Country Match 2020
Seinäjoki (FIN)
22 - 23 February 2020

Ladies - Junior B
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          			22 Feb 		22 Feb 		23 Feb 		23 Feb 		
Johannessen, Patricia     	LB1	NOR	46,41  	1      	2.38,25	5      	1.39,90	4      	5.46,71	6   PR 	
Pedersen, Matilde         	LB1	NOR	47,89  	2      	2.35,29	3      	1.40,98	6      	5.26,42	3      	
Winroth, Alva             	LB2	SWE	48,43  	3   SB 	2.42,67	7      	1.40,86	5      	5.41,12	5      	
Rosendahl, Sanni          	LB1	FIN	48,79  	4      	2.35,15	2      	1.38,59	1      	5.33,86	4      	
Stomperudhaugen, Silje    	LB1	NOR	49,24  	5      	2.50,86	8      	1.47,62	9      	6.22,23	9   PR 	
Setälä, Elma              	LB2	FIN	49,33  	6      	2.40,40	6   SB 	1.42,49	7      	5.48,83	7   PR 	
Siro, Mila                	LB1	FIN	49,70  	7   PR 	2.51,07	9   PR 	1.45,37	8   PR 	6.11,23	8   PR 	
Arnell, Disa              	LB2	SWE	50,23  	8      	2.35,90	4      	1.39,49	3   SB 	5.25,30	2      	
Fløiten, Tuva             	LB1	NOR	50,70  	9      	2.33,03	1      	1.38,61	2      	5.12,30	1      	
Draper, Philippa          	LB1	GBR	54,29  	10     	3.01,61	10  PR 	1.51,82	10     	6.45,15	10  PR 	

Ladies - Junior C
Name                      			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                          			22 Feb 		22 Feb 		23 Feb 		23 Feb 		
Plozicki, Emily           	LC2	NOR	46,77  	1      	1.38,01	1      	45,90  	1      	2.35,82	4      	
Pirhonen, Janette         	LC2	FIN	47,26  	2      	1.43,74	8      	46,31  	2   PR 	2.37,92	6   PR 	
Westman, Tindra Jansson   	LC2	SWE	47,86  	3      	1.42,50	5      	48,34  	5      	2.39,79	7      	
Dahn, Åse Marie           	LC1	NOR	48,42  	4   PR 	1.39,86	2      	48,76  	6      	2.30,02	1      	
Snowdon, Alexandra        	LYA	GBR	48,50  	5      	1.43,21	6      	47,80  	4      	2.40,40	8   PR 	
Suomalainen, Villiina     	LC2	FIN	49,34  	6      	1.41,50	3      	47,75  	3      	2.36,74	5      	
Eichler, Ingrid Håkegård  	LC2	NOR	50,26  	7      	1.42,13	4      	50,93  	10     	2.32,69	2      	
Rosendahl, Hertta         	LYA	FIN	50,73  	8      	1.50,76	10     	50,09  	7   PR 	2.48,86	9   PR 	
Nilsson, Felicia          	LC1	SWE	50,87  	9      	       	DNF    	50,62  	9      	3.09,49	14     	
Finsland, Stine           	LC2	NOR	51,15  	10     	1.45,78	9      	50,50  	8      	2.35,33	3      	
Hannula, Meri-Vuokko      	LYA	FIN	51,44  	11     	1.43,65	7      	51,56  	11     	2.51,86	11  PR 	
Sjödin, Sofie             	LC1	SWE	51,58  	12     	1.51,93	12     	51,93  	12     	2.52,98	12     	
Kwadrin, Charlie          	LYA	GBR	52,49  	13     	1.51,21	11     	53,71  	13     	2.48,92	10     	
Nyström Eliasson, Lova    	LC2	SWE	53,74  	14     	1.52,02	13     	54,14  	14     	2.54,90	13     	

Men - Junior B
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          			22 Feb 		22 Feb 		23 Feb 		23 Feb 		
Suomalainen, Tuukka       	MB2	FIN	39,46  	1      	2.13,06	4      	1.21,40	1      	4.56,18	9   PR 	
Andreassen, Martin Solberg	MB1	NOR	40,66  	2      	2.14,86	7      	1.22,75	3      	4.54,63	8      	
Käsnänen, Eetu            	MB2	FIN	40,83  	3      	2.13,31	5      	1.22,27	2      	4.45,06	5      	
Collins, Theo             	MB1	GBR	41,05  	4      	2.12,66	3      	1.23,02	4   PR 	4.40,64	3   PR 	
Forslund, Isac            	MB2	SWE	41,07  	5      	2.21,28	12     	1.27,45	12     	5.14,23	12     	
Forsmark, Sebastian       	MB1	SWE	41,17  	6      	2.20,64	10     	1.26,04	10     	4.57,56	10     	
Dyrset, Sigurd Holbø      	MB1	NOR	41,58  	7      	2.09,39	1      	1.23,59	5      	4.30,03	1      	
Nylén, Ludvig             	MB1	SWE	41,70  	8      	2.14,55	6      	1.24,44	8      	4.49,47	7      	
Sleeking, Joren           	MB2	NOR	41,90  	9      	2.09,68	2      	1.23,81	6      	4.33,54	2      	
Norberg, Kaspar           	MB1	SWE	42,17  	10  SB 	2.16,38	9      	1.24,20	7      	4.47,56	6      	
Muhonen, Alvar            	MB1	FIN	42,89  	11     	2.21,24	11     	1.27,02	11     	5.04,57	11     	
Hvammen, Sondre           	MB1	NOR	42,90  	12     	2.15,45	8      	1.24,89	9      	4.43,00	4      	
Haikonen, Ilmo            	MC2	FIN	46,67  	13     	2.32,68	13     	1.34,71	13     	5.24,00	13     	

Men - Junior C
Name                      			500m   		1000m  		500m 		1500m  		
                          			22 Feb 		22 Feb 		23 Feb 		23 Feb 		
Santtila, Sampsa          	MC2	FIN	41,67  	1      	1.27,07	2      	41,57  	1      	2.12,82	2      	
Eikeseth, Leo Løland      	MC2	NOR	42,89  	2      	1.24,61	1      	42,45  	3      	2.11,04	1      	
Hiltunen, Urho            	MC2	FIN	42,94  	3   PR 	1.30,21	7      	43,41  	7      	2.19,32	7      	
Kotte, Alan               	MC2	NOR	43,00  	4      	1.27,75	4      	42,27  	2      	2.14,79	5      	
Norheim, Ivar             	MC2	NOR	43,10  	5   PR 	1.27,34	3      	42,98  	4   PR 	2.14,18	4      	
Koivupuisto, Matias       	MC2	FIN	44,10  	6      	1.30,56	8      	44,08  	8      	2.23,58	8      	
Eriksson, Anton           	MC1	SWE	46,66  	7      	1.37,79	9      	46,98  	9      	2.48,46	10     	
Klockar, Hugo             	MC2	SWE	47,56  	8      	1.38,04	10     	47,10  	10     	2.33,68	9      	
Rintala, Luka             	MC1	FIN	51,92  	9      	1.29,45	6      	43,08  	5      	2.18,64	6      	
Hovde, Christoffer        	MC2	NOR	1.13,62	10     	1.28,06	5      	43,26  	6      	2.13,39	3      	

    
                

Native Language Names