Open Championships
Nizhny Novgorod (RUS)
17 - 18 November 2018

Ladies - Junior B
Name                       	                          			500m 		1500m  		500m 		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Zharnakova, Yuliya         	Жарнакова, Юлия           	LB2	RUS	45,70  	1   SB 	       	       	45,82  	1      	1.37,92	1   SB 	
Bocharova, Anastasiya      	Бочарова, Анастасия       	LB1	RUS	46,00  	2      	       	DNS    	46,33  	2      	1.38,31	2      	
Barysheva, Anna            	Барышева, Анна            	LB2	RUS	48,62  	3      	2.45,90	2   SB 	       	       	       	       	
Komolova, Karina           	Комолова, Карина          	LB1	RUS	48,78  	4      	2.49,30	3   SB 	       	       	       	       	
Karaseva, Darya            	Карасева, Дарья           	LB2	RUS	49,42  	5   SB 	2.41,20	1      	49,50  	3      	1.44,90	3      	

Ladies - Junior C
Name                       	                          			500m 		1500m  		500m   		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Salnikova, Irina           	Сальникова, Ирина         	LC2	RUS	44,87  	1      	2.29,95	1      	45,29  	1      	1.36,24	1      	
Trokhina, Olga             	Трохина, Ольга            	LC2	RUS	46,62  	2      	2.39,55	4      	48,08  	2      	1.43,50	3      	
Kazakova, Ekaterina (2005) 	Казакова, Екатерина (2005)	LC1	RUS	47,52  	3      	2.34,64	2      	48,54  	4      	1.39,72	2      	
Shiryaeva, Mariya          	Ширяева, Мария            	LC1	RUS	48,17  	4      	2.39,25	3      	48,35  	3      	1.44,72	4      	
Frolova, Olesya            	Фролова, Олеся            	LC1	RUS	50,80  	5   PR 	2.44,64	5   PR 	1.04,16	6      	1.48,62	5   PR 	
Krasovskaya, Polina        	Красовская, Полина        	LC2	RUS	59,89  	6   SB 	3.01,96	6   SB 	53,14  	5   SB 	       	DNS    	
Smirnova, Lika             	Смирнова, Лика            	L?	RUS	       	DNS    	       	       	       	       	       	       	
Zadorozhnaya, Darya        	Задорожная, Дарья         	LC1	RUS	       	DNS    	       	       	       	       	       	       	

Ladies - Junior D
Name                       	                          			500m   		1000m  		500m   		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Margolina, Olga            	Марголина, Ольга          	LYB	RUS	49,00  	1   PR 	1.51,08	1   PR 	51,95  	1      	1.56,45	1      	
Khirina, Anastasiya        	Хирина, Анастасия         	LYA	RUS	49,80  	2      	1.56,07	2   SB 	       	       	       	       	
Bikmetova, Yuliya          	Бикметова, Юлия           	LYA	RUS	54,08  	3      	1.58,14	3   PR 	       	       	       	       	
Mironycheva, Angelina      	Миронычева, Ангелина      	LYA	RUS	54,62  	4   PR 	2.02,54	5   PR 	56,20  	2      	2.04,65	3      	
Skvorczova, Anastasiya     	Скворцова, Анастасия      	LYB	RUS	56,48  	5   PR 	2.01,41	4   PR 	56,84  	3      	2.01,95	2      	
Koshkina, Evgeniya         	Кошкина, Евгения          	LYB	RUS	57,07  	6      	2.07,87	7   PR 	59,04  	4      	2.08,52	4      	
Nikolskaya, Milena         	Никольская, Милена        	LYA	RUS	57,42  	7   PR 	2.05,68	6   PR 	59,06  	5      	2.12,00	5      	
Pasechnik, Darina          	Пасечник, Дарина          	LYB	RUS	1.08,53	8   PR 	2.33,95	8   PR 	1.09,45	6      	2.37,77	6      	

Ladies - Junior E
Name                       	                          			100m 		300m 		500m   		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		
Gryaznova, Polina          	Грязнова, Полина          	LYC	RUS	12,76  	1   SB 	35,41  	1   SB 	55,54  	1   PR 	
Prygunova, Viktoriya       	Прыгунова, Виктория       	LYC	RUS	12,97  	2   SB 	37,85  	2   SB 	1.01,39	2   PR 	
Petrova, Vasilisa          	Петрова, Василиса         	LYC	RUS	14,48  	3   SB 	39,95  	4   SB 	       	       	
Novikova, Yuliya           	Новикова, Юлия            	LYC	RUS	14,80  	4   SB 	39,70  	3   SB 	1.07,14	3   PR 	
Nikolskaya, Olga           	Никольская, Ольга         	LYF	RUS	15,13  	5   SB 	47,11  	7   SB 	1.18,40	4   PR 	
Kharitonova, Alena         	Харитонова, Алена         	LYE	RUS	15,67  	6   SB 	40,84  	5   SB 	1.19,16	5   PR 	
Khokhlova, Alisa           	Хохлова, Алиса            	LYD	RUS	16,36  	7   SB 	48,50  	8   SB 	       	       	
Karimova, Polina           	Каримова, Полина          	LYC	RUS	16,64  	8      	45,09  	6      	       	       	

Men
Name                       	                          			500m 		1500m  		500m 		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Zakharov, Aleksej          	Захаров, Алексей          	MA2	RUS	42,06  	1      	       	       	42,21  	3      	1.30,73	3      	
Zagumennov, Viktor         	Загуменнов, Виктор        	M35	RUS	43,62  	2   SB 	2.20,26	1   SB 	43,95  	4      	1.32,14	7   SB 	
Sharov, Anton              	Шаров, Антон              	MSA	RUS	44,00  	3   SB 	       	       	44,53  	6      	1.31,57	6   SB 	
Bochkarev, Sergej          	Бочкарев, Сергей          	M30	RUS	45,80  	4   SB 	2.28,90	3   SB 	45,60  	7   SB 	1.33,36	8   SB 	
Svistukhin, Roman          	Свистухин, Роман          	M45	RUS	48,37  	5   SB 	       	       	       	       	1.44,70	9   SB 	
Gulin, Yurij               	Гулин, Юрий               	M60	RUS	51,89  	6   SB 	       	       	       	       	1.46,22	10  SB 	
Efremov, Aleksej           	Ефремов, Алексей          	M?	RUS	56,40  	7   PR 	       	       	       	       	       	       	
Grishanin, Aleksandr       	Гришанин, Александр       	MA1	RUS	       	DNS    	2.22,52	2      	40,68  	1   SB 	1.27,77	1      	
Ryabinin, Dmitrij          	Рябинин, Дмитрий          	MN1	RUS	       	DNS    	       	DNF    	41,54  	2      	1.31,40	5   SB 	
Lankov, Evgenij            	Ланков, Евгений           	MSA	RUS	       	       	       	       	44,40  	5   SB 	1.31,38	4   SB 	
Boronin, Vyacheslav        	Боронин, Вячеслав         	M?	RUS	       	       	       	       	       	       	1.28,36	2   PR 	

Men - Junior B
Name                       	                          			500m 		1500m  		500m   		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Klyukin, Sergej            	Клюкин, Сергей            	MB2	RUS	42,31  	1      	2.15,89	2      	41,36  	2      	1.25,30	2      	
Frolov, Evgenij            	Фролов, Евгений           	MB1	RUS	42,67  	2   PR 	2.26,28	4      	43,20  	3      	1.30,83	4      	
Zheleznov, Aleksandr (2002)	Железнов, Александр (2002)	MB2	RUS	43,94  	3   PR 	2.29,45	7   PR 	44,54  	5      	1.55,93	6   SB 	
Fedotov, Dmitrij (2001)    	Федотов, Дмитрий (2001)   	MB2	RUS	44,12  	4      	2.19,63	3      	43,58  	4      	1.28,17	3   PR 	
Sirotkin, Albert           	Сироткин, Альберт         	MB1	RUS	45,23  	5      	2.27,93	6      	1.10,58	6      	1.35,68	5      	
Goryachev, Daniil          	Горячев, Даниил           	MB1	RUS	46,20  	6      	2.27,75	5      	       	       	       	       	
Skripkin, Dmitrij          	Скрипкин, Дмитрий         	MB2	RUS	       	DNS    	2.15,00	1      	40,67  	1   SB 	1.23,85	1      	

Men - Junior C
Name                       	                          			500m 		1500m  		500m   		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Antonov, Nikolaj           	Антонов, Николай          	MC2	RUS	42,63  	1      	2.17,70	1      	43,36  	1      	1.26,92	1      	
Rudoj, Ilya                	Рудой, Илья               	MC2	RUS	43,73  	2   PR 	2.26,78	2      	43,51  	2   PR 	1.32,68	2      	
Morozov, Denis             	Морозов, Денис            	MC1	RUS	44,54  	3      	2.28,27	4      	45,07  	3      	1.34,50	4      	
Pokryshechnikov, Egor      	Покрышечников, Егор       	MC2	RUS	45,13  	4   SB 	2.27,80	3      	45,73  	4      	1.33,02	3      	
Chuprunov, Nikita          	Чупрунов, Никита          	MC1	RUS	45,90  	5      	2.30,92	5      	46,84  	6      	1.37,33	5      	
Melinte, Maksim            	Мелинте, Максим           	MC1	RUS	46,00  	6   PR 	2.36,46	7   PR 	47,48  	7      	1.40,60	6   SB 	
Volgin, Pavel              	Волгин, Павел             	MC2	RUS	47,28  	7   PR 	       	       	46,72  	5   PR 	1.43,21	7   SB 	
Razin, Ivan                	Разин, Иван               	MC2	RUS	47,36  	8      	2.31,28	6      	       	       	       	       	
Dubakin, Ilya              	Дубакин, Илья             	MC1	RUS	48,00  	9      	2.44,04	9   PR 	       	       	       	       	
Dashkov, Danila            	Дашков, Данила            	MC1	RUS	48,63  	10     	2.46,39	10  PR 	       	       	       	       	
Kurlykov, Denis            	Курлыков, Денис           	MC1	RUS	49,00  	11     	2.42,56	8      	49,13  	8      	1.45,02	8   SB 	
Belkin, Maksim             	Белкин, Максим            	MC1	RUS	51,33  	12  PR 	2.57,06	13  PR 	52,04  	9      	1.56,10	11  PR 	
Alyakrinskij, Dmitrij      	Алякринский, Дмитрий      	MC1	RUS	52,76  	13     	2.51,03	11     	       	       	       	       	
Mikhajlov, Sergej          	Михайлов, Сергей          	MC2	RUS	53,27  	14  PR 	2.54,00	12  PR 	52,67  	10  PR 	1.50,60	9   PR 	
Kazakov, Egor              	Казаков, Егор             	MC1	RUS	53,40  	15  PR 	3.10,60	14  PR 	52,86  	11  PR 	1.55,20	10  PR 	
Salnov, Aleksej            	Сальнов, Алексей          	MC2	RUS	53,70  	16  PR 	       	       	54,77  	12     	       	       	
Mordvinov, Vyacheslav      	Мордвинов, Вячеслав       	MC1	RUS	57,73  	17  PR 	       	       	1.00,60	13     	       	       	
Martynov, Daniil           	Мартынов, Даниил          	MC1	RUS	       	DNS    	       	       	       	DNS    	       	       	

Men - Junior D
Name                       	                          			500m   		1000m  		500m 		1000m  		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 		
Seliverstov, Egor          	Селиверстов, Егор         	MYA	RUS	48,95  	1   PR 	1.45,27	2   PR 	50,11  	2      	1.49,32	2      	
Magomedov, Amin            	Магомедов, Амин           	MYA	RUS	49,45  	2   PR 	1.47,51	3   PR 	49,00  	1   PR 	1.47,21	1   PR 	
Patronov, Nikita           	Патронов, Никита          	MYA	RUS	49,55  	3      	1.45,26	1   PR 	       	       	       	       	
Presnyakov, Roman          	Пресняков, Роман          	MYA	RUS	54,55  	4   PR 	1.57,52	4   PR 	55,42  	3      	2.00,31	3      	
Eremeev, Ivan              	Еремеев, Иван             	MYB	RUS	1.03,51	5   PR 	2.31,02	5   SB 	       	       	       	       	

Men - Junior E
Name                       	                          			100m 		300m 		500m   		
                           	                          			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		
Pavlenkov, Vladimir        	Павленков, Владимир       	MYC	RUS	13,30  	1   SB 	39,38  	3   SB 	1.08,73	2   PR 	
Ermakov, Stepan            	Ермаков, Степан           	MYC	RUS	13,39  	2   SB 	35,48  	1   SB 	       	       	
Guryanov, Nikita           	Гурьянов, Никита          	MYC	RUS	14,00  	3   SB 	42,44  	6   SB 	1.13,82	4   PR 	
Kosonogov, Artem           	Косоногов,                	M?	RUS	14,15  	4   SB 	43,60  	8   SB 	1.14,30	5   PR 	
Efremov, Roman             	Ефремов, Роман            	MYC	RUS	14,20  	5   SB 	42,04  	5   SB 	1.11,86	3   PR 	
Shishov, Petr              	Шишов, Петр               	MYC	RUS	14,42  	6   SB 	40,50  	4   SB 	       	       	
Malykin, Daniel            	Малыкин, Даниэль          	MYE	RUS	14,54  	7   SB 	44,17  	10  SB 	1.21,27	8   PR 	
Shhegolev, Aleksej         	Щеголев, Алексей          	MYC	RUS	14,80  	8      	43,49  	7      	       	       	
Klimentev, Grigorij        	Климентьев, Григорий      	MYD	RUS	15,10  	9   SB 	45,23  	12  SB 	1.20,21	7   PR 	
Kuzneczov, Anton           	Кузнецов, Антон           	M?	RUS	15,26  	10  SB 	44,90  	11  SB 	1.22,07	9   PR 	
Ryabov, Denis              	Рябов, Денис              	MYE	RUS	15,32  	11  SB 	52,29  	14  SB 	1.15,86	6   PR 	
Evgrafov, Aleksandr        	Евграфов, Александр       	MYD	RUS	15,45  	12  SB 	37,00  	2   SB 	1.04,07	1   PR 	
Bykov, Dmitrij             	Быков, Дмитрий            	MYE	RUS	15,93  	13  SB 	       	       	       	       	
Abramov, Ostap             	Абрамов, Остап            	MYF	RUS	16,29  	14  SB 	48,64  	13  SB 	1.30,48	10  PR 	
Zabegalov, Nikolaj         	Забегалов, Николай        	MYE	RUS	17,73  	15  SB 	       	       	       	       	
Melinte, Matvej            	Мелинте, Матвей           	MYF	RUS	21,42  	16  SB 	44,07  	9   SB 	1.40,20	11  PR 	

    
                

Native Language Names