Belarus - Open Single Distances Championships 2021
Minsk (BLR)
30 October - 1 November 2020

Women
Name                       	                         			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                           	                         			30 Oct 		30 Oct 		31 Oct 		1 Nov  		
Nifantava, Hanna           	Нифонтова, Анна          	LN2	BLR	38,84  	1      	       	       	1.19,47	2      	2.07,25	4   SB 	
Sloeva, Ekaterina          	Слоева, Екатерина        	LN3	BLR	39,84  	2   SB 	4.17,42	2   PR 	1.19,31	1   SB 	2.02,88	2   PR 	
Varabyeva, Yauheniya       	Воробьева, Евгения       	LN4	BLR	40,89  	3      	       	       	1.21,25	5   SB 	2.07,79	5   SB 	
Mikhailava, Tatsiana (1987)	Михайлова, Татьяна (1987)	L30	BLR	41,19  	4   SB 	4.26,49	4   SB 	1.21,20	4   SB 	2.05,15	3   SB 	
Burmistrava, Krystsina     	Бурмистрова, Кристина    	LA2	BLR	41,59  	5   SB 	       	       	1.24,86	6      	2.16,89	9      	
Zueva, Marina              	Зуева, Марина            	LSA	BLR	41,75  	6   SB 	4.12,75	1   SB 	1.19,87	3   SB 	2.01,90	1   SB 	
Prakapovich, Anastasiya    	Прокопович, Анастасия    	LB2	BLR	42,32  	7      	       	       	1.26,99	9      	2.16,64	8      	
Shostak, Mariia            	Шостак, Марія            	LN1	BLR	42,33  	8   PR 	4.51,35	7   SB 	1.26,67	8   SB 	2.17,41	10  SB 	
Bandaryna, Varvara         	Бандарина, Варвара       	LB2	BLR	42,83  	9   SB 	4.42,13	5      	1.27,08	10     	2.13,55	7      	
Tsitsishyna, Palina        	Титишина, Полина         	LA1	BLR	42,89  	10  PR 	       	       	1.31,56	14     	       	       	
Karzhuyeva, Palina         	Коржуева, Полина         	LB2	BLR	43,64  	11  PR 	       	       	       	       	       	       	
Antsipava, Dziyana         	Антипова, Диана          	LB2	BLR	44,29  	12  SB 	5.02,00	8   SB 	1.29,27	11     	2.25,61	12     	
Roslik, Yana               	Рослик, Яна              	LA1	BLR	44,32  	13     	       	       	1.33,97	15     	       	       	
Belaya, Valeriyia          	Белая, Валерия           	LN3	BLR	44,35  	14  SB 	       	       	       	       	       	       	
Shyk, Krystsina            	Шик, Кристина            	LA1	BLR	45,07  	15     	5.15,07	11  SB 	1.31,09	13     	2.20,68	11     	
Makarevich, Hanna          	Макаревич, Анна          	LB1	BLR	46,50  	16     	       	       	       	       	       	       	
Kovaleva, Anna             	Ковалёва, Анна           	LN2	BLR	       	       	4.18,44	3   SB 	       	WDR    	       	       	
Shypulia, Karyna           	Шипуля, Карина           	LA2	BLR	       	       	4.43,09	6      	1.25,33	7      	2.12,48	6      	
Tserashonak, Yauheniya     	Терешонок, Евгения       	LA1	BLR	       	       	5.04,25	9      	1.29,54	12     	       	       	
Hitcheuskaya, Alena        	Хичевская, Алена         	LB2	BLR	       	       	5.10,75	10     	       	       	       	       	

Women - Out of Competition
Name                       	                         			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                           	                         			30 Oct 		30 Oct 		31 Oct 		1 Nov  		
Bahdanava, Vlada           	                         	LC2	BLR	45,34  	1      	5.00,15	1   PR 	1.31,66	3      	2.20,09	1   SB 	
Hitcheuskaya, Alena        	Хичевская, Алена         	LB2	BLR	45,50  	2   SB 	       	       	1.33,02	5      	2.22,27	3   PR 	
Yakimenka, Valeryia        	Якименко, Валерия        	LC2	BLR	45,70  	3   PR 	5.07,23	2   SB 	1.32,85	4   PR 	2.20,90	2   PR 	
Aleksandronak, Dana        	Александрёнок, Дана      	LC1	BLR	46,53  	4   PR 	       	       	1.34,24	7   PR 	2.27,49	8   PR 	
Polazava, Aryna            	                         	LC2	BLR	47,09  	5      	       	       	1.33,58	6   PR 	2.25,44	6   PR 	
Parashkova, Darya          	Парашкова, Дарья         	LC2	BLR	47,44  	6      	       	       	1.39,83	10     	       	       	
Tatarenka, Volha           	Татаренко, Ольга         	LA1	BLR	48,65  	7      	       	       	1.35,40	8      	       	       	
Maliukevich, Yuliya        	Малюкевич, Юлия          	LC1	BLR	       	       	5.10,09	3   SB 	       	       	2.24,81	4      	
Belaya, Valeriyia          	Белая, Валерия           	LN3	BLR	       	       	5.16,61	4   PR 	1.31,47	2      	2.27,10	7      	
Karzhuyeva, Palina         	Коржуева, Полина         	LB2	BLR	       	       	       	       	1.31,06	1      	2.24,90	5      	
Makarevich, Hanna          	Макаревич, Анна          	LB1	BLR	       	       	       	       	1.37,23	9      	       	       	
Roslik, Yana               	Рослик, Яна              	LA1	BLR	       	       	       	       	       	       	2.27,64	9      	

Men
Name                       	                         			500m 		5000m  		1000m  		1500m  		
                           	                         			30 Oct 		30 Oct 		31 Oct 		1 Nov  		
Golovatsiuk, Ignat         	Головатюк, Игнат         	MSA	BLR	35,28  	1      	       	       	1.10,13	1   SB 	1.49,85	1   SB 	
Neumiarzhytski, Stefan     	Невмержицкий, Стефан     	MN3	BLR	36,20  	2   PR 	       	       	       	       	       	       	
Rudenko, Victor            	Руденко, Виктор          	MN3	BLR	36,44  	3   PR 	       	       	1.12,69	3      	1.52,62	4      	
Chaban, Artsiom            	Чабан, Артём             	MSA	BLR	36,52  	4      	       	       	       	       	       	       	
Hapon, Uladzislau          	Гапон, Владислав         	MN1	BLR	36,54  	5   SB 	       	       	1.13,09	4   PR 	1.56,51	10     	
Hahiyeu, Yauheni           	Гагиев, Евгений          	MN2	BLR	36,92  	6      	       	       	1.14,03	6   SB 	1.59,09	14  SB 	
Zapoikin, Uladzislau       	Запойкин, Владислав      	MN3	BLR	37,06  	7      	       	       	1.12,47	2   SB 	1.54,09	6   SB 	
Kirpichnik, Aliaksei       	Кирпичник, Алексей       	MSA	BLR	37,19  	8   SB 	7.02,69	3   SB 	       	       	1.53,19	5   SB 	
Damaratski, Yahor          	Доморацкий, Егор         	MN2	BLR	37,22  	9   PR 	6.42,58	1   SB 	       	       	1.51,01	2   SB 	
Brankovskiy, Anton         	Бранковский, Антон       	MA1	BLR	37,29  	10  PR 	       	       	1.13,87	5   PR 	1.54,79	7   PR 	
Kanonik, Mikita            	Каноник, Никита          	MN1	BLR	37,53  	11     	       	       	1.14,48	7   SB 	1.56,36	9   SB 	
Brankovskiy, Pavel         	Бранковский, Павел       	MA1	BLR	37,88  	12     	       	       	       	DQ     	2.00,87	16  PR 	
Loseu, Herman              	Лосев, Герман            	MN3	BLR	37,89  	13     	       	       	1.17,14	11     	2.00,64	15     	
Piatrou, Ilya              	Петров, Илья             	MB2	BLR	38,13  	14  SB 	       	       	1.16,10	10     	1.59,07	13  SB 	
Mozheiko, Evgenij          	                         	MN1	BLR	38,73  	15     	7.35,29	7   SB 	1.18,21	13  SB 	2.04,65	18     	
Bolhau, Yauheni            	Болгов, Евгений          	MN3	BLR	       	       	6.50,77	2   SB 	       	       	1.52,49	3   SB 	
Herman, Andrei             	Герман, Андрей           	MA1	BLR	       	       	7.13,25	4   PR 	1.15,64	9   PR 	1.55,18	8   SB 	
Karpovich, Ivan            	Карпович, Иван           	MN1	BLR	       	       	7.20,13	5   PR 	1.17,53	12     	1.58,30	12  SB 	
Fiodarav, Max (2002)       	Федоров, Максим (2002)   	MA1	BLR	       	       	7.22,36	6   SB 	1.15,23	8   SB 	1.57,42	11  SB 	
Naumov, Ivan               	Наумов, Иван             	MA1	BLR	       	       	7.40,57	8   PR 	       	       	       	       	
Kniazev, Igor              	Князев, Игорь            	MB1	BLR	       	       	       	       	       	       	2.03,72	17     	
Stsepanenka, Artsiom (2002)	Степаненко, Артём (2002) 	MA1	BLR	       	       	       	       	       	       	2.04,84	19  SB 	
Kazlou, Viktar             	Козлов, Виктор           	MB2	BLR	       	       	       	       	       	       	2.05,76	20     	
Ilyutsik, Andrei           	Ильютик, Андрей          	MB2	BLR	       	       	       	       	       	       	2.06,44	21     	
Puchkou, Dzianis           	Пучков, Денис            	MB2	BLR	       	       	       	       	       	       	2.07,08	22     	

Men - Out of Competition
Name                       	                         			500m 		1000m  		1500m  		
                           	                         			30 Oct 		31 Oct 		1 Nov  		
Karpovich, Ivan            	Карпович, Иван           	MN1	BLR	38,65  	1   PR 	       	       	       	       	
Dziusau, Dzmitry           	Дюсов, Дмитрий           	MB2	BLR	39,05  	2   SB 	1.18,78	2      	       	       	
Siamenau, Yury             	                         	MN2	BLR	39,13  	3      	1.18,49	1      	2.08,31	3   SB 	
Herman, Andrei             	Герман, Андрей           	MA1	BLR	39,29  	4   SB 	       	       	       	       	
Pankratsenkau, Makar       	Понкратенков, Макар      	MA1	BLR	39,49  	5   PR 	1.19,56	5      	2.08,92	4   PR 	
Kniazev, Igor              	Князев, Игорь            	MB1	BLR	39,74  	6      	1.21,35	9      	       	       	
Stsepanenka, Artsiom (2002)	Степаненко, Артём (2002) 	MA1	BLR	39,85  	7   SB 	1.20,14	7   SB 	       	       	
Ilyutsik, Andrei           	Ильютик, Андрей          	MB2	BLR	39,92  	8      	1.19,92	6      	       	       	
Kazlou, Viktar             	Козлов, Виктор           	MB2	BLR	40,13  	9      	1.18,79	3      	       	       	
Puchkou, Dzianis           	Пучков, Денис            	MB2	BLR	40,55  	10     	1.18,94	4      	       	       	
Yakauleu, Zakhar           	Яковлев, Захар           	MB2	BLR	40,69  	11     	1.20,42	8      	       	       	
Kupryianau, Taras          	Куприянов, Тарас         	MB2	BLR	41,20  	12  SB 	1.24,16	12     	       	       	
Yashynski, Aliaksei        	                         	MB1	BLR	41,34  	13  PR 	1.24,36	13  PR 	2.14,64	6      	
Makhnovich, Valerey        	Махнович, Валерий        	MB2	BLR	41,64  	14     	       	DNF    	2.13,29	5   PR 	
Aleksandrovich, Andrei     	                         	MC1	BLR	42,17  	15     	1.22,82	11  PR 	2.07,99	2   PR 	
Piatrou, Kiryl             	Петров, Кирилл           	MC1	BLR	42,18  	16     	       	WDR    	       	       	
Marchenka, Mikita          	Марченко, Никита         	MC1	BLR	42,59  	17  PR 	1.31,65	14     	       	       	
Fursa, Ivan                	                         	MB2	BLR	59,59  	18     	1.22,50	10     	       	       	
Naumov, Ivan               	Наумов, Иван             	MA1	BLR	       	       	       	       	2.07,12	1   PR 	

    
                

Native Language Names