Regional Competition - Russian Championships (Stage 2)
Omsk (RUS)
10 - 11 January 2015

Women - Junior B
Name                     	                        			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                         	                        			10 Jan 		10 Jan 		11 Jan 		11 Jan 		
Ilmetova, Regina         	                        	LB1	RUS	43,32  	1      	2.23,61	2   SB 	1.29,33	1      	       	       	
Czuczkiridze, Vladislava 	                        	LB1	RUS	45,28  	2      	2.27,06	4      	1.35,51	7      	5.15,65	3      	
Sulokhina, Yuliya        	                        	LB2	RUS	45,62  	3      	2.30,16	7      	1.34,12	3      	5.28,92	10  SB 	
Misyuk, Ekaterina        	Мисюк, Екатерина        	LB2	RUS	45,76  	4   PR 	2.31,60	10     	1.35,86	8      	5.29,85	11     	
Pushkareva, Margarita    	Пушкарева, Маргарита    	LB2	RUS	45,82  	5      	2.23,31	1      	1.34,24	4      	5.07,25	1      	
Kuzneczova, Yuliya (1998)	Кузнецова, Юлия (1998)  	LB1	RUS	45,92  	6      	2.26,12	3      	1.33,59	2      	5.18,19	5      	
Pisarenko, Ekaterina     	                        	LB1	RUS	45,92  	6   PR 	2.33,07	11     	1.37,85	11     	5.21,90	6      	
Sukhikh, Tatyana         	Сухих, Татьяна          	LB2	RUS	45,93  	8      	       	DNF    	1.37,01	10     	5.27,44	9      	
Fokina, Sofya            	Фокина, Софья           	LB2	RUS	46,39  	9      	2.31,08	9      	1.36,09	9      	5.18,05	4      	
Domoshonkina, Polina     	                        	LB1	RUS	46,62  	10     	2.30,10	6      	1.34,68	5      	5.23,02	7   PR 	
Evdokimova, Elena        	Евдокимова, Елена       	LB2	RUS	46,72  	11     	2.29,68	5      	1.34,97	6   SB 	5.33,55	13     	
Malkina, Anastasiya      	Малкина, Анастасия      	LB1	RUS	46,78  	12     	2.30,84	8      	1.38,05	12     	5.15,40	2   SB 	
Sokolnikova, Angelina    	                        	LB1	RUS	47,56  	13     	2.42,61	13     	1.41,51	16     	6.01,06	16     	
Vtorushina, Anastasiya   	                        	LB2	RUS	48,24  	14     	2.42,86	15     	1.40,56	14     	5.34,11	14     	
Martencz, Kristina       	                        	LB2	RUS	48,76  	15     	2.38,06	12     	1.40,00	13     	5.23,09	8   PR 	
Morokko, Anastasiya      	Морокко, Анастасия      	LB1	RUS	48,78  	16     	2.42,76	14     	1.41,05	15     	5.31,41	12     	
Peshkova, Polina         	Пешкова, Полина         	LB2	RUS	52,62  	17     	2.46,31	16     	1.49,65	17     	5.40,77	15     	
Borovkova, Natalya       	Боровкова, Наталья      	LB2	RUS	53,43  	18     	2.57,03	17     	1.52,70	18     	6.06,48	17     	
Ryabchuk, Alena          	Рябчук, Алена           	LB1	RUS	57,15  	19     	3.14,84	18     	2.03,80	19     	       	       	
Anisimova, Anastasiya    	Анисимова, Анастасия    	LB1	RUS	       	       	       	DNS    	       	       	       	       	

Women - Junior C
Name                     	                        			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                         	                        			10 Jan 		10 Jan 		11 Jan 		11 Jan 		
Batgauer, Anastasiya     	Батгауер, Анастасия     	LC1	RUS	45,50  	1   SB 	2.24,90	2   PR 	1.34,40	4      	5.08,81	2   PR 	
Upirova, Polina          	Упирова, Полина         	LC1	RUS	46,00  	2   SB 	2.24,32	1   PR 	1.33,68	2   SB 	5.03,76	1   PR 	
Shabalkina, Ekaterina    	Шабалкина, Екатерина    	LC2	RUS	46,34  	3      	2.31,72	5      	1.33,97	3      	5.25,90	6      	
Fan-Di, Kristina         	Фан-Ди, Кристина        	LC2	RUS	46,72  	4   SB 	2.40,91	14     	1.38,26	6      	5.32,14	10  PR 	
Kuzmenko, Ekaterina      	Кузьменко, Екатерина    	LC2	RUS	47,16  	5      	2.31,50	4      	1.33,43	1      	5.14,91	3      	
Grinevich, Tatyana       	Гриневич, Татьяна       	LC2	RUS	47,91  	6   PR 	2.35,31	7   PR 	1.38,91	8   PR 	5.31,13	8   PR 	
Boriskina, Darya         	Борискина, Дарья        	LC1	RUS	48,24  	7      	2.37,32	10     	1.40,97	13     	5.54,45	14     	
Anishhenko, Anastasiya   	Анищенко, Анастасия     	LC2	RUS	48,28  	8   SB 	2.31,15	3   SB 	1.36,77	5   SB 	5.15,39	4   PR 	
Ashheulova, Alina        	Ащеулова, Алина         	LC2	RUS	48,74  	9      	2.37,76	11     	1.40,04	9      	5.33,97	11     	
Goroshinskaya, Darya     	Горошинская, Дарья      	LC1	RUS	48,95  	10  PR 	2.39,60	13     	1.40,53	12  PR 	5.45,27	13     	
Shumejko, Angelina       	                        	LC2	RUS	49,15  	11     	2.33,50	6      	1.40,20	10     	5.22,56	5      	
Khafizova, Ilvira        	Хафизова, Илвира        	LC2	RUS	49,41  	12  PR 	2.36,98	9   PR 	1.40,50	11     	5.30,59	7      	
Zhivnovodenko, Valentina 	                        	LC1	RUS	49,41  	12  SB 	2.36,12	8   PR 	1.41,04	14     	5.36,40	12     	
Shherbak, Valeriya       	Щербак, Валерия         	LC1	RUS	50,72  	14  PR 	2.52,85	17  PR 	1.47,73	17  PR 	5.59,39	16  PR 	
Bryuchko, Anzhelika      	Брючко, Анжелика        	LC1	RUS	51,35  	15  PR 	2.37,85	12  PR 	1.44,00	15     	5.31,32	9   PR 	
Konyakhina, Evgeniya     	Коняхина, Евгения       	LC2	RUS	51,52  	16  SB 	2.47,55	15  SB 	1.47,06	16  SB 	6.19,50	17  SB 	
Fetisova, Yuliya         	Фетисова, Юлия          	LC1	RUS	1.07,62	17     	2.49,53	16     	1.38,65	7      	5.56,31	15     	
Shevchenko, Anna         	Шевченко, Анна          	L?	RUS	1.09,03	18  PR 	3.03,44	18  PR 	1.55,85	18  PR 	6.32,49	18  PR 	

Women - Out of Competition
Name                     	                        			1500m  		
                         	                        			10 Jan 		
Musralinova, Ajzhan      	Мусралинова, Айжан      	LA2	RUS	2.38,35	1   SB 	
Tikhonova, Ekaterina     	Тихонова, Екатерина     	LC2	RUS	2.39,74	2   PR 	

Men - Junior B
Name                     	                        			500m 		3000m  		1500m  		5000m  		
                         	                        			10 Jan 		10 Jan 		11 Jan 		11 Jan 		
Anashkin, Dmitrij (1997) 	Анашкин, Дмитрий (1997) 	MB2	RUS	39,95  	1      	4.34,64	2      	2.06,22	1      	8.05,86	4      	
Tikhonov, Andrej         	Тихонов, Андрей         	MB1	RUS	40,54  	2      	4.36,38	4   SB 	2.09,46	3      	8.08,45	6   PR 	
Ivanov, Aleksej (1998)   	Иванов, Алексей (1998)  	MB2	RUS	40,57  	3      	4.32,64	1      	2.08,15	2      	7.47,24	1      	
Ermilov, Dmitrij         	Ермилов, Дмитрий        	MB2	RUS	41,06  	4      	4.35,73	3      	2.10,41	5      	7.57,20	3      	
Belman, Andrej           	Бельман, Андрей         	MB2	RUS	41,10  	5      	4.39,37	6      	2.12,90	7      	8.07,64	5      	
Talunin, Aleksandr       	Талунин, Александр      	MB1	RUS	41,57  	6   PR 	4.49,02	11  PR 	2.14,83	11  PR 	8.20,45	11  PR 	
Afanasejkin, Aleksandr   	                        	MB2	RUS	41,64  	7      	4.37,97	5      	2.09,90	4      	7.49,08	2      	
Pogrebnov, Vladislav     	Погребнов, Владислав    	MB2	RUS	42,29  	8      	4.46,18	8      	2.12,30	6      	8.21,87	12     	
Groshev, Vladislav       	Грошев, Владислав       	MB1	RUS	42,35  	9      	4.44,57	7      	2.13,90	9      	8.09,13	7      	
Epanchincev, Sergej      	                        	MB2	RUS	42,62  	10     	5.11,55	17     	2.17,14	12     	9.20,87	18     	
Kazak, Vladislav         	                        	MB1	RUS	42,66  	11     	4.48,81	10     	2.17,30	13     	8.18,47	10     	
Sheremet, Daniil         	                        	MB2	RUS	42,67  	12     	5.09,42	16     	2.21,46	17     	9.18,18	17     	
Troshev, Andrej          	                        	MB1	RUS	42,76  	13     	4.50,34	12     	2.13,95	10     	8.14,40	8      	
Sibirev, Vladimir        	                        	MB2	RUS	43,20  	14  PR 	4.46,66	9   PR 	2.13,25	8   PR 	8.15,95	9   PR 	
Belousov, Nikita         	Белоусов, Никита        	MB1	RUS	43,74  	15     	5.02,91	14     	2.21,36	16     	8.53,40	15     	
Kubrin, Nikolaj          	Кубрин, Николай         	MB2	RUS	43,85  	16     	5.21,87	19     	2.23,05	18     	9.28,95	19     	
Chyornyj, Vladimir       	                        	MB1	RUS	43,94  	17     	5.03,60	15     	2.20,18	14     	8.32,08	13     	
Torlopov, Denis          	Торлоров, Денис         	MB1	RUS	44,38  	18     	4.59,51	13  PR 	2.20,95	15  PR 	8.51,72	14  PR 	
Vojtyuk, Artem           	                        	MB1	RUS	45,45  	19     	5.14,66	18     	2.23,95	19     	8.59,58	16     	
Vasiliczov, Konstantin   	                        	M?	RUS	47,39  	20  PR 	5.50,07	20     	2.39,70	20     	       	DNS    	

Men - Junior C
Name                     	                        			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                         	                        			10 Jan 		10 Jan 		11 Jan 		11 Jan 		
Rudenko, Nikolas         	Руденко, Николас        	MC2	RUS	41,32  	1      	2.11,98	1      	1.23,00	1   SB 	4.36,48	2      	
Zayacz, Bogdan           	Заяц, Богдан            	MC2	RUS	41,63  	2   PR 	2.28,56	16     	1.23,58	2   SB 	4.36,47	1   PR 	
Laptev, Artem            	Лаптев, Артем           	MC1	RUS	42,39  	3   PR 	2.22,20	9   PR 	1.29,20	5   PR 	4.49,88	5      	
Baryshnikov, Aleksandr   	Барышников, Александр   	MC2	RUS	42,98  	4      	2.19,56	3      	1.29,02	4   SB 	4.57,23	9   SB 	
Byvalcev, Nikolaj        	Бывалцев, Николай       	MC2	RUS	43,06  	5   PR 	2.17,66	2   PR 	1.26,51	3      	4.49,06	4   PR 	
Alyoshin, Dmitrij        	                        	MC2	RUS	43,41  	6   PR 	2.23,71	10  PR 	1.29,54	6   PR 	5.00,00	12  PR 	
Goryashin, Nikita        	Горяшин, Никита         	MC1	RUS	43,68  	7      	2.20,93	5      	1.30,79	8      	4.56,22	8      	
Rakhmatulin, Shamil      	Рахматулин, Шамиль      	MC2	RUS	43,76  	8   PR 	2.28,55	15     	1.34,91	17     	5.27,39	18     	
Prokhorenko, Andrej      	Прохоренко, Андрей      	MC2	RUS	44,51  	9      	2.28,99	17     	1.33,94	16     	5.15,72	15     	
Korovkin, Danil          	Коровкин, Данил         	MC1	RUS	44,95  	10     	2.21,65	6      	1.32,33	12  SB 	4.54,66	7      	
Pustovojt, Maksim        	Пустовойт, Максим       	MC2	RUS	44,95  	10     	2.19,76	4      	1.30,59	7      	4.47,53	3      	
Varlamov, Gleb           	Варламов, Глеб          	MC2	RUS	45,08  	12  PR 	2.26,90	12     	1.32,56	14     	4.58,29	10     	
Samsonov, Aleksandr      	Самсонов, Александр     	MC2	RUS	45,35  	13     	2.21,95	7      	1.31,80	11     	4.53,07	6      	
Kasev, Maksim            	Касев, Максим           	MC1	RUS	45,48  	14  PR 	2.24,99	11     	1.32,50	13     	5.20,18	17     	
Shustov, Viktor          	Шустов, Виктор          	M?	RUS	45,72  	15  PR 	2.28,25	13  PR 	1.31,64	10  PR 	5.16,14	16  PR 	
Ionov, Georgij           	Ионов, Георгий          	MC1	RUS	46,08  	16     	2.22,15	8      	1.30,80	9   SB 	4.58,39	11  PR 	
Rodinkov, Leonid         	Родинков, Леонид        	M?	RUS	47,03  	17  PR 	2.28,50	14  PR 	1.33,00	15  PR 	5.13,50	13  PR 	
Kovalev, Vladimir (2000) 	Ковалев, Владимир (2000)	MC2	RUS	47,28  	18     	2.35,60	18     	1.40,33	18     	5.15,10	14     	
Levkin, Ivan             	Левкин, Иван            	MC1	RUS	47,64  	19  PR 	2.45,18	19  PR 	1.42,46	19  PR 	6.00,00	19  PR 	
Cybulko, Yurij           	Цыбулко, Юрий           	M?	RUS	55,03  	20  PR 	2.57,96	20  PR 	1.51,04	20  PR 	6.00,15	20  PR 	

    
                

Native Language Names