Vikingloppet 2020 - Amax Trophy 2020
Västerås (SWE)
18 - 19 January 2020

Ladies
Name                   			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Forslund, Clara        	LA2	SWE	46,39  	1      	1.37,62	2      	47,10  	1      	       	DNS    	
Svensson, Tina         	LA1	SWE	46,73  	2      	1.34,96	1      	47,16  	2      	2.24,93	1      	
Eriksson, Elin         	LA1	SWE	51,60  	3      	1.45,93	4      	51,49  	4      	2.48,14	4      	
Winnerstam, Karin      	L40	SWE	53,54  	4   SB 	1.56,27	5      	53,57  	5      	3.06,12	5   SB 	
Åström, Tova           	LA1	SWE	54,42  	5      	1.42,64	3   PR 	54,17  	6      	2.42,41	3   SB 	
Östlund, Johanna       	L30	SWE	       	DNS    	       	DNS    	47,75  	3   SB 	2.31,43	2   SB 	

Ladies - Junior B
Name                   			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Winroth, Alva          	LB2	SWE	48,93  	1      	2.41,03	2      	1.40,79	2      	5.48,24	2      	
Arnell, Disa           	LB2	SWE	49,65  	2      	2.34,23	1      	1.40,53	1   SB 	5.27,22	1      	

Ladies - Junior C
Name                   			500m 		1000m  		500m   		500m   		1500m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Westman, Tindra Jansson	LC2	SWE	49,59  	1      	1.43,21	1      	50,04  	1      	       	       	2.43,31	1      	
Nilsson, Felicia       	LC1	SWE	52,26  	2      	1.51,12	3      	51,26  	2      	       	       	3.00,50	3      	
Nyström Eliasson, Lova 	LC2	SWE	55,13  	3      	1.49,41	2   PR 	54,05  	3      	       	       	2.50,13	2   PR 	
Pettersson, Amelia     	LC1	SWE	58,33  	4      	2.00,41	4   PR 	57,81  	4      	       	       	3.10,29	4   PR 	
Iveström, Emma         	LC2	SWE	       	DQ     	2.48,32	5   PR 	1.18,23	5   SB 	1.18,21	1   SB 	       	       	

Ladies - Junior D
Name                   			500m   		1000m  		500m   		300m 		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Grill, Josephine       	LYB	SWE	55,30  	1      	1.53,95	1      	53,76  	1      	33,57  	1   SB 	
Hjelm, Rut             	LYB	SWE	56,27  	2   PR 	1.59,77	2      	55,88  	3   PR 	35,10  	4   SB 	
Pousette Hjelm, Tyra   	LYA	SWE	58,12  	3   SB 	2.04,08	3      	59,38  	4      	35,03  	3   SB 	
Nyström Eliasson, Hanna	LYA	SWE	1.00,91	4   PR 	2.17,60	4   PR 	1.06,08	5      	47,55  	6      	
Iveström, Tuva         	LYB	SWE	1.04,48	5   PR 	2.27,06	5   PR 	1.08,24	6      	42,02  	5   SB 	
Appelgren, Cornelia    	LYA	SWE	1.19,39	6   PR 	2.51,48	6   PR 	1.21,47	7      	49,09  	7   SB 	
Nilzén, Lisa           	LYA	SWE	       	DNS    	       	DNS    	55,03  	2      	34,27  	2   SB 	

Ladies - 10
Name                   			500m   		300m 		500m   		300m 		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Andersson, Beyoncé     	LYC	SWE	1.07,70	1      	40,21  	1   SB 	1.10,21	1      	40,64  	1      	
Moberg, Liv            	LYE	SWE	1.18,36	2   PR 	46,09  	2   SB 	       	DNS    	       	DNS    	
Persson, Jolin         	LYD	SWE	1.28,85	3      	51,96  	3      	1.23,48	2      	50,00  	2      	

Men
Name                   			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Arnell, Gustav         	MN2	SWE	39,91  	1      	1.20,16	1      	40,41  	2      	2.07,20	1      	
Åkesson, Gustav        	MSA	SWE	40,43  	2      	1.22,08	3      	40,74  	3      	2.11,81	2      	
Nilsson, Oskar         	MN1	SWE	40,43  	2      	1.22,98	4      	40,33  	1      	2.14,60	3      	
Klockar, Emil          	MA1	SWE	41,72  	4      	1.21,07	2      	       	DNS    	       	DNS    	
Lönnberg, David        	MA2	SWE	44,81  	5      	       	DNS    	44,17  	4      	       	DNS    	
Moberg, Johan          	M40	SWE	51,64  	6   PR 	1.45,34	5   PR 	51,82  	6      	2.48,45	6   SB 	
Jacklin, Anders        	M50	SWE	51,88  	7   SB 	1.46,81	6   SB 	52,60  	7      	2.44,15	5   SB 	
van Ommeren, Tom       	M35	CAN	       	DNS    	       	DNS    	44,22  	5      	2.18,06	4   SB 	

Men - Junior B
Name                   			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Forslund, Isac         	MB2	SWE	41,11  	1      	2.12,79	2      	1.24,70	2      	4.53,44	3      	
Forsmark, Sebastian    	MB1	SWE	41,79  	2      	2.18,42	4      	1.25,33	3   PR 	4.52,99	2   PR 	
Norberg, Kaspar        	MB1	SWE	43,53  	3      	2.12,36	1   SB 	1.23,90	1   PR 	4.42,12	1   PR 	
Jeppsson, Simon        	MB1	SWE	44,91  	4      	2.19,12	5      	1.29,47	5      	4.55,10	4   PR 	
Nylén, Ludvig          	MB1	SWE	       	DNF    	2.15,80	3      	1.27,65	4      	4.55,43	5      	

Men - Junior C
Name                   			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Klockar, Hugo          	MC2	SWE	44,78  	1   PR 	1.32,86	1      	45,20  	1      	2.25,34	1      	
Eriksson, Anton        	MC1	SWE	45,06  	2   PR 	1.33,10	2      	45,65  	2      	2.29,39	2      	

Men - Junior D
Name                   			500m   		1000m  		500m   		300m 		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
van Vliet, Sammi       	MYA	SWE	47,82  	1      	1.37,25	1   PR 	47,48  	1      	28,98  	1   SB 	
Bengtsson, Erik        	MYA	SWE	57,22  	2   PR 	1.55,05	2   PR 	1.08,31	4      	34,65  	2   SB 	
Winnerstam, Isak       	MYB	SWE	1.03,54	3      	2.13,96	4   PR 	1.01,77	3   PR 	37,70  	4      	
Lindeberg, Oscar       	MYB	SWE	1.05,21	4   PR 	2.24,44	5   PR 	       	DNS    	       	DNS    	
Ohlson, Simon          	MYB	SWE	1.07,46	5   PR 	2.27,14	6   PR 	1.08,94	5      	40,26  	5   SB 	
Engström, Melker       	MYB	SWE	1.08,18	6      	2.03,35	3   PR 	58,16  	2   PR 	35,06  	3   SB 	

Men - 10
Name                   			500m   		300m   		500m   		300m   		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Hansen-Östlund, Theodor	MYC	SWE	57,68  	1      	34,35  	1   SB 	57,61  	1      	34,55  	1      	
Ehrnström, Victor      	MYC	SWE	1.03,26	2   PR 	40,61  	6      	1.10,11	7      	40,65  	7      	
Winnerstam, Emil       	MYD	SWE	1.03,75	3   PR 	39,20  	3      	1.02,64	4   PR 	37,56  	3   SB 	
Olsson, Malte          	MYB	SWE	1.04,26	4      	39,49  	4   SB 	1.02,42	3   PR 	38,93  	5   SB 	
Moberg, Anton          	MYC	SWE	1.06,53	5   PR 	38,26  	2   SB 	1.01,48	2   PR 	37,17  	2   SB 	
Iveström, Hugo         	MYD	SWE	1.08,06	6   PR 	39,72  	5   SB 	1.06,79	6   PR 	39,22  	6   SB 	
Nyström Eliasson, Olle 	MYD	SWE	1.16,75	7      	41,89  	7   SB 	1.18,15	9      	44,65  	9      	
Samuelsson, Nils       	MYC	SWE	1.19,16	8      	45,29  	8      	1.13,38	8   PR 	44,18  	8      	
Moberg, Svante         	MYF	SWE	1.35,10	9   PR 	1.01,50	11     	1.33,22	10  PR 	54,04  	10  SB 	
Haddad, Elias Lindblom 	MYE	SWE	1.40,65	10     	51,71  	9   SB 	       	DNS    	       	DNS    	
Winnerstam, Olle       	MYF	SWE	1.46,72	11     	1.01,01	10     	       	DNS    	       	DNS    	
Jemn, Vilgot           	MYF	SWE	1.50,16	12  PR 	1.06,66	13     	1.44,52	11  PR 	1.05,97	12  SB 	
Appelgren, Casper      	MYD	SWE	1.50,92	13  PR 	1.02,86	12  SB 	1.50,89	12  PR 	1.01,95	11  SB 	
Viertel, Rasmus        	MYC	SWE	       	DNS    	       	DNS    	1.03,64	5      	37,58  	4   SB 	

Men - Extra Klasser
Name                   			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                       			18 Jan 		18 Jan 		19 Jan 		19 Jan 		
Axelsson, Adam         	MSA	SWE	38,57  	1      	       	       	       	       	       	       	
Bengtsson, Per         	M50	SWE	44,15  	2      	2.08,95	1      	1.26,04	1      	4.30,46	1      	

    
                

Native Language Names