Poland - Junior Championships 2021
XXVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
29 - 31 January 2021

Women - Junior A
Name                    			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                        			29 Jan 		29 Jan 		30 Jan 		31 Jan 		
Kopacz, Daria           	LA1	POL	41,27  	1   PR 	2.11,53	2   PR 	1.24,41	1      	5.00,96	4   SB 	
Dobrowolska, Marta      	LA2	POL	42,63  	2      	2.10,55	1   SB 	1.25,73	2      	4.40,17	1   SB 	
Sączek, Zuzanna         	LA1	POL	42,80  	3   SB 	2.17,12	5   SB 	1.27,01	4      	5.00,83	3   SB 	
Faderewska, Alicja      	LA2	POL	42,81  	4   PR 	2.15,07	4   SB 	1.27,14	5   SB 	4.56,50	2   SB 	
Mrugała, Urszula        	LA2	POL	43,11  	5   SB 	2.14,31	3   SB 	1.26,89	3   PR 	5.01,33	5   PR 	
Danielik, Angelika      	LA1	POL	43,59  	6   PR 	2.18,73	6   PR 	1.28,57	6   PR 	5.17,88	7   PR 	
Mańkowska, Julia        	LA1	POL	45,58  	7      	2.21,26	7   PR 	1.30,44	7   PR 	5.17,69	6   PR 	
Kalityńska, Julia       	LA1	POL	48,30  	8      	2.33,96	8   SB 	1.37,04	8   PR 	5.30,86	8   PR 	
Owczarek, Jagoda        	LA2	POL	48,68  	9      	       	       	1.42,98	9   SB 	       	       	
Sowik, Weronika         	LA2	POL	53,71  	10  PR 	       	       	       	       	       	       	
Matuła, Jagoda          	LA1	POL	53,82  	11  SB 	2.55,31	9   SB 	1.49,86	10  SB 	       	DNS    	
Ziemianin, Zuza         	LA1	POL	       	DNS    	       	       	       	       	       	       	

Women - Junior B
Name                    			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                        			29 Jan 		29 Jan 		30 Jan 		31 Jan 		
Smędzik, Magdalena      	LB2	POL	41,39  	1      	2.11,58	2   SB 	1.22,80	1   PR 	4.45,91	2   PR 	
Kubin, Liwia            	LB1	POL	42,13  	2   PR 	2.07,63	1      	1.22,92	2   PR 	4.30,43	1      	
Kluk, Adrianna          	LB2	POL	42,59  	3   SB 	2.14,22	3      	1.25,64	3   SB 	4.51,08	3   PR 	
Jasztal, Alicja         	LB2	POL	43,28  	4      	2.20,89	6   SB 	1.27,00	4      	5.06,85	10     	
Steć, Amelia            	LB1	POL	43,39  	5      	2.21,69	7      	1.29,34	5      	5.13,81	14     	
Budna, Julia            	LB2	POL	44,17  	6   PR 	2.22,08	8   PR 	1.30,39	6   PR 	5.03,74	8   PR 	
Kozar, Kaja             	LB2	POL	44,85  	7   SB 	2.20,52	5   PR 	1.30,55	7   PR 	5.03,04	6   SB 	
Kotfasińska, Zofia      	LB2	POL	45,48  	8      	2.20,39	4   PR 	1.30,75	8   PR 	5.02,20	5   PR 	
Maślanka, Nikola        	LB1	POL	46,46  	9   SB 	2.22,34	9   PR 	1.31,98	10  SB 	5.04,10	9   SB 	
Dobosz, Maria           	LB2	POL	46,49  	10  SB 	2.31,76	17  SB 	1.35,60	16  PR 	       	       	
Wojnar, Kinga           	LB1	POL	46,55  	11     	2.34,03	18     	1.35,61	17     	       	       	
Kozerska, Ewelina       	LB2	POL	46,65  	12  PR 	2.30,82	15     	1.35,16	14  SB 	5.08,79	11     	
Sobota, Patrycja        	LB1	POL	46,79  	13  SB 	2.25,56	12     	1.34,25	11  SB 	4.58,14	4   PR 	
Dziuba, Olga            	LB2	POL	46,90  	14  PR 	2.28,32	14  PR 	1.34,64	12  SB 	5.10,20	12  PR 	
Gontek, Martyna         	LB2	POL	47,93  	15     	2.26,90	13  PR 	1.35,10	13  PR 	5.11,60	13  PR 	
Łozińska, Aleksandra    	LB1	POL	48,08  	16  PR 	2.37,69	21  PR 	1.36,84	18  PR 	       	DQ     	
Bodnar, Maja            	LB1	POL	48,11  	17  SB 	2.35,43	19  SB 	1.38,91	19  SB 	5.36,39	17  PR 	
Gąsienica-Roj, Marcelina	LB1	POL	48,47  	18     	2.24,74	11  PR 	1.35,31	15  PR 	5.03,23	7   PR 	
Izbiańska, Joanna       	LB1	POL	50,24  	19  PR 	2.48,80	22  PR 	1.59,00	23     	       	       	
Śmieszek, Aleksandra    	LB1	POL	50,56  	20  SB 	2.31,02	16  SB 	1.39,48	20  SB 	5.18,71	16  PR 	
Bernacka, Agnieszka     	LB1	POL	50,57  	21  SB 	       	       	       	DNS    	       	       	
Braun, Helena           	LB1	POL	1.03,11	22     	2.37,14	20  PR 	1.43,77	21     	5.48,05	18  PR 	
Kowalska, Julia         	LB2	POL	1.18,30	23     	       	       	1.57,34	22  PR 	       	       	
Danielik, Paula         	LB1	POL	1.23,89	24     	2.23,23	10  PR 	1.31,45	9      	5.14,90	15     	

Men - Junior A
Name                    			500m 		3000m  		1500m  		1000m  		5000m   		
                        			29 Jan 		29 Jan 		30 Jan 		31 Jan 		31 Jan  		
Zakrzewski, Jakub       	MA2	POL	38,39  	1      	4.28,71	2   SB 	2.01,02	2      	1.17,33	1   SB 	8.06,95 	4   SB 	
Brzozowski, Kacper      	MA2	POL	39,21  	2   PR 	4.34,45	5   PR 	2.05,81	4   PR 	1.19,98	4   PR 	8.08,93 	5   PR 	
Staszkiewicz, Michał    	MA2	POL	39,38  	3   PR 	4.16,14	1      	1.57,90	1   PR 	1.17,82	2   PR 	7.29,71 	1      	
Pawłowski, Michał       	MA2	POL	40,57  	4   PR 	4.34,43	4   PR 	2.05,31	3   PR 	1.19,78	3   PR 	7.51,42 	2   PR 	
Masalski, Igor          	MA1	POL	41,72  	5   SB 	4.49,95	7   SB 	2.10,02	5   SB 	1.22,68	5   SB 	8.29,18 	6   SB 	
Wuls, Wiktor            	MA1	POL	41,86  	6   SB 	       	       	       	DNS    	1.25,56	7   SB 	        	       	
Godlewski, Mateusz      	MA1	POL	42,12  	7   SB 	4.31,50	3   SB 	2.10,13	6   SB 	1.24,26	6   SB 	7.57,35 	3   SB 	
Kołodziej, Damian       	MA1	POL	42,56  	8   PR 	4.49,27	6   PR 	2.15,20	7   PR 	       	       	8.44,92 	7   SB 	
Malicki, Kacper         	MA1	POL	43,32  	9      	       	       	       	       	1.31,64	9      	        	       	
Zientek, Bartłomiej     	MA2	POL	44,11  	10  SB 	5.20,19	8   SB 	2.22,83	8   SB 	1.29,06	8   SB 	9.20,90 	8   SB 	
Witkowski, Filip        	MA2	POL	47,14  	11  PR 	5.44,23	9   PR 	2.31,07	9   PR 	1.37,11	10  PR 	10.22,00	9   PR 	

Men - Junior B
Name                    			500m 		3000m  		1500m  		1000m  		5000m  		
                        			29 Jan 		29 Jan 		30 Jan 		31 Jan 		31 Jan 		
Wojtakowski, Szymon     	MB1	POL	36,79  	1      	4.00,64	1      	1.52,06	1   PR 	1.14,46	1      	7.01,63	1   PR 	
Kopacz, Michał          	MB2	POL	37,51  	2      	4.12,02	5      	1.55,83	2      	1.14,96	2      	7.16,88	2   PR 	
Abratkiewicz, Kacper    	MB1	POL	37,57  	3   PR 	       	       	       	       	       	DNF    	       	       	
Szelągowski, Wojciech   	MB2	POL	38,01  	4   PR 	4.30,76	9   PR 	2.02,80	8   PR 	1.17,89	4   PR 	7.52,45	7   PR 	
Nowak, Jakub            	MB2	POL	38,03  	5   PR 	4.36,34	11  PR 	2.04,75	11  PR 	1.18,03	5   PR 	8.15,04	11  PR 	
Hawrylak, Filip         	MB2	POL	38,35  	6      	4.09,74	3      	1.56,33	3   PR 	       	       	7.20,90	5      	
Pluta, Antoni           	MB1	POL	38,87  	7      	4.34,69	10  PR 	2.04,19	10  PR 	1.19,47	6      	8.14,75	10  PR 	
Rzepka, Maksymilian     	MB2	POL	38,98  	8   SB 	4.18,58	6      	1.57,55	5   SB 	1.16,01	3   SB 	       	       	
Gutowski, Wojciech      	MB2	POL	39,11  	9      	4.08,55	2      	1.57,32	4      	       	       	7.18,19	3      	
Balczerczyk, Dawid      	MB1	POL	39,80  	10  PR 	4.11,89	4   PR 	1.59,24	6   PR 	       	       	7.19,07	4      	
Zawisza, Miłosz         	MB1	POL	40,36  	11     	4.23,78	7      	2.02,35	7   SB 	       	       	7.33,10	6   PR 	
Dąbrowski, Piotr        	MB1	POL	40,57  	12     	4.28,23	8   PR 	2.03,58	9      	1.20,17	7      	7.59,50	8   PR 	
Wyszyński, Ryszard      	MB1	POL	41,48  	13  PR 	4.40,13	13  PR 	2.08,06	12  PR 	1.21,61	8   PR 	8.27,24	15  PR 	
Sitnik, Kamil           	MB1	POL	42,25  	14  PR 	4.48,88	15  PR 	2.15,34	15  PR 	1.26,64	10  PR 	8.18,49	13  PR 	
Korneluk, Artur         	MB2	POL	43,36  	15  PR 	5.16,82	17  PR 	2.22,26	17  PR 	1.28,93	13  PR 	       	       	
Kowalski, Maciej        	MB2	POL	43,45  	16  PR 	4.50,73	16  PR 	2.17,05	16  SB 	1.26,10	9   PR 	8.23,57	14  PR 	
Podczerwiński, Oskar    	MB1	POL	43,52  	17     	4.45,90	14  PR 	2.14,71	14  PR 	1.27,54	12  PR 	8.15,81	12  PR 	
Gontek, Tomasz          	MB2	POL	44,60  	18     	4.37,80	12  PR 	2.13,04	13  SB 	1.27,31	11  PR 	8.09,93	9   SB 	
Zerek, Eryk             	MB2	POL	       	       	       	       	       	DNS    	       	DNS    	       	DNS    	

    
                

Native Language Names