Country Match NOR-GER-NED
Groningen (NED)
19 - 20 January 2019

Ladies - Junior B
Name                       			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                           			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Grevelt, Isabel            	LB2	NED	41,03  	1      	2.14,68	4      	1.23,40	3      	4.45,02	4      	
Bats, Leonie               	LB2	NED	42,04  	2      	2.09,46	2      	1.22,29	1      	4.27,37	2      	
Conijn, Merel              	LB2	NED	42,08  	3      	2.09,00	1      	1.22,89	2      	4.26,58	1      	
Ostlender, Anna            	LB2	GER	42,84  	4      	2.20,10	10     	1.27,03	5      	4.56,07	8      	
Wystrichowski, Meghan      	LB2	GER	43,79  	5      	2.18,67	9      	1.28,72	10     	5.04,33	10     	
Mühle, Magdalena           	LB1	GER	43,89  	6      	2.17,72	8      	1.28,57	9      	4.45,50	5      	
Sokolov, Megan             	LB2	NED	44,07  	7      	2.11,51	3      	1.26,02	4      	4.30,75	3      	
Szygenda, Arwen            	LB2	NOR	44,77  	8      	2.15,26	6      	1.27,72	6      	4.45,73	6      	
Reiss-Jacobsen, Kari-Celine	LB1	NOR	44,81  	9      	2.17,22	7      	1.28,49	8      	       	DQ     	
Sanderud, Sarah Marie      	LB1	NOR	45,09  	10     	2.15,14	5      	1.28,05	7      	4.47,29	7      	
Aske, Julie Lu Sægrov      	LB1	NOR	45,45  	11     	2.20,34	11     	1.30,17	11     	5.03,78	9      	

Ladies - Junior C
Name                       			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                           			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Hoogendoorn, Chloé         	LC2	NED	42,80  	1      	1.26,74	3      	43,59  	3      	2.14,95	3      	
Smit, Pien                 	LC2	NED	42,85  	2      	1.25,97	1      	42,07  	1      	2.13,57	2      	
Schaaf, Jildou             	LC2	NED	43,31  	3      	1.26,71	2      	43,26  	2      	2.13,43	1      	
Koot, Patricia             	LC1	NED	44,11  	4      	1.29,73	4      	44,23  	4      	2.17,87	4      	
Schlörb, Josephine         	LC2	GER	44,19  	5      	1.29,86	5      	44,33  	5      	2.20,75	6      	
Ulset, Sofie               	LC2	NOR	45,08  	6      	1.33,30	9      	44,85  	7      	2.26,95	9      	
Vogelsang, Emelie          	LC2	GER	45,13  	7      	1.30,33	6      	44,80  	6      	2.18,35	5      	
Haugland, Amalie           	LC2	NOR	45,69  	8      	1.32,47	7      	45,86  	8      	2.22,92	7      	
Zschimmer, Vivien          	LC2	GER	45,80  	9      	1.35,49	11     	46,64  	10     	2.28,87	11     	
Mayrhofer, Leonie          	LC2	GER	46,46  	10     	1.32,54	8      	45,93  	9      	2.23,59	8      	
Mauseth, Nini              	LC1	NOR	46,84  	11     	1.35,53	12     	47,35  	11     	2.31,45	12     	
Storelid, Dina             	LC2	NOR	46,93  	12     	1.34,65	10     	48,00  	12     	2.26,96	10     	

Men - Junior B
Name                       			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                           			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Westenbroek, Stefan        	MB2	NED	37,38  	1      	1.55,71	1      	1.15,00	1      	4.07,78	3      	
Gerrits, Jarle             	MB2	NED	37,89  	2      	1.55,74	2      	1.15,54	2      	4.03,73	1   PR 	
Kongshaug, Peder           	MB2	NOR	38,60  	3      	1.56,50	4      	1.16,72	6      	4.15,49	6      	
Spruit, Daan               	MB2	NED	38,66  	4      	1.59,25	5      	1.16,66	4      	4.17,81	7      	
Rudolph, Tom               	MB2	GER	38,78  	5      	2.01,54	8      	1.17,29	7      	4.28,09	10  SB 	
Lederer, Dennis            	MB2	GER	38,82  	6      	2.02,46	9      	1.16,71	5      	4.25,10	9      	
Speijers, Jesse            	MB2	NED	38,84  	7      	1.55,77	3      	1.16,10	3      	4.08,05	4      	
Tveter, Kasper             	MB2	NOR	39,52  	8      	       	WDR    	       	       	       	       	
Malysz, Tom                	MB2	GER	39,64  	9      	2.02,57	10     	1.18,30	9      	4.20,46	8      	
Mellemstrand, Oddbjørn     	MB2	NOR	39,94  	10     	2.00,21	7      	1.19,11	10     	4.12,87	5      	
Fløiten, Tobias            	MB2	NOR	40,48  	11     	2.00,11	6      	1.18,27	8      	4.04,64	2      	
Schulze, Carl Gustav       	MB2	GER	41,17  	12     	2.06,51	11     	1.22,21	11     	       	WDR    	

Men - Junior C
Name                       			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                           			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Schmaus, Thomas            	MC2	GER	39,21  	1      	2.08,82	7      	1.19,14	2      	       	DQ     	
Motschmann, Felix          	MC2	GER	39,26  	2      	2.02,20	2      	1.18,13	1      	4.24,18	2      	
de Glee, Rinze Bart        	MC2	NED	39,61  	3      	2.05,25	4      	1.19,75	5      	4.24,64	4   PR 	
Beekelaar, Stijn           	MC2	NED	39,97  	4      	2.06,25	5      	1.21,23	6      	4.31,26	5   PR 	
Matre, Emil Pedersen       	MC2	NOR	40,19  	5      	2.04,65	3   PR 	1.19,66	4      	4.24,47	3   PR 	
Prins, Tim                 	MC2	NED	40,38  	6      	2.02,15	1      	1.19,20	3      	4.22,06	1   PR 	
de Wit, Stein              	MC2	NED	40,89  	7      	2.07,46	6      	1.21,91	7      	4.35,05	7   PR 	
Germershaus, Leon          	MC2	GER	41,61  	8      	2.09,79	8      	1.23,52	8      	4.37,33	8   PR 	
Derksen, Benjamin          	MC2	GER	42,03  	9      	2.12,73	12     	1.25,18	9      	4.41,62	10     	
Hoff, Herman               	MC2	NOR	43,02  	10     	2.11,51	11     	1.27,28	12     	4.43,59	11     	
Hvammen, Sondre            	MC2	NOR	43,12  	11     	2.11,49	10     	1.26,27	11     	4.39,13	9      	
Henriksen, Sigurd          	MC1	NOR	43,55  	12     	2.10,60	9      	1.25,62	10     	4.34,54	6      	

    
                

Native Language Names