Central Federal District Championships - Stage 3
Ivanovo (RUS)
3 - 4 February 2017

Ladies - Junior B
Name                      	                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                         			3 Feb  		3 Feb  		4 Feb  		4 Feb  		
Altynbaeva, Polina        	Алтынбаева, Полина       	LB2	RUS	43,20  	1      	2.19,62	1      	1.27,69	1      	5.07,76	2      	
Bogatyrchuk, Marina       	Богатырчук, Марина       	LB2	RUS	43,84  	2      	2.22,09	4      	1.30,61	4      	       	DNS    	
Askarova, Anna            	Аскарова, Анна           	LB1	RUS	44,19  	3      	2.21,98	3      	1.28,99	2      	5.14,68	5      	
Shmeleva, Darya           	Шмелева, Дарья           	LB1	RUS	45,18  	4      	2.20,37	2      	1.29,83	3      	5.05,92	1      	
Kuzmina, Irina (2000)     	Кузьмина, Ирина (2000)   	LB2	RUS	45,45  	5      	2.30,14	12     	1.35,34	8      	5.35,21	12     	
Loj, Mariya               	Лой, Мария               	LB1	RUS	46,00  	6      	2.28,36	9      	1.35,60	10     	5.20,13	6      	
Ferapontova, Olga         	Ферапонтова, Ольга       	LB1	RUS	46,39  	7      	2.29,77	10     	1.34,70	6      	5.25,54	8      	
Fedorova, Viktoriya (2000)	Федорова, Виктория (2000)	LB2	RUS	47,10  	8      	2.27,54	8      	1.37,65	13     	5.28,63	9      	
Shabanova, Viktoriya      	Шабанова, Виктория       	LB2	RUS	47,20  	9      	2.25,70	6      	1.33,42	5      	5.23,63	7      	
Likhachyova, Alina        	Лихачёва, Алина          	LB2	RUS	47,28  	10     	2.24,44	5      	1.35,15	7      	5.10,63	4      	
Abdulazizova, Snezhana    	Абдулазизова, Снежана    	LB1	RUS	47,30  	11     	2.35,62	16     	1.40,50	17     	5.34,11	11     	
Bobkova, Anna             	Бобкова, Анна            	LB1	RUS	47,43  	12     	2.29,80	11     	1.35,55	9      	5.39,44	13     	
Savina, Alina             	Савина, Алина            	LB1	RUS	47,52  	13     	2.31,32	13  SB 	1.36,30	11     	5.31,15	10  PR 	
Agafonova, Mariya         	Агафонова, Мария         	LB1	RUS	48,24  	14     	2.34,15	15     	1.38,21	14     	5.43,70	15     	
Dubakina, Mariya          	Дубакина, Мария          	LB1	RUS	48,76  	15     	2.25,82	7      	1.36,30	11     	5.09,84	3      	
Buryakova, Anastasiya     	Бурякова, Анастасия      	LB1	RUS	49,85  	16     	2.45,37	18     	1.45,21	18     	5.58,60	17     	
Prozorova, Mariya         	Прозорова, Мария         	LB2	RUS	50,40  	17     	2.33,16	14  PR 	1.38,34	16  SB 	5.39,72	14     	
Taradeeva, Darya          	Тарадеева, Дарья         	LB1	RUS	51,10  	18  SB 	2.47,62	19  SB 	1.46,25	19  SB 	6.11,73	18  PR 	
Kolotova, Svetlana        	Колотова, Светлана       	LB1	RUS	51,80  	19     	2.51,86	20     	1.49,84	20     	6.27,65	19  PR 	
Vlasova, Valeriya (2000)  	Власова, Валерия (2000)  	LB1	RUS	59,28  	20     	2.37,43	17     	1.38,27	15     	5.55,20	16     	

Ladies - Junior C
Name                      	                         			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                         			3 Feb  		3 Feb  		4 Feb  		4 Feb  		
Denisova, Aleksandra      	Денисова, Александра     	LC2	RUS	45,90  	1      	2.34,63	16     	1.38,45	9      	5.38,40	13     	
Taungaver, Irina          	Таунгавер, Ирина         	LC2	RUS	46,17  	2      	2.26,55	3      	       	DNS    	       	       	
Taungaver, Marina         	Таунгавер, Марина        	LC2	RUS	46,30  	3      	2.29,31	10     	1.34,52	3      	5.21,41	4      	
Kiselyova, Darya          	Киселёва, Дарья          	LC2	RUS	46,37  	4      	2.28,26	5      	1.35,44	6      	5.30,15	8      	
Shvedova, Anna            	Шведова, Анна            	LC2	RUS	46,38  	5      	2.24,80	1      	1.33,63	2      	5.35,04	11     	
Czarkova, Ulyana          	Царькова, Ульяна         	LC2	RUS	46,56  	6      	2.30,91	12     	1.35,85	7      	5.29,06	7      	
Elnikova, Vasilisa        	Елникова, Василиса       	LC2	RUS	46,64  	7   PR 	2.29,10	9      	1.35,40	5      	5.22,20	5      	
Sergienya, Olesya         	Сергиеня, Олеся          	LC1	RUS	46,69  	8      	2.32,77	13     	1.40,16	13     	5.38,44	14     	
Myagkova, Mariya          	Мягкова, Мария           	LC1	RUS	46,92  	9      	2.24,86	2      	1.35,28	4      	5.12,25	1      	
Shabanova, Aleksandra     	Шабанова, Александра     	LC2	RUS	47,24  	10     	2.29,70	11     	1.38,81	11     	5.20,18	3      	
Guzik, Milena             	Гузик, Милена            	LC1	RUS	47,25  	11     	2.35,80	17     	1.42,34	16     	5.35,86	12     	
Yudina, Alina             	Юдина, Алина             	LC1	RUS	47,41  	12     	2.26,95	4      	1.39,70	12     	5.15,99	2      	
Simakova, Alena           	Симакова, Алена          	LC2	RUS	47,65  	13     	2.29,03	8      	1.37,70	8      	5.33,77	10     	
Noskova, Valeriya         	Носкова, Валерия         	LC1	RUS	48,15  	14     	2.33,58	15     	1.40,22	14     	5.33,09	9      	
Popova, Vasilisa          	Попова, Василиса         	LC1	RUS	48,58  	15     	2.33,05	14     	1.38,77	10     	5.24,36	6      	
Brant, Anastasiya         	Брант, Анастасия         	LC1	RUS	48,82  	16  SB 	2.28,75	7   PR 	       	DNS    	       	       	
Artemenko, Irina          	Артеменко, Ирина         	LC2	RUS	49,60  	17  PR 	2.42,36	20  SB 	       	DNS    	       	       	
Chizhova, Ekaterina       	Чижова, Екатерина        	LC2	RUS	50,06  	18     	2.39,64	18     	1.41,91	15     	5.39,52	15     	
Chernyaeva, Olga          	Черняева, Ольга          	LC1	RUS	50,19  	19     	2.43,12	21     	1.45,27	18     	5.54,42	19     	
Vinogradova, Yana         	Виноградова, Яна         	LC1	RUS	50,53  	20     	2.48,92	23     	1.48,61	21     	5.41,46	17     	
Forostyanaya, Mariya      	Форостяная, Мария        	LC1	RUS	50,87  	21     	2.40,77	19     	1.45,51	19     	5.39,78	16     	
Kleshhenko, Elizaveta     	Клещенко, Елизавета      	LC2	RUS	52,58  	22     	2.45,38	22     	1.48,48	20     	5.50,56	18     	
Bazhenova, Anastasiya     	Баженова, Анастасия      	LC1	RUS	53,93  	23     	2.52,22	24     	1.44,19	17     	6.32,69	20     	
Valter, Valeriya          	Вальтер, Валерия         	LC2	RUS	1.13,47	24     	2.28,36	6      	1.31,11	1      	       	       	

Ladies - Out of Competition
Name                      	                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                         			3 Feb  		3 Feb  		4 Feb  		4 Feb  		
Antropova, Lyubov         	Антропова, Любовь        	LA1	RUS	48,85  	1      	2.45,48	1      	1.42,75	2      	       	DNS    	
Smirnova, Darya (1999)    	Смирнова, Дарья (1999)   	LA1	RUS	       	       	       	       	1.38,11	1   SB 	5.39,54	1   SB 	

Men - Junior B
Name                      	                         			500m   		3000m  		1500m  		5000m  		
                          	                         			3 Feb  		3 Feb  		4 Feb  		4 Feb  		
Trusov, Nikolaj           	Трусов, Николай          	MB2	RUS	37,50  	1   TR 	4.17,57	1   TR 	1.57,90	1   TR 	       	DNS    	
Arefev, Artem             	Арефьев, Артем           	MB1	RUS	37,85  	2   PR 	4.37,77	8      	2.04,77	3      	       	DNS    	
Alekseev, Ilya            	Алексеев, Илья           	MB2	RUS	38,22  	3      	4.27,64	3      	2.04,78	4      	7.51,80	2      	
Romanov, Aleksandr (2000) 	Романов, Александр (2000)	MB2	RUS	38,86  	4      	4.26,81	2      	2.03,37	2      	       	DNS    	
Mukhamedov, Amal          	Мухамедов, Амаль         	MB2	RUS	38,98  	5      	       	DNS    	2.06,96	5      	       	DNS    	
Reznikov, Petr            	Резников, Петр           	MB2	RUS	39,00  	6      	       	DNS    	       	DNS    	       	DNS    	
Nesterov, Maksim          	Нестеров, Максим         	MB2	RUS	39,00  	6      	4.39,76	9      	2.09,68	8      	8.52,47	18     	
Kuprin, Danila            	Куприн, Данила           	MB2	RUS	39,93  	8      	4.45,68	15     	2.10,71	10     	8.34,41	13     	
Borovlyov, Daniil         	Боровлёв, Даниил         	MB1	RUS	39,94  	9      	4.32,78	6      	2.07,52	6      	7.51,67	1      	
Monakhov, Artyom          	Монахов, Артём           	MB2	RUS	40,03  	10     	4.30,72	5      	2.10,22	9      	7.52,43	3      	
Ivanishhev, Dmitrij       	Иванищев, Дмитрий        	MB1	RUS	40,78  	11  PR 	4.50,13	19     	2.14,85	16     	8.39,43	14     	
Terekhov, Dmitrij         	Терехов, Дмитрий         	MB1	RUS	40,86  	12     	4.28,99	4      	2.09,08	7      	7.53,11	4      	
Guzik, Dmitrij            	Гузик, Дмитрий           	MB1	RUS	41,12  	13     	4.41,00	11     	2.11,78	11     	8.17,44	8      	
Petrov, Aleksandr         	Петров, Александр        	MB2	RUS	41,33  	14     	4.49,21	18     	2.12,22	12     	8.26,98	11     	
Shilkin, Vladislav        	Шилкин, Владислав        	MB2	RUS	41,35  	15     	5.04,65	25     	2.18,91	25     	       	DNS    	
Bordiyan, Maksim          	Бордиян, Максим          	MB2	RUS	41,44  	16     	4.51,90	20     	2.14,02	15     	       	DNS    	
Trifonov, Aleksej         	Трифонов, Алексей        	MB2	RUS	41,80  	17     	4.47,05	17     	2.15,38	17     	8.43,34	15     	
Kiselev, Denis (2001)     	Киселев, Денис (2001)    	MB1	RUS	41,85  	18     	4.42,80	12     	2.13,72	14     	8.29,09	12     	
Medvedev, Daniil          	Медведев, Даниил         	MB2	RUS	42,03  	19     	5.07,90	27     	2.22,69	30     	9.21,97	23     	
Gavrilin, Viktor          	Гаврилин, Виктор         	MB1	RUS	42,18  	20     	4.53,98	21     	2.18,06	22     	       	DNS    	
Sedov, Lev                	Седов, Лев               	MB1	RUS	42,20  	21     	5.17,37	31     	2.17,61	21     	       	DNS    	
Burov, Dmitrij            	Буров, Дмитрий           	MB2	RUS	42,38  	22     	4.45,31	14     	2.15,73	19     	8.25,40	10     	
Lebedev, Mikhail          	Лебедев, Михаил          	MB1	RUS	42,56  	23     	4.37,52	7      	2.13,25	13     	7.58,59	5      	
Drozdnik, Mikhail         	Дроздник, Михаил         	MB1	RUS	42,83  	24     	5.07,42	26     	2.19,34	26     	8.52,05	17  PR 	
Khismyatullin, Karim      	Хисмятуллин, Карим       	MB1	RUS	42,90  	25     	4.43,92	13     	2.15,39	18     	8.22,63	9      	
Golovanov, Maksim         	Голованов, Максим        	MB1	RUS	43,46  	26     	4.46,30	16     	2.18,51	23     	8.14,88	7      	
Zajcev, Kirill            	Зайцев, Кирилл           	MB1	RUS	43,95  	27     	4.40,10	10     	2.16,80	20     	8.14,18	6      	
Zezin, Pavel              	Зезин, Павел             	MB1	RUS	44,06  	28     	4.54,03	22  PR 	2.19,64	27  PR 	8.45,43	16  PR 	
Baukov, Gleb              	Бауков, Глеб             	MB2	RUS	44,44  	29  SB 	5.14,94	30  PR 	2.23,75	31  PR 	8.58,14	19  PR 	
Trabo, Vladimir           	Трабо, Владимир          	MB1	RUS	44,95  	30     	5.03,30	24     	2.20,56	28     	9.05,40	21     	
Lipskij, Kirill           	Липский, Кирилл          	MB1	RUS	45,81  	31     	5.11,38	28     	2.21,15	29  PR 	9.11,78	22  PR 	
Mochalov, Artem           	Мочалов, Артем           	MB1	RUS	48,50  	32     	5.11,48	29     	2.29,24	32     	       	DNS    	
Starovojtov, Vladislav    	Старовойтов, Владислав   	MB2	RUS	49,91  	33     	5.19,25	32     	2.30,41	33     	9.25,80	24  PR 	
Zubakov, Dmitrij          	Зубаков, Дмитрий         	MB1	RUS	1.20,35	34     	4.59,49	23     	2.18,82	24     	9.00,40	20     	

Men - Junior C
Name                      	                         			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                         			3 Feb  		3 Feb  		4 Feb  		4 Feb  		
Taran, Pavel              	Таран, Павел             	MC2	RUS	40,96  	1      	2.07,93	1      	1.23,25	1      	4.39,42	1      	
Najdenov, Roman           	Найденов, Роман          	MC2	RUS	41,46  	2      	2.14,30	10     	1.25,41	5      	4.56,33	14     	
Czvetkov, Aleksej         	Цветков, Алексей         	MC1	RUS	41,68  	3      	2.13,65	8      	1.26,31	10     	4.46,39	4      	
Khrapov, Egor             	Храпов, Егор             	MC2	RUS	41,78  	4      	2.15,24	12     	1.29,94	19     	4.49,97	8      	
Golubchikov, Demid        	Голубчиков, Демид        	MC2	RUS	41,89  	5      	2.22,03	20     	1.25,25	4      	5.15,67	23     	
Latukhin, Roman           	Латухин, Роман           	MC2	RUS	41,97  	6      	2.12,23	5      	1.26,21	9      	4.54,00	12     	
Mironov, Nikita           	Миронов, Никита          	MC2	RUS	42,09  	7      	2.09,95	2      	1.23,89	2      	4.45,34	3      	
Poplavskij, Roman         	Поплавский, Роман        	MC2	RUS	42,10  	8      	2.14,20	9      	1.26,19	8      	4.52,40	10     	
Galkin, Daniil            	Галкин, Даниил           	MC1	RUS	42,15  	9      	2.13,23	7      	1.27,14	12     	4.48,31	6      	
Samarin, Vadim            	Самарин, Вадим           	MC2	RUS	42,32  	10     	2.17,96	15     	1.28,15	14     	4.51,90	9      	
Lebedev, Andrej (2002)    	Лебедев, Андрей (2002)   	MC2	RUS	42,50  	11     	2.17,16	13     	1.26,33	11     	5.11,50	22     	
Kislicyn, Ilya            	Кислицын, Илья           	MC2	RUS	42,68  	12     	2.19,21	18     	1.27,59	13     	5.06,90	19     	
Tarasov, Timofej          	Тарасов, Тимофей         	MC2	RUS	42,82  	13     	2.12,20	4      	1.25,68	6      	4.55,16	13     	
Nikiforov, Dmitrij        	Никифоров, Дмитрий       	MC2	RUS	43,16  	14     	2.14,82	11     	1.28,73	16     	4.47,02	5      	
Mironov, Andrej (2002)    	Миронов, Андрей (2002)   	MC2	RUS	43,19  	15     	2.12,09	3      	1.26,17	7      	4.45,18	2      	
Smagin, Filipp            	Смагин, Филипп           	MC1	RUS	43,24  	16     	2.18,30	16     	1.29,21	17     	4.49,55	7      	
Pogodin, Dmitrij          	Погодин, Дмитрий         	MC2	RUS	43,40  	17     	2.19,50	19     	1.29,79	18     	5.22,97	25     	
Ovchinnikov, Andrej       	Овчинников, Андрей       	MC2	RUS	44,19  	18     	2.17,57	14     	1.28,40	15     	4.58,06	15     	
Palchikov, Kirill         	Пальчиков, Кирилл        	MC1	RUS	44,24  	19     	2.18,74	17     	1.30,48	20     	5.03,61	16     	
Kamalutdinov, Daniil      	Камалутдинов, Даниил     	MC2	RUS	44,40  	20  PR 	2.33,91	31     	1.36,53	27     	5.55,32	32  PR 	
Koryaev, Pavel            	Коряев, Павел            	MC1	RUS	45,38  	21     	2.25,23	23     	1.32,60	22     	5.08,56	20     	
Smirnov, Aleksandr (2002) 	Смирнов, Александр (2002)	MC1	RUS	45,58  	22  PR 	2.28,00	25     	1.35,22	24     	5.33,08	30  PR 	
Kulichkov, Oleg           	Куличков, Олег           	MC1	RUS	45,69  	23     	2.24,80	22     	1.32,48	21     	5.10,71	21     	
Klimkov, Semyon           	Климков, Семён           	MC2	RUS	46,28  	24     	2.23,93	21     	1.33,81	23     	5.04,08	17     	
Artamonov, Andrej         	Артамонов, Андрей        	MC2	RUS	46,40  	25  PR 	2.26,14	24     	1.35,41	25     	5.06,89	18     	
Barykin, Nikita           	Барыкин, Никита          	MC2	RUS	47,25  	26  PR 	2.31,11	27     	1.35,72	26     	5.28,23	28  PR 	
Zakharov, Aleksandr (2001)	Захаров, Александр (2001)	MC2	RUS	47,25  	26     	2.32,46	29     	1.37,47	29     	5.25,87	26     	
Dobrik, Aleksandr         	Добрик, Александр        	MC2	RUS	47,27  	28     	2.28,27	26     	1.36,59	28     	5.21,76	24  PR 	
Popov, Viktor             	Попов, Виктор            	MC2	RUS	47,52  	29  PR 	2.31,69	28     	1.39,61	30     	5.45,36	31  PR 	
Kalashnikov, Ivan         	Калашников, Иван         	MC1	RUS	47,65  	30     	2.44,97	35     	1.44,92	34     	       	DNS    	
Tkachenko, Nikita         	Ткаченко, Никита         	MC2	RUS	48,11  	31  PR 	2.56,22	36     	       	DNS    	       	DNS    	
Bagalin, Artem            	Багалин, Артем           	MC1	RUS	49,00  	32  PR 	2.32,50	30  PR 	1.40,90	32  SB 	5.25,89	27  PR 	
Ivanov, Dmitrij (2002)    	Иванов, Дмитрий (2002)   	MC2	RUS	49,10  	33     	2.40,14	33     	1.41,52	33     	       	DNS    	
Troshin, Danil            	Трошин, Данил            	MC2	RUS	49,15  	34  PR 	2.34,48	32  PR 	1.40,42	31  PR 	5.29,74	29  PR 	
Sizov, Denis              	Сизов, Денис             	MC1	RUS	50,53  	35     	2.43,44	34     	1.46,22	35     	       	DNS    	
Czarev, Dmitrij           	Царев, Дмитрий           	MC2	RUS	1.07,53	36     	2.12,86	6      	1.23,99	3      	4.53,90	11     	
Rafikov, Dmitrij          	Рафиков, Дмитрий         	MC1	RUS	       	DNS    	       	DNS    	       	       	       	       	

Men - Out of Competition
Name                      	                         			500m 		1000m  		
                          	                         			3 Feb  		4 Feb  		
Grebennikov, Vladislav    	Гребенников, Владислав   	MYA	RUS	47,95  	1      	1.40,81	1      	
Dolotov, Nikita           	Долотов, Никита          	MYA	RUS	51,02  	2   SB 	1.44,35	2   SB 	

    
                

Native Language Names