RSU Cup - Juniors
Chelyabinsk (RUS)
14 - 15 December 2016

Ladies - Allround
Name                       	                          			500m    		1500m  		1000m  		3000m  		
                           	                          			14 Dec  		14 Dec 		15 Dec 		15 Dec 		
Samkova, Elena             	Самкова, Елена            	LA2	RUS	41,70   	1      	2.09,60	2      	1.22,83	1   SB 	4.36,03	2   SB 	
Sloeva, Ekaterina          	                          	LA1	RUS	41,74   	2      	2.13,17	5      	1.24,53	3      	4.41,07	5      	
Votchal, Kristina          	Вотчал, Кристина          	LA2	RUS	42,09   	3      	2.09,52	1   PR 	1.24,17	2   PR 	4.35,49	1      	
Evgrafova, Kseniya         	Евграфова, Ксения         	LA2	RUS	43,23   	4      	2.11,40	4      	1.27,96	8      	4.36,84	3      	
Pushkareva, Margarita      	Пушкарева, Маргарита      	LA2	RUS	43,41   	5      	2.11,07	3      	1.25,11	4   PR 	4.38,19	4   SB 	
Lezhneva, Mariya           	Лежнева, Мария            	LA2	RUS	43,57   	6      	2.13,67	8      	1.26,86	6      	4.45,03	7      	
Voronina, Elena            	Воронина, Елена           	LA2	RUS	43,64   	7      	2.13,63	7      	1.26,26	5   PR 	4.46,38	8      	
Falkova, Valeriya          	Фалкова, Валерия          	LA2	RUS	43,70   	8      	2.13,26	6      	1.27,24	7   SB 	4.42,83	6      	
Gagarina, Kseniya          	Гагарина, Ксения          	LA2	RUS	44,38   	9   SB 	2.16,18	12     	       	DNS    	       	       	
Nokhrina, Natalya          	Нохрина, Наталья          	LA2	RUS	44,92   	10     	2.15,98	10     	1.28,66	10  SB 	4.53,02	11  SB 	
Bukina, Polina             	Букина, Полина            	LA1	RUS	45,05   	11     	2.14,74	9      	1.29,38	11     	4.47,09	9      	
Antonova, Anastasiya (1999)	Антонова, Анастасия (1999)	LA1	RUS	45,21(3)	12     	2.20,41	13     	1.30,20	12     	4.58,99	12     	
Kozlova, Mariya            	                          	LA1	RUS	45,21(5)	13     	2.16,11	11     	1.28,13	9      	4.49,09	10     	
Evdokimova, Elena          	Евдокимова, Елена         	LA2	RUS	46,10   	14     	2.24,34	15     	1.32,03	13     	5.11,23	14     	
Seliverstova, Anastasiya   	Селиверстова, Анастасия   	LA1	RUS	46,17   	15     	2.23,43	14     	1.32,44	14     	5.10,19	13     	
Kuzmina, Ekaterina (1999)  	Кузьмина, Екатерина (1999)	LA1	RUS	47,51   	16  PR 	2.30,34	17  PR 	1.37,21	15  PR 	5.12,83	15     	
Czarevskaya, Ekaterina     	Царевская, Екатерина      	LA2	RUS	49,73   	17     	2.30,27	16     	1.37,98	16     	5.15,74	16     	

Ladies - Sprint
Name                       	                          			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                           	                          			14 Dec 		14 Dec 		15 Dec 		15 Dec 		
Syrnikova, Milena          	Сырникова, Милена         	LA2	RUS	41,83  	1      	1.25,43	1      	41,82  	1      	1.25,72	1      	
Mikheeva, Irina            	Михеева, Ирина            	LA2	RUS	42,61  	2      	1.26,86	2      	42,78  	2      	1.28,17	2      	
Demidova, Anastasiya       	Демидова, Анастасия       	LA2	RUS	43,07  	3      	1.27,75	3      	43,12  	3      	1.28,33	3      	
Fokina, Sofya              	Фокина, Софья             	LA2	RUS	43,49  	4      	1.31,57	5      	43,69  	5      	1.30,69	5      	
Koroleva, Anastasiya       	Королева, Анастасия       	LA1	RUS	43,56  	5      	1.29,29	4      	43,61  	4      	1.29,22	4      	

Men - Allround
Name                       	                          			500m   		3000m  		1500m  		5000m  		
                           	                          			14 Dec 		14 Dec 		15 Dec 		15 Dec 		
Filimonov, Dmitrij         	Филимонов, Дмитрий        	MA1	RUS	37,38  	1   SB 	4.07,61	4   SB 	1.53,87	2   SB 	7.29,53	13  SB 	
Boronin, Vladislav         	Боронин, Владислав        	MA2	RUS	37,86  	2      	4.09,65	6      	1.54,45	3   PR 	7.18,92	6      	
Yunin, Yegor               	Юнин, Егор                	MA2	RUS	38,23  	3      	3.59,29	1      	1.52,28	1      	6.56,36	2      	
Borodaj, Anton             	Бородай, Антон            	MA1	RUS	38,66  	4      	4.31,21	25     	1.58,57	8   SB 	7.38,15	17  SB 	
Podolskii, Aleksandr       	Подольский, Александр     	MA1	RUS	38,97  	5      	4.04,69	2      	1.55,19	4      	7.06,53	3      	
Nevmerzhitskii, Stefan     	                          	MA1	RUS	39,00  	6      	4.23,02	16     	2.29,19	26     	7.45,11	21     	
Kudryakov, Damir           	Кудряков, Дамир           	MA2	RUS	39,09  	7      	4.19,54	14  SB 	2.00,99	15     	7.37,09	16     	
Kurazhov, Dmitrij          	Куражов, Дмитрий          	MA2	RUS	39,22  	8      	4.19,00	13  SB 	2.01,47	17     	7.33,49	15     	
Pavlyuk, Andrej            	Павлюк, Андрей            	MA2	RUS	39,39  	9      	       	DQ     	2.00,14	12     	       	       	
Yurev, Maksim              	Юрьев, Максим             	MA2	RUS	39,45  	10     	4.18,41	12     	1.58,46	7   PR 	7.22,99	7      	
Czvetcikh, Nikita          	Цветцих, Никита           	MA2	RUS	39,54  	11  SB 	4.24,02	19  SB 	2.00,86	13     	7.39,73	18  PR 	
Sheverdin, Klim            	Шевердин, Клим            	MA2	RUS	39,55  	12     	4.17,78	11     	2.02,26	20     	7.32,07	14     	
Shkolin, Egor              	Школин, Егор              	MA1	RUS	39,79  	13     	4.08,27	5      	1.57,69	5      	7.09,08	4      	
Kulpin, Valerij            	Кульпин, Валерий          	MA1	RUS	39,80  	14  SB 	4.27,01	24     	2.02,77	22     	7.55,19	24  SB 	
Demin, Vladislav           	Демин, Владислав          	MA1	RUS	39,89  	15  PR 	4.11,28	7      	1.58,31	6   PR 	7.40,53	19     	
Mikhajlov, Andrej          	Михайлов, Андрей          	MA2	RUS	39,96  	16  SB 	4.25,99	23     	2.01,68	18     	7.49,62	23     	
Ivanov, Aleksej (1998)     	Иванов, Алексей (1998)    	MA2	RUS	40,09  	17     	4.25,95	22     	2.02,05	19     	7.27,33	12     	
Pilipenko, Evgenij         	Пилипенко, Евгений        	MA1	RUS	40,31  	18     	4.20,05	15     	2.02,59	21  SB 	7.15,00	5   PR 	
Korchinskij, Ilya          	Корчинский, Илья          	MA1	RUS	40,38  	19     	4.14,10	8      	2.00,12	10     	7.23,38	8      	
Puchkov, Leonid            	Пучков, Леонид            	MA1	RUS	40,93  	20     	4.15,67	10     	2.00,87	14     	7.24,86	11  SB 	
Ippolitov, Vasilij         	Ипполитов, Василий        	MA2	RUS	40,98  	21  SB 	4.23,41	17     	2.03,58	23     	7.47,87	22     	
Ivanov, Ilya               	Иванов, Илья              	MN2	RUS	41,04  	22     	4.06,74	3   SB 	1.58,77	9   PR 	6.54,55	1   PR 	
Suslov, Sergej             	Суслов, Сергей            	MA1	RUS	41,51  	23  PR 	4.24,63	21     	2.04,94	24     	7.23,41	9   PR 	
Zinovev, Ivan              	Зиновьев, Иван            	MA1	RUS	41,55  	24     	4.24,28	20  SB 	2.05,51	25     	7.41,70	20     	
Sidorov, Daniil (1999)     	Сидоров, Даниил (1999)    	MA1	RUS	56,51  	25     	4.14,61	9   PR 	2.01,13	16  PR 	7.23,44	10  PR 	
Koryakovskij, Egor         	Коряковский, Егор         	MA1	RUS	1.05,77	26     	4.23,64	18  SB 	2.00,12	10     	       	       	

Men - Sprint
Name                       	                          			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                           	                          			14 Dec 		14 Dec 		15 Dec 		15 Dec 		
Bazorov, Daniil            	Базоров, Даниил           	MA2	RUS	37,63  	1      	1.14,97	2      	37,26  	1   SB 	1.15,33	2      	
Kamenskij, Egor            	Каменский, Егор           	MA2	RUS	37,71  	2      	1.18,57	7      	37,75  	3      	1.19,17	7      	
Safonov, Egor              	Сафонов, Егор             	MA2	RUS	37,77  	3      	1.14,92	1   SB 	37,68  	2      	1.14,15	1   SB 	
Egorov, Egor (1999)        	Егоров, Егор (1999)       	MA1	RUS	37,96  	4      	1.16,65	4      	37,86  	4      	1.16,63	5      	
Golubev, Viktor            	Голубев, Виктор           	MA1	RUS	38,33  	5      	1.19,63	8      	38,15  	5      	1.18,92	6      	
Pogrebnov, Vladislav       	Погребнов, Владислав      	MA2	RUS	38,71  	6      	1.16,17	3      	38,40  	6   PR 	1.16,46	4      	
Gribov, Aleksandr          	Грибов, Александр         	MA2	RUS	38,77  	7      	1.17,81	5      	38,49  	7      	1.16,40	3      	
Tikhonov, Andrej           	Тихонов, Андрей           	MA1	RUS	39,22  	8      	1.18,56	6      	38,84  	8   PR 	1.19,83	8      	
Zherebczov, Leonid         	Жеребцов, Леонид          	MA1	RUS	41,32  	9      	1.27,04	10     	41,44  	10     	1.26,37	11     	
Ponomarev, Nikita (1998)   	Пономарев, Никита (1998)  	MA2	RUS	41,52  	10     	1.26,81	9      	40,51  	9      	1.25,53	9      	
Plekhanov, Aleksandr (1998)	Плеханов, Александр (1998)	MA1	RUS	41,77  	11     	1.27,66	11     	42,34  	11     	1.25,98	10     	
Manannikov, Kirill         	Мананников, Кирилл        	MA1	RUS	42,94  	12     	1.29,40	12     	43,06  	12     	1.28,32	12     	
Zakharov, Ruslan (1998)    	Захаров, Руслан (1998)    	MA1	RUS	       	DNS    	       	DNS    	       	       	       	       	
Arutyunyan, Volodya        	Арутюнян, Володя          	MA2	RUS	       	WDR    	       	       	       	       	       	       	

    
                

Native Language Names