All-Russia Student Competition
Chelyabinsk (RUS)
20 - 21 March 2019

Women
Name                       	                          			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                           	                          			20 Mar 		20 Mar 		21 Mar 		21 Mar 		
Kuznetsova, Irina (1998)   	Кузнецова, Ирина (1998)   	LN1	RUS	39,27  	1      	2.02,54	1   PR 	1.19,31	1      	4.41,45	5   SB 	
Eranina, Elena             	Еранина, Елена            	LSA	RUS	40,74  	2      	2.04,38	3      	1.19,62	2      	4.26,09	1      	
Samkova, Elena             	Самкова, Елена            	LN2	RUS	40,88  	3      	2.09,70	4      	1.21,89	4      	       	       	
Rogatkina, Vladlena        	Рогаткина, Владлена       	LN2	RUS	41,78  	4      	2.12,36	7   SB 	1.23,17	5      	4.58,13	9   SB 	
Zdravkova, Anastasiya      	Здравкова, Анастасия      	LN4	RUS	41,95  	5   SB 	2.09,80	5      	       	       	4.33,22	4      	
Opytova, Anna              	Опытова, Анна             	LN4	RUS	42,57  	6      	2.03,37	2      	1.20,64	3      	4.27,04	2      	
Kosheleva, Ekaterina       	Кошелева, Екатерина       	LA2	RUS	42,80  	7      	2.10,04	6      	1.23,34	6   SB 	4.30,71	3      	
Voronina, Elena            	Воронина, Елена           	LN2	RUS	43,53  	8      	2.14,85	9      	1.28,74	8      	4.51,68	8   SB 	
Gudoshnikova, Alena        	Гудошникова, Алена        	LA1	RUS	43,94  	9      	2.25,92	11     	1.31,87	9      	5.08,40	10     	
Antonova, Anastasiya (1999)	Антонова, Анастасия (1999)	LN1	RUS	44,45  	10     	2.14,60	8      	1.28,57	7   SB 	4.47,20	6      	
Tashkinova, Elizaveta      	Ташкинова, Елизавета      	LA2	RUS	45,60  	11     	       	       	1.35,97	12     	       	       	
Buryakova, Anastasiya      	Бурякова, Анастасия       	LA1	RUS	46,36  	12     	2.28,56	12     	1.33,33	11  SB 	       	       	
Kostyaeva, Olga            	Костяева, Ольга           	LN3	RUS	       	       	2.19,78	10     	1.32,29	10     	4.51,33	7      	

Women - Out of Competition
Name                       	                          			500m 		1500m  		
                           	                          			20 Mar 		20 Mar 		
Bodunova, Kseniya          	Бодунова, Ксения          	LA1	RUS	45,26  	1      	2.21,00	1      	
Chebotar, Polina           	Чеботарь, Полина          	LA2	RUS	45,67  	2      	       	       	

Men
Name                       	                          			500m 		1500m  		1000m  		5000m  		
                           	                          			20 Mar 		20 Mar 		21 Mar 		21 Mar 		
Zolotarev, Artem           	Золотарев, Артем          	MN3	RUS	36,30  	1      	1.53,59	5      	1.12,61	4      	7.45,55	11  PR 	
Rafikov, Ruslan            	Рафиков, Руслан           	MN3	RUS	36,44  	2      	1.56,16	8      	1.12,91	5      	       	       	
Sonin, Vadim               	Сонин, Вадим              	MN3	RUS	36,52  	3      	1.53,48	4      	1.13,03	6      	7.29,57	10  SB 	
Lobas, Victor              	Лобас, Виктор             	MSA	RUS	36,60  	4      	1.51,40	2      	1.11,36	1      	       	DNS    	
Bobyr, Danila              	Бобырь, Данила            	MN4	RUS	36,66  	5      	1.52,31	3      	1.11,88	2      	       	DNF    	
Kiyashko, Pavel            	Кияшко, Павел             	MA2	RUS	36,68  	6      	2.04,88	19  SB 	1.15,68	11     	       	DNS    	
Podolskii, Aleksandr       	Подольский, Александр     	MN1	RUS	37,49  	7      	1.50,81	1      	1.12,37	3      	6.57,09	1      	
Tikhanov, Roman            	Тиханов, Роман            	MA1	RUS	37,60  	8      	1.55,06	7      	       	DNF    	       	       	
Mukhamedov, Amal           	Мухамедов, Амаль          	MA2	RUS	37,87  	9   SB 	2.00,25	14  SB 	1.15,51	10     	       	       	
Zhbanov, Aleksej           	Жбанов, Алексей           	MN3	RUS	38,05  	10  SB 	1.54,89	6   PR 	1.15,25	9   SB 	7.06,19	5      	
Petrenko, Gleb             	Петренко, Глеб            	MA2	RUS	38,07  	11     	1.57,66	11     	1.14,91	7      	       	       	
Fomin, Gleb                	Фомин, Глеб               	MA1	RUS	38,27  	12     	       	       	       	       	       	       	
Czvetcikh, Nikita          	Цветцих, Никита           	MN2	RUS	38,36  	13     	       	       	1.15,19	8      	       	       	
Demin, Vladislav           	Демин, Владислав          	MN1	RUS	39,02  	14     	1.57,82	12     	1.17,55	15  SB 	7.22,61	7      	
Chemyakin, Georgij         	Чемякин, Георгий          	MA1	RUS	39,13  	15  PR 	1.57,00	9      	1.16,02	12  PR 	7.00,23	2      	
Kubrin, Nikolaj            	Кубрин, Николай           	MN2	RUS	39,28  	16     	2.02,91	18     	1.19,32	16     	       	       	
Varlamov, Gleb             	Варламов, Глеб            	MA2	RUS	39,50  	17     	1.58,89	13     	1.16,44	13  PR 	7.04,44	3      	
Kurnosov, Evgenij          	Курносов, Евгений         	MN4	RUS	39,52  	18     	1.57,52	10     	1.17,16	14  SB 	7.04,86	4      	
Ilalov, Danil              	Илалов, Данил             	MA2	RUS	39,79  	19     	       	       	1.22,41	21     	       	       	
Gabitov, Artur             	Габитов, Артур            	MA2	RUS	39,86  	20     	2.02,24	16     	1.19,80	18     	7.21,74	6      	
Rodionov, Kirill (2000)    	Родионов, Кирилл (2000)   	MA2	RUS	40,22  	21     	2.02,48	17     	1.19,42	17  PR 	7.28,73	9   PR 	
Rakhmatillaev, Nikita      	Рахматиллаев, Никита      	MN4	RUS	40,74  	22     	2.02,00	15     	       	       	7.24,40	8      	
Mulin, Maksim              	Мулин, Максим             	MA2	RUS	40,82  	23     	2.09,74	20     	1.22,04	19     	7.54,92	12     	
Kazymin, Pavel             	Казымин, Павел            	MA1	RUS	41,27  	24     	2.11,31	21     	1.22,13	20     	       	       	

    
                

Native Language Names