Junior B/C Championships - Siberian and Far Eastern Federal Districts (Stage 3)
Omsk (RUS)
1 February 2018

Ladies - Junior B
Name                       	                          			500m 		1500m  		
Batgauer, Anastasiya       	Батгауер, Анастасия       	LB2	RUS	44,16  	1   SB 	2.25,48	3      	
Kukol, Aleksandra          	Куколь, Александра        	LB1	RUS	45,27  	2      	2.35,28	12     	
Kuzmenko, Lyudmila         	Кузьменко, Людмила        	LB1	RUS	45,41  	3      	2.26,28	4      	
Rakhmatova, Karina         	Рахматова, Карина         	LB2	RUS	45,42  	4      	2.24,84	2      	
Romanova, Anastasiya       	Романова, Анастасия       	LB1	RUS	46,14  	5      	2.32,24	9      	
Tikhonova, Arina           	Тихонова, Арина           	LB1	RUS	46,34  	6      	2.37,01	16     	
Upirova, Polina            	Упирова, Полина           	LB2	RUS	46,45  	7      	2.23,03	1      	
Boriskina, Darya           	Борискина, Дарья          	LB2	RUS	46,48  	8      	2.34,43	10     	
Vinokurova, Elizaveta      	Винокурова, Елизавета     	LB1	RUS	46,54  	9      	2.36,56	14     	
Kozhemyakina, Alina        	Кожемякина, Алина         	LB1	RUS	46,69  	10  SB 	2.36,12	13  SB 	
Bosh, Valeriya             	Бош, Валерия              	LB1	RUS	46,96  	11     	2.31,22	6      	
Morozova, Diana            	Морозова, Диана           	LB2	RUS	47,00  	12     	2.32,16	8      	
Kakubava, Kristina         	Какубава, Кристина        	LB2	RUS	47,10  	13     	2.36,57	15     	
Fetisova, Yuliya           	Фетисова, Юлия            	LB2	RUS	47,20  	14     	2.28,34	5      	
Bornyakova, Elizaveta      	Борнякова, Елизавета      	LB1	RUS	47,78  	15  SB 	2.46,67	21  SB 	
Kuzmenko, Yuliya           	Кузьменко, Юлия           	LB1	RUS	47,80  	16     	2.38,59	18     	
Goroshinskaya, Darya       	Горошинская, Дарья        	LB2	RUS	47,96  	17     	2.31,72	7      	
Usenko, Yuliya             	Усенко, Юлия              	LB1	RUS	48,24  	18     	2.34,53	11     	
Kikas, Olga                	Кикас, Ольга              	LB2	RUS	48,97  	19     	2.40,34	19     	
Lozina, Alena              	Лозина, Алена             	LB1	RUS	49,17  	20     	2.37,44	17     	
Pugacheva, Elizaveta       	Пугачева, Елизавета       	LB1	RUS	49,34  	21     	2.45,36	20     	
Openko, Olga               	Опенько, Ольга            	LB1	RUS	50,92  	22  SB 	2.53,65	22  SB 	
Mukhina, Alina (2001)      	Мухина, Алина (2001)      	LB2	RUS	52,75  	23  PR 	2.54,35	23  PR 	
Korchagina, Tatyana        	Корчагина, Татьяна        	LB2	RUS	54,62  	24  PR 	3.05,36	24  PR 	

Ladies - Junior C
Name                       	                          			500m   		1500m  		
Sorokoletova, Valeriya     	Сороколетова, Валерия     	LC1	RUS	44,93  	1      	2.28,14	1      	
Krivonogova, Alena (2003)  	Кривоногова, Алена (2003) 	LC1	RUS	46,57  	2      	2.35,13	2      	
Saveleva, Mariya           	Савельева, Мария          	LC2	RUS	47,84  	3      	2.45,35	13     	
Morozova, Sofiya (2002)    	Морозова, София (2002)    	LC2	RUS	48,15  	4   SB 	2.36,16	4   SB 	
Turushkina, Natalya        	Турушкина, Наталья        	LC1	RUS	48,16  	5      	2.39,16	6      	
Bolshakova, Valeriya (2003)	Большакова, Валерия (2003)	LC2	RUS	48,32  	6      	2.46,84	16     	
Tikhonova, Olesya          	Тихонова, Олеся           	LC1	RUS	48,34  	7      	2.44,43	12     	
Orlova, Kseniya (2003)     	Орлова, Ксения (2003)     	LC2	RUS	48,83  	8      	2.39,90	7      	
Borodina, Mariya           	Бородина, Мария           	LC1	RUS	49,52  	9      	2.46,48	14     	
Manushkina, Darya          	Манушкина, Дарья          	LC2	RUS	49,72  	10     	2.41,61	8      	
Purik, Darya               	Пурик, Дарья              	LC1	RUS	49,84  	11     	2.43,61	10     	
Polushkina, Angelina       	Полушкина, Ангелина       	LC1	RUS	49,94  	12     	2.43,28	9      	
Tyutrina, Antonina         	Тютрина, Антонина         	LC1	RUS	50,10  	13  PR 	2.47,44	18     	
Morokko, Arina             	Морокко, Арина            	LC2	RUS	50,22  	14     	2.50,42	20     	
Banchukova, Kseniya        	Банчукова, Ксения         	LC2	RUS	50,64  	15  PR 	2.47,40	17     	
Dukhnovskaya, Irina        	Духновская, Ирина         	LC1	RUS	50,89  	16     	2.43,81	11     	
Likhanskaya, Alina         	Лиханская, Алина          	LC1	RUS	51,04  	17     	2.49,64	19     	
Glebova, Marina            	Глебова, Марина           	LC1	RUS	51,09  	18     	2.56,91	26  PR 	
Yaskova, Arina             	Яськова, Арина            	LC2	RUS	51,24  	19     	2.53,77	24     	
Kovaleva, Arina            	Ковалева, Арина           	LC1	RUS	51,30  	20  PR 	3.12,51	36  PR 	
Shulga, Arina              	Шульга, Арина             	LC1	RUS	51,47  	21     	3.02,96	32     	
Kokonova, Angelina         	Коконова, Ангелина        	LC2	RUS	51,48  	22     	2.52,98	22     	
Khapalova, Anastasiya      	Хапалова, Анастасия       	LC2	RUS	51,51  	23     	2.57,72	27     	
Tyryshkina, Varvara        	Тырышкина, Варвара        	LC2	RUS	51,70  	24  SB 	3.02,42	31  PR 	
Parfina, Darya             	Парфина, Дарья            	LC1	RUS	51,96  	25     	2.54,83	25     	
Kulikova, Irina            	Куликова, Ирина           	LC1	RUS	52,40  	26     	2.46,62	15     	
Kalashnikova, Svetlana     	Калашникова, Светлана     	LC1	RUS	52,70  	27     	2.52,75	21     	
Angadaeva, Vladislava      	Ангадаева, Владислава     	LC2	RUS	53,29  	28     	2.58,24	28     	
Kabachevskaya, Evgeniya    	Кабачевская, Евгения      	LC1	RUS	53,68  	29     	3.03,59	34     	
Devitaeva, Elizaveta       	Девитаева, Елизавета      	LC2	RUS	54,08  	30  PR 	3.03,39	33  PR 	
Arseneva, Marina           	Арсеньева, Марина         	LC2	RUS	54,35  	31  PR 	2.53,60	23  PR 	
Vaskova, Valentina         	Васькова, Валентина       	LC1	RUS	54,55  	32  PR 	3.00,72	30  PR 	
Khalturina, Veronika       	Халтурина, Вероника       	LC1	RUS	54,87  	33     	2.59,36	29     	
Sognaeva, Karina           	Согнаева, Карина          	LC2	RUS	57,88  	34  PR 	3.11,29	35  PR 	
Zlobina, Ekaterina (2002)  	Злобина, Екатерина (2002) 	LC2	RUS	1.02,65	35  SB 	2.35,47	3   PR 	
Alesyuk, Natalya           	Алесюк, Наталья           	LC2	RUS	1.06,13	36     	2.38,30	5      	

Men - Junior B
Name                       	                          			500m 		3000m  		
Goryashin, Nikita          	Горяшин, Никита           	MB2	RUS	38,73  	1      	4.39,83	5      	
Varavkin, Nikita           	Варавкин, Никита          	MB1	RUS	39,64  	2   PR 	4.36,34	4      	
Vysoczkij, Vladimir        	Высоцкий, Владимир        	MB1	RUS	39,95  	3      	4.31,38	1      	
Pichev, Kirill             	Пичев, Кирилл             	MB2	RUS	40,37  	4      	4.47,36	10     	
Laptev, Artem              	Лаптев, Артем             	MB2	RUS	40,50  	5      	4.35,25	3      	
Pavlenko, Dmitrij          	Павленко, Дмитрий         	MB1	RUS	40,70  	6   PR 	5.21,47	24     	
Genshel, Daniil            	Геншель, Даниил           	MB1	RUS	40,87  	7      	4.33,28	2      	
Shadrin, Pavel             	Шадрин, Павел             	MB2	RUS	40,90  	8      	4.54,45	18     	
Mikhajlov, Vladimir        	Михайлов, Владимир        	MB2	RUS	41,11  	9      	4.42,78	6      	
Zajnulin, Vladislav        	Зайнулин, Владислав       	MB1	RUS	41,80  	10  SB 	5.01,22	19     	
Volobuev, Albert           	Волобуев, Альберт         	MB2	RUS	41,94  	11  PR 	4.53,75	17     	
Bogucharskij, Bogdan       	Богучарский, Богдан       	MB2	RUS	42,04  	12     	5.10,20	21     	
Makarenko, Ilya            	Макаренко, Илья           	MB1	RUS	42,20  	13     	4.45,59	9      	
Zheleznikov, Daniil        	Железников, Даниил        	MB2	RUS	42,24  	14     	4.51,66	15     	
Meshkov, Artem             	Мешков, Артем             	MB1	RUS	42,27  	15  SB 	4.52,04	16     	
Pozdnyakov, Dmitrij        	Поздняков, Дмитрий        	MB1	RUS	42,70  	16     	4.51,36	13     	
Zanosov, Nikita            	Заносов, Никита           	MB1	RUS	42,80  	17     	5.15,14	22     	
Kamyshnikov, Daniil        	Камышников, Даниил        	MB1	RUS	42,85  	18     	5.20,84	23     	
Kuzmin, Nikita             	Кузьмин, Никита           	MB1	RUS	43,30  	19  PR 	4.44,73	7   PR 	
Golubev, Mikhail (2000)    	Голубев, Михаил (2000)    	MB2	RUS	43,40  	20     	4.49,42	11     	
Shherbakov, Dmitrij        	Щербаков, Дмитрий         	MB1	RUS	43,88  	21     	4.51,61	14     	
Kobaliya, Ilya             	Кобалия, Илья             	MB2	RUS	44,08  	22     	5.41,65	26     	
Basarov, Ruslan            	Басаров, Руслан           	MB1	RUS	44,44  	23  PR 	5.06,22	20  PR 	
Slepnev, Aleksandr         	Слепнев, Александр        	MB2	RUS	45,27  	24     	4.45,40	8      	
Lobychev, Aleksej          	Лобычев, Алексей          	MB2	RUS	45,50  	25  PR 	5.26,90	25     	
Fokin, Denis               	Фокин, Денис              	MB2	RUS	49,53  	26  PR 	6.05,70	27  PR 	
Volosatov, Petr            	Волосатов, Петр           	MB1	RUS	53,74  	27     	4.49,83	12     	
Khadykin, Mikhail          	Хадыкин, Михаил           	MB1	RUS	       	DNS    	       	DNS    	

Men - Junior C
Name                       	                          			500m 		1500m  		
Baduev, Maksim             	Бадуев, Максим            	MC2	RUS	41,12  	1   SB 	2.16,58	4      	
Butakov, Andrej            	Бутаков, Андрей           	MC1	RUS	41,74  	2   PR 	2.26,42	16     	
Sveshnikov, Vadim          	Свешников, Вадим          	MC2	RUS	41,90  	3   PR 	2.16,20	2      	
Balashov, Denis            	Балашов, Денис            	MC1	RUS	42,20  	4      	2.16,38	3      	
Anokhin, Ilya              	Анохин, Илья              	MC1	RUS	42,20  	4      	2.26,46	17     	
Voroshilov, Vladislav      	Ворошилов, Владислав      	MC1	RUS	42,35  	6      	2.21,21	7      	
Zenkin, Vladislav          	Зенкин, Владислав         	MC2	RUS	42,40  	7      	2.21,82	9      	
Gvozdij, Sergej            	Гвоздий, Сергей           	MC1	RUS	42,55  	8   SB 	2.18,41	5   PR 	
Fedorov, Dmitrij (2003)    	Федоров, Дмитрий (2003)   	MC2	RUS	42,80  	9      	2.22,12	11     	
Vinokurcev, Vladimir       	Винокурцев, Владимир      	MC2	RUS	43,10  	10     	2.27,00	18     	
Proshin, Nikita            	Прошин, Никита            	MC2	RUS	43,33  	11     	       	WDR    	
Voroneczkij, Dmitrij       	Воронецкий, Дмитрий       	MC2	RUS	43,40  	12  PR 	2.24,42	14     	
Kozlov, Aleksej            	Козлов, Алексей           	MC2	RUS	43,43  	13     	2.19,46	6      	
Sevastyanov, Roman         	Севастьянов, Роман        	MC2	RUS	43,44  	14  PR 	2.29,68	21  SB 	
Ukhanov, Stanislav         	Уханов, Станислав         	MC2	RUS	43,70  	15  PR 	2.22,00	10     	
Cherepkin, Danila          	Черепкин, Данила          	MC2	RUS	43,74  	16     	2.33,72	28     	
Arslantaev, Aleksandr      	Арслантаев, Александр     	MC2	RUS	43,81  	17     	2.24,38	13     	
Afanasev, Maksim (2002)    	Афанасьев, Максим (2002)  	MC2	RUS	44,00  	18  SB 	2.21,53	8      	
Gevorgyan, Daniil          	Геворгян, Даниил          	MC2	RUS	44,03  	19  SB 	       	DNF    	
Frolov, Valentin           	Фролов, Валентин          	MC2	RUS	44,52  	20  PR 	2.22,63	12     	
Zubkov, Aleksandr (2003)   	Зубков, Александр (2003)  	MC2	RUS	44,75  	21  PR 	2.34,40	29  SB 	
Chernyshov, Aleksej        	Чернышов, Алексей         	MC1	RUS	44,90  	22  PR 	2.31,29	24  PR 	
Khrestyanin, Danil         	Хрестьянин, Данил         	MC1	RUS	45,20  	23  PR 	2.28,77	20     	
Majstrov, Vladislav        	Майстров, Владислав       	MC2	RUS	45,50  	24  PR 	       	DQ     	
Stasevich, Artem           	Стасевич, Артем           	MC1	RUS	45,55  	25  PR 	2.33,50	27  PR 	
Chernakov, Kirill          	Чернаков, Кирилл          	MC2	RUS	45,60  	26     	2.27,84	19     	
Mukanov, Arman             	Муканов, Арман            	MC1	RUS	45,83  	27  PR 	2.35,57	31     	
Martynov, Aleksandr        	Мартынов, Александр       	MC2	RUS	46,32  	28     	2.25,45	15     	
Dudnik, Ilya               	Дудник, Илья              	MC1	RUS	46,48  	29     	2.35,85	32     	
Makhnovskij, Vyacheslav    	Махновский, Вячеслав      	MC2	RUS	46,50  	30  PR 	2.30,94	23  PR 	
Stolyarov, Semen           	Столяров, Семен           	MC1	RUS	46,70  	31     	2.34,81	30     	
Fomichev, Yakov            	Фомичев, Яков             	MC2	RUS	47,18  	32  PR 	2.37,64	33  PR 	
Voloboev, Dmitrij          	Волобоев, Дмитрий         	MC1	RUS	47,20  	33     	       	DQ     	
Sukhinin, Roman            	Сухинин, Роман            	MC1	RUS	47,29  	34     	2.30,57	22     	
Bardilovskij, Aleksandr    	Бардиловский, Александр   	MC1	RUS	47,65  	35  PR 	2.33,08	25  PR 	
Burakov, Dmitrij           	Бураков, Дмитрий          	MC1	RUS	48,49  	36     	2.33,30	26     	
Kurilenkov, Aleksej        	Куриленков, Алексей       	MC2	RUS	50,00  	37  PR 	       	DQ     	
Grechishnov, Ivan          	Гречишнов, Иван           	MC2	RUS	50,17  	38     	2.43,19	35     	
Chekhonadskij, Sergej      	Чехонадский, Сергей       	MC1	RUS	51,37  	39  PR 	2.46,34	36  PR 	
Pergunov, Pavel            	Пергунов, Павел           	MC2	RUS	       	DNS    	       	WDR    	
Subbotin, Mikhail          	Субботин, Михаил          	MC2	RUS	       	DQ     	2.14,05	1      	
Chesnokov, Ruslan          	Чесноков, Руслан          	MC1	RUS	       	DQ     	2.39,91	34  PR 	

    
                

Native Language Names