2003)     	Иванов, Даниил (2003) 	MB2	BLR	44,56	PR SB
13	Krupiankou, Kanstantsin   	Крупенков, Константин 	MB1	BLR	46,15	PR SB
14	Bezkrevnuy, Arseny        	                      	MB1	BLR	46,50	PR SB
DNS	Yakauleu, Zakhar          	Яковлев, Захар        	MB2	BLR	DNS	
DNS	Volodko, Roman            	Володько, Роман       	MB1	BLR	DNS	
DQ	Ilyutsik, Andrei          	Ильютик, Андрей       	MB2	BLR	DQ	
DQ	Kachan, Yauheni           	Качан, Евгений        	MB1	BLR	DQ	

1000m Men - Junior B - 26 September 2020
1	Dziusau, Dzmitry          	Дюсов, Дмитрий        	MB2	BLR	1.17,70	SB
2	Kazlou, Viktar            	Козлов, Виктор        	MB2	BLR	1.18,65	PR SB
3	Ilyutsik, Andrei          	Ильютик, Андрей       	MB2	BLR	1.20,14	PR SB
4	Kniazev, Igor             	Князев, Игорь         	MB1	BLR	1.20,48	
5	Fursa, Ivan               	                      	MB2	BLR	1.22,00	
6	Puchkou, Dzianis          	Пучков, Денис         	MB2	BLR	1.22,20	
7	Baraznouski, Artsiom      	                      	MB2	BLR	1.22,40	
8	Makhnovich, Valerey       	Махнович, Валерий     	MB2	BLR	1.27,10	PR SB
9	Kachan, Yauheni           	Качан, Евгений        	MB1	BLR	1.31,11	PR SB
10	Krupiankou, Kanstantsin   	Крупенков, Константин 	MB1	BLR	1.32,47	PR SB
11	Bezkrevnuy, Arseny        	                      	MB1	BLR	1.33,72	PR SB
DNS	Yashynski, Aliaksei       	                      	MB1	BLR	DNS	

1500m Men - Junior B - 26 September 2020
1	Ilyushyn, Uladzimir       	Ильюшин, Владимир     	MB1	BLR	2.14,52	PR SB
2	Ivanov, Daniil (2003)     	Иванов, Даниил (2003) 	MB2	BLR	2.17,77	PR SB
DNS	Yakauleu, Zakhar          	Яковлев, Захар        	MB2	BLR	DNS	

500m Men - Junior C - 26 September 2020
1	Shykalau, Mikita          	                      	MC2	BLR	41,55	PR SB
2	Piatrou, Kiryl            	Петров, Кирилл        	MC1	BLR	42,72	PR SB
3	Charankou, Siarhei        	                      	MC2	BLR	42,91	SB
4	Yakauleu, Nazar           	Яковлев, Назар        	MC1	BLR	43,38	SB
5	Manulik, Aleksey          	Манулик, Алексей      	MC2	BLR	43,69	SB
6	Marchenka, Mikita         	Марченко, Никита      	MC1	BLR	43,82	
7	Ashuika, Danila           	                      	MC2	BLR	45,12	PR SB
8	Svitin, Timur             	                      	MC1	BLR	45,49	PR SB
9	Mazalskiy, Dzmitritry     	                      	MC1	BLR	46,54	PR SB
10	Damaratski, Ivan          	                      	MC2	BLR	48,99	PR SB
11	Gosha, Uladzuslau         	                      	MC1	BLR	51,99	PR SB
12	Illarionov, Pavel         	                      	MC2	BLR	52,28	SB
13	Cheliubeyeu, Yahor        	                      	MC1	BLR	52,58	PR SB
14	Dudarev, Aliaksandr       	                      	M?	BLR	56,15	PR SB
15	Babariko, Yagor           	                      	MC1	BLR	58,06	SB
16	Zheleznyi, Maksim         	                      	MC1	BLR	1.00,67	PR SB
17	Zborovski, Anton          	                      	MC2	BLR	1.01,12	
DNS	Aleksandrovich, Andrei    	                      	MC1	BLR	DNS	
DNS	Koshur, Evgeniy           	                      	MYA	BLR	DNS	
DQ	Trafimov, Anton           	                      	MC1	BLR	DQ	

1000m Men - Junior C - 26 September 2020
1	Charankou, Siarhei        	                      	MC2	BLR	1.26,19	SB
2	Manulik, Aleksey          	Манулик, Алексей      	MC2	BLR	1.29,37	SB
3	Yakauleu, Nazar           	Яковлев, Назар        	MC1	BLR	1.29,52	SB
4	Ashuika, Danila           	                      	MC2	BLR	1.32,30	PR SB
5	Damaratski, Ivan          	                      	MC2	BLR	1.40,69	PR SB
6	Hlukhouski, Aliaksandr    	Глуховский, Александр 	MC1	BLR	1.40,97	PR SB
7	Zborovski, Anton          	                      	MC2	BLR	1.42,84	PR SB
8	Cheliubeyeu, Yahor        	                      	MC1	BLR	1.45,42	PR SB
9	Tokach, Mikita            	Токач, Никита         	MC1	BLR	1.47,64	PR SB
10	Svitin, Timur             	                      	MC1	BLR	1.48,57	

1500m Men - Junior C - 26 September 2020
1	Shykalau, Mikita          	                      	MC2	BLR	2.16,68	SB

500m Men - Junior D - 26 September 2020
1	Minin, Radomir            	                      	MYB	BLR	45,03	
2	Danilau, Fiodar           	Данилов, Федор        	MYA	BLR	52,90	SB
3	Kugeiko, Pavel            	                      	MYB	BLR	53,75	PR SB
4	Andrukevich, Zakhar       	Андрукевич, Захар     	MYD	BLR	54,16	PR SB
5	Grigoryev, Oskar          	Григорьев, Оскар      	MYB	BLR	54,27	PR SB
6	Shynkevich, Ihar          	Шинкевич, Игорь       	MYB	BLR	54,32	PR SB
7	Kolesnikov, Ilya          	                      	MYB	BLR	58,32	
8	Kandrakou, Tsimafei       	                      	MYB	BLR	59,01	PR SB
9	Dziamidau, Klim           	                      	MYA	BLR	59,92	SB
10	Hubkin, Leanid            	                      	MYC	BLR	1.00,99	PR SB
11	Matsias, Aleh             	Матяс, Олег           	MYC	BLR	1.01,00	PR SB
12	Nifantau, Barys           	                      	MYC	BLR	1.03,13	
13	Melnikau, Stepan          	                      	MYC	BLR	1.05,07	PR SB
14	Sobolev, Evgeniy          	                      	MYB	BLR	1.13,82	PR SB
DQ	Ilyutsik, Yury            	                      	MA2	BLR	DQ	

1000m Men - Junior D - 26 September 2020
1	Kuptsou, Patrokl          	Купцов, Патрокл       	MYC	BLR	1.41,11	PR SB
2	Andrukevich, Zakhar       	Андрукевич, Захар     	MYD	BLR	1.55,71	
3	Hubkin, Leanid            	                      	MYC	BLR	2.14,00	PR SB

            

Native Language Names