Murmansk Region Single Distances Championships
Чемпионат Мурманской Области по Конькобежному Спорту (Отдельные Дистанции)
Olenegorsk (RUS)
5 - 6 January 2020

Women
Name                         	                             			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Nikitina, Kseniya            	Никитина, Ксения             	LB1	RUS	45,05  	1      	2.22,59	1      	1.33,29	1      	5.21,35	2      	
Agapitova, Mariya            	Агапитова, Мария             	LB2	RUS	46,01  	2      	2.27,10	4      	1.37,66	2      	       	       	
Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB1	RUS	47,31  	3      	2.23,70	2      	1.37,84	3      	5.11,34	1      	
Arbekova, Violetta           	                             	LN1	RUS	48,34  	4   SB 	2.38,37	5   SB 	1.41,99	5      	5.46,97	4   SB 	
Vorona, Vera                 	Ворона, Вера                 	LB2	RUS	48,99  	5      	2.26,07	3      	1.38,39	4      	5.22,54	3      	
Igumnova, Darya              	Игумнова, Дарья              	LN1	RUS	52,12  	6   SB 	2.57,00	6   SB 	1.53,86	7   SB 	5.53,86	6   SB 	
Knyazeva, Tatyana            	Князева, Татьяна             	LA1	RUS	52,92  	7   SB 	3.03,71	7   SB 	1.52,04	6   SB 	5.52,04	5   SB 	

Women - Junior C
Name                         	                             			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Korzhova, Kseniya            	Коржова, Ксения              	LC2	RUS	44,29  	1      	2.21,03	1      	1.32,07	1      	4.51,63	1      	
Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC1	RUS	44,41  	2   SB 	2.29,48	2      	1.36,20	2      	5.15,61	3   PR 	
Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LC2	RUS	47,82  	3      	2.30,45	3      	1.38,83	3      	5.05,89	2   PR 	
Matkovskaya, Marina          	Матковская, Марина           	LC1	RUS	48,05  	4   SB 	2.35,73	4      	1.41,16	4   SB 	5.20,20	4   PR 	
Kochneva, Vera               	Кочнева, Вера                	LC2	RUS	50,27  	5      	2.39,82	5   SB 	1.41,67	5      	5.39,38	5   SB 	
Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC1	RUS	51,65  	6      	2.44,01	7      	1.47,40	6      	6.10,65	11     	
Fondis, Anastasiya           	Фондис, Анастасия            	LC1	RUS	52,29  	7   PR 	2.50,58	9   PR 	1.54,89	10  SB 	6.28,84	13  PR 	
Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC1	RUS	52,48  	8      	2.54,14	11  PR 	1.56,37	13     	6.25,02	12  PR 	
Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LC2	RUS	52,55  	9      	2.40,82	6      	1.47,61	7      	5.39,40	6   PR 	
Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC1	RUS	53,36  	10     	2.50,60	10  PR 	1.55,26	11     	6.01,03	9   PR 	
Vyalaya, Kira                	Вялая, Кира                  	LC1	RUS	55,29  	11  SB 	2.59,70	14  PR 	1.56,28	12  SB 	6.08,62	10  PR 	
Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC1	RUS	57,33  	12     	2.59,65	13     	1.58,00	14     	6.42,43	15     	
Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LC2	RUS	57,42  	13     	2.54,23	12  PR 	1.54,28	9      	5.55,13	7   PR 	
Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC1	RUS	1.03,87	14     	3.11,14	15  PR 	2.06,38	15     	6.36,47	14  PR 	
Dergacheva, Nadezhda         	Дергачева, Надежда           	LC1	RUS	1.04,82	15     	2.44,15	8   PR 	1.50,88	8      	5.56,19	8   PR 	
Ermoeva, Aleksandra          	Ермоева, Александра          	LC2	RUS	1.05,62	16     	3.28,33	16  PR 	2.34,63	16     	7.26,43	16  PR 	

Women - Junior D
Name                         	                             			500m   		1000m  		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LYA	RUS	52,19  	1      	1.50,24	1      	
Zhurba, Valeriya             	Журба, Валерия               	LYB	RUS	52,51  	2   PR 	2.05,22	6      	
Medvedeva, Viktoriya (2007)  	Медведева, Виктория (2007)   	LYB	RUS	56,65  	3      	1.55,31	2   PR 	
Grigoreva, Ekaterina (2008)  	Григорьева, Екатерина (2008) 	LYB	RUS	58,05  	4      	2.01,58	4      	
Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYD	RUS	58,22  	5   PR 	2.03,60	5   PR 	
Mustafina, Alina             	Мустафина, Алина             	LYA	RUS	59,46  	6      	2.18,72	8      	
Kuzmicheva, Ulyana           	Кузьмичева, Ульяна           	LYB	RUS	1.08,16	7   PR 	2.29,29	10  PR 	
Beresneva, Darya             	Береснева, Дарья             	LYA	RUS	1.14,45	8      	2.18,52	7      	
Novalenko, Mariya (2007)     	Новаленко, Мария (2007)      	LYA	RUS	1.49,11	9   SB 	3.37,49	11  PR 	
Orlova, Sofiya (2007)        	Орлова, София (2007)         	LYA	RUS	1.49,12	10     	1.59,58	3   PR 	
Volkova, Vitaliya            	Волкова, Виталия             	LYB	RUS	1.49,13	11     	2.24,47	9   PR 	

Women - Junior E
Name                         	                             			100m 		300m   		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYD	RUS	13,59  	1   SB 	40,87  	5      	
Valigura, Mariya             	Валигура, Мария              	LYC	RUS	13,88  	2   SB 	39,08  	2   SB 	
Sokolova, Diana              	Соколова, Диана              	LYC	RUS	14,13  	3      	36,79  	1      	
Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYD	RUS	14,68  	4      	40,13  	3      	
Smirnova, Mariya (2008)      	Смирнова, Мария (2008)       	LYC	RUS	14,86  	5      	41,43  	6      	
Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYD	RUS	15,06  	6   SB 	43,42  	7      	
Smirnova, Elizaveta (2008-12)	Смирнова, Елизавета (2008-12)	LYC	RUS	15,56  	7   SB 	45,69  	8   SB 	
Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYD	RUS	16,04  	8      	40,67  	4   SB 	
Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYD	RUS	17,96  	9      	47,94  	9      	
Tyurina, Anastasiya          	Тюрина, Анастасия            	LYC	RUS	22,72  	10     	1.15,50	11  SB 	
Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYD	RUS	24,20  	11     	53,51  	10     	

Men
Name                         	                             			500m   		3000m  		1500m  		5000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Zykin, Dmitrij (2000)        	Зыкин, Дмитрий (2000)        	MA2	RUS	40,51  	1      	4.22,69	1      	2.06,29	1      	7.29,67	1      	
Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB1	RUS	41,14  	2      	4.38,47	5      	2.14,75	6      	       	       	
Rakov, Nikita                	Раков, Никита                	MB2	RUS	41,78  	3      	4.23,79	2      	2.08,24	2      	7.31,67	2   SB 	
Pshenichnyj, Denis           	Пшеничный, Денис             	MB2	RUS	42,61  	4      	4.37,07	4      	2.11,30	4      	8.13,34	5   SB 	
Bondarenko, Dmitrij          	Бондаренко, Дмитрий          	M45	RUS	43,25  	5   SB 	       	       	       	       	       	       	
Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB1	RUS	43,48  	6      	4.41,39	6   PR 	2.14,62	5   SB 	8.08,74	4   PR 	
Savelev, Valerij             	Савельев, Валерий            	MN2	RUS	44,55  	7      	5.02,11	7   SB 	2.28,80	7      	8.53,16	6   SB 	
Kornienko, Maksim            	Корниенко, Максим            	MB1	RUS	51,28  	8      	4.34,95	3      	2.11,16	3      	8.02,21	3   PR 	
Kryuchkov, Valerij           	Крючков, Валерий             	MB2	RUS	1.23,41	9      	       	DNS    	       	       	       	       	

Men - Junior C
Name                         	                             			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MC2	RUS	44,58  	1      	2.20,91	3   PR 	1.40,18	4      	       	       	
Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MC2	RUS	44,86  	2      	2.18,13	1      	1.30,18	1      	4.53,07	2   PR 	
Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MC2	RUS	45,77  	3      	2.20,01	2      	1.32,94	2      	4.49,32	1      	
Shalavin, Sergej             	Шалавин, Сергей              	MC2	RUS	46,76  	4   PR 	2.41,67	6   PR 	1.42,23	6   SB 	5.52,98	7      	
Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC1	RUS	46,92  	5      	2.32,23	5      	1.37,85	3      	5.16,16	3      	
Anpilogov, Kirill            	Анпилогов, Кирилл            	MC1	RUS	49,00  	6   SB 	2.42,39	7   SB 	1.41,54	5   SB 	5.47,56	5   PR 	
Pustovalov, Kirill           	Пустовалов, Кирилл           	MC2	RUS	50,31  	7      	2.27,64	4   SB 	1.58,69	10     	5.16,77	4   SB 	
Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MC2	RUS	55,11  	8      	2.49,59	8   PR 	1.51,52	7   PR 	6.05,14	8   PR 	
Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MC2	RUS	55,89  	9   PR 	3.02,34	10  PR 	1.54,67	9   PR 	6.25,07	9   PR 	
Yakutkin, Daniil             	Якуткин, Даниил              	MC1	RUS	56,10  	10     	2.52,38	9   PR 	1.52,51	8      	5.51,52	6   PR 	

Men - Junior D
Name                         	                             			500m   		1000m  		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MYA	RUS	50,01  	1      	1.42,87	1      	
Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MYA	RUS	51,12  	2      	1.48,59	2      	
Borovikov, Kirill            	Боровиков, Кирилл            	MYB	RUS	52,71  	3      	1.58,81	4      	
Babochkin, Evgenij           	Бабочкин, Евгений            	MYB	RUS	53,75  	4   PR 	2.12,94	8      	
Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MYA	RUS	56,27  	5      	2.01,89	5      	
Popov, Egor (2008)           	Попов, Егор (2008)           	MYB	RUS	57,25  	6      	2.14,20	9      	
Suturin, Maksim              	Сутурин, Максим              	MYB	RUS	58,21  	7      	       	       	
Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MYA	RUS	58,70  	8      	1.58,57	3      	
Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MYA	RUS	59,15  	9   PR 	2.18,70	14     	
Ivanov, Arsenij              	Иванов, Арсений              	MYB	RUS	1.00,06	10     	2.10,22	6      	
Matveev, Valerij             	Матвеев, Валерий             	MYA	RUS	1.02,77	11     	2.14,24	10     	
Igumnov, Mikhail             	Игумнов, Михаил              	MYB	RUS	1.05,09	12     	2.19,92	17  PR 	
Spiridonov, Maksim (2007)    	Спиридонов, Максим (2007)    	MYB	RUS	1.08,15	13     	2.18,95	16     	
Krakhmalev, Ivan             	Крахмалев, Иван              	MYB	RUS	1.08,72	14     	2.11,84	7   PR 	
Sobolev, Kim                 	Соболев, Ким                 	MYA	RUS	1.27,37	15  SB 	3.05,55	18  PR 	
Olefir, Aleksej              	Олефир, Алексей              	MYB	RUS	1.27,57	16     	2.15,17	11  PR 	
Yurov, Dmitrij (2007)        	Юров, Дмитрий (2007)         	MYA	RUS	       	       	2.16,19	12     	
Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MYA	RUS	       	       	2.17,40	13  PR 	
Kurakin, Daniil              	Куракин, Даниил              	MYA	RUS	       	       	2.18,72	15  SB 	

Men - Junior E
Name                         	                             			100m 		300m   		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Czolin, Aleksandr            	Цолин, Александр             	MYC	RUS	13,78  	1      	35,21  	1      	
Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYD	RUS	13,88  	2      	38,99  	3      	
Belyaev, Ivan (2008)         	Беляев, Иван (2008)          	MYC	RUS	14,17  	3      	39,12  	4      	
Leskov, Artem                	Лесков, Артем                	MYC	RUS	14,27  	4      	37,68  	2      	
Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYD	RUS	14,49  	5      	40,39  	7   SB 	
Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYD	RUS	14,87  	6      	39,82  	6   SB 	
Rzhevskij, Artur             	Ржевский, Артур              	MYE	RUS	15,11  	7      	41,54  	8      	
Levshakov, Mikhail           	Левшаков, Михаил             	MYC	RUS	15,41  	8      	45,18  	11  SB 	
Yacenko, Konstantin          	Яценко, Константин           	MYE	RUS	15,59  	9      	47,29  	16     	
Gnebedyuk, Kirill            	Гнебедюк, Кирилл             	MYC	RUS	15,72  	10     	42,70  	9      	
Tyurin, Ilya                 	Тюрин, Илья                  	MYE	RUS	16,17  	11     	49,92  	19     	
Efimov, Kirill               	Ефимов, Кирилл               	MYE	RUS	16,43  	12     	46,97  	15     	
Ignashev, Andrej             	Игнашев, Андрей              	MYD	RUS	16,48  	13     	46,55  	14  SB 	
Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYD	RUS	16,51  	14     	44,74  	10     	
Valigura, Ivan               	Валигура, Иван               	MYE	RUS	16,61  	15     	47,53  	17     	
Vasilev, Timofej (2008)      	Васильев, Тимофей (2008)     	MYC	RUS	16,85  	16     	45,84  	12     	
Kolocej, Rodion              	Колоцей, Родион              	MYC	RUS	16,89  	17     	48,99  	18     	
Igolkin, Matvej              	Иголкин, Матвей              	MYD	RUS	17,45  	18  SB 	52,18  	20  SB 	
Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYD	RUS	17,96  	19     	46,31  	13  SB 	
Berezin, Anton               	Березин, Антон               	MYD	RUS	18,96  	20     	39,75  	5   SB 	
Kvyat, Maksim                	Квят, Максим                 	MYD	RUS	22,65  	21     	1.03,63	21     	

    
                

Native Language Names